Odkazy:  Archiv článků  I  NHL  I  iihf.com  I  Chat  I  Forum
hokej.czwww.hokej.czwww.hokej.czwww.tipsport.czwww.hokej.czwww.hokej.czhokej.czhokej.czbeta.hokej.cz
Fultextové vyhledávání
Uživatelská sekce
Zasílání novinek na email
(vyplňte svůj email klikněte na
tlačítko příhlásit / odhlásit)
Váš email:

Souhlasím s podmínkami užití
Podmínky užití jsou k přečtení zde

přihlásit  |  odhlásit

Silák Rudolf Tajcnár prožil slávu i zatracení, jeho návrat z emigrace byl jako akční filmJako hokejový mistr světa a jeden z nejlepších zadáků 70. let minulého století se mohl vyhřívat na sluníčku popularity, ale Rudolf Tajcnár prožil druhou polovinu života v ústraní. Částečně za to mohla jeho vážná nemoc, ale do téměř dokonalé izolace ho poslal i nezájem spousty lidí na Slovensku. Silák z Bratislavy, který měl postavu jako medvěd, zůstal po skončení kariéry sám. Jen se vzpomínkami a trpkou životní realitou. Během posledního červencového víkendu 2005 zemřel po selhání srdce.

Narodil se 17. dubna 1948 v Bratislavě. O čtyřiadvacet let později sehrál v den svých narozenin životní zápas. "Bylo to při mistrovství světa v Praze proti Švédům. Na co jsem sáhl, to se povedlo. Dal jsem dva góly, šlo o neskutečný zážitek," vzpomínal později.

Jako kluk dělal spoustu sportů. Hrál tenis jako bratr, ale především hokej. Brzy vynikl. Pověstné byly jeho střely z větší vzdálenosti. Také přehled, tvrdost, nebojácnost. "Hokej jsem miloval celým srdcem. I když jsem na tom byl později leckdy špatně, vždycky jsem u televize pookřál při pohledu na přenosy z velikých hokejových utkání," vyprávěl.

Ve Slovanu Bratislava se propracoval do prvního týmu velmi brzy. Nejčastěji nastupoval s kamarádem Milanem Kuželou, tihle dva měli místo také v československé reprezentaci, ačkoli  tam tenkrát panovala veliká konkurence. Vojenskou službu trávil Tajcnár v Dukle (později VSŽ) Košice. Získal zkušenosti, vyzrál. V roce 1971 se stal mistrem Evropy, o rok později mu na krku visela zlatá medaile ze světového šampionátu. Získal také bronz na olympiádě v Sapporu.

Život na plné obrátky

"Ocitl jsem se na vrcholu slávy a patřičně si toho užíval. S Vencou Nedomanským nám Bratislava ležela u nohou," smál se po letech. Tajcnár byl jako ničivý proud dravé řeky. Neznal slova diplomacie nebo taktika. Vystupoval stejně jako na ledě - tvrdě, přímo, jako by bez pudu sebezáchovy. Za komunistického režimu se něco takového nenosilo. "Párkrát jsem narazil. Sebrali mě policajti, vyhrožovali. Ale já to pokaždé překonal. Chtěl jsem hrát hokej a bavit se životem," říkal otevřeně.

Později na čas vypadl z reprezentace. Přednost dostali jiní, ale Tajcnár makal dál. "Po rozpadu federace si u nás na Slovensku spousta lidí stěžovala na to, že s Čechy bylo špatně. Já jsem jednoznačně proti! Neobjevil jsem se v nároďáku? No jo, ale uvědomte si, co tehdy hrálo skvělých hokejistů. Navíc já s kluky z Čech nikdy neměl problémy. Kamarádil jsem třeba s Jardou Holíkem, to byl fantastický hráč a kluk," povídal.

Politický režim mu vadil, ovšem limitován jím nebyl. V roce 1977 odešel ilegálně do Švýcarska, jenže emigraci neomlouval bajkami o tom, jak mu bylo doma křivděno. "Chtěl jsem si zahrát hokej v cizině, poznat zase něco jiného. Je pravda, že se mi v komunismu nelíbilo. Jenže spousta lidí na tom byla mnohem hůř," uvedl. Pod Alpami zůstal jen krátce. Hokejový svaz dosáhl u Mezinárodní federace svého, Tajcnár obdržel dvouletý zákaz startu v celé Evropě.

