Příkaz k inkasu

Příkaz k inkasu

Používání příkazu k inkasu je velmi rozšířené a pro plátce i příjemce pohodlné. Základním předpokladem je, že jste vlastníkem běžného účtu (nebo máte právo disponovat s prostředky na účtě). Podstatou této formy bezhotovostního placení je takový převod peněžních prostředků, kdy příkaz k převodu nedává plátce, nýbrž ten, kdo peníze inkasuje (příjemce). Příjemce dává příkaz k inkasu své bance, ta pak prostřednictvím banky plátce peníze zinkasuje z účtu osoby, která má platit.

Inkaso tedy probíhá z podnětu příjemce peněz. Předpokladem ale je, že si jako plátce tento způsob placení s příjemcem předem dohodnete a dáte mu souhlas k tomu, aby Vaší bance zasílal příkazy k odepsání prostředků z Vašeho účtu (tento souhlas je někdy také označován jako „mandát“).

To ale k provedení inkasa nestačí. Banky v ČR požadují, abyste přímo jim dal souhlas k tomu, že mohou  prostředky z Vašeho účtu podle inkasních příkazů příjemce odepisovat. Tento souhlas (svolení, přivolení) s inkasem je písemný (může být i v elektronické formě), zpravidla na formuláři banky, ve kterém plátce přesně označí číslo účtu a kód banky toho, kdo bude peněžní prostředky z účtu inkasovat.

Novinkou u inkasních plateb (zavedenou od 1.11.2009 novým zákonem o platebním styku) je to, že plátce může inkasní platbu za určitých podmínek odvolat. To ovšem platí pouze tehdy, pokud jste spotřebitelem nebo drobným podnikatelem, Váš souhlas s inkasem daný příjemci nezněl na přesně specifikovanou částku inkasa a výše skutečně zinkasované platby přesáhla částku, kterou jste mohl rozumně očekávat. Důsledkem takto odvolané platby je neuhrazený závazek vůči příjemci (může to vyvolat další reakce na straně inkasujících společností), což je třeba mít na paměti. 
 
Jako ochranu před případy neočekávaně vysokého inkasa proto banky v ČR požadují, aby si klient-plátce stanovil v bance limit inkasní platby. Informujte se proto předem, jaké limity vaše banka umožňuje (existují různé typy – jednorázový limit, limit kontrolovaný v rámci určitého časového intervalu) a dobře si nastavte jeho výši, neboť platby nad tento limit nebudou provedeny.

Inkasní forma bezhotovostního převodu je u nás využívána také v rámci služby známé jako SIPO (Sdružené inkaso plateb obyvatelstva), například při platbách za elektrickou energii, plyn nebo poplatků za televizi a rozhlas, telefon. Pokud chcete platit tímto způsobem, požádejte si na poště o přidělení tzv. spojovacího čísla SIPO (toto číslo je vázáno na osobu, nikoliv na místo bydliště, takže pokud se např. přestěhujete, spojovací číslo Vám zůstává). Osobní spojovací číslo SIPO pak nahlásíte své bance a ona vše ostatní zařídí. Počítejte s tím, že účinnost zavedení plateb a změn SIPO nějaký čas trvá. V případě, že platba z účtu ještě neproběhne a nezaplatíte v mezidobí jiným způsobem, bude Vám (Českou poštou, s.p.) automaticky zaslána složenka k zaplacení. Po uplynutí cca měsíce budou platby z vašeho účtu pravidelně automaticky hrazeny, za předpokladu, že na něm máte dostatek peněžních prostředků.

Naopak, pokud Vy budete v pozici toho, kdo bude inkasovat prostředky z účtu jiné osoby, tedy příjemcem, je nutno dohodnout se předem s majitelem „inkasovaného“ účtu, aby Vám udělil souhlas k podávání příkazů k inkasům z jeho účtu (souhlas si uchovejte) a současně, aby plátce neopomněl udělit souhlas s inkasem také své bance.

Aby mohl být příkaz k inkasu proveden, je třeba jej řádně vyplnit. Banky provedou  příkaz, pokud obsahuje stanovené náležitosti (jsou většinou v obchodních podmínkách). Příkaz je třeba podat na určeném (s klientem dohodnutém) formuláři, který může být v papírové i elektronické podobě. Mezi nutné informace, které musíte své bance předat, patří:
  • vaše bankovní spojení, ve prospěch kterého si přejete danou částku uhradit (převést), které najdete ve smlouvě o vedení vašeho účtu nebo na některém výpise z účtu,
  • bankovní spojení toho, komu budou peníze strženy z účtu ( plátce),
  • částku a měnu převodu,
  • označení, že se jedná o příkaz k inkasu,
  • pokud bude příkaz k inkasu v listinné podobě, náležitě jej podepíšete podle toho, jak jste se podepsali do podpisového vzoru. Pokud bude užito jiného, např. elektronického přenosu, musíte postupovat způsobem, který vám byl sdělen při zřizování elektronického bankovnictví.

Ostatní informace, které platební příkaz k inkasu může obsahovat a mohou být pro vás důležité, jsou obdobné jako u příkazu k úhradě.

U zahraničních plateb je novinkou od 1.11.2009 možnost platit inkasem i mezi státy v rámci EHP.  Tato tzv. SEPA inkasa se týkají výhradně plateb v eurech, umožňují je některé banky (jejich seznam je zveřejněn na webu http://www.europeanpaymentscouncil.eu/).
Více o problematice SEPA též na webových stránkách České bankovní asociace.

Právní upozornění
Tyto www stránky vznikly jako součást projektu finančního vzdělávání sdružujícího asociace působící na českém finančním trhu, ČNB a MF ČR. Obsah těchto stránek je určen výhradně k informačním a vzdělávacím účelům a má nekomerční povahu. Stránky nejsou právním či ekonomickým doporučením, analýzou či návodem k jakémukoliv konkrétnímu jednání. Partneři projektu věnují veškerou péči obsahu těchto stránek, za případné nedostatky v úplnosti, přesnosti, věcné a časové správnosti informací obsažených na těchto stránkách, jakož i na stránkách, které jsou jejich prostřednictvím dostupné, nenesou odpovědnost. Pokud není uvedeno jinak, uvádějte zdroj citace z těchto stránek: www.financnivzdelavani.cz.