Umorzono proces wytoczony przez Kobylańskiego

Wiadomości >  Archiwum
wg, PAP
16.12.2011 12:39
A A A Drukuj
Jan Kobylański

Jan Kobylański (Fot. Adam Urbanek)

Warszawski sąd umorzył proces karny grupy dyplomatów i dziennikarzy, których w trybie prywatnym o zniesławienie oskarżył Janusz Kobylański, polonijny biznesmen, prezes Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej (USOPAL).
Proces Kobylański vs. 18 ludzi mediów: Nikt się nie przyznaje do winy >>

Powodem tej decyzji było przedawnienie karalności wszystkich czynów stawianych przez Kobylańskiego 16 oskarżonym. Sąd podkreślił, że zgromadzony dotychczas materiał dowodowy nie pozwala na ich uniewinnienie, a wobec przedawnienia nie można już przeprowadzać czynności, o które wnosiła obrona.

Wnosili o umorzenie sprawy

Adwokat nieobecnego Kobylańskiego mec. Andrzej Lew-Mirski prosił o "sprawiedliwy wyrok". Obrońcy - m.in. Adama Michnika, Jerzego Baczyńskiego, Daniela Passenta, Tomasza Wróblewskiego, Grzegorza Gaudena, Jarosława Gugały - wnosili o umorzenie sprawy z powodu przedawnienia. Tylko adwokat b. ambasadora RP w Urugwaju Ryszarda Schnepfa i jego żony dziennikarki Doroty Wysockiej wniósł o uniewinnienie. Po wyroku mec. Dariusz Turek nie wykluczył apelacji, bo jego zdaniem można było ich uniewinnić. Reszta adwokatów raczej nie będzie się odwoływać.

"Jedna trzecia polskich biskupów to Żydzi"

Proces trwał od marca 2009 r. przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa. 88-letni Kobylański, czując się dotknięty tekstami w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Newsweeku" i "Polityce", skierował prywatny akt oskarżenia. Dotyczył on m.in. tekstów o Kobylańskim, w których wspominano m.in. o jego antysemickich wypowiedziach i podejrzeniach IPN, że w czasie wojny Kobylański mógł wydawać za pieniądze Żydów Niemcom (w 2007 r. IPN umorzył śledztwo w tej sprawie z powodów formalnych). Podsądni nie przyznawali się do zarzutu, za który groziło do roku więzienia. Przywoływali na swą obronę jego słowa, np. że "jedna trzecia polskich biskupów to Żydzi"; "Żydzi zawsze będą nienawidzić Polaków", bo mają "parszywe geny".

Komentarze (42)
Zaloguj się
 • poleczka-2

  Oceniono 10 razy 4

  Wyjechał Wypiął się Du... na POLSKĘ a próbuje Drań Rydzykowy Nas Polaków Szkalować !!!

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 2

  "Powodem tej decyzji było przedawnienie karalności wszystkich czynów stawianych przez Kobylańskiego 16 oskarżonym.
  Sąd podkreślił, że zgromadzony dotychczas materiał dowodowy nie pozwala na ich uniewinnienie"

  to jest demokracja Made in III RP w wykonaniu Adama Michnika,
  Jerzego Baczyńskiego,
  Daniela Passenta,
  Tomasza Wróblewskiego,
  Grzegorza Gaudena,
  Jarosława Gugały
  i ci oskarżeni maja bezczelność mówić o demokracji

 • feurig59

  Oceniono 2 razy 2

  ciekawe jak mocno u niektórych ludzi charakter wydaje się odbijać na twarzy

 • andrzej.frant

  Oceniono 6 razy 2

  Kobylański-prawdziwy Polak-katolik i kumpel ojca kombinatora

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 1 raz 1

  Gdzie dyskusja pod notatką o księdzu pedofilu?Czy Gazeta swych czytelników uważa za idiotów?Canzura jest fajną rzeczą ale dla państwa,które ma coś do ukrycia.

 • twoje.sumienie.1

  Oceniono 3 razy 1

  Krótko mówiąc oczerniać i pomawiać można w Polsce w mediach bezkarnie pod warunkiem że jest się poprawnym politycznie. W razie zrobi się proces, a właściwie jego farsę to pociągnie się go tak długo aż nastąpi przedawnienie. Gratulacje za pomysł.

 • Oceniono 3 razy 1

  szczyt wszystkiego !!gestapowski agent wytacza proces o znieslawienie!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX