Ήταν… έτη φωτός μπροστά ο Μπαχράμης! (Vids)

Αναρτήθηκε από : "ΜΠΑΜΠΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ" - 29 Αυγούστου 2014, 11:39 πμ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΠΑΧΡΑΜΗΣ

Και δεν εννοώ μόνο ως ποδοσφαιρικός χαρακτήρας ή πολύ περισσότερο σαν άνθρωπος, αλλά για το ότι είχε ξεχωρίσει και είχε μείνει στην ιστορία της ΑΕΛ και ως τερματοφύλακας (!), όπως μας το θύμισε ο Κοσμίν Μότσι, ο στόπερ της Λουντογκόρετς.

Του Μπάμπη Βασιλείου

Και γιατί μας το θύμισε ο εν λόγω ποδοσφαιριστής; Γιατί με δικό του γκολ στο 90’ έστειλε τον επαναληπτικό του ζευγαριού Λουντογκόρετς – Στεάουα στην παράταση, ενώ στο 119′ ο τερματοφύλακας της ομάδας του αποβλήθηκε και ανέλαβε αυτός χρέη γκολκίπερ. Στην διαδικασία των πέναλτι, ευστόχησε στο δικό του και απέκρουσε δύο πέναλτι των αντιπάλων στέλνοντας την ομάδα του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ποια η σχέση του με τον Μπαχράμη; Στις 12 Απριλίου του 2006, η ΑΕΛ αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Αλκαζάρ, στον επαναληπτικό του ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδος. Το ματς είναι στο 0 – 0. Ώσπου στο 90′ ο Στέφανος Κοτσόλης λόγω τραυματισμού δεν μπορεί να συνεχίσει, με τον τότε προπονητή των «βυσσινί» Γιώργο Δώνη, να έχει πραγματοποιήσει και τις τρεις αλλαγές του.

Το αποτέλεσμα γνωστό. Ο Παναγιώτης Μπαχράμης φόρεσε τα γάντια του τερματοφύλακα και έκατσε κάτω από τα δοκάρια της εστίας. Στα έξι λεπτά των καθυστερήσεων, οι φιλοξενούμενοι είχαν αυξήσει κατά πολύ την πιεσή τους, λόγω αποβολής του Νίκου Νταμπίζα νωρίτερα.

Ο Μπαχράμης όμως έδειξε το ταλέντο του και κάτω από τα δοκάρια, κάνοντας μία πραγματικά εξαιρετική εμφάνιση. Όμως στο 94′ ο Παναγιώτης Μπαχράμης νικήθηκε. Κυρίως λόγω των αμυντικών κενών. Γιατί ο επιθετικός του Ολυμπιακού, Ντάνι δεν μπόρεσε να τον νικήσει δύο φορές στην ίδια φάση, πρώτα με τακουνάκι και μετά με δεξί σουτ, όμως ο επερχόμενος Καστίγιο έστειλε την τρίτη φορά την μπάλα στα δίχτυα.

Για την ιστορία η ΑΕΛ στον πρώτο αγώνα στο «Γ. Καραϊσκάκης» είχε ηττηθεί με 3 – 1 και τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα για πρόκριση. Ωστόσο αξίζει να παίρνουμε τις ευκαιρίες που μας δίνονται και να θυμόμαστε ανθρώπους σημαίες της ΑΕΛ που έχουν γράψει το όνομα τους στην ιστορία της μεγαλύτερης επαρχιακής ομάδας.