Tvrdý chasník v zámoří

Vydal se tedy do zámoří, podobně jako předtím Nedomanský s Fardou. "Já do Ameriky ani nechtěl. Ovšem nic jiného mi nezbývalo. Byl jsem domluvený s trenérem Křenem, že mě vezme do týmu Ambri-Piotta. Po tom trestu jsem měl smůlu." Za Atlantikem se prosadil, ačkoli tam tehdy považovali Evropany za exoty. Sezonu 1977-78 strávil v týmu Maine Mariners. "Byly to těžké začátky," prohlásil s odstupem času.

Další rok nastupoval za farmu Philadelphie Flyers, dva zápasy stihl v konkurenční WHA, kde oblékl dres Edmontonu. "Jsem rád, že jsem si to v zámoří zkusil. Spoluhráči na mě mnohdy koukali jako na toho, kdo jim bere práci. Občas na mě volali pěkné nadávky." Poté se vrátil do Evropy. "Hrál jsem ve Švýcarsku, jenže to se mi už strašně stýskalo po domově. Jasně, byl jsem emigrant, ale tohle prostě nešlo zvládnout, i když jsem věděl, že jdu zase mezi komunisty," reagoval.

Dlouho přemýšlel, jak to udělat. Zda neriskuje příliš. "Ano, říkal jsem si: zavřou mě, nezavřou?" Pokoutně koupil ve Švýcarsku cizí cestovní pas. "Zněl na jméno Boris Rizov. Vytrhl jsem fotku a dal tam svou. Už jsem nebyl Tajcnár, ale nějaký Jugoslávec," líčil tiše. Původně se pokoušel vyřídit návrat legální cestou. "Kolikrát já se najezdil na konzulát ve Švýcarsku. Ale pokaždé mi sdělili, že jsem pro komunistické Československo nežádoucí," omlouval se.

Proč na něho zapomněli?

Domů vyrazil ve voze se třemi jinými Jugoslávci. "Představte si, že je z celnice u Znojma vrátili a mě jediného pustili. Pokračoval jsem sám do Brna, autobusem. Tam jsem si vzal taxíka a mazal do Bratislavy. Řidič přitom vyprávěl o bolševicích takové věci, že by ho normálně museli zavířt na deset let," vyprávěl s úsměvem.

Zpočátku byl ve svém městě jako stín. "Bál jsem se, aby mě někdo nepoznal. Nosil jsem černé brýle a pořád se ohlížel. Onen pas i toho Rizova jsem spláchl do záchodu a pak se šel udat na policiii. S tím strachem se nedalo žít," líčil tiše. V jasně modrých očích se objevily slzy.

"Estébáci nasvítili lampičku a pak mě nechali smažit ve vlastní šťávě. Nešlo jim do hlavy, jak se mohl někdo vrátit ze Západu zpátky. Ale já byl připravený. Dokáže si někdo představit, co to je stesk? Co to je, když žijete v jiné zemi bez možnosti návratu? Když pochopili, že nejsem práskač, tak mě pustili."

Jenže pod dohledem byl pořád. "Nemohl jsem najít pořádné místo. Ve Slovanu se mi vysmáli. Jeden člověk, který tam dlouho zastával řídící funkci, na mě křičel, ať táhnu, odkud jsem přišel. Pak jsem dělal plavčíka na Zlatých pískách, jezdil s autem. Bylo toho víc." Po roce 1989 se pokusil o druhý návrat k hokeji. "Jenže na Slovanu to vedli pořád stejní lidé. Tak jsem je poslal někam a taky trochu zatrpkl," přiznal.

Totalitní pořádky jsou dávno pryč, ale kolem Tajcnára panovalo po celý zbytek jeho života podivné ticho. Na Slovensku se našlo jen pár lidí, kteří o Rudolfovi vyprávěli otevřeně. Bez urážek, opovržení či úšklebků. Například Milan Kužela, nebo Jaroslav Michl, který před deseti lety autorovi těchto řádků zprostředkoval dlouhé setkání v Tajcnárově bytě poblíž Bratislavského hradu.

Smutný starý muž

Když otevřel dveře, vypadal zachmuřeně. Žil tak, jak to vyhovovalo především jemu. Mohutné tělo, dlouhé vlasy, masivní knír pod nosem. A unavené oči. Takový byl Tajcnár, než začal vyprávět o životě. A hlavně o hokeji. Jakmile skončil svůj neobyčejný příběh, začal se zajímat o novinky v Čechách. "Je Jarda Holík pořád takový divoch jako dřív? A co dělá Vláďa Plánička z Budějovic? Víte, my spolu na vojně v Košicích zažili parádní časy," vyptával se.

