Корисні посилання

Календар свят і подій.Головна arrow Наше місто arrow Про місто
Про місто
Історія міста
20.06.06

 

 

 

 

 

Історія міста

Перші поселення на території, яку зараз займає Охтирка, виникли біля 3000 років тому. Заселяли її осілі землеробсько-скотарські племена скіфів. В період Київської Русі тут були слов”янські городища – прикордонні укріплення, пізніше зруйновані монголо-татарським ордами. Майже на 400 років залишалися спустошеними широкі родючі приворсклянські степи “Дике поле”.

Занепокоєний нескінченними набігами татар, московський уряд вимушений був будувати міцний прикордонний заслін. Засновували фортеці і поселялися вздовж лінії для її оборони не лише московське служиле військо, а й переселенці з Правобережної України, котрі тікали від ополячення і католицизму. Переселенці оселялися на нових місцях слободами, звідки й отримав назву наш край – Слобідська Україна. Просування біженців на схід непокоїло й польський уряд, й у 1641 році, поляки, на місці старослов’янського городища, на горі Охтир, закладають прикордонну засіку проти крайнього західного флангу Білгородської засічної лінії. Офіційно визнаною датою заснування міста вважають 29 вересня 1641 року. Існує декілька версій походження назви міста. За однією з них, найбільш вірогідною, його назва походить від назви однойменної ріки, яка протікає по місту. В перекладі з тюркської, вона означає “лінива ріка”. На думку інших, назва міста з тієї ж таки тюркської, перекладається як “місце, де влаштовують засіку”, “біла фортеця”. За російсько-польською угодою 1647 року відійшла до складу Росії. Нова хвиля переселенців з Правобережжя значно примножила чисельність населення і призвела до створення у 1655-1658 рр. Охтирського слобідського козацького полку, який проіснував до 1765 року, коли за наказом Катерини ІІ всі слобідські полки були ліквідовані. В 1709 році територія Охтирського козацького полку стає ареною запеклої боротьби зі шведами. Більше ста років козачий полк боровся проти навали кримських татар, поділяв з російськими військами гіркоту поразок й величну славу перемог над турками, татарами, шведами. В 1765 році Охтирський козачий полк переформовано в гусарський. В ньому служили Денис Давидов, поет М.Ю.Лермонтов, композитор О.О.Аляб’єв, декабрист А.З.Муравйов. Після ліквідації полкового устрою Охтирка стає центром провінції Слобідсько-української губернії, пізніше – повітовим містом Харківського намісництва, а згодом Харківської губернії. Виникнувши як військове укріплення, Охтирка поступово перетворюється на осередок ремесел і торгівлі. В 1718 році в Охтирці з’являється перша в Росії тютюнова мануфактура. В місті працює цегельний завод, виробляється посуд і віконне скло. Щорічно проводиться 4 ярмарки, де торгують кіньми, великою рогатою худобою, рибою, сіллю, хлібом, скляним, залізним і дерев’яним посудом й на які приїздять купці з багатьох міст. Широкого розвитку в місті набувають ремесла – ткацтво, чинбарство, чоботарство, шорництво, кравецтво, ковальство, гончарство. Далеко за межами Слобожанщини були відомі охтирські килими. Також Охтирка дуже славилася своїми плахотницями. Перша повітова школа на Слобожанщині виникла в Охтирці в 1675 році. Особливо активно розвивається освіта в 19 столітті, коли в місті відкриваються повітове, парафіяльне та церковно-приходське училища, бурса, чоловіча та жіноча гімназії, реміснича школа.

З 1844 року в місті працює лікарня.

На 1903 рік в Охтирці діяли дві друкарні, 6 цегляних та 2 миловарних заводи, 2 свічних заводи, воскобійня, бійня та ковбасна фабрика.

У 20-ті роки минулого століття набирає обертів розвиток промисловості. В 1925 році організовано ливарно-механічний завод (нині ВАТ „Нафтопроммаш”), в 1932 – труболиварний (нині ВАТ „Охтирсільмаш”), відкриваються промислові артілі: взуттєва, швейна, деревообробна.

