Home » bogatoresztkowa » Dieta tropikalna

Dieta tropikalna

dieta tropikalnaDieta ta polega na włączeniu do jadłospisu dużej ilości owoców tropikalnych, które w naszym kraju cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to z większej dostępności na rynku egzotycznych owoców, a także przede wszystkim z ich walorów smakowych i wartości odżywczych.

Podczas kuracji możemy liczyć na spadek wagi około1-2 kilogramów na tydzień. Oprócz utraty wagi, zauważymy poprawę stanu naszych włosów, skóry, paznokci, kuracja bowiem oprócz dostarczania pozytywnych dla naszego organizmu składników, bardzo dobrze oczyszcza go z toksyn.

Zasady diety
Stosujemy ją maksymalnie 3 tygodnie, powtórzyć możemy dopiero po upływie dwóch miesięcy. Dziennie przyjmujemy około 1000 kcal. W każdym posiłku powinien znaleźć się jakiś owoc tropikalny – pomarańcza, grejpfrut, kokos, ananas, marakuja, awokado (raczej nieduże ilości), mandarynki, figi, kiwi, melony, arbuzy, daktyle i banany. Menu uzupełniamy warzywami i innymi niskokalorycznymi produktami tak, aby dawka dzienna nie przekraczała ustalonej wartości 1000 kcal.

Dieta zalecana jest dla osób zdrowych i dorosłych, nie polecamy jej kobietom w ciąży, karmiącym piersią, a także alergikom – szczególnie pokarmowym, gdyż ten rodzaj owoców może uczulać.

Zalety i wady diety tropikalnej

Jest to kuracja odkwaszająca organizm, co jest ważne dla naszego zdrowia. Dostarcza duże ilości witamin, szczególnie witaminy C, bez której nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować, ale także witaminę A, która odgrywa istotną rolę w odbieraniu bodźców wzrokowych w siatkówce oka, a także odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie komórek tkanki nabłonkowej i wpływa na prawidłowy stan naszej skóry. Owoce są też źródłem witaminy E, która wpływa na procesy regeneracyjne organizmu, nazywa się ją z tego powodu witaminą młodości. Znajdziemy w nich także minerały, przede wszystkim potas. Dieta jest także bogata w niezbędny dla nas błonnik, który poprawia procesy trawienne i oczyszcza organizm z zalegających w układzie pokarmowym produktów przemiany materii.
Nie jest to rodzaj restrykcyjnej kuracji, raczej nie musimy głodować, a biorąc pod uwagę bogactwo dostępnych owoców – raczej nie musimy się obawiać monotonii.

Niekiedy osoby z nadwrażliwym układem pokarmowym mogą odczuwać bóle żołądka, zgagę. Warto też przykładać większa uwagę do higieny jamy ustnej, ze względu na szkodliwe działanie kwasów na szkliwo naszych zębów. Przeciwnicy diety zarzucają jej niewielką skuteczność, a także powstawanie efektu jo-jo po zakończonej kuracji. Nie jest to także dieta tania – owoce tropikalne należą do towarów luksusowych i chociaż raczej nie jest trudno o zakupienie ich w marketach, to ceny tych owoców należą do wysokich. Przygotowanie niektórych posiłków może zająć nam więcej czasu, chociaż należy przyznać, że jest to dieta smaczna, urozmaicona i bajecznie kolorowa, co rekompensuje czasochłonność przygotowań.
Jeśli jesteśmy aktywni fizycznie – zastanówmy się, czy wartość energetyczna posiłków nie jest dla nas zbyt niska, może się bowiem okazać, że będziemy czuli się zmęczeni, osłabieni, a w dłuższej perspektywie – możemy doznać uszczerbku na zdrowiu.

Jak przebiega dieta?

