Home » bogatoresztkowa » Dieta przy anemii

Dieta przy anemii

dieta przy anemiiAnemia, jak mówią niektórzy lekarze, nie jest chorobą, ale sygnałem alarmowym. Jej objawy dość łatwo przeoczyć, a nie leczona – może być powodem poważnych schorzeń. Dlatego warto badać krew, a zapobiegawczo – zadbać o prawidłową dietę.

Co powinno nas zaniepokoić?

Objawy, które powinny skłonić nas do zrobienia badań to bladość skóry, nadwrażliwość na zimno, uczucie wyczerpania, zmęczenia, zła kondycja włosów i paznokci, szybkie tętno, duszność i szum w uszach. Anemia jest skutkiem zbyt niskiego poziomu hemoglobiny, poniżej 13,5 g/dl u mężczyzn oraz poniżej 12,0 g/dl u kobiet. Jest to o tyle groźne, że właśnie hemoglobina odpowiada za transport tlenu do narządów i tkanek.

Kto jest najbardziej narażony na anemię?

Przede wszystkim kobiety, które podczas miesiączki tracą zbyt duże ilości krwi, w trakcie ciąży, kiedy na skutek obniżenia poziomu hormonów niezbędnych do produkcji czerwonych krwinek, dochodzi do zaburzenia tego procesu. Podatni na to schorzenie są też wegetarianie, małe dzieci i młodzież w okresie dojrzewania. Najpowszechniejsze odmiany niedokrwistości to te, które wynikają z niedoboru żelaza. Jak twierdzą lekarze – to blisko 80% wszystkich rodzajów anemii. Często przyczyną niedokrwistości jest anemia zwana niedoborową, która jest skutkiem dostarczania organizmowi zbyt małej ilości żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego.

Jak leczyć anemię?

Podstawowym działaniem leczniczym jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości żelaza. Warto pamiętać też, że aby to żelazo mogło być przyswojone, potrzebujemy wystarczającej ilości witaminy C. W przypadku niezbyt silnej niedokrwistości, wystarczy zadbać o odpowiednio skomponowaną dietę, bogatą w żelazo i witaminy. By wzbogacić jadłospis w niezbędne składniki powinniśmy włączyć do diety czerwone mięso, wątróbkę, potrawy z ryb, fasolę i warzywa zielone – liściaste. Pamiętajmy, że suplementy diety bogate w wapń i cynk w połączeniu z produktami zasobnymi w żelazo, hamują jego przyswajanie. Należy także ograniczyć picie kawy i herbaty podczas posiłków, gdyż one także ograniczają przyswajalność żelaza.

Jak powinien wyglądać jadłospis przy anemii?

Produkty, które powinny znaleźć się w naszym menu, to wszystkie te, które są bogate w białko, węglowodany, minerały, tłuszcz i witaminy.

Żelazo – znajdziemy w czerwonym mięsie, szpinaku, brokułach, roślinach strączkowych.

Kwas foliowy, który reguluje podział komórkowy, występuje w fasoli, szpinaku, sałacie, soku pomarańczowym, ziarnie zbóż.

Miedź, kobalt i cynk, które budują czerwone ciałka krwi, pomagają w transporcie żelaza – występują w produktach pełnoziarnistych, drobiu, owocach morza, jajach, kapuście, żółtym serze, szpinaku, grzybach i orzechach.

Molibden, mało znany pierwiastek, ale niezbędny dla przyswajania żelaza – występuje w produktach pełnoziarnistych, natce pietruszki, jajach, produktach mlecznych, roślinach strączkowych.

Witaminy C, B6, B12, E – znajdziemy w liściach warzyw zielonych, owocach cytrusowych, pomidorach, kiełkach pszenicy, rybach, owocach morza, olejach roślinnych i orzechach.

Ważne: czasami duże straty składników odżywczych wynikają ze złej obróbki kulinarnej. Nie powinno się zbyt długo przechowywać produktów, a podczas gotowania, pieczenia – zadbać o temperaturę, która nie może być zbyt wysoka. Gotowanie warzyw w dużej ilości wody powoduje zmniejszenie zawartości żelaza o ok. 20%.

Dla przykładu podamy zawartość żelaza w różnych produktach spożywczych:

Mięso cielęce – 2,9 mg w 100 gramach

Płatki owsiane – 3,9 mg w 100 gramach

Fasola biała – 6,9 mg w 100 gramach

Wątroba wołowa – 9,4 mg w 100 gramach

Wątroba drobiowa – 9,5 mg w 100 gramach

Wątroba wieprzowa – 18,7 mg w 100 gramach

Warto też pamiętać, że w leczeniu anemii doskonale sprawdza się miód i pyłek kwiatowy. Ich działanie powoduje, że przyswajalność żelaza w pokarmach jest znacznie wyższa. Dobrze działa też ocet jabłkowy, który należy pić dwa razy dziennie rozpuszczony w wodzie z miodem. Na pół szklanki wody należy wziąć łyżkę octu i łyżkę miodu.

Pamiętajmy:

Nie należy przesadzać z ilością błonnika, na przykład zamiast jeść warzywa surowe, możemy z nich ugotować zupę jarzynową. Ograniczmy używki – kawę, herbatę, colę, alkohol. Jeśli już pijemy kawę – dodawajmy do niej mleko lub śmietankę. Unikajmy słodyczy, białego pieczywa. Najlepiej jeść małe posiłki 5 razy dziennie. Nie powinno w każdym z nich zabraknąć owoców i warzyw. Starajmy się jeść produkty nieprzetworzone, pełnowartościowe, bogate w witaminy i składniki mineralne. Mięso najlepiej jest gotować lub piec, nie smażyć na tłuszczu. Warto też pamiętać, że nieprawidłowa dieta nie jest jedynym czynnikiem, który może doprowadzić do anemii. Niedokrwistość może być też spowodowana schorzeniami układu pokarmowego, takimi, które prowadzą do złego wchłaniania produktów odżywczych lub nadmierną utratę tych składników, które odpowiadają za tworzenie krwi. Anemia może też być wynikiem nowotworów, a także innych chorób przewlekłych. Dlatego najważniejsze jest, aby znaleźć przyczynę niedokrwistości – zawsze więc należy skonsultować się z lekarzem.

Przykładowy jadłospis przy anemii:

Śniadanie:

2 kromki pełnoziarnistego pieczywa, płaska łyżeczka masła, pasta z jajek i szczypiorku, wymieszana z jogurtem lub majonezem, sałata zielona, kilka plasterków pomidora, owocowa lub ziołowa herbatka.

Drugie śniadanie:

Jogurt z owocami jagodowymi, z łyżeczką płatków owsianych, sok z pomarańczy.

Obiad:

Zupa jarzynowa z fasolki szparagowej, kalafiora, pomidora, brokułów, ugotowana na udku z kurczaka, z dodatkiem marchewki, zielonego groszku, pietruszki i selera, posypana natką pietruszki i koperkiem. Na drugie danie: pulpet z cielęciny, sałatka z białej kapusty, pieczarki duszone z cebulą, pół szklanki kaszy gryczanej lub ciemnego ryżu, sok pomidorowy.

Podwieczorek:

Pieczone jabłko z dodatkiem żurawiny i jogurtu typu greckiego, łyżeczka miodu.

Kolacja:

Wątróbka drobiowa duszona z jabłkiem i cebulką, połowa brokuła, marchewka utarta z dodatkiem oleju lnianego lub kokosowego, sok z warzyw (np. buraka, marchewki i selera naciowego).

Komentarze Google+

Przestań szukać! Dowiedz się jaka dieta bedzie dla Ciebie najlepsza i zacznij wreszcie chudnąć.

Pobierz bezpłatny ebook