Мосад

Из Википедије, слободне енциклопедије
Институт за обавештајне и специјалне задатке
המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים
Скраћеница Мосад
Основана 1949.
Седиште Тел Авив
Директор Тамир Пардо
Број запослених око 1.200
Веб страница mossad.gov.il

Мосад модин тафкидим мејухадим (хеб. המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, „Институт за обавештајне и специјалне задатке