rss
  • Az analfabétizmus újratermelõdik

  • Share on Tumblr Nyomtatóbarát vagy PDF verzió

    Mintegy kétszázezer polgártársunk hiába venné kézbe ezt a cikket, nem tudná elolvasni. Ennyire becsülik kutatók az írni-olvasni egyáltalán nem tudók számát Magyarországon. Csak mélyreható társadalmi változások teremthetnék meg az írástudatlanság teljes felszámolásának a lehetõségét.

    Az írástudatlanság világjelenség: az ENSZ e tárgyban közzétett elsõ, fél évszázaddal ezelõtt közzétett felmérése szerint az emberiség mintegy 44 százaléka bizonyult anafabétának.

              

    Ez a mutató 1978-ra 32,5 százalékra, 1990-re 27 százalékra, a huszadik század végére pedig 16 százalékra mérséklõdött. Az arányuk az összlakosságon belül tehát mindenhol folyamatosan csökken, de abszolút számuk évrõl évre nõ. (Tudni kell persze, hogy a világon beszélt több ezer nyelv közül csak néhány száznak van írásbelisége.)

    Évszázadunkban az írni-olvasni nem tudók legnagyobb része továbbra is Afrika, Ázsia és Dél-Amerika kevésbé fejlett országaiban él. Az arab Nemzeti Tudományos és Kulturális Szervezet Tuniszban nemrégiben nyilvánosságra hozott jelentése például arról számol be, hogy az arab világban kis híján 100 milliós az írástudatlan népesség, háromnegyed részük a 15-45 év közötti korosztályból kerül ki. A helyzet Algériában, Egyiptomban, Marokkóban és Szudánban a legelkeserítõbb.

    És mi a helyzet Magyarországon? Statisztikai eltérések miatt manapság csak feltételezni lehet: a mai magyar társadalom egy-két százaléka egyáltalán nem tanult meg olvasni. S akkor azokról még nem is beszéltünk, akiknek csökött a szövegértési készségük vagy gyakorlat híján elfelejtettek olvasni. Õk a funkcionális analfabéták. Hátrányban indulnak a társadalomban, s továbbörökítik hiányosságukat.

    Az ENSZ definíciója szerint az számít analfabétának, aki egyszerû üzenet megírására vagy elolvasására is képtelen. Ez nemcsak kulturális probléma, figyelmeztetnek, hanem a gazdasági élet fejlõdésének is akadályozója; visszaszorítása ezért különösen nagy figyelmet igényel.

    A szakértõk többféle analfabétizmust különböztetnek meg. Az elsõdleges analfabéta soha nem járt iskolába. Ebben a kategóriában külön csoportot alkotnak a félanalfabéták, akik egy vagy két osztályt végeztek el. A másodlagos analfabéták az évek során, gyakorlat híján felejtettek el írni-olvasni. A modern társadalmakban terjedõ funkcionális analfabétizmus, amely hazánkban már az iskolából végbizonyítvánnyal kikerülõk egyharmadát érinti, azt jelenti, hogy valaki valamelyest jártas ugyan a betûvetésben és -silabizálásban, de nem képes az elolvasott szöveget megérteni és annak tartalmát elmondani.

    A fejlett országokban 1950-70 között oktatási robbanás következett be, a közép- és felsõfokú intézményekbe járók száma rohamosan nõtt. A nyolcvanas évektõl aztán a növekedés lelassult, sõt egyes intézményekben a létszám csökkenésére lehet számítani. A fejlett világban az általános iskolában a beiskolázás megközelíti a 100 százalékot, középiskolában 85 százaléknál magasabb, felsõfokú intézményekbe 20-40 százalék közötti.

    A magyarországi helyzetre jellemzõ, hogy 1940 elõtt a gyerekeknek tízéves korukban eldõlt a késõbbi életpályájuk, ugyanis ekkor kellett dönteni a családnak a polgáriban vagy a gimnáziumban történõ továbbtanulásról. A nyolcosztályos általános iskola elterjedése némiképp egyenlõbbé tette az esélyt a különbözõ végzettségek megszerzésére. Csoma Gyula oktatáskutató manapság száz-kétszázezerre teszi azon honfitársaink számát, akik egyáltalán nem tudnak írni-olvasni. Két x-et ugyan már sehol sem biggyesztenek az iratokra, de saját nevükön kívül mást aligha tudnak papírra vetni. Hiányosságukat titkolják, de a munkahelyen hamar "lebuknak", egy-egy elismervény vagy használati utasítás átvételekor. Ilyenkor többnyire ajtót mutatnak nekik.

    Nem pontatlanság, amikor az oktatáskutató feltételezett számot ad arra vonatkozóan, hogy hányan nem tudnak hazánkban írni-olvasni. Míg ugyanis az 1960 és 1990 közötti statisztika jelezte, hogy az adott tanköteles korosztály hány százaléka lépett be az iskolába, addig a következõ esztendõk adatai ezt már nem tartották lényegesnek, nem firtatták. A hatvanas-hetvenes években valószínûsíthetõen az érintett generáció átlagosan két százaléka nem kezdte meg a tanulmányait, valahogy kimaradt a közoktatásból.

    Egy ideig a népszámlálási kérdõívek is tudakolták: pontosan hány iskolai osztályt végzett a kitöltõjük. Ha egyet vagy kettõt jelölt meg, félanalfabétának számított. Az utóbbi években már csak azt kérdezik, hogy nyolcnál több avagy kevesebb osztályt végzett az illetõ. Ez a kevesebb lehet hét is, de kettõ vagy urambocsá', nulla is. Becsülni a korábbi adatok alapján lehet: ha 1990-ben a lakosság 31 százaléka nem végezte el a nyolc osztályt, s ekkor a népesség 2,l százaléka soha nem járt iskolába, akkor a 2001-ben nyolc osztályt sem végzett felnõttek 20 százalékos részarányából lehet arra következtetni, hogy az analfabéták aránya egy-két százalék között lehet a mai társadalomban.

    Nem is ezt tartja a legnagyobb gondnak az oktatáskutató, hanem azt, hogy az analfabétizmus újratermelõdik. Nem csak roma kérdés ez, hanem általában a szegénysorban élõké - teszi hozzá, hiszen leginkább a kistelepüléseken és a városi perifériákon lehet tetten érni. Az írástudatlan embereknek nincs esélyük a felemelkedésre, nagy körükben a szegénység, jelentõs a deviancia. Valószínûleg egész életükben hátrányos helyzetûek maradnak és ezt tovább is örökítik. Ez az ördögi kör okozza, hogy az írástudatlanság világszerte virulens, sehogy sem hagyja magát "felszámolni".

    Share on Tumblr Nyomtatóbarát vagy PDF verzió
  • Hozzászólások

  • Olvasta már?

  • A fûszerek ízletessé teszik az ételt, és védhetnek az érkárosodástól is!

    A diabéteszes embereknek érdemes fûszerezniük ételeiket, legalábbis akkor, ha amerikai kutatók laboratóriumi eredményei emberekre is érvényesek.

    A Georgiai Egyetem kutatói megállapították, hogy laboratóriumi körülmények között különbözõ gyógynövények és fûszerek - például a fahéj, szegfûszeg, zsálya és rozmaring - akadályozzák azt az érkárosító folyamatot, melyet a magas vércukorszint okoz.

  • Betiltatná a körülmetélést Hollandiában egy orvosi egyesület

    Betiltatná Hollandiában a fiatal fiúkon elvégzett körülmetélését a Holland Királyi Orvosi Egyesület (KNMG), mivel véleményük szerint az eljárás orvosilag nem indokolt, ráadásul a gyerekek jogait is sérti.

  • Szúnyogok terjesztette férgesség Szlovákiában

    Kassa - Szúnyogok által terjesztett - akár vakságot vagy tüdõtrombózist okozó - veszélyes betegség, dirofilariosis (férgesség) ütötte fel a fejét Szlovákiában.

    Martina Miterpakova parazitológus hétfõi tájékoztatása szerint a kórokozókat állatoknál három éve fedezték fel elõször Szlovákiában, s azóta már embereknél is diagnosztizálták a betegséget.

  • A szaglás és az emlékek

    Róma - Proust hipotézise a vasárnapi, teába mártott madeleine ízének emlékidézõ mivoltáról immár tudományosan is igazolódott. Az emberi szaglás valóságos "idõgép", amely érzelmek és emlékek felidézésére alkalmas - állítja egy amerikai kutatóorvos.
    Jay Gottfried, a Northwestern egyetem munkatársa egy, a szaglásról és ízlelésrõl rendezett San Franciscó-i konferencián kifejtette, hogy a szaglás mechanizmusa összefügg az emlékezet agyi központjaival. A szagok, amelyeket a levegõ közvetít, a szaglóhámhoz, az orrlyukak felett lévõ nyálkahártyához érnek, onnan az ingerület tovább vándorol az agy szaglóközpontjába.

  • Aloe - gyógynövény

    Aloe - gyógynövényA napjainkban igen népszerű "valódi", vagy orvosi aloe eredete Szudán tájaira tehető. Száraz klímán él, Afrikában és India egy részein igen elterjedt. Alkalmazása az ókorból ered, nagy múltra tekint vissza, bár az újabb keletű tudományos vizsgálatok eredményei nem mindig egyértelműek hatásait illetően. Mire alkalmazható a gyógyászatban? Helyi alkalmazásban: széleskörűen, elsősorban sebek és égési sérülések kezelésére (gélek, krémek formájában), valamint nemi szervi herpesz és pszoriázis kezelésére is kipróbálták már.

  • Nem kellenek a korházi széfek

    Mégsem kötelezõek a széfek elhelyezése a korházakban - derül ki egy újabb rendelet szerint.
    A hír késõn derült ki, ezért a korházak bevásároltak a széfekbõl. Cél az volt, hogy megelõzzék a kórházakban történõ lopásokat.

    A hír után az összes széfet eltávolították, és mindössze egyet tartottak meg osztályonként, ahol az ott lévõ betegek értékét õrzik. Jelenleg 300-700 széf gazdátlan, amitõl nem tudnak megszabadulni a kórházak.

  • USA - Már a baleset helyszínén lehetséges a szervkivétel

    Új mentési modellel próbálkoznak az Egyesült Államokban. New Yorkban egy mentõcsapat úgy érkezik ki a balesetek helyszínére, hogy velük utazik egy szervátültetési szakember, aki már a helyszínen képes elkezdeni a szervkivételt.

    New Yorkban a késõbbiekben a speciális mentõcsapatok közvetlenül a baleset helyszinén készítik elõ a halálos áldozatokat szervkivételre. A programnak sok ellenzõje van. A donorra váróknak a projekt új reményt jelenthet.

  • Kevésbé véd a rák ellen a gyümölcs és a zöldség

    A sok gyümölcs és zöldség fogyasztása csupán kis mértékben véd a rák ellen, állítják amerikai kutatók szerdán megjelent tanulmányukban, ám a szerzõk hangsúlyozzák, hogy mindenképpen jót tesz egészségünknek, ha magunkhoz vesszük az ajánlott napi öt adag zöldséget vagy gyümölcsöt.

  • A testmozgás csökkenti az epekõ kockázatát

    Drasztikusan csökkenti a fájdalmas epekövek kialakulásának kockázatát, ha sokat mozog valaki - közölte brit kutatók megállapítását hétfõn a BBC hírportálja.

  • Közelebb az idõskori vakság kialakulásának okához

    London - A fejlett világban ma az idõskori vakság leggyakoribb oka a retina foltos, makuláris elfajulása. Brit kutatók olyan génmutációt fedeztek fel, amely kapcsolatba hozható ezzel az elváltozással. Ez a betegség gyógyításához is közelebb vihet.

    A brit Lancet címû orvosi szakfolyóirat online változatában jelent meg Sarah Ennis és Andrew Lotery kutatási eredménye. A Serping1 nevû gén hat variánsáról derítették ki, hogy összefüggésbe hozhatók az idõskori makuláris degenerációval (AMD). A Southampton Egyetem munkatársai elsõ körben brit, majd amerikai pácienseket vizsgáltak.

  • Gyakran okoz fejfájást a hőség

    Gyakran okoz fejfájást a hőségA hőség kitágítja a fejben található ereket, melyek így nyomást gyakorolnak a környező idegvégződésekre, s ez fájdalommal jár. Ennek eredményeként, még a normális véráramlás is úgy érződik, mintha egy légkalapács fúrná át az ember agyát. Bár a fejfájás az ember fizikai gyötrelmei között az elsők között van, és a nők gyakrabban szenvednek tőle, mint a férfiak - a lüktetést meg lehet állítani, és az ember visszatérhet a tengerpartra. Ezek a rohamszerű fájdalmak olyanok, mintha egy óriási gumipánt szorítaná az ember agyát. Csupán a fájdalomcsillapító kevés enyhülést hoz.

  • A bõr alá ültethetõ vércukormérõ megkönnyíti az I-es típusú cukorbetegségben szenvedõk életét

    Egy nemrégiben közzétett tanulmány szerint a bõr alá ültethetõ vércukormérõ forradalmasítja az I-es típusú cukorbetegségben szenvedõk életét. A folyamatos vércukorellenõrzõ egy eldobható, bõr alá helyezhetõ érzékelõbõl áll, amelyet néhány naponta kell cserélni, és amely egy vevõegységnek küldi az adatokat körülbelül öt percenként.

    Roy W. Beck, a floridai Tampában található Jaeb Egészségügyi Kutatóközpont vezetõ kutatója munkatársaival együtt vizsgálta a készülék jótékony hatásait I-es típusú cukorbetegség esetében.

  • Citromos póló a testszag elfedésére

    Egy újabb nagyszerû találmány, most a testszag elfedése ellen. Portugál tudósok feltaláltak egy anyagot, melynek segítségével illatosak maradhatunk, vagy legalábbis elrejthetjük testszagunkat.

    Laboratóriumi körülmények között egy limonén nevezetû citrom illatú összetevõvel itattak át egy gyapjú-poliészter keverékû textíliát, majd egy gép segítségével száraz tisztítással, nyújtással, dörzsöléssel és további behatásokkal tesztelték az illat tartósságát.

  • Hajlamosabb a depresszióra az, aki keveset alszik

    Hajlamosabb a depresszióra az, aki keveset alszikJelentősen csökken az esélye a depressziónak és az öngyilkosságnak azoknál a kamaszoknál, akik korán fekszenek le aludni. \"A korai fekvés védekező módon hat hosszabb időtartamú alvás idején, ezáltal megnő az esélye annak, hogy valóban annyit alszunk, amennyire szükségünk van\" - állítják a Columbia University Medical Center kutatói. Azoknak a fiataloknak, akik éjfélkor, vagy azután fekszenek ágyba, 24 százaléka szenved depresszióban, 20 pedig hajlamosabb öngyilkossági kísérletekre, szemben azokkal, akik 10 órakor, vagy annál korábban térnek nyugovóra.