Cepiel.pl blog o domenach internetowych, blog o pozycjonowaniu stron

Nowe domeny czyli rewolucja w domenach?

newtldsOd momentu, kiedy ICANN (międzynarodowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów) zezwoliła na tworzenie nowych końcówek domen, zgłosiło się wiele firm i instytucji pragnących posiadać unikalne rozszerzenie.

Domena gTLD

Domena gTLD jest to domena najwyższego poziomu. Możemy takie domeny podzielić na dwie grupy:

-domeny krajowe – np: .pl-domena Polski, .de-domena Niemiec

-domeny funkcjonalne gTLD np: .com, .info, .edu

Dotychczas domen funkcjonalny stanowiły liczbę przekraczającą ponad 20 różne końcówki. Jednak sytuacja ta ulega zmianie, a związku z decyzją ICANN, liczba ta zwiększy się i to bardzo i może nawet przekroczyć 1000 nowych końcówek gTLD.

Firma lub instytucja, która chce mieć nową domenę z unikalną końcówką musi spełnić wymagania ICANN oraz posiadać grupy portfel, ponieważ sam wniosek aplikacyjny o nowe rozszerzenie kosztuje 200 tysięcy dolarów.

Jakie będą nowe końcówki domen?

Związku z tym, że lista nowych domen jak wspominałem na początku jest długa, nie ma sensu tutaj wymieniać wszystkich. Wymienię tylko niektóre, które według mnie są warte uwagi.

.app, .art, .auto, .blog, .box, .car, .cloud, .eco, email, .football, .hotel, .mail, .moto, .online, .sport, .shop, .site, .web, .finance, .pay, .sale …

Wymieniając kilka nowych domen chciałem pokazać jaka to może być „rewolucja” w Internecie. Większość użytkowników przyzwyczajona jest, do domen kończących się na .pl czy .com , .eu , .edu a tutaj gdy będzie dostępne tyle nowych adresów, znacznie to zmieni stosowanie nazw domen.

Ile będą kosztować nowe domeny?

To pytanie na razie pozostaje bez odpowiedzi, tak jak nie wiemy, jacy rejestratorzy zdecydują się wprowadzić do rejestracji te domeny. Być może wiele domen nie będzie dostępna do publicznej rejestracji. Niektórzy twierdzą, że wprowadzenie takiej liczby domen spowoduje, że zmniejszy się handel domenami na rynku wtórnym a ceny spadną. Dziś zdarzają się transakcje, gdzie zarówno za domeny krajowe jak i globalne wyceniane i sprzedawane za miliony.

Będzie rewolucja na rynku domen?

Wprowadzenie takiej liczby domen, musi zmienić ten rynek, jednak nie można teraz wyrokować czy to będą, aż takie duże zmiany, które mogą wpłynąć na mniejszą liczbę rejestracji domen krajowych czy starych krajowych, oraz czy zmiany te obniżą transakcję sprzedaży. Warto, jednak interesować się i śledzić dalsze trendy na rynku domen.

 

Dodaj komentarz