14 жовтня 1941 року Охтирка була окупована фашистами, звільнена 25 серпня 1943 року. Бої на Охтирському напрямку були частиною завершального етапу Курської битви. На фронтах Великої Вітчизняної війни загинуло та пропало безвісти 5300 охтирчан, 2376 мирних громадян загинуло під час окупації, 1863 чоловіки було вивезено до Німеччини. За героїзм та мужність 10 охтирчан удостоєні звання Героя Радянського Союзу, а 4 стали Повними Кавалерами Ордена Слави.

У 1961 році на базі нафтових та газових родовищ, відкритих поблизу сіл Качанівки, Рибальського та Хухри створено Охтирський нафтопромисел, розвиток якого згодом дає право називати Охтирку „нафтовою столицею України”.

Сучасна Охтирка - одне з найкрасивіших міст Сумщини, де проживають біля 50000 мешканців. Місто розташоване на лівому березі однієї з перлин нашої держави - ріки Ворскли в межах лісостепової природної зони. Особливістю його географічного положення є розміщення в центрі своєрідного трикутника обласних центрів – Сум, Харкова та Полтави. Відстань до обласного центру становить 83 км, до Харкова і Полтави – біля 100 км. Територія міста становить біля 30 кв.км.

Охтирка є адміністративним, промисловим, духовним, культурним та історичним центром. В місті розміщені міська та районна ради, районна державна адміністрація. Охтирка – місто обласного значення. До складу Охтирської міської ради входять 5 населених пунктів, у тому числі м. Охтирка, с. Велике Озеро, с. Козятин, с. Пристань, с. Залужани.

 

Оголошення

Юні охтирчани!
З 26 листопада по 26 грудня 2014 року серед учнів загальноосвітніх та позашкільних закладів м. Охтирка за ініціативи відділу освіти Охтирської міської ради та Охтирської організації ветеранів рятувальних підрозділів «Тайфун» проводиться 2-ий міський конкурс дитячої творчості «Подаруємо малятам безпечні новорічні свята».
Запрошуємо  взяти участь у цікавому та корисному творчому змаганні!
Бажаємо успіхів!
Оргкомітет


Детальніше...
 
До уваги суб’єктів оціночної діяльності у сфері оцінки земель!
Запрошуємо Вас до участі в конкурсі!
Відповідно до Положення про порядок продажу земельних ділянок під майном у м. Охтирка, затвердженого рішенням Охтирської міської ради від 30.09.2014 № 1209-МР, Охтирська міська рада оголошує конкурс для суб’єктів оціночної діяльності у сфері оцінки земель з метою проведення експертної грошової оцінки для продажу наступного об’єкту:
- земельної ділянки площею 0,0099 га за адресою: м. Охтирка, вул. Жовтнева, 34, для комерційного використання.

Детальніше...
 
У Сумській області вводиться з 03 до 28 листопада 2014 року V черга (40 МВт) графіку обмеження споживання електричної потужності з 08.00 до 11.00 та з 17.00 до 21.00 годин.
Просимо з розумінням віднестись до економного та раціонального споживання електричної енергії протягом зазначеного періоду.

Детальніше...
 

 Охтирська міська рада, Охтирська міська організація роботодавців "Діалог", сімейний клуб "Умляндія" проводять конкурс дитячих малюнків на тему "Я ЛЮБЛЮ СВОЄ МІСТО"!

12 малюнків-переможців стануть сторінками перекидного календаря на 2015 рік. Дитячі малюнки зможуть побачити мешканці та гості нашого міста.

ВСІ учасники проекту отримають заохочувальні призи. 25 листопада будуть оголошені імена переможців (12 малюнків).

Конкурсні роботи приймаються до 20 листопада 2014 року (включно) в офісі сімейного клубу "Умляндія": вул. Червоноармійська, 1 (вхід через колишню прохідну заводу "Нафтопроммаш")

Уважно читайте умови конкурсу. Довідки за телефоном 095-17-85-525. Успіхів! 

 

 
Відділ освіти Охтирської міської ради повідомляє про проведення конкурсу на оренду нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: м. Охтирка, вул. Леніна, 104 (колишня загальноосвітня школа І-ІІ ступенів № 7). З питань оренди звертатись до відділу освіти Охтирської міської ради за адресою: м. Охтирка, вул. Гафановича, 12. тел. 2-42-64, 2-46-89.

Детальніше...