Komunikat archiwalny

Honorowy Horowitz

Ryszard Horowitz, genialny fotografik, którego dzieła nikogo nie pozostawiają obojętnym, został Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa. – Nigdy nie rozstałem się z Krakowem, to miasto na zawsze jest w moim sercu – mówił wzruszony Ryszard Horowitz.

Honorowy Horowitz
Foto: Wiesław Majka

W poniedziałek, 5 maja pochodzący z Krakowa światowej sławy fotografik Ryszard Horowitz obchodzi 75. urodziny. Z tej okazji, podczas specjalnej sesji Rady Miasta Krakowa, Ryszard Horowitz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa. - Nie ma wyższego wyróżnienia, bardziej znaczącego gestu, aby okazać nasz szacunek dla Ryszarda Horowitza. I nie ma też bardziej wymownego znaku, za pomocą którego moglibyśmy podkreślić ważną i korzystną dla nas, dla polskiej kultury długoletnią i głęboką zażyłość artysty z Krakowem – mówił Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, podczas sesji RMK. - Dziękujemy panu Ryszardowi Horowitzowi za to, że od lat dzieli się z nami swoim fascynującym, bogatym w skojarzenia i symbole  światem, swoją niezwykłą wyobraźnią.  Dziękujemy za  powroty do Krakowa, za przyjaźń, jaką darzy nasze miasto – mówił Jacek Majchrowski.

Z kolei Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider przypomniał, że Ryszard Horowitz od lat działa na rzecz pogłębienia łączności Polaków w kraju i zagranicą. - Swoim autorytetem wspiera zagraniczną myśl o Polsce i Krakowie, który zawsze pozostawał bliski jego sercu i o którym – mimo że od lat mieszka w Stanach Zjednoczonych – nigdy nie zapomniał – mówił Bogusław Kośmider.

Do swoich związków z Krakowem nawiązał też Ryszard Horowitz. - Nigdy nie pozbyłem się Krakowa z serca. Noszę w sobie atmosferę miasta, „Piwnicę pod Baranami",  grono plastyków, przyjaciół. Zawsze szukam okazji, aby odwiedzić Kraków. Natychmiast po przyjeździe idę na Rynek, by sprawdzić czy Wieża Mariacka jeszcze stoi i posłuchać hejnału. Następnie udaję się bardziej refleksyjny spacer po starym Kazimierzu, który zawsze kończy się karpiem po żydowsku – mówił Horowitz. - Pomimo tego, że objechałem cały świat Kraków zostanie w moim sercu jako najbardziej przyciągające i magiczne miejsce na świecie – mówił wzruszony artysta. Nie wykluczył, że jego kolejny projekt będzie związany właśnie z naszym miastem.

75 rocznica urodzin Ryszarda Horowitza to także okazja to szeregu wydarzeń artystycznych. Na 5 maja na godzinę 13.00 zaplanowano zamknięcie wystawy z 1957 roku. Artysta otworzył ją już w latach 50. XX wieku, następnie została usunięta, ale po dziś dzień nie została zamknięta przez autora zdjęć. Wydarzenie odbędzie się w Teatrze Ludowym.

Tego samego dnia o godzinie 17.00 w Pałacu Sztuki TPSP odbędzie się wernisaż wystawy Ryszard Horowitz. RH75.

Z kolei we wtorek, 6 maja Ryszard Horowitz spotka się z młodzieżą z Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie. To o 13.00. A wieczorem o 20.00 gość z Nowego Jorku weźmie udział w Piwnicy Pod Baranami w otwarciu wystawy Lesława Pizło.

Ryszard Horowitz urodził się 5 maja 1939 r. w Krakowie. Cztery miesiące później Polska znalazła się pod okupacją Niemiec hitlerowskich, a cała rodzina została aresztowana i była przetrzymywana w kilku obozach koncentracyjnych. Cudem przetrwała jako jedna z niewielu rodzin żydowskich. Po zakończeniu wojny osiedliła się ponownie w Krakowie. Ryszard Horowitz należy do najmłodszych ocalałych z Auschwitz.

Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, następnie studiował malarstwo na tutejszej Akademii Sztuk Pięknych. W 1956 r., w czasie krótkiej politycznej i kulturalnej odwilży w Polsce, kiedy rząd subsydiował nowatorskie, oryginalne formy artystyczne , Kraków stał się ośrodkiem awangardowego jazzu, malarstwa, teatru i filmu. Horowitz mając wtedy siedemnaście lat w pełni korzystał z tego ożywienia i w konsekwencji zafascynowała go fotografia amerykańska. W roku 1959 wyemigrował do USA. W listopadzie 1967 r. otworzył własne studio fotograficzne, które prowadzi do dziś.

Fotografia jest jego życiową pasją i podstawą kariery zawodowej. Uważany jest za pioniera stosowania efektów specjalnych w fotografii w czasach przed obrazowaniem cyfrowym.

Dodatkowe informacje o wystawie są dostępne na stronie: www.mhf.krakow.pl.

Galeria zdjęć z wręczenia Ryszardowi Horowitzowi tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa dostępna jest w OTOFOTO GALERII.

plakat

Pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Zobacz także
Kalendarz kulturalny
2014-12-26