čtvrtek 26. prosince 2013

Klystýr – podrobný návod pro začátečníky

Tlusté střevo – základ očisty

 

Přes facebook jsem dostal dotaz ohledně očisty tlustého střeva klystýrem. Jsem opravdu velice rád, že se mnou komunikujete, protože alespoň vidím, že mé články mají zpětnou odezvu. V tomto případě jsem obdržel dotaz, zda je klystýr nezbytný a jestli zavádění irigační hadičky nebolí. Na začátku mé tělesné očisty jsem si také říkal, jaké to bude a jestli to zvládnu, ale klystýr se nakonec ukázal jako technika naprosto bezproblémová. Očista tlustého střeva je prvním krokem očisty těla. V tlustém střevě se totiž nachází spoustu lepivých zbytků z vašeho předchozího stravování (na kterých přežívají baktérie, viry, paraziti a další), a proto je nezbytné tento balast z těla odstranit. Klystýr je ten nejjednodušší a nejlepší způsob, jak to udělat. Osobně si myslím, že ho nelze nahradit jílem či pouze pitím čerstvých šťáv.

Přesný návod jak na to

 

Je to opravdu jednoduché, nejdříve si přečtěte návod. Možná se vám bude zdát, že je toho hodně, co musíte udělat, abyste postupovali správně, ale po své první zkušenosti zjistíte, že nic jednoduššího už ani existovat nemůže. Po přečtení tohoto návodu si přečtěte také související článek Klystýr a jeho hladký průběh, který jsem napsal na základě vašich dotazů - jak bojovat s únavou a vyčerpáním při aplikaci klystýru.

 

1. Jaký zvolit irigátor?

 

Nejdříve budete samozřejmě potřebovat irigátor. Nekupujte si ty malé, co se běžně prodávají v lékárnách, mají malý objem a hůře se zavěšují. Nejlepší irigátor je z pevného plastu, který je možný postavit nebo zavěsit. Důležité je, že má objem 2 litry. Je nutné dostat do vašich střev velké množství vody, aby to mělo nějaký účinek. Dále je důležitá hadička. Kupte si irigátor s plastovou ohebnou hadičkou v délce min. 20 cm – taková se používá na klystýr. Dále se ještě prodává pevná plastová trubička na sprchu konečníku. I ta se vám bude někdy hodit.

 

2. Bolí to?


Zavádění hadičky nebolí a opravdu z toho nemusíte mít strach. Když budete mít strach, máte sevřené hýždě a hadička tak jde zavádět obtížněji. Když se tomu podvolíte hadičku do střeva strčíte velice snadno. Je nutné hadičku potřít olejem – použijte olivový olej, stačí obyčejný. Nepoužívejte syntetické vazelíny z lékárny, to by vám mohlo uškodit. Zásadně klystýr provádějte pouze ráno, když jste ještě nejedli. Můžete ho provádět také v průběhu dne či večer, když celý den nejíte, nebo pijete pouze vodu a šťávy. Klystýr však nikdy neprovádějte, když máte plné břicho.

3. Zavádění klystýru

 

Klystýr provádějte v koupelně, nebo na nějakém místě, které je omyvatelné. Klekněte si na všechny čtyři. Je dobré, když máte nohy ještě na nějaké podložce – ramena musí být níže než zadek. Voda má být převařená, ale já jsem ji nikdy nepřevařoval, je to zdlouhavé. Pouze jsem ji ohřál na teplotu vyšší než je teplota těla, přeléváním zchládne na teplotu těla. Před aplikací klystýru ještě vodu vyzkoušejte, zda není příliš horká, nesmí vás pálit (já používám malíček). Vodu také osolte čtyřmi lžičkami mořské soli na 2 litry. Zaveďte klystýr a prsa dejte co nejníže k zemi. Čekejte, až voda z nádobky doteče. Pokud už to nemůžete vydržet, nebo z vás teče voda, tak se jděte vyprázdnit. Naplnění střeva opakujte znovu.

