Home » bogatoresztkowa » Dieta długiego oddechu

Dieta długiego oddechu

dieta długiego oddechuCzy specjalne ćwiczenia oddechowe mogą spowodować ubytek wagi? Były aktor Miki Ryosuke twierdzi, że tak. Właśnie poprzez takie ćwiczenia, wykonywane przez dwie minuty dziennie, stracił ponad 30 kilogramów.

Miki Ryosuke pobierał naukę specjalnych technik oddechowych po to by zmniejszyć bóle w plecach. Zauważył jednak, że efektem ubocznym takiego oddychania jest utrata kilogramów. Postanowił opublikować swoje spostrzeżenia i opracował dwa ćwiczenia oddechowe.

Na czym polega technika długiego oddechu?

Pierwsza pozycja:

Robimy nieduży wykrok do przodu i odchylamy się do tyłu tak, by prawie cały ciężar ciała spoczywał na naszej tylnej nodze. Kiedy wydychamy powietrze, mocno napinamy mięśnie. W trakcie wdechu unosimy ręce do góry, nad głowę.

Druga pozycja:

W drugiej pozycji stoimy prosto, napinamy mięśnie brzucha i pośladków, jedną rękę kładziemy na lędźwiach, a drugą na brzuchu. Utrzymując takie ułożenie ciała wykonujemy wdechy i wydechy.

Oddechom towarzyszą dokładnie ramy czasowe: wdech wykonujemy przez trzy sekundy, a wydech przez siedem. Powtarzamy je przez dwie do pięciu minut i… według twórcy diety – to zupełnie wystarczy by schudnąć.

Opinie o diecie

Dieta Długiego Oddechu w teorii ma budować siłę mięśni i usprawniać metabolizm. Ten proces ma zachodzić dzięki zwiększeniu poziomu tlenu we krwi. Jednak wielu dietetyków i lekarzy wątpi w skuteczność działania tej diety, gdyż według nich tylko dwie minuty nie mogą być wystarczające do spadku wagi. Richard Godfrey z British Olympic Medical Centre wyjaśnia, że aby spalić tkankę tłuszczową potrzeba intensywnych ćwiczeń, jest to także jedyna droga do przyspieszenia metabolizmu. Inni specjaliści ostrzegają także, że zbyt intensywne i głębokie oddychanie może niekiedy zaszkodzić. Takie głębokie wdechy i wydechy mogą być przyczyną zakłócenia równowagi pomiędzy tlenem, a dwutlenkiem węgla w organizmie, co czasami może spowodować zasłabnięcie.
Z kolei Jill Johnson, autorka dość podobnej diety, przekonuje, że ponieważ tłuszcz składa się z tlenu, wodoru i węgla, to w chwili gdy tlen, dostarczony wraz z oddechem dotrze do komórek tłuszczowych – rozłoży je na dwutlenek węgla i wodę. Krew odtransportuje dwutlenek węgla do płuc, a więc – im więcej tlenu dostarczamy organizmowi, tym więcej tłuszczu spalimy.

Podczas długiego, głębokiego oddechu pobieramy wielokrotnie więcej powietrza, czyli także tlenu, niż podczas płytkiego oddechu. To właśnie oddech dostarcza nam substancji odżywczych, a usuwa wszelkie toksyczne produkty przemiany materii.

Jak oddech wpływa na nasze zdrowie

Niektórzy specjaliści twierdzą, że nawet jeśli dieta długiego oddechu nie jest tak naprawdę skuteczna, warto nauczyć się świadomie oddychać, gdyż ma to naprawdę zbawienny wpływ na nasze ciało. Leonard Orr stwierdził kiedyś, że myślenie i oddychanie to najważniejsze czynności jakie wykonuje człowiek. Mają one zresztą ze sobą wiele wspólnego – oddech napędza umysł, dodaje nam siły, pozytywnych emocji, wraz z oddechem pojawia się w nas motywacja. Ale najważniejsze jest to, że właściwe oddychanie dodaje nam po prostu zdrowia. Zauważmy, że współczesny człowiek, zestresowany i zabiegany oddycha coraz płycej. Jeśli nauczymy się świadomie oddychać sprawimy, że właśnie proces oddychania stanie się dla nas najważniejszym narzędziem do uzdrawiania i oczyszczania organizmu. Poprzez oddech możemy także kontrolować nasze emocje. Dużo łatwiej pokonać złość, strach, napięcie jeśli oddychamy w sposób świadomy. Według joginów prawidłowo należy oddychać przez nos, usta mamy wtedy zamknięte. Staramy się wykorzystać pojemność całych płuc. Podczas oddychania nosem powietrze dostarczane do naszego organizmu ogrzewa się i oczyszcza. Podczas wydychania nasz brzuch się kurczy, przepona natomiast unosi się, masując serce. Podczas wdechu z kolei – brzuch się rozciąga, przepona opada i masuje narządy, które znajdują się w jamie brzusznej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że podczas głębokiego wdechu pobieramy blisko 3 tysiące cm sześciennych powietrza, to jest aż 6 razy więcej niż przy normalnym wdechu.

Najtrudniejszą sprawą jest chyba kontrolowanie naszego oddechu w każdej sytuacji dnia, a to dlatego, że oddech jest bardziej odruchem niż świadomym działaniem. Starajmy się więc podczas każdej czynności – podczas spaceru, biegania, jedzenia, mycia się, czy gotowania – kontrolować nasz oddech. Istnieje wiele korzystnych dla naszego organizmu technik oddechowych. Oprócz wspomnianego oddychania związanego z dietą długiego oddechu, warto poznać też zalecane przez jogę oddechy oczyszczające, uspokajające, a także całkiem przeciwnie – pobudzające i energetyzujące. Jeśli mamy oddawać się pracy umysłowej, spróbujmy praktykować oddechy równoważące sferę mentalną, jeśli czujemy się zdenerwowani – oddechy relaksacyjne.

Komentarze Google+

Przestań szukać! Dowiedz się jaka dieta bedzie dla Ciebie najlepsza i zacznij wreszcie chudnąć.

Pobierz bezpłatny ebook