Pak hodiny překotně vyprávěl a vzpomínal. Veřejnost se o něm ale skoro nic nedozvěděla. Tajcnár totiž nepatřil k těm, kteří bývají zváni na společenské či sportovní akce. Někdo se možná zbytečně bál, aby upřímný nemocný chlapík se srdcem na dlani, jenž údajně trpěl manidepresivní poruchou, neřekl něco, co se nesluší. Třeba za tím byly i jiné důvody.

V prosinci 2004 se vyhlášený silák zúčastnil oslav 25. výročí od prvního mistrovského titulu Slovanu Bratislava. Jen jako divák, v hledišti. Tehdy si stěžoval na horší zdravotní stav. "Jednou je to lepší, podruhé horší. Už nebydlím v Bratislavě. Odstěhoval jsem se k bráchovi do Dunajské Stredy, je tam větší klid," řekl. Rudolf Tajcnár půl roku poté zemřel.


Přejít na začátek článkuPřejít na předchozí stránkuVytisknout stránkuPoslat odkaz na článek mailemPřejít na titulní stránkuDatum: 14.07.08

Autor: Václav Jáchim


Reklama
12.11. - 22:06
Hokejisté Pardubic prohráli v posledním utkání v European Trophy na ledě Fribourgu 2:3. Český mistr je v tabulce Východní divize stále pátý, o jeho konečném umístění rozhodne úterní duel Bernu s Libercem. Na lavičce Pardubic si odbyl premiéru kouč Mojmír Trličík. Výsledek: Fribourg-Gottéron - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 3:2 (1:1, 2:0, 0:1). Branky: 16. Sprunger, 26. Mauldin, 34. Vauclair - 16. Kolář, 55. Bartek.

12.11. - 21:53
Kanadští útočníci Joe Sakic a Adam Oates, někdejší ruský kanonýr Pavel Bure a švédský centr Mats Sundin byli dnes v Torontu slavnostně uvedeni do Síně slávy NHL. Bývalí spoluhráči z Québeku Sakic se Sundinem byli v červnu vybráni při první možné příležitosti, Oates musel čekat pět a Bure šest let. "Jsme rádi, že do Síně slávy můžeme přivítat tyto čtyři hokejové legendy," uvedl člen komise pro výběr členů Jim Gregory.

12.11. - 17:00
Brankář hokejistů Banské Bystrice Robert Slipčenko bude nakonec za bitku popradským gólmanem Dušanem Sidorem chybět svému týmu jen ve čtyřech zápasech. Původně měl mít bývalý gólman Slavie zastavenou činnost na šest utkání, disciplinární komise mu ale dnes trest snížila. Slipčenko byl potrestaný za závěr utkání 16. kola v Banské Bystrici, který poznamenala série bitek a do jedné z nich se pustili i brankáři.

12.11. - 15:09
Švédský reprezentační útočník Patric Hörnqvist, který se o víkendu zúčastnil turnaje Karjala, míří ze švýcarského druholigového Martigny do vlasti. Kmenový hráč Nashvillu bude v dalším průběhu výluky nastupovat za Djurgaraden. Hrát začne také Carl Gunnarsson, zadák Toronta se dohodl na spolupráci se švédským druholigovým Örebrö.

12.11. - 15:05
Americký útočník Derek Stepan sice před reprezentační pauzou velmi vážně kokektoval s angažmá ve Slovanu Bratislava, nakonec ale míří do Skandinávie. Hokejista New York Rangers se dohodl na spolupráci s týmem KalPa Kuopio. Stepan dosud během výluky zámořské ligy nikde nehrál, v NHL má na kontě 164 utkání a 96 bodů.

12.11. - 12:19
Zkušený finský obránce Petteri Nummelin zůstane nadále v kádru TPS Turku, kam byl počátkem října zapůjčen z Lugana. Švýcarský klub během příštího měsíce využije služeb jiných cizinců, Nummelin by se do země pod Alpami měl vrátit 8. prosince. Mistr světa 1995 zamířil do Turku především proto, že vedení Lugana angažovalo Kanaďana Bergerona a tím vyčerpalo povolený limit pro krajánky.

12.11. - 11:28
Brankář Ondřej Pavelec už nebude pokračovat v Liberci. Jedné z posil z NHL, která na severu Čech působila při výluce v kanadsko-americké soutěži, skončila 4. listopadu s Bílými Tygry smlouva a chce se vrátit do zámoří. "Když jsem teď viděl, že by se mohla zachránit sezona NHL, řekl jsem si, že asi vyrazím zpátky do Kanady. Navíc v Liberci jsou Mára Pinc s Tomášem Vošvrdou a já bych jim už nerad dál zabíral fleka," řekl Pavelec deníku Sport.

