Офіційний сайт виконкому Криворізької міської ради
Офіційний сайт виконкому Криворізької міської ради Виконком Криворізької міської ради Офіційний веб-сайт виконкому Криворізької міської ради

1900-1903

Історична хроніка подій (м. Кривий Ріг)

1900-1903

1901 1902 1903

1900

Кривий Ріг з околицями, що недавно вважався "Каліфорнією", "Золотим Рогом", куди рвалися люди великого звання для швидкої поживи і збагачення, дуже швидко перетворився в місце зневіри і суму. Передбачувані "крези" залишилися без гроша, а їхні рудники є собою ями, у яких вони поховали усе, що мали. Добута з деяких рудників руда лежить без попиту, а робітників, які раніше в безлічі проживали на цих рудниках, майже не видно. Усі ці робітники тиняються без справи на базарах і площах.

Проект устрою другої Катерининської залізниці буде незабаром затверджений. Згідно проекту нова лінія буде починатися від ст. Довгинцево, перетне Дніпро й Олександрівськ і дасть гілку до Нікопольських марганцевих родовищ.

У 1900 р. у Кривбасі було парових казанів 91 із загальною поверхнею нагрівання 24626,5 кв.фута, парових машин - 59 потужністю 1577 к.с., парових підйомників - 48 і кінних - 83.

У Кривбасі на 67 рудниках при 10 тисячах робітників добуто близько 181,7 млн. пудів руди (в Росії - 372,8 млн. пудів при 57,7 тис. робітників).

11 квітня затверджено умови діяльності в Росії бельгійського акціонерного товариства під назвою "Анонімне гірничопромислове товариство "Жовта Ріка"" (м. Кривий Ріг).

Вийшла книга П.Рубіна "Криворізький басейн і його залізні руди".

У "Новинах товариства гірничих інженерів" (№ 7) опубліковано статтю "Записка капітан-лейтенанта Сємєчкіна про огляд Криворізького району влітку 1874 року".

XXV з'їзд гірничопромисловиків півдня Росії розглянув заяву дев'яти рудопромисловиків Кривого Рогу з проханням порушити клопотання про дозвіл вивозу надлишку руди тимчасово протягом 2 - 3-х років, безмитно, у розмірі не більш 200 млн. пудів у рік.

На Олександрівському заводі Брянського товариства дрібну криворізьку руду рудника Колачевського почали брикетувати. Брикетування обходиться близько 5 коп. з пуда.

У маєтку Харіна "Веселі Терни" відкрито поклади бурого вугілля на глибині 9 сажнів. Поклади займають простір у кілька десятин.

Вверх

1901

У містечку Кривий Ріг нараховується 3 земські школи, сільгоспучилище II розряду, залізнична школа на ст. Довгинцево.

Почався вивіз руди за кордон. Через західний кордон в Сілезію було відправлено 211 902 пуда.

На рудниках Криворіжжя працювало 10 власних паровозів.

Було видобуто близько 111 млн. пудів руди на 59 рудниках (усього в Росії на 682 рудниках видобуто 288,16 млн. пудів).

З 1 липня відкрито регулярний рух по Інгулецький гілці Катеринославської залізниці.

Засновано "Жовторіченське товариство залізних руд" для розробки Жовторіченського родовища.

З ініціативи поміщика Харіна проводилися розвідницькі роботи з пошуку бурого вугілля, що закінчилися відкриттям родовища. Останнє не експлуатувалося до 1919 р.

Відкрито повітряну канатну дорогу до Гданцівського металургійного заводу.

Припинив роботу Тарапаківський рудник товариства "БКД" з березня 1901 р.

15.05 Височайше затверджено умову по устрою і експлуатації залізничної гілки до рудників на річці Жовтій.

Звіт Ради XXVI з'їзду гірничопромисловиків півдня Росії констатує кризу залізорудної промисловості.

"З кінця минулого року наш край переживає важку кризу, близького кінця якій поки не передбачається. Багато рудників зовсім призупинили свої роботи, інші скоротили їх більше, ніж на половину. Тисячі людей, що працювали на рудниках і на заводі в якості робітників, машиністів, возіїв, різних службовців і т.д., залишилися без заняття", - так писав про кризу Гірничо-заводський листок № 19 за 1901 р.

"Після періоду безприкладно швидкого розвитку у нас південної гірничої справи зовсім зненацька настав критичний період... Для нас сучасна металургійна криза особливо чуттєва ще тому, що наша південна гірнича справа не встигла достатньо зміцніти і що вона збіглась з неврожаєм у країні". Так розмірковував про становище на півдні Росії проф. Іван Тимс.

Вверх

1902

Криза у металургійній промисловості, що продовжувалася, пригнічуюче вплинула на залізорудну промисловість, стан якої в поточному році, у порівнянні з 1901 р., ще більш погіршився. Погіршення це виявилося як у скороченні видобутку і відправлення руди, так і в зниженні цін на неї.

У Кривбасі було 108 парових казанів, 71 парова машина, 11 паровозів, власних залізничних колій 26 верст, 55 парових підйомників, 2 електричних і 66 кінних.

У басейні нараховувалося 155 бараків на 7067 чоловік і 200 сімейних будинків на 537 чоловік робітників та службовців.

На руднику С.Колачевського функціонує центральна електростанція, енергія якої використовується і для освітлення житлових будинків.

Рудник "Суха Балка" приступив до будівництва центральної електростанції. Планується повне переведення видобутку на електроенергію.

На Олександрівському руднику рудничні будівлі і житлові будинки освітлюються електрикою.

У 1902 р. у Кривбасі на 43 рудниках добуто близько 117 млн. пудів руди (усього в Росії на 721 рудниках при 38 603 робітниках добуто 243 228 493 пудів руди).

На рудниках Ушаковському, Товариства рудників "Дубова Балка" збудовано: будинок для "підйомного електричного мотора" і надшахтний кам'яний копер, зроблено прибудову до електростанції.

На півдні басейну геологічні дослідження проводили гірничі інженери Кузнєцов і Фаас за дорученням Геологічного комітету.

Утворився синдикат "Продамет" з метою торгівлі чавуном, сталлю, залізом і "усякого роду виробами металургійної промисловості як за свій рахунок, так і за дорученнями".

24.09 відкрито рух по Жовторіцькій залізничній гілці.

05.07 затверджено Статут Акціонерного Кам'яновугільного Товариства "Грушівка".

Криворізької руди було вивезено за кордон 2402 тис. пудів.

"Рудні справи в Криворізькому районі продовжують залишатися в застої, ціна на руду складає 4,5 коп., але покупці відсутні. Відбувається відправка руди тільки по колишніх запродажах, а також на діючі заводи зі своїх рудників. Розвідувальні роботи зовсім припинилися за найнезначнішими винятками" (Гірничо-заводський листок №4,1902р.).

Вверх

1903

Експорт криворізької руди за кордон склав 17 852 пудів.

Залізорудна промисловість Криворіжжя продовжує переживати лихоліття, подібне 1900 року.

На руднику "Дубова Балка" проектується електростанція для промислових і побутових потреб.

Оживилася руднична справа у Верхньодніпровському повіті Катеринославської губернії (північні рудники). Працює до 15 рудників.

Прийнято рішення про посилення поліцейського нагляду на рудниках "Ушаковському", Тов-ва Дубова Балка і "Євгеновському".

Наймання робітників підрядчиком проводиться тільки на підставі словесного договору.

У Кривбасі на 40 рудниках добуто більш 149 млн. пудів руди (всього в Росії добуто 234,4 млн. пудів).

На руднику Новоросійського Тов-ва на ст. Вечірній Кут алмазним буром досягнуто рекордної глибини буріння в 50 сажень (1 саж.=2,13 м).

На рудниках акціонерного товариства "Жовта Ріка" відбулося урочисте освячення і відкриття жовторіцької залізничної гілки, проведеної від рудників до ст. "Жовта Ріка".

Новоросійське товариство приступило до робіт з видобутку залізної руди на Лихманівському руднику в Олександрійському повіті.

Управління рудників Брянського товариства 12.09 припинило роботи з видобутку залізної руди на Тарапаківському руднику.

Виявлені великі запаси руди на землях князя Кочубея в с. Аннівка Верхньодніпровського повіту. Почалися розробки.

Гірничопромисловик Копилов М.С. 23.12. припинив роботи на руднику № 3 у м. Кривий Ріг. Аналогічна заява надійшла і від "Алмазного Товариства".

У Криворізькому районі діє 40 рудників.

2 червня вийшов закон про винагороду потерпілим на роботах і їхнім сімействам.

У містечку Кривий Ріг і на ст. Довгинцево створені соціал-демократичні організації під керівництвом Тетяни Рейниш і Мовши Монастирського.

З'явилися перші листівки з політичними вимогами.

Соціалісти-революціонери (СР) здійснили кілька нападів на поштові вагони на перегоні Довгинцево - Радушна.

Здійснено терористичні акти - убитий начальник ділянки тяги Котляров І., здійснено замах на зав. рудником "Дубова Балка" Гнатовича А.П. - лідера (у майбутньому) партії кадетів. Підозрювалися есери.

Освячена церква св. Миколи на ст. Вечірній.

Вверх

 

1900-1903

1904-1908

1909-1913

1914-1917



Хроніка подій 1734 - 1900 рр.

Хроніка подій 1900 - 1917 рр.

Хроніка подій 1917 - 2002 рр.

 

© 2009—2014, Виконком Криворізької міської ради
Розробка сайту ТОВ «РІА «ПЕРЕКРЕСТОК»