Jadłospis oparty jest o owoce tropikalne, ale pojawiają się w nim także inne produkty, nawet chude mięso. Owoce możemy spożywać w postaci surowej, gotowanej i pieczonej, z niektórych owoców możemy nawet ugotować zupy. Podczas diety oprócz warzyw i owoców można także spożywać pieczywo pełnoziarniste i ryż, najlepiej brązowy. Pamiętamy o odpowiedniej ilości płynów, najlepiej przyjmować wodę mineralną a także zieloną herbatę i napary z ziół. Jeśli lubimy herbatę – możemy pić herbatki owocowe i niewielką ilość herbaty czarnej, ale zawsze niesłodzonej. Zwolennicy kawy mogą także pozostawić ją w menu, ale dodawać do niej możemy tylko chude mleko (lub mleczko kokosowe) – i nigdy nie słodzimy tego napoju.

Przykładowy jadłospis:

Śniadania:

  1. brzoskwinia z mleczkiem kokosowym, kawa z mlekiem bez dodatku cukru,
  2. pasta z ananasa (zblendowany owoc z dodatkiem niewielkiej ilości jogurtu), filiżanka kawy bez cukru, możemy zamiast mleka użyć mleczka kokosowego),
  3. omlet z jednego jajka z dżemem, filiżanka kawy z chudym mlekiem bez cukru,
  4. twaróg z dodatkiem zgniecionego banana, filiżanka kawy z mlekiem chudym bez cukru,
  5. kromka chleba pełnoziarnistego posmarowana chudym twarożkiem, plaster polędwicy drobiowej, jedno kiwi, kawa bez cukru z mleczkiem kokosowym,
  6. sałatka z owoców (pomarańcza, kiwi, brzoskwinia z odrobiną chudego jogurtu), herbatka owocowa z cytryną bez cukru.
  7. łyżka płatków owsianych z bananem, brzoskwinią i kilkoma orzechami, herbata ziołowa lub kawa bez cukru.

Drugie śniadania:  

  1. kromka chleba chrupkiego z plasterkiem żółtego sera, pomidorem i kilkoma plasterkami awokado,
  2. serek homogenizowany naturalny light z pokrojonym kiwi lub brzoskwinią, zielona herbata,
  3. kanapka z chleba chrupkiego żytniego, odrobina masła, plasterek chudej szynki, ogórek,
  4. kanapka z chleba chrupkiego żytniego z plasterkiem piersi z kurczaka, pomidor i odrobina cebuli,
  5. sałatka z warzyw, herbata zielona bez cukru (może być z dodatkiem imbiru),
  6. sałatka owocowa, napar z ziół,
  7. twarożek z melonem i herbata owocowa.

Obiady:

  1. filet rybny z dodatkiem awokado, ziemniak ugotowany w mundurku polany łyżką jogurtu greckiego, sałata zielona z sokiem z cytryny, herbata owocowa,
  2. polędwica wołowa z warzywami, pieczone w folii, napój z ugotowanych owoców, 
  3. zupa z owoców tropikalnych z dodatkiem jogurtu i groszku ptysiowego,
  4. warzywa duszone bez tłuszczu, plaster piersi z kurczaka,
  5. ryż z warzywami, szklanka wody mineralnej,
  6. pierś z kurczaka z awokado, pokropione cytryną z dodatkiem koperku,
  7. łosoś z plastrem cytryny, sałatka warzywna, plaster melona.

Podwieczorki:

  1. suszone owoce, np. morele lub daktyle (garść),
  2. serek chudy z owocami,
  3. sałatka z pomarańczy i bananów,
  4. banan i garść rodzynek,
  5. koktajl z mleka i brzoskwini,
  6. sałatka z owoców z dodatkiem mleczka kokosowego,
  7. sok z owoców.

Kolacje:

  1. twarożek z kiwi, herbata owocowa,
  2. zupa owocowa, pierś z kurczaka z mleczkiem kokosowym,
  3. banan upieczony w folii, sałatka warzywna,
  4. pulpeciki z drobiu w sosie z melona i brzoskwini, sok owocowy,
  5. zupa z awokado z łyżką jogurtu greckiego,
  6. pieczony łosoś z sosem koperkowym, plaster ananasa,
  7. warzywa duszone, plaster chudego twarogu z dżemem.

Komentarze Google+

Przestań szukać! Dowiedz się jaka dieta bedzie dla Ciebie najlepsza i zacznij wreszcie chudnąć.

Pobierz bezpłatny ebook