Home » bogatoresztkowa » Dieta w chorobach nerek

Dieta w chorobach nerek

dieta przy chorobach nerekNajlepsza dla nerek jest dieta zrównoważona i racjonalna. Dopóki nasze nerki są zdrowe wystarczy, że będziemy przestrzegać podstawowych zasad zdrowego odżywiania. W utrzymaniu nerek w zdrowiu nie pomoże spożywanie dużej ilości soli i białka, picie niewielkich ilości płynów oraz częste spożywanie produktów bogatych w szczawiany – takich jak szczaw, szpinak, buraki, czekolada, kawa, mocna herbata, groszek zielony czy kakao.

Aby chronić nerki przede wszystkim należy postarać się ograniczyć, a najlepiej całkowicie wykluczyć sól z diety. Nadmiar soli przyczynia się do obrzęków oraz sprzyja nadciśnieniu. Najbogatsze w sól są produkty puszkowane, wędliny (w szczególności konserwowe), pieczywo, dania typu fast food, zupki w proszku i wszelkie mocno przetworzone produkty. Spożywanie białka w nadmiarze również nie jest wskazane, ponieważ może doprowadzić do skumulowania się we krwi niepożądanych szkodliwych substancji: związków purynowych, kreatyniny oraz mocznika. Spowodowane jest to tym, że białko nasila proces jego filtracji co może doprowadzić nawet do uszkodzenia nerek. Niezmiernie ważne dla zdrowia nerek jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów – w szczególności wody, ułatwia ona usuwanie szkodliwych substancji z organizmu. Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców wpłynie na nerki odkwaszająco, zaś dieta bogata właśnie w błonnik warzywny będzie je dodatkowo chronić przed kamieniami nerkowymi.

Niestety, jeśli chodzi o osoby mające skłonności do chorób nerek – np. do kamicy nerkowej, wyżej wymienione elementy diety nie wystarczą.

Jako przyczyny powstawania kamic nerkowych można wymienić między innymi: zbyt małą ilość spożywanych płynów w diecie, niedobór magnezu i cytrynianów (ograniczają one krystalizację moczu), nadmiar witaminy C, niedobór witamin z grupy B, przewlekłe zakażenia układu moczowego, wysokie stężenie w moczu szczawianów, kwasu moczowego czy wapnia oraz uwarunkowania genetyczne. Możemy wyróżnić kilka rodzajów kamic nerkowych (szczawianowa, fosforanowa, fosforanowo-wapniowa, moczanowa, wapniowa, cystynowa, ksantynowa, fosforanowo-magnezowo-amonowa) rozróżniamy je ze względu na skład budulcowy kamieni.

Ogólne zalecenia dotyczące diety przy kamieniach nerkowych

Przede wszystkim należy ograniczyć lub wykluczyć zupełnie spożycie soli kuchennej oraz wszelkich produktów w których sól występuje obficie, postarać się wyeliminować z diety glutaminian sodu, ograniczyć spożycie ostrych i pikantnych przypraw. Wskazane jest zwiększenie ilości spożywanych płynów do minimum 2 litrów dziennie. Zalecane jest zapobieganie zastojowi moczu. Należy ograniczyć spożycie alkoholu, który jest niewskazany.

Zalecenia dotyczące diety w przypadku poszczególnych kamic nerkowych

Taka kamica powstaje w przypadku zasadowego odczynu moczu, który może być powodem zakażenia bakteriami, które rozkładają mocznik na dwutlenek węgla i amoniak. Dlatego w tej diecie wskazane jest spożywanie pokarmów zakwaszających, na przykład: ryb, mięsa, wędlin, makaronów, pieczywa. Zalecane jest zwiększenie ilości płynów w diecie oraz cytrynianu i magnezów. Jako produkty wskazane do spożycia należy wymienić: masło, owoce cytrusowe oraz soki owocowe, produkty z pełnego ziarna – pieczywo, płatki owsiane, makarony. Produkty, które można spożywać w ograniczonych ilościach: mleko i jego przetwory, jaja, owoce, ziemniaki, warzywa. Produkty, których należy szczególnie unikać: szczaw, szpinak, botwina, nasiona roślin strączkowych, czekolada, kakao, konserwy, ostre przyprawy, mocna herbata, kawa, alkaliczne wody mineralne.

Kamica moczanowa

W przypadku tej kamicy złogi powstają przez kwas moczanowy w kwaśnym moczu, który jest dodatkowo nadmiernie zagęszczony. W celu zmniejszenia zawartości kwasu moczanowego w moczu wskazane jest ograniczenie spożycia związków purynowych, które występują obficie w mięsie i jego wyrobach, należy więc ograniczyć ich spożycie do 150g na dobę. Dieta w tym schorzeniu powinna alkalizować mocz, ponieważ kwas moczowy rozpuszcza się właśnie w takim środowisku. Właściwości zasadowe posiadają: mleko, owoce oraz warzywa – zalecana jest dlatego dieta mleczno-jarska. Przyjmowanie płynów wskazane jest w takich samych ilościach jak w przypadku każdej innej kamicy – ok. 2 litrów na dzień.

Do produktów zalecanych przy tym schorzeniu zaliczamy: warzywa, ziemniaki, owoce oraz soki z nich, mleko i jego przetwory, cukier, miód. Produkty, które można spożywać w ograniczonych ilościach: ryby i drób gotowane na parze, produkty zbożowe. Produkty, których nie należy spożywać: baranina, wieprzowina, śledzie, mocna herbata, kawa, kakao, czekolada, grzyby, orzechy, groch, fasola etc.

Kamica szczawianowa

Ten rodzaj kamicy powoduje odkładanie się w drogach moczowych kamieni szczawianowych. Zauważono, ze wydalanie szczawianów z moczem wzrasta po spożyciu produktów obfitujących w te związki. W leczeniu tej kamicy stosuje się dietę z wyłączeniem pożywienia zawierającego większą ilość kwasu szczawiowego. Ograniczamy w ten sposób dostarczanie tego związku z zewnątrz, ponieważ nie możemy zablokować jego produkcji w organizmie.

W tej diecie należy zwiększyć spożycie produktów zakwaszających mocz – mięso, wędliny, jaja, pieczywo. Wskazane jest również zwiększenie ilości przyjmowanego magnezu, możemy go odnaleźć w bananach, kaszy gruboziarnistej (np. gryczanej) oraz warzywach liściastych. Należy zwiększyć podaż fosforanów i cytrynianów.

W ograniczonych ilościach można spożywać marchew, buraki oraz ziemniaki.

Z diety należy za to wykluczyć rabarbar, szczaw, fasolę, groch, rzepę, pieprz, mocną herbatę, kawę, czekoladę oraz kakao a także ograniczyć spożycie cukru, który sprzyja wytwarzaniu kwasu szczawiowego. Zwiększamy natomiast ilość przyjmowanych płynów.

Produkty wskazane: pieczywo razowe, kasze, płatki jęczmienne, owsiane, masło, soki owocowe, warzywa, mięso

Produkty wskazane w ograniczonych ilościach: mleko i jego przetwory, mięso i jego przetwory, jaja, ryby, zielone warzywa liściaste – kapusta, sałata a także ziemniaki, buraki, marchew etc.

Produkty zabronione: nasiona warzyw strączkowych, konserwy mięsne oraz rybne, kiszonki, ostre przyprawy i przyprawy z glutaminianem sodu, koncentraty zup i sosów.

Komentarze Google+

Przestań szukać! Dowiedz się jaka dieta bedzie dla Ciebie najlepsza i zacznij wreszcie chudnąć.

Pobierz bezpłatny ebook