4. Vodu nechejte pracovat


Pokud se vám podařilo dostat do sebe celé 2 litry teplé slané vody, tak nikam nespěchejte, právě nyní přichází to nejdůležitější. Vyndejte ze sebe hadičku a skrčte se tak, že dáte nohy za hlavu (v leže). V této poloze setrvejte jednu minutu a zhluboka dýchejte. Zatahujte břišní dutinu dovnitř a zase ven až na samotnou hranici. Můžete si také pomáhat rukama. V této fázi se vaše střevo mechanicky čistí od nánosů na vašem střevě.

5. Lehněte si a čekejte


Ještě se nechoďte vyprazdňovat. Vodu byste v sobě měli zadržet po dobu 10 – 15 minut. Lehněte si na záda, nebo na pravý bok a počkejte, až vyprší váš čas. Pokud už to nevydržíte, běžte se vyprázdnit. Příště se však snažte držet vodu v sobě déle. Čím více jsou vaše střeva prázdná, tím déle v sobě vodu udržíte.

6. Po klystýru zlehka


Klystýry můžete provádět každý den ráno, rozhodně vám to neuškodí. Po měsíční kůře si můžete dát pauzu. Nyní máte prázdná střeva, a proto se stravou začněte zlehka nejdříve mrkvovou šťávou a jablečnou šťávou, pak můžete jíst jablka a pak normální jídlo. Jak se cítíte? Budu velice rád, když se se mnou o vaše zkušenosti podělíte, pomůžete tak zas dalším lidem, kteří se budou snažit o podobné.

Jakmile máte za sebou základku, můžete jít výš


Klystýrů existujte celá řada, ale ty vyzkoušejte až tehdy, když za sebou budete mít klystýry s vodou. Já jsem dále dělal klystýry s urinou a s odpařenou urinou a musím vám říct, že urinové klystýry mají ještě větší sílu. Věřím, že vám byl tento návod užitečný a že se na mě zase obrátíte, až budete potřebovat radu. Přeji vám, ať vám jde všechno snadně, opravdu to nebolí a opravdu je to základ každé očisty těla.

43 komentářů:

  1. Klystýr je určitě důležitý. mám spíš takový teoretický dotaz - jak je to s klystýrem při hemeroidech? může se, nebo to může být nebezpečné?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hemeroidy jsou jasným ukazatelem narušení tlustého střeva, proto je opravdu důležité střevo vyčistit - v tomto případě bych nejdříve použil tu kratší hadičku na sprchu konečníku a pak tu delší na nálev. Otázkou je, v jakém stavu ty hemeroidy jsou, jestli to nebude až moc bolestivé, určitě nechoďte přes práh bolesti, pokud to tam nepůjde zastrčit, začněte se šetrnější metodou - tedy ten jíl, odhlečit střevo čerstvými zeleninovými šťávami, použijte dubovou mast od dědka kořenáře a pak se dejte do pravidelného čištění tlustého střeva.

      Vymazat
  2. Prosim o podrobnejsie vysvetkenie. "Vyndejte ze sebe hadičku a skrčte se tak, že dáte nohy za hlavu (v leže)." cize z klaku si lahnem na chrbat a dam nohy na hlavu? dakujem, Eva

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Někdo píše pokrčené nohy za hlavou, někdo píše natažené nohy za hlavou, když nezvládnete, tak udělejte normální svíčku. Důležité je ten hluboký nádech a výdech. Více v knihách od Malachova, Partykové, Cingroše atd. Ano, lehnete si z kleku, takže změníte svoji polohu z kleku na vleže na zádech - pak nohy za hlavu, pak leh na zádech.

      Vymazat
  3. Dobrý den, chci se zeptat, zda se může při klystýru použít rozpuštěná epsomská sůl? Předpokládám, že je +/- stejná jako ta mořská, kterou máte zmíněnou v článku, ale radši se zeptám. :) Děkuji.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já používám přírodní mořskou nerafinovanou sůl. Epsomská sůl se pije, protože má projímavé účinky, otevírá chlopeň žaludku atd. – dle přesného návodu, nikoliv jenom tak. Nevidím žádné benefity v použití Epsomské soli v klystýru. Pokud chcete být odvážnější, použijte urinu, ta má své přírodní soli a je z vlastního organismu. Více se dočtete v knihách od paní MUDr. Partykové.

