Serbian English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Zadužbina ''Momčilo Momo Kapor'' u Nevesinju VIDEO

Zadužbina ''Momčilo Momo Kapor'' u Nevesinju VIDEO

NEVESINJE: U Galeriji je sinoć  otvorena je izložba slika i crteža iz Zadužbine ''Momčila Moma Kapora''. Pogledajte video-reportažu na našem sajtu.

Nevesinjske kiše VIDEO

Nevesinjske kiše VIDEO

NEVESINJE: Prvog dana jeseni, Nevesinje je zahvatilo veliko nevrijeme sa pljuskovima. Pogledajte kratak video zapis!

Održana 19. redovna sjednica SO Nevesinje AUDIO

Održana 19. redovna sjednica SO Nevesinje AUDIO

NEVESINJE: Na 19. redovnoj sjednici SO Nevesinje odbornici su raspravljali o izvršenju budžeta u prvom polugodištu 2014. godine, o radu inspekcijskih službi, radu Opšte bolnice u Nevesinju....

Oglasi

MORINE:CAMPUS MORTORUM – Polje smrti

morine06

NEVESINJE: Morine su kraška visoravan u Istočnoj Hercegovini,teritorijalno su nekada pripadale Nevesinjskom srezu,danas većim dijelom Morine pripadaju opštini Nevesinje,dok jedan manji dio pripada opštinama Gacko i Kalinovik.Morine danas popularno nazivaju hercegovački Himalaji. Kako su Morine dobile svoje ime ?

Ima više teorija kako su Morine dobile ime,prva je da su Morine kao i većina naselja u Hercegovini dobile ime po porodicama koje su tu nekada davno živjele,druga je da su dobile ime po smrti (mors,mortis – latinski smrt;campus mortorum-polje smrti). Na Morinama se vijekovima umiralo zbog teške zime i hladnoće,ponekad je smrt bila masovna pojava za vrijeme epidemije kuge ili neke iznenadne mećave i oluje kakva je bila kada su na Morinama po narodnom predanju izginuli svatovi bega Ljubovića. O njihovoj smrti govori lokalitet Svatovsko groblje na Morinama.
morine02

Od najstarijih vremena i vladavine vladara zahumlja kneza Mihajla Viševica (912-926) Morine pripadaju župi Viševa koja obuhvata gornji tok rijeke Neretve,to je današnja oblast Borač. U istorijskim izvorima dubrovačkog arhiva pominju se mnogi stanovnici Morina medju njima porodice:Vladnić i Dobrosalić. Vladnići su sa Morina kod Uloga,tu se pominje 1436 godine neki Petko Vladnić sa Morina koji je čovjek feudalca Radoslava Pavlovića. Miloš Dobrosalić isto je čovjek Radoslava Pavlovića,živi na Morinama, pominje se te iste 1436 godine.
morine03

Obilje trave na planinskim pašnjacima na Morinama davalo je izvrsne uslove za razvoj stočarstva još od najstarjih vremena.Vijekovima su stanovnici Donje Hercegovine ljeti izgonili stoku na ispašu na Morine i okolne planine.Tamo stižu početkom ljeta najdalje do Vidovdana,a ostaju do kraja ljeta, do Male Gospojine kada sizalaze sa planine na jeseništa. U toku zime stočari se sa svojim stadima spuštaju sve do Stona gdje prezime.Kao uspomena na nekad davne stočare ostali su lokalni toponimi.Na Morinama postoje i lokaliteti,Bjelevići,ime dobilai po porodici Bjelevac kod Stoca. Šakotuša planina i posjed porodice Šakota kod Stoca. Puhalova lokva imanje i posjed porodice Puhalo. Maslaci imanje i posjed porodice Maslac.Maljurin bunar posjed i imanje porodice Maljura kod Stoca. Pored humljaka koji su periodično ljeti tu živjeli,na Morinama je živjelo stalno domaće starosjedilačko stanovništvo . Na Morinama postoji lokalitet Mandića omeđine gdje je nekada živjela porodica Mandić. Na čitavom prostoru Morina kao potvrda ovoj našoj tvrdnji postoje mogrobrojna stara groblja,od kojih su najpoznatije nekropole Svatovsko i Djevojačko groblje sa desetinama nadgrobnih srednjovjekovinih spomenika – stećaka. Najljepša nekropola stećaka je Svatovsko groblje za koju se veže predanje da su tu u mećavi izginuli svatovi bega Lakišića iz Mostara u sniježnoj mećavi i nevremenu 1796 godine. U neposrednoj blizini Svatovskog groblja nalazi se lokalitet Majdani koji je bio majdan gdje se vadio kamen za nadgrobne spomenike stećke. I danas se u Majdanima mogu naći veliki neobrađeni blokovi kamena koji iz neki razloga nijesu odgovarali želji naručioca ili majstora. Prilikom gradnje ceste preko Morina 1912 godine,okupacione vlasti su put tako trasirale da on razdvaja nekropolu stećaka na dva dijela. Kakav je to bio neviđen kulturocid od prosvijećene Evrope ?
morine04

Poslije turskih osvajanja Hercegovine 1482 godine,Morine su opustjele pale u zaborav. Prvi zapis o Morinama napravio je turski putopisac Evlija Čelebija u 17 vijeku,putujući iz Sarajeva preko Uloga stigao je na Morine i evo sta kaže:”Ovdje smo uzeli pedeset odabranih pratilaca i s mukom prešli Morine koje leže iza ove kasabe.Kad smo stigli na jedno mjesto ove gorske visoravni koja je obrasla zelenilom i cvijećem i po kojoj teku potoci,prosto smo se preporodili.Naši konji počeli su se valjati po cvjetnoj livadi. Idući odatle dalje punih sedam sati,stigli smo na Nevesinjsko polje.Na ovome smo se polju malo osvježili,a zatim smo išli opet tri sata ovom širinom i došli smo u ljupko mjesto Nevesinje.” Str.327.N.S-N
morine05

