Američki špijuni kopaju po svemu pa tako i našim SMS porukama

Foto: Thinkstock

Foto: Thinkstock

Američka sigurnosna agencija NSA skupi u svijetu dnevno blizu 200 milijuna tekstovnih poruka, koje sadrže planove o putovanju, kontaktne informacije ili podatke o plaćanju kreditnim karticama, objavio je u četvrtak britanski list Guardian.

U okviru programa kodnog naziva ‘Dishfire’, NSA skuplja ‘gotovo sve što može’, piše Guardian, pozivajući se na informacije što ih je pronašao zajedno s televizijskom postajom Channel 4 News u materijalima koji potječu od bivšeg suradnika NSA Edwarda Snowdena koji se sada nalazi u izbjeglištvu u Rusiji.

Dokumenti koji su na raspolaganju Guardianu pokazuju da je britanska špijunska agencija GCHQ koristila bazu podataka NSA-a kako bi pretraživala ključne podatke o komunikacijama između građana u Ujedinjenome Kraljevstvu. Sadržaji komunikacija s telefonskim korisnicima u SAD-u pritom su uklonjeni iz baze podataka, dok su brojevi telefona iz drugih zemalja, uključujući i Veliku Britaniju, ostali pohranjeni.

Guardian navodi sadržaj prezentacije NSA-a iz 2011. godine pod naslovom: ‘SMS tekstovne poruke: rudnik zlata koji se treba iskoristiti’ i tvrdi da je u okviru programa u travnju te godine skupljeno prosječno 194 milijuna tekstovnih poruka dnevno.

Foto: Thinkstock

Foto: Thinkstock

‘NSA se opsežno koristila svojom ogromnom bazom tekstovnih poruka kako bi pronašla informacije o planovima putovanja ljudi, njihovim adresarima, financijskim transakcijama i drugome, uključujući i pojedince koji nisu osumnjičeni za ilegalna djela’, piše u izvješću Guardiana.

Američki će predsjednik Barack Obama, kako je najavljeno, u petak objaviti planove reforme programa prisluškivanja NSA, što je potaknuto Snowdenovim otkrićima.

Nakon što je Snowden u lipnju otkrio medijima tajne informacije o masovnom skupljanju telefonskih podataka i drugih programa prisluškivanja, prije nego što je pobjegao u Hong Kong i nakon toga u Moskvu, množe se pitanja u javnosti o američkom špijuniranju civila i stranih dužnosnika.

Foto: Thinkstock

Foto: Thinkstock

Na upit o podatcima što ih je objavio Guardian, NSA je priopćio: ‘Kao što smo ranije objavili, pogrešna je tvrdnja da je NSA-ovo skupljanje podataka proizvoljno i nekontrolirano’.

Aktivnosti agencije ‘usredotočene su i posebno razvijene prema opravdanim inozemnim obavještajnim metama i samo prema njima, u cilju ispunjenja obavještajnih zahtjeva’, priopćio je NSA, dodajući kako program Dishfire obrađuje i legalno pohranjuje skupljene tekstovne poruke ili SMS podatke.

‘Budući da u okviru legalne obavještajne zadaće NSA-a mogu povremeno biti prikupljeni neki podatci iz SMS-a državljana SAD-a, postoji zaštita privatnosti za građane SAD-a u cijelome procesu korištenja, ophođenja, pohrane i širenja podataka iz SMS-a u programu Dishfire’, priopćila je agencija.