      Vymazat
  4. Zaujímalo by ma, kde sa dá plastový klistír kúpiť. V lekárni majú len tie menšie - ako pevnejšie igelitové sáčky.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Objednejte na netu, např. lekarna.cz

      Vymazat
  5. Jsem začátečník a mám dotaz: kolikrát za sebou (v jednom dni) můžu klystýr provádět? Napoprvé do sebe dostanu cca 1/2 litru vody, víc ne. Po vyprázdnění si dám druhou dávku, to do sebe napustím celé 2 litry, ale nevydržím držet déle než 5 minut. Je bezpečné dát si ještě třetí, příp. další kola? Jinak zkušenosti - při prvním klystýru jsem byla celý den výrazně unavená. Při dalších pokusech (vždy po týdnu) se tento stav opakoval, ale v čím dál mírnější formě, počtvrté už bez příznaků. Naopak jsem měla chuť do sebe dostat víc vody, resp. opakovat klystýr častěji. Zatím si udržuji systém 1x týdně - je to takto smysluplné?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Asi nejste zvyklá na prázdný zažívací trakt, z toho může plynou ta únava. Ačkoliv sám uvádím, že probiotika neberu, můžete je vyzkoušet, zda se budete cítit lépe. http://www.prozdravi.cz/fin-inubitabs-150-tbl.html?d=71772 Opakujte klystýr tak, jak vám to bude příjemné. Třeba i 3 x 2 litry. Intenzita 1 x týdně je myslím smysluplná.

      Vymazat
  6. Mě by zajímalo, jestli dlouhodobě nemá klistýr i negativní účinky na střevo - např. roztáhnutí střeva. Děkuji za odpověď, Lucie.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Nemá, pokud do sebe vlijete 2 litry najednou. Samozřejmě že jde udělat všechno...

      Vymazat
  7. Metodu čištění klystýrem jsem vyzkoušela podle knihy od J. Cingroše a musím doporučit. Pokud jsem dodržovala pravidla o stravě - necpát se nesmysli a když už se nacpem, tak se očistit, bylo mi fajn. Pak jsem se nechala semlít životními stresy a novými věcmi... změna zaměstnání a tím i jiný denní režim atd. Přestala jsem dodržovat a opravdu se cítím mizerně. Takže už zas pracuji na tom, vrátit se ke svému režimu a klystýr je to na co se opravdu těším. Cítím se mnohem líp a odstranil mi mnoho potíží a zdravotních problémů. :)

    OdpovědětVymazat
  8. Dobrý večer, v touze po očistě střeva jsem zakoupila balonek. Jednomu to jde docela těžko aplikovat a obsah je malý. Proto jsem zakoupila závěsný irigátor. Snažím se dodržovat postup, který jsem vyčetla na mnoha stránkách, ale už to pomalu vzdávám. Zkrátka do mých střev nechce voda téci. V čem může být zádrhel? Zatím v žádném příspěvku jsem se s takovýmto problémem nesetkala.Předem díky za radu. Jar.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Naplnění střev zkuste opakovat několikrát po sobě. Když voda vytéká, uzavřete kohoutek, vyprázdněte se a opět se naplňte. Tak to zkoušejte třeba i 20 x po sobě, až do té doby, než do sebe dostanete alespoň 0,5 litru vody (pro začátek to stačí, postupně objem zvyšujte až na 2 litry). Pak postupujte, jak už to znáte – nohy za hladu na chvíli a pak leh na zádech tak dlouho, jak to vydržíte, nejlépe až 15 minut.

      Vymazat
    2. Zjistila jsem, že mi vyhovuje klystýr o objemu 2,5 až 3 litry vody, jelikož po dvou litrech se tak dobře nevyčistí. Vodu do sebe pohodlně napustím, když zavěsím irigátor jen půl metru nad konečník.

      Vymazat
    3. Taky mi vyhovuje klystýr v objemu 3 litry. A máte pravdu s tím nízko zavěšeným irigátorem, čím níže je zavěšený, tím pohodlněji voda do střeva nateče. Já zavěšuji jen 40 cm nad konečník, voda pak teče pomalu a necítím žádný nepříjemný tlak.

