Úvodní stránka » Zpravodajství » Aktuality

Ministr kultury právě ocenil Dámy, Rytíře a Mecenáše české kultury

27.2.2015 — Tiskové oddělení

Daniel Herman dnes udělil 7 nových ocenění Dáma, Rytíř a Mecenáš české kultury. Titul Dáma české kultury ode dneška zdobí zpěvačku Martu Kubišovou a spisovatelku Magdalenu Horňanovou, Rytířem české kultury se stali sochař Olbram Zoubek a spisovatel Jiří Stránský. In memoriam obdrželi toto ocenění básník Zdeněk Rotrekl a sochař Jaroslav Šlezinger. Mecenášem české kultury je paní Dadja Altenburg-Kohl.
 

Titul Rytíř nebo Dáma české kultury získávají umělci s výrazným podílem na rozvoji duchovních, etických a kulturních hodnot s ohledem na jejich statečné osobní postoje a životní osudy. Mecenášem umění se stává osoba či instituce, která značnou měrou podporuje umělecké projekty i památky. Ministr kultury má za to, že i toto ocenění by mohlo dárce inspirovat k větší podpoře například scénického či výtvarného umění.
„Ocenění je především společenským uznáním a holdem těmto obdivuhodným - statečným i velkorysým osobnostem,“ říká ministr Herman.
Cenu tvoří kovová medaile s odznakem v etui a diplom; není spojena s finančním ohodnocením.
Slavnostní ceremoniál předání cen se uskutečnil v historické budově Národního divadla v rámci mezinárodního festivalu proti totalitě Mene Tekel.

Záznam z vysílání najdete zde: prehravac.rozhlas.cz/audio/3327322

Dáma české kultury Magdalena HorňanováDáma české kultury Marta Kubišová Ocenění Rytíř české kultury in memoriam - Zdeněk Rotrekl ml. a Eva Kotačková, vnučka Jaroslava ŠlezingeraRytíř české kultury Jiří StránskýRyytíř české kultury Olbram Zoubek Mecenáška české kultury Dadja Altenburg-KohlDaniel Herman a Jan Řeřicha

Simona Cigánková
Tisková mluvčí
Praha, 27. únor 2015

Medailonky oceněných zde:

Dokumenty ke stažení