Josef Zvoníček

Úvod do egyptologie

1111Egyptologie je věda o jazyku, dějinách, kultuře a náboženství starověkého Egypta. Předmětem jejího zkoumání je v podstatě všechno, co jakkoli souvisí s historickým, politickým a kulturním vývojem etnicky homogenní populace usazené podél Nilu mezi Asuánem a Středozemním mořem v době zhruba od poloviny čtvrtého tisíciletí př. Kr., kdy bylo vynalezeno písmo, až do přivtělení oblasti k říši Alexandra Makedonského v roce 332 př. Kr.

1111Zájem o mimořádně pozoruhodnou starověkou kulturu v povodí Nilu je doložen již v antické době, kdy egyptští bohové zdomácněli v řecké a římské mytologii a egyptština byla ještě živým jazykem. Ve středověku ovládly zemi divoké kmeny přicházející z Arabského poloostrova, které přinesly islám a na- stolily nové poměry, v nichž se původní obyvatelstvo a jeho specifická kultura postupně rozplynuly. Na začátku 19. století, kdy se začali první Evropané zajímat o Egypt soustavněji, už nebylo nikoho, kdo by uměl číst egyptské hieroglyfy a rozuměl jimi zapisovanému jazyku.
1111Prvotní výzkumy měly převážně kořistný charakter, provozovali je dobrodruzi s nechvalnou pověstí a hodnota objevů se odvíjela od cen, za něž je bylo možno uplatnit na trhu se starožitnostmi. Zásadním mezníkem je rok 1822, kdy se podařilo rozluštit hieroglyfy, a postupně tak porozumět nesčetným nápisům a literárním památkám, které se pod tisíciletými nánosy pouštního písku dochovaly. Od té doby urazila egyptologie dlouhou cestu, lemovanou pochopitelně i omyly, a postupně se vypracovala na celosvětově pěstovanou vědní disciplínu. Produkce odborné literatury dnes dosahuje šíře, kdy se pro jednotlivce stává nepřehlednou a studijně nezvládnutelnou, a kromě toho jsou k dispozici doslova hromady knih určených laikům, které egyptologii popularizují, tj. přibližují ji a činí srozumitelnou každému.

1111Předkládaná publikace zaujímá místo někde uprostřed mezi veskrze vědeckou literaturou a po- vrchní komerční produkcí. Úvodní kapitoly Obecné části (Egyptština, Chronologie, Geografie a Pra- meny) mají umožnit prvotní orientaci v předmětu, vymezit základní pojmy a objasnit nezbytné souvislosti a podobnou funkci mají i Přílohy (Seznam egyptských králů a Glosář). Účelem mnohem rozměrnější Speciální části je zprostředkovat co nejucelenější obraz chronologicky uspořádané staroegyptské historie, včetně méně atraktivních období, jimž se popularizační publikace zpravidla vyhýbají. Práce tohoto rozsahu pochopitelně není (a ani nemůže být) založena na vlastním základním výzkumu, podává pouze souhrn poznatků vytěžených mnoha generacemi egyptologů, profiltrovaných sítem kritických revizí a oproštěných od účelových fabulací. První dva svazky, zpřístupněné na této webové stránce, jsou dovedeny do konce Nové říše, tj. do zhroucení vlády 20. dynastie. Uveřejnění třetího svazku bude záviset na šíři čtenářské odezvy, případné knižní vydání pak na zájmu potenciálních nakladatelů.
1111Počítačová verze textu nemá formát „html“, ale „pdf“, tj. k zobrazení je nezbytný program Adobe Acrobat Reader. Dokumentární fotografie, schémata a grafy jsou kvůli značnému rozsahu a s ohledem na autorská práva redukovány na nezbytné minimum, z vyřazených jsou zachovány jen popisky. Na zdroje citací (doslovných i jazykově upravených) se upozorňuje formou odkazů v závorkách a společně s publikacemi, z nichž jsou bez bližší specifikace převzaty některé snímky, se uvádějí souhrnně v Seznamu citované literatury.

 

Kontakt na autora publikace: josef.zvonicek @ email.cz