Home » bogatoresztkowa » Dieta przetworowa

Dieta przetworowa

dieta przetworowaChyba nie ma osoby, której przetwory nie kojarzyłyby się z zapachem lata uwalnianym zimową porą – niektórzy robią zapasy produktów bardziej z powodów sentymentalnych niż ekonomicznych. Oprócz tego, że przetwory dostarczają nam zdrowej, pełnej wartości odżywczej żywności – mogą nas też odchudzać.

Dieta przetworowa jak wskazuje sama nazwa opiera się na dżemach, koncentratach, mrożonkach, sokach. Jest skierowana wyłącznie do ludzi zdrowych, nie powinny jej stosować kobiety w ciąży, matki karmiące piersią i starsze, schorowane osoby. Dostęp do produktów jest łatwy i raczej niedrogi. W zasadzie w każdym domu są przetwory, nawet jeśli tylko mrozimy produkty – możemy rozpocząć naszą kurację.

Zasady diety przetworowej

Z naszego jadłospisu eliminujemy słodycze, alkohol, a wprowadzamy zioła suszone, które posłużą nam do robienia naparów, słoiki z konfiturami, galaretkami, dżemami, nie obawiamy się tego, że są to słodkie produkty, ponieważ na tyle zmniejszamy ich dawki, że nie przekroczymy bezpiecznej ilości kalorii.

Podczas komponowania posiłków powinniśmy pilnować, aby dziennie nie przyjmować więcej niż 1200 kcal.

Dieta składa się z pięciu posiłków w ciągu dnia. Do przetworów możemy dokładać inne lekkostrawne produkty, które łączymy z np. konfiturami. Może to być pełnoziarniste pieczywo, jajka przygotowane w formie omletu, warzywa i owoce, zupy na bazie warzyw, gotowane chude mięso, ryby pieczone lub gotowane, naleśniki, pierogi z mrożonymi owocami lub warzywami, sucharki, kisiel i budyń.

Przetwory są bogate w błonnik, który wspomaga odchudzanie, potas, który uwalnia nas od nadmiaru wody, reguluje przemianę materii, witaminy z grupy B, które dobrze wpływają na nasz układ nerwowy, a także z grupy A, poprawiającej wzrok. Nie brak w nich też witaminy C, która poprawia m. in. naszą odporność.

Efekty diety

Zaletą takiego sposobu odżywiania jest to, że nie tylko nas odchudza, ale też poprawia naszą witalność, pozytywnie wpływa na stan włosów, paznokci i skóry.

Podczas diety nie możemy zapomnieć o wodzie, a także innych napojach – preferowana przez twórców tej kuracji jest zielona herbata oraz napary z ziół. Nie stracimy bardzo dużo kilogramów, gdyż przeciętnie jest to około jednego kilograma na 10 dni, ale pamiętajmy, że wolniej tracone kilogramy nie wracają do nas zbyt szybko.

Rodzaje przetworów

Ich najważniejszą zaletą jest to, że nie zawierają chemii, konserwowane są bowiem przez pasteryzację lub mrożenie, czasem także możemy produkty suszyć. Możemy ograniczyć w ich produkcji użycie cukru, a dodatkowo zadbać o źródło pozyskania surowca – np. kupując warzywa i owoce od zaprzyjaźnionej ogrodniczki, czy rolnika.

Dżemy i konfitury wykonujemy z owoców z dodatkiem cukru, pektyny. Poddajemy je obróbce termicznej – gotowaniu lub smażeniu – do otrzymania właściwej konsystencji. Wadą takiego przygotowywania przetworów jest niszczenie podczas takiego procesu witamin zawartych w owocach. Starajmy się nie używać cukru żelującego, który najczęściej zawiera konserwanty. Wyjątkiem tu jest cukier trzcinowy żelujący. Większość owoców zawiera dostateczną ilość pektyn, możemy z nich robić także galaretki.

Owoce i warzywa suszone – wykonujemy pozbawiając wody naszych produktów, możemy wykorzystać suszarkę spożywczą lub piekarnik. Niestety ten sposób także pozbawia produktów witamin, ale pozostawia w nich bardzo dużą ilość błonnika. Owoce suszone przyspieszają metabolizm, wspomagają układ pokarmowy, zapobiegają zaparciom (szczególnie suszone śliwki). dieta przetworowa

Soki i przeciery – zachowują duże ilości witamin, ich obróbka termiczna trwa bowiem bardzo krótko. Owoce gotujemy w ich własnym soku, szczelnie przykryte. Jeśli nie dodamy cukru – znacznie zmniejszymy wartość kaloryczną przetworów.

Kiszonki – bogate w witaminę C, błonnik, sole mineralne. W wyniku kiszenia powstaje kwas mlekowy, który poprawia metabolizm, dobrze też wpływa na stan flory bakteryjnej jelit. Niestety kiszonki zawierają sól, a więc nie należy jeść ich zbyt dużo. Kisimy ogórki, buraki, kalafiory, marchewkę, czosnek i cebulę, możemy także w taki sposób konserwować owoce – na przykład jabłka, gruszki, śliwki.

Marynaty – najmniej polecane ze względu na dużą ilość kwasu octowego, spożywamy je jedynie dla urozmaicenia smaku potraw, nie dajemy ich dzieciom, osobom chorym ani też rekonwalescentom.

Mrożonki – odpowiednio wykonane są bardzo zdrową alternatywą przetworów. Zachowują bowiem większość wartości odżywczych, a dodatkowo smak i konsystencję produktów. Straty np. witaminy C wynoszą maksymalnie 15%, podobnie jest z beta-karotenem. Nieduże owoce najlepiej zamrażać w całości, wraz ze skórką. Twarde warzywa – takie jak marchewka czy buraki – lepiej przed mrożeniem lekko obgotować.

PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS:

Śniadanie:

Jogurt naturalny (bez dodatku cukru) miksujemy z owocami mrożonymi (na przykład truskawkami lub jagodami) lub płaską łyżeczką konfitur, dżemu lub galaretki, jedna kromka pełnoziarnistego pieczywa, plaster szynki chudej, liść sałaty, ogórek kiszony.

II śniadanie:

Jabłko pieczone w piekarniku z dodatkiem konfitur wiśniowych, szklanka kawy zbożowej bez cukru, ewentualnie z dodatkiem mleka chudego, zamiast kawy może być czarna herbata lub napar ziołowy – z mięty lub dziurawca.

Obiad:

Zupa pomidorowa, ugotowana na własnoręcznie zrobionym soku lub przecierze pomidorowym z niewielką ilością makaronu (zupy nie zaprawiamy śmietaną, ewentualnie już na talerzu dodajemy łyżkę greckiego jogurtu), pierś z kurczaka gotowana z warzywami, ogórek kiszony, woda mineralna z sokiem z cytryny.

Podwieczorek:

Galaretka wiśniowa – pół filiżanki, szklanka zielonej herbaty (bez dodatku cukru), możemy także zjeść plaster chudego twarogu, polanego gęstym sokiem lub przecierem owocowym.

Kolacja:

Warzywa duszone bez tłuszczu (kalafior, brokuły, cukinia i papryka), szklanka soku z warzyw lub owoców.

Komentarze Google+

Przestań szukać! Dowiedz się jaka dieta bedzie dla Ciebie najlepsza i zacznij wreszcie chudnąć.

Pobierz bezpłatny ebook