      Vymazat
  9. Dobrý den, děkuji za tak skvělý článek/návod :-) Je nějaká věková hranice? Myslíte, že bych mohla použít klystýr, když mi je patnáct let? Zajímám se o zdravou stravu, láká mě vitariánství a chtěla bych si vyčistit střeva, které mám od pšenice apod. Dnes jsem zkusila šankhaprakšalánu a bohužel účinek se nedostavil, vodu jsem vyloučila formou močí. Ráda bych se celá vyčistila, už hlavně kvůli mé pleti (akné), a tak bych chtěla najít nějaký způsob. Vím, že vitariánství mě pročistí, ale chtěla bych udělat nějaký zákrok, který bude mým startem do nového života, chtěla jít do vitariánství čistá. A proto se chci zeptat na ten klystýr a jeho věkovou hranici. Rodiče mi říkají, že bych si klystýr neměla dávat, ale chci se zeptat nějakého odborníka - Vás :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den, co se týče odbornosti, lékař nejsem (razítko ani podpis vám dát nemůžu) a nejsem ani léčitel. Jenom předávám rady dál - techniky, které mě samotnému pomohly. V občanské výchově jsme se učili, že sex můžeme mít už od 15ti let, tak proč bychom nemohli mít klystýr? Je řada věcí, co dělají děti, když rodiče nejsou doma, třeba kouří, hulí, pijí alkohol, pořádají párty, tak proč si neudělat klystýr? Sama musíte posoudit, zda jste na klystýr dostatečně zralá. Technicky se klystýr může provádět už i batolatům. Rodiče nám často můžou říkat, že nejzdravější strava je ta, kterou sami jedí. Sama musíte posoudit, co je pravdivé. Já mám od puberty také akné, to je důvod, proč jsem začal s živou stravou. Zjistil jsem, že za akné může především zanesené tlusté a tenké střevo, oslabení jater a ledvin. Proto jsem vlastně také začal s těmito očistami. Dnes mám jaterní očistu a k této očistě brzy také napíšu nějaký článek. Má pleť se o mnoho vyčistila, ještě mi zůstaly drobné pupínky a černé tečky. Z toho důvodu jsem začal používat konopnou mast – obsahuje cannabinoidy, které léčí akné. K živé stravě (a k jakékoliv stravě) vám doporučuji také jíst loupaná konopná semínka 1 lžíci denně, v případě kožních potíží také konopný olej 1 – 2 lžičky denně. Konopná semínka obsahují omega 3 a omega 6 nenasycené mastné kyseliny, které jsou v lidské výživě nenahraditelné – tělo si je samo neumí vyrobit. Tyto mastné kyseliny ovlivňují tvorbu hormonů (estrogen, testosteron apod.) v lidském těle. Akné se nám začíná vytvářet v pubertě a drží se nás dlouho právě kvůli nedostatečné tvorbě hormonů. Zásadní informace pro vaše zdraví jste objevila včas, já jsem je objevil v pozdějším věku, takže za to buďte vděčná, protože pokud budete dodržovat zásady zdravého životního stylu a rady výše uvedené, tak se vám akné rychle ztratí a budete mít krásnou čistou pleť. Konopná semínka také obsahují vitamíny A, B1, B2, B3, B6, C, D, E (všechny jsou prospěšné) – vit. E příznivě ovlivňuje stav pokožky, vlasů a nehtů. Doporučuji vám používat kvalitní konopnou mast lékárenské kvality (nikoliv kosmetiku z drogerie) a jíst konopná semínka z českého ekologického zemědělství, můžete také vyzkoušet mýdlo, nebo si i z konopí připravovat čaj. Má oblíbená značka, kterou mám vyzkoušenou je: http://www.konopnyshop.cz/e-shop/?a_aid=083293 Přeji vám, ať se vám daří při péči o vlastní tělo.

      Vymazat
    2. Zdravím Vás, jen jeslti moho reagovat, tak jsem na netu vyčetla, že na zbavení se akné pomáhá 4-denní konzumace jablek. Je o tom i kniha a mnoho lidí to již vyzkoušelo.....:-)

      Vymazat
  10. Dobry den, chtela jsem se zeptat na par informaci pred prvnim klystyrem. Je dobre napoprve provadet klystyry pouze vodou? Staci tedy voda prevarena nebo by mela byt voda destilovana, ci z lahve? Musi se hadicky pred prvnim pouzitim nejak sterilizovat a jak se vse cisti pote? Manzel ma Crohnovu chorobu, predpokladam,ze tam jsou klystyry na miste, neni vsak problem, ze ma aktivni zanet v dolni casti tlusteho streva (ulcerace).Dekuji

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den, klystýr provádějte převařenou a vychládlou vodou osolenou 2 lžičky mořské soli na 1 litr. Údržbu klystýru konzultujte s lékárníkem. Já klystýr oplachuji teplou vodou. Léčbu Crohnovy choroby konzultujte s lékařem.

