06 грудня 2014, Київ 10:43

Політика

Провал «Південного потоку» як «поразка Путіна»

Володимир Путін ©Shutterstock
Володимир Путін ©Shutterstock

Оголошення президентом Росії Володимиром Путіним про припинення реалізації газового проекту «Південний потік» сприйняте у світі як перемогу ЄС і США. Це, без сумніву, є і перемогою Києва, адже магістраль дном Чорного моря мала обійти українську територію, позбавивши Україну статусу потужної енергетичної транзитної держави.

Президент Путін оголосив про відмову Росії від реалізації «Південного потоку» під час візиту до Туреччини, запропонувавши натомість збудувати газовий хаб на території Туреччини поблизу її кордону з Грецією, звідки б здійснювались газові постави для Південної Європи.

«Починати будівництво в морі, дістатися болгарського берега і потім зупинитися еемає сенсу – думаю, всі це розуміють. Відтак ми змушені переглянути нашу участь у цьому проекті», – сказав Путін.

Росія не може продовжувати реалізацію «Південного потоку» – Путінi
|| 0:00:00
...  
🔇
X
01.12.2014
Росія не може продовжувати реалізацію «Південного потоку» через позицію Болгарії. Про це заявив президент Росії Володимир Путін на прес-конференції у Анкарі за підсумками візиту до Туреччини у понеділок, 1 грудня. Володимир Путін звинуватив Болгарію у тому, що вона не веде себе, як суверенна держава і заявив, що від зупинення цього проекту вона втрачає значні кошти. (Відео Reuters)

А керівник російського «Газпрому» Олексій Міллер прямо заявив, що питання «Південного поту» «закрите», наполягаючи, що буде реалізовуватись додатковий газовий проект разом із Туреччиною.

Кристаліна ҐеорґієваКристаліна Ґеорґієва
x
Кристаліна Ґеорґієва
Кристаліна Ґеорґієва

«Побудова газопроводів у Європі має здійснюватися згідно з європейським законодавством і це законодавство існує для захисту наших споживачів, захисту громадян ЄС від ризику зависоких цін через обмеження, до яких може вдаватися постачальник газу», – заявила віце-президент Єврокомісії, болгарка Кристаліна Ґеорґієва.

Мало вплив порушення європейського законодавства, коли підписувались міжурядові угоди Росії та кількох країн-членів ЄС. Ось головна проблема «Південного потоку»!

«Що мало вплив, так це порушення європейського законодавства, коли підписувались міжурядові угоди Росії та кількох країн-членів ЄС, а також Сербії, через територію яких проляже труба газогону. Ось головна проблема «Південного потоку»!» – сказав недавно Радіо Свобода оглядач брюссельського порталу EurActiv Георгій Ґотев.

Єврокомісія розпочала юридичні процедури проти Болгарії

«У випадку ж Болгарії ми бачили початок будівництва, хоча ці важливі юридичні проблеми не були усунуті. Ось чому Єврокомісія розпочала юридичні процедури проти Болгарії», – додав оглядач, пояснюючи, що слабким місцем проекту було те, що «Газпром» був монопольним поставником, володарем труби і мав великі частки в спільних підприємствах в країнах ЄС, які б продавали російський газ.

Окрім того, у жовтні на дострокових парламентський виборах перемогла опозиція, яка на відміну від близьких Москві соціалістів, виступає проти «Південного потоку». 

«Рідкісна поразка Путіна»

Вартість «Південного потоку» оцінювали у 22 мільярди доларів і він мав вийти з російської Тамані, пролягти дном Чорного моря, вийти в Болгарії (а також з морським відгалуженням до Румунії) і піти далі кількома гілками до Угорщини, Австрії, Хорватії, Словенії, Греції, Сербії, Італії і, можливо, ще кількох балканських країн.  

У статті в The New York Times кінець «Південного потоку» названо поразкою Кремля. «Це була рідкісна дипломатична поразка Путіна. Рішення також може бути рідкісною перемогою ЄС та адміністрації Обами, яка виглядає переважно імпотентною цього року на тлі анексії Путіним Криму та провокуванням ним заворушень на Сході України», – пише газета.

Часопис додає, що хоча Москва подавала «Південний потік» як суто бізнес-проект, однак Вашингтон та Брюссель відкидали його як завуальовану спробу Кремля закріпити свою позицію як домінуючого постачальника газу Європі, обходячи Україну, суперечки за ціну газу з якою двічі переривали постачання Європі останніми роками.

 «Антиукраїнський проект»

Багато хто в Україні вважає «Південний потік» «антиукраїнським» проектом. Цього року Україна, як очікується, прокачає своєю територією до Європи близько 70 мільярдів кубічних метрів газу. А потужність «Південного потоку» – в разі реалізації по максимуму і прокладення дном Чорного моря шести паралельних труб – могла б вийти на щорічну потужність у 63 мільярди кубічних метрів газу.

Фактично це б повністю позбавило Україну статусу транзитної газової держави, що є одним з найсерйозніших геополітичних козирів у руках Києва.

Україна могла б певною мірою зберегти цей статус за умов часткової реалізації «Південного потоку» з двома паралельними трубами і потужністю в 15 мільярдів кубів газу, але і це не буде втілене через жорстку позицію Єврокомісії.

«Конфлікт в Україні та складні відносини між Києвом та Москвою кинули тінь на увесь європейський енергетичний простір. Більшість російського газу до Європи все ще йде Україною, даючи Києву єдиний політичний важіль впливу проти свого потужного сусіда», – зазначає The New York Times.

«На тлі поглиблення української кризи, яке поступово переросло в протистояння у дусі Холодної війни, західні держави стали опиратися агресивній політиці Путіна на кожному кроці. Одним з таких зусиль і був «Південний потік», – додає впливовий часопис. 



Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
Відсортувати коментарі:
Додати коментар (14)
Коментарі
     
від: shadow Місто: kiev
04.12.2014 23:34
"Выступая в болгарском парламенте, глава правительства подчеркнул, что узнал об остановке проекта из российских СМИ, сообщает издание «Дневник»." Болгария от ссылок на них отказалась. Скорее всего Россия от Южного потока отказалась потому, что в условиях санкций не смогут выполнить его подводную часть. Значит, прогнозируют продолжение санкций и на достаточно длительный срок. Значит, не собираются менять свою агрессивную политику по отношению к Украине. Был у них план провести ГТС по югу Украины, которую они называют Новороссией. Полагаю, что вот за это они и будут биться дальше. С Донбассом не вышло – рванут через Мариуполь.

від: volt Місто: Николаев
03.12.2014 13:28
Отказ от Южного Потока поражение не Путина, а наиболее бедных стран Южной Европы , которые теперь из за интриг Брюсселя недополучат миллиарды евро в свои тощие бюджеты!
В Болгарии вообще паника! Они не могут поверить в то, что так по приказу Брюсселя лоханулись! Сербы и Венгры с Австрийцами скрежещут зубами - они ведь не предавали национальные интересы своих народов, не подчинились шантажу Вашингтона и Брюсселя НО ! Из за бесхребетных болгар все пропало !
А Путин уже начинает строить ту же трубу по территории Турции, с той же мощностью в Италию ! Теперь умная Турция получит одна все то чего лишились 5 стран ЕС, да еще и 6% скидку на газ для себя !!!
УЧИТЕСЬ как надо блюсти интересы СВОЕЙ страны !
В итоге Россия ничего не теряет - Турция выигрывает кучу денег и привилегий, Европа в ...
У відповідь

від: OlegRoman Місто: Bratislava
03.12.2014 18:52
"Паніка" в Болгарії відносна, пане з Миколаєва, це Ваш савєтскій погляд. Серби, угорці з сусідами австріяками аж ніяак не скрегочуть зубами. Про шантаж Вашинтона чи Брюселя ніде, ніхто не пише, не показує. Зараз у нас чудовий передріздв'яний час.На чарівних, оздоблених базарах тисячі людей - словаків, угорців, австріяків, українців, чехів, інших національностей. Попивають різдв'яний пунш, варене винце, заїдають смачними традиційними добротами.Люди щасливі, привітні, милі колядують, веселяться. А рашисту Путіну труба до Турції не допоможе. Злобний кагебіст все вирішує брехнею, танками і підлістю. Таке вчення бандитське!
Bratislava Praha.
У відповідь

від: Самум Місто: На Волге
03.12.2014 17:32
Примерно этот же ХОРАЛ мы слышали и в начале осуществления великого замысла с названием "Южный поток"
Цыплят, как правило, считают по осени. Фанфары и там-тамы пока лучше зачехлить, а то и сглазить недолго.
У відповідь

від: Виктор Ставценко Місто: Херсон
03.12.2014 21:47
"ОДНОЙ из причин провала "ЮП" ,явилось нежелание "Газпрома" соблюдать требования еврозаконов, и даже если трубу проложить через Африку, ее все равно надо тащить в Е В Р О П У ,поскольку в Африке газ не нужен. "
???... ???... ???...
СТРАННО, ЧТО ТЫ ИЗ РОССИИ, А НЕ ЗНАЕШЬ ТОГО ЧТО ЗНАЮ Я - Весь газ в этой трубе будет собственностью Газпрома аж до самой границы с Грецией.
Турция не член ЕС и как и Россия чхала на иноземные энергопакеты !
Удивлен что ты не в теме , а комментируешь.
Все это в свободном доступе - изучи вопрос сначала.
У відповідь

від: Самум Місто: На Волге
03.12.2014 18:20
ОДНОЙ из причин провала "ЮП" ,явилось нежелание "Газпрома" соблюдать требования еврозаконов, и даже если трубу проложить через Африку, ее все равно надо тащить в Е В Р О П У ,поскольку в Африке газ не нужен.
У відповідь

від: Микола Місто: Київ
03.12.2014 16:37
:))))
Туреччина, як і Болгарія - є країною Євросоюзу, тому він нічого не втратив.
Дивно, як Ви на противагу Болгарії вириваєте Туреччину.
ну і Ваші прогнози - "бабка на 2 гадала...."
ібо бабла в РФ добудувати ЮП немає і не буде.....
А ЄС завбачливо зробив ставку на укр. ГТС, - ібо це значно дешевше й надійніше.
ЄС вибрав укр.журавля в руці замість рос.жаворонка на дні.
У відповідь

від: volt
03.12.2014 17:51
Турция не является членом ЕС !
Она уже 50 лет стоит в очереди, но в ЕС ее так и не приняли до сих пор!
У нас кстати такое же евро-будущее ))))))))
Турки молодцы! Они знают свой интерес.
А по поводу бабла у русских - я думаю переживать по этому поводу не стоит, у них только в заначке (золото-валютные резервы) примерно пол триллиона долларов !
Но мне лично начхать на деньги России, я привожу в пример Турцию что бы показать КАК ДОЛЖНА ДЕЙСТВОВАТЬ ИСТИННО НЕЗАВИСИМАЯ СТРАНА РАДИ СВОИХ И ТОЛЬКО СВОИХ ИНТЕРЕСОВ !
И показываю на примере Болгарии что значит ЗАВИСИМОСТЬ от кого бы то нибыло!
Итог таков : турки молодцы - болгары лохи...
А понимают ли наши большие начальники, что интересы Украины далеко не всегда совпадает с интересами США ?
Похоже у нас ни Путиных ни Эрдоганов нет ((((((...

від: zc
03.12.2014 08:13
вже не довго йому залишилось

від: nn Місто: n
02.12.2014 21:39
у него денег нет, чтоб на западе потоки покупать, чтоб дешевый газ по дорогим трубам в европу гнать. он профукал все бабки. иван же ... был

від: Анонім
02.12.2014 20:39
В чому полягає статус транзитної газової держави?Коли сваритеся з росіянами,то перекривати газову трубу?Або відбирати газ і продавати як свій?Краще б в Україні не було тієї труби.Тоді і не було б і Фірташів,і Ахметовів, і Януковича і можливо війни.
У відповідь

від: София Місто: Липовець
03.12.2014 09:05
Згоден з вами на всі сто відсотків Але не дивлячись на все це впливовий економічний і політичний важіль ,який потрібен Украіні.От тільки керувати ним повинні гідні люди!!))))
У відповідь

від: nn Місто: n
02.12.2014 21:43
за счет хранилищ которыми можно пики выравнивать не транзитер конечно, а поставщик. украина сама может добычу газа нарастить, только надо было это делать до того как газ подешевел. если еще каспийский будет получать разве. станет транзитером когда на пространствах россии что то более путное вырастет
У відповідь

від: Борислав Місто: Штутгарт
03.12.2014 22:17
Договор Раши с турками, ещё вилами по воде писан...Грядут кардинальные перемены...

ДОЛУЧАЙСЯ!
Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

Відеопрограми Радіо Свобода

«Ми Разом» / Чи є вживання алкоголю проблемою у зоні бойових дій?

РОЗКЛАД ПРОГРАМ

(архівне фото)

Відео Порошенко: здавати аеропорт «Донецьк» не можна, бо тоді ворог буде у Львові

«Слова «кіборг», «укроп» сьогодні стали символами незламності українського духу» – президент 

Як протидіяти кремлівській пропаганді аналізували у Брюсселі

Відео Як протистояти брехні Кремля? НАТО і Київ шукають відповідь

Мета російської дезінформації – бентежити і сіяти розбрат – речниця НАТО 

Палата представників Конгресу США закликала Обаму ввести нові санкції проти Росії і надати Україні озброєння

Резолюція закликає Росію припинити незаконну анексію Криму, підтримку сепаратистів і вивести війська з території України 

ВИБРАНЕ ВІДЕО

Лист російському другові / Міс Україна 2013 Анна Заячківська звернулася до Міс Росії 2013 Ельміри Абдразакової

 

«Це було пекло на землі»: спогади про Першу чеченську війну

 

Алкоголь у зоні АТО. Мовчати не можна 

Ситуація в зоні бойових дій

Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 5 грудня

Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 5 грудня

Хронологія
В інших ЗМІ
В інших ЗМІ