12.11. - 10:34
Vítkovický obránce Petr Punčochář se podrobí operaci srdce. Devětadvacetiletý bek od začátku sezony nehraje vzhledem k potížím s aortou, které mu lékaři diagnostikovali na předsezonním kardiologickém vyšetření. Klub i hráč drželi do dnešního dne charakter zdravotních obtíží v tajnosti, ale nakonec se s nimi rozhodl vyjít na veřejnost kvůli spekulacím fanoušků sám hokejista.

12.11. - 10:05
Roman Červenka je připraven nastoupit v dresu pražského Lva k zápasům ruské KHL. Mistr světa 2010, jehož klub získal nedávno ze Slavie, měl potíže se zády, které už vyléčil a během reprezentační přestávky s týmem trénoval. Kmenový hokejista Calgary sehraje první zápas za Lva ve středu na ledě Torpeda Nižnij Novgorod.

12.11. - 09:46
Hokejisty prvoligových Benátek nad Jizerou bude nově trénovat Vladimír Čermák. Dosavadní hlavní kouč Milan Černý se stal asistentem extraligového Liberce, jehož jsou Benátky nad Jizerou farmou. Pod vedením nového hlavního trenéra se Benátky, které jsou aktuálně ve druhé nejvyšší soutěži jedenácté, představí poprvé ve středu, kdy se doma utkají se Šumperkem.

12.11. - 09:32
Filip Pešán je novým hlavním trenérem. Dosavadní asistent převezme funkci po Marianu Jelínkovi, který byl odvolán před deseti dny. Pešán bude spolupracovat s asistentem Milanem Černým, se kterým již Bílé Tygry vedl v posledním zápase před reprezentační přestávkou. Severočeši měli po Jelínkovu odvolání zájem angažovat Josefa Jandače, který ale nakonec nečekaně zamířil na střídačku pražské Sparty.

12.11. - 09:28
Nedělní jednání zástupců NHL a hráčské asociace NHLPA v New Yorku zámořskou soutěž k ukončení výluky nepřiblížilo. Obě znesvářené strany se neshodly na záležitostech týkajících se smluv hokejistů a po 90 minutách se rozešly. Kdy proběhne další jednání o podobě nové kolektivní smlouvy, zatím není jasné.

11.11. - 19:40
Vítkovice posilují ofenzivu, ostravský klub získal ze Slovanu Bratislava útočníka Marka Bartánuse. Ten už v minulosti hrál Tipsport extraligu za Spartu a Karlovy Vary. "Velice mě zpráva o mém trejdu do Vítkovic potěšila. Česká extraliga je v současné chvíli ještě kvalitnější díky velkému množství hráčů z NHL," uvedl důrazný střelec v tiskové zprávě.

11.11. - 19:10
Hokejisté Slovenska prohráli v nedělním utkání Německého poháru s domácím výběrem 0:2 a na turnaji obsadili třetí příčku. Z celkového triumfu se mohou radovar hráči Německa. Výsledky: Švýcarsko - Kanada 6:1 (1:1, 1:0, 4:0). Branky: 32. a 54. Ramholt, 42. a 58. Wick, 16. Gardner, 56. Romy - 7. Fraser. Německo - Slovensko 2:0 (0:0, 0:0, 2:0). Branky: 50. Barta, 51. Festerling.

11.11. - 17:10
Čeští hokejisté do devatenácti let podlehli v nedělním přípravném utkání o rok staršímu výběru Finska vysoko 0:5, Češi se za celé utkání nedokázali proti soustředěné defenzivě Seveřanů střelecky prosadit. Výsledek: Finsko "20" - Česká republika "19" 5:0 (1:0, 3:0, 1:0). Branky: 29. a 38. Riikola, 19. Virtanen, 28. Ahlgren, 44. Paukku.

logo nhl
Zprávy nhl.cz
Gól dne: Spolupráce St. Louise s Nashem skončila krásnou brankou
Gól dne: Spolupráce St. Louise s Nashem skončila krásnou brankou
13.10.14

Hokej se má hrát pro diváky a ti chodí na zápasy hlavně kvůli tomu, aby viděli nějaké góly. V noci z neděle na pondělí jich v NHL padlo ve dvou zápasech hned čtrnáct. Podívejte se na tři...
Najdete nás na Facebooku
Podmínky užití | Copyright | Reklama | Kontakt | RSS | English
(c) Copyright 1998 - 200x BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718
Dotazy na redakci: , obchod/reklama: , technický provoz
hokej.cz
připojen přes
O2