      Vymazat
    2. Nejsem pro hulení trávy, ale jsem pro užívání léčebného konopí. http://www.magazin-legalizace.cz/cs/articles/detail/1003-muj-zivot-s-crohnovou-chorobou-aneb-za-co-vdecim-konopi?onlyWebRubrics=1 V ČR je legální užívat Cannabis sativa, které neobsahuje psychoaktivní látku THC. Doporučuji výrobky Carun, které pocházejí z kvalitního konopí pěstovaného v ekologickém režimu.

      Vymazat
  11. Dobrý den, je možné používat klystýr v těhotenství? Jsem v posledním měsící a občas trpím trochu zácpou i když jím podle pravidel zdravé výživy. Děkuji

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Nejsem lékař, neznám váš zdravotní stav. Buďto si vyhledejte odborné informace někde na webu a jděte do toho na vlastní pěst, nebo tuto záležitost konzultujte s vašim obvodním či specializovaným lékařem. Děkuji za pochopení.

      Vymazat
  12. Zdravím, jsem momentálně v 17tt, chtěla bych si provést klystýr, pomalu se snažím dodržovat zdravou stravu(bez chmeických přídavků, olejů,moučných jídel), provádim nepravidelně očistu žaludku vodou. Nemusím se bát, že pokud se do mě vlezou ty 2l vody, že to bude nějak tlačit na miminko??

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Poraďte se prosím s vaším lékařem, nebo s jinou odborně způsobilou osobou. Děkuji.

      Vymazat
  13. Dobrý večer, chtěla bych se zeptat. Jak dlouho dobu (přibližně) zůstane střevo čisté po použití klystýru? Děkuji za odpověď

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já děkuji za otázku. Klystýr je nutné pravidelně opakovat, aby se odstranily všechny usazeniny. Pak záleží na stravě, kterou budete přijímat. Čím více budete jíst stravu s lepkem, vařenou stravu (napařená zelenina a bezlepkové obiloviny či luštěniny jsou ještě uspokojující), mastnou stravu, smažená a pečená jídla apod., tím více se bude střevo opět ucpávat. Pro ještě dokonalejší očistu doporučuji každý den dělat smoothies - mixovat ovoce s divoce rostoucími bylinami (pampeliška, kopřiva, bršlice apod.). To je taky hodně pročišťující. Hned, co vyjedu z města, tak se na to taky chystám. Pokud se chcete dozvědět více informací, projděte si záložky VITARIÁNSTVÍ, STRAVA a OČISTA, kde určitě najdete další rady a inspiraci.

      Vymazat
    2. Tak mám za sebou (po letech "oddalování") svůj 1. klystýr. Nijak to nebolelo a vzhledem k tomu, že zrovna pár dní piju jen šťávy, tak mám v břiše "místo". Ale potřebuji radu. Ač jsem pytlík s vodou (2 litry) zavěsil asi do 2metrové výšky a já si pak klekl na kolena a hlavu opřel o zem (dle obrázku), tak do mě nateklo jen tak 1/2 litru, a to jsem měl červený konec v sobě tak 15-20 cm. Tak jsem si zkusil lehnou na záda a nohy trochy zdvihnout, ale stejně do mě víc neteklo. Co můžu dělat špatně? Díky.

      Vymazat
    3. Opakujte klytýr za sebou v jednom dni, třeba 5 x, po tom pátém opakování už by do vás mělo natéct více.

      Vymazat
    4. Děkuji, zkusím to tedy vícekrát denně a uvidím.