Na istorijsku pozornicu Morine stupaju u 19 i 20 vijeku,kao poprište mnogih značajnih i slavnih bitaka koje su sudbonosno vezane za tamošnje stanovništvo iz okolnih sela:Koleška,Borča i Slivalja. U bitci na Morinama 1831 godine, Ali-paša Rizvanbegović porazio je “bošnjačku” vojsku i Morine su došle u njegov posjed.Nešto kasnije Ali-paša je prodao Morine humljacima i lokalnom stanovništvu,oni su tamo u svojoj režiji obradjivali zemlju.
U zimu 1881 izbio je ustanak u Ulogu nazvan Uloška buna pod vođstvom Pera Tunguza.Pošto se ustanak proširio na okolne srezove ustanici su na Morinama doživjeli težak poraz u borbi sa okupacionom vlašcu. U junskom ustanku 1941 godine na Morinama su ponovo vođene ustaničke borbe i ustanici su zahvaljujući neslozi doživjeli poraz.
morine01

Poslije završetka Prvog svjetskog rata 1918 godine,Morine mijenjaju gospodara postaju svojina hajdučkog harambaše Pera Tunguza i njegove porodice.Poslije zavrsetka Drugog svjetska rata 1945 godine formirana je na Morinama moderna farma i ugledno poljoprivredno imanje.Vrijeme je učinilo svoje, propašću komunizma,propala je farma na Morinama.
Nikola Laketa

Share Short

Krug VH

Običаji i prаznovjerje u Hercegovini

Običаji i prаznovjerje u Hercegovini

Nаrodnа vjerovаnjа i običаje obično prаte mistične rаdnje uz rаzne dogаđаje: svаdbe, rođendаne, rаd u polju, svetkovine, rаd oko stoke, itd.Zbog nemoći dа se utiče nа dogаđаje, prizivа se mističnа silа dа usmjeri neku rаdnju u željenom prаvcu.

SLOBODANE, SA KOG SI DRVETA PAO ili ORASI?

SLOBODANE, SA KOG SI DRVETA PAO ili ORASI?

NEVESINJE: Svi smo upoznali smisao i besmisao fejsbuka, ovog opštenarodnog 24-oro satnog sijela. Među besmislenim, iritirajućim aplikacijam koje se svakodnevno pojavljuju na njemu, jedna mi je izazvala posebnu pažnju, a to je "Pogledaj sa kog si drveta pao?". Otvorio sam je, poštujući jako glupu proceduru, time dajući potvrdu svojoj gluposti i ljudskoj znatiželji. Po tome je ispalo da sam pao sa oraha. Orah jeste drvo prema kome sam slab, pa sam postupak, u aplikaciji, ponovio više puta i rezu...

MORINE:CAMPUS MORTORUM – Polje smrti

MORINE:CAMPUS MORTORUM – Polje smrti

NEVESINJE: Morine su kraška visoravan u Istočnoj Hercegovini,teritorijalno su nekada pripadale Nevesinjskom srezu,danas većim dijelom Morine pripadaju opštini Nevesinje,dok jedan manji dio pripada opštinama Gacko i Kalinovik.Morine danas popularno nazivaju hercegovački Himalaji. Kako su Morine dobile svoje ime ?

VH Televizija

Diskusije (Forum)

Najnovije informacije sa Forum Virtualne Hercegovine
  • Privatizacija Elektroprivrede RS na mala vrata
    ''Republika Srpska od ruske Sberbanke traži kredit od 270 miliona evra, kako bi u narednom periodu pokrila budžetski deficit i mogla da izmiruje obaveze. Rusi su spremni da daju taj kredit, ali pod veoma strogim uslovima. Oni traže visokokvalitetan kol...
  • Fabrika peleta-Da li nas isto čeka i u Nevesinju?
    U Nevesinju se pravi fabrika peleta i to u centru grada, već su počele primjedbe građana o ekološkim problemima koji mogu da nastanu njenim otvaranjem. Evo kako su na sličan problem reagovali u Srebrenici...

    ''U Fabrici za proizvodnju peleta u Zelenom ...
  • Odg: Hercegovački humor
    Discipline na hercegovačkoj olimpijadi:

    – DIZANJE kredita
    – PLIVANJE u dugovima
    – PRESKAKANJE poreza
    -  TRKA za žirantima
  • Hercegovački humor
    U Novom Sadu je provedena anketa na pitanje treba li otjerati Hercegovce iz grada.

    Rezultati ankete: "treba" – 10%, "neka ih, bolan!" – 90%.

    Šeta Hercegovac ulicom i ispadne mu 0,50 KM u šaht. Pomisli:
    "Vala mi se ne isplati silaziti."

    Uze iz džepa ...
  • Odg: Za ozbiljna vremena ozbiljne teme: Biološki opstanak!
    Poštovani, Ozbiljna vremena- ozbiljne teme je pravi naslov za ono što želim reći.
    Dodjoh do pisma mog prijatelja, nevesinjca, čestitog čovjeka Momčila Fržovića.
    Nemam običaj čitati tudja pisma, ali za ovo sam dobila dozvolu, kako za čitanje tako i za ...