      Vymazat
  14. Ten irigátor z prozdravi.cz mám doma a zasekávají se mi v té hadičce vzduchové bubliny, takže je potřeba po zavření kohoutku nejdřív z hadičky vymačkat všechen vzduch, aby tam natekla voda, jinak to neteče... Taky je dobré zabrousit vnitřní hranu té červené hadičky, párkrát se mi podařilo se s ní nepříjemně rýpnout do sliznice.

    Osobně mi účinnější než klystýr přijde šankaprakšalána (podle Jardy Zajíčka), ale možná je to tím, že klystýru jsem nikdy na chuť nepřišla, skoro vždycky s ním byl nějaký problém.

    Ilíriel

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Aha, tak to ani nevím, stejný typ má mamka a nic takového nehlásila. Ano, jsou i jiné metody vyčištění tlustého střeva, já mám třeba někdy v plánu napsat o ovocném smoothies s bylinami - když to jí člověk hodně a jí syrovou stravu, střevo se taky pročistí. Je to daleko efektivnější, než si dělat klystýry, a pak stejně jíst třeba chleba a koláče...

      Vymazat
    2. Také jsem se nemohl zbavit bublinek v hadičce. Nakonec jsem vyšpekuloval, že po napuštění nádržky je třeba zvednout hadičku, otevřít ji a nechat vzduch vybublat přes nádobu, takže hadička se naplnila vodou bez bublin. Při bublání jsem hadičku postupně dával dolů.
      Možná to někomu přijde jako banalita, ale já z těch bublin byl dost nešťastný a nikde žádná rada. Tak snad to někomu pomůže.

      Vymazat
  15. Dobrý den,
    dá se použít nerafinovaná mořská sůl s mořskou řasou? Děkuji Vám za odpověď a za pěkný povzbuzující článek.
    Ivana

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den, volil bych určitě nerafinovanou mořskou sůl, klasickou čištěnou sůl z obchoďáků nedoporučuji. Ta mořská řasa vám v tlustém střevě asi neuškodí, ale asi taky nijak neprospěje. Jde spíše o to zvolit takový fyziologický roztok, který má takové povrchové napětí, že smývá usazeniny na stěnách střev: sůl, urina. Hodně štěstí v očistě vám přeji.

      Vymazat
    2. Děkuji za odpověď. Řasa v irigátoru klesla na dno, takže se do střev vůbec nedostala :-) První zkušenost s klystýrem předčila mé očekávání, vše šlo snadno, možná trochu zdlouhavé ochlazování vody, voda do mě natekla téměř celá a vše fungovalo, jak popisujete, to jsem byla ráda :-) Trápilo mě však následně, že jsem druhý den nešla vůbec na toaletu, i když už jsem měla pocit plnějšího břicha. I třetí den byl horší. Celkově jsem měla spíš pocit, že se mi vyprazdňování klystýrem rozhodilo, protože předtím jsem chodila pravidelně každý den ráno. Teď už je to zase v pořádku. Po klystýru jsem jedla střídmě, Šťáva, jablko, rýže. Je normální, že další den nedojde k vyprazdňování?

      Vymazat
    3. To je možné, že nastanou potíže, přečtěte si ten druhý článek o klystýru, tam je něco o probiotikach a probiotikach, berete je?

      Vymazat
    4. Neberu, článek prostuduji :-) Děkuji za tip.
      Ivana

      Vymazat
  16. Dobry den,

    jsem nyni 5. den pustu a dnes poprve jsem si delala klystyr. Vysla jen voda, a to i po druhem klystyru (2 l). Jen zbytek vody zustal jeste ve strevech - kdyz cvicim pozice z jogy, citim, jak tam bubla. Co s tim? Na stolici nutkani nemam a sedet na prazdno na wc je zbytecne. Dat jeste jeden klystyr? Co kdyz se bude situace opakovat a voda opet ve strevech zustane?
    Dekuji za odpoved a Vase stranky.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tak to bude asi tím půstem, že si střevo nechává vodu bez nutkání vyloučení. Tady by vám opravdu nikdo nic jiného asi neporadil, než cvičit ty jógové pozice, ale když jste i u toho neúspěšný, tak je asi dobré počkat, až voda vyjde samovolně. Ono to střevo zvládne klidně i více litrů vody, takže strach mít nemusíte, maximálně ráno do 8. hodiny půjde voda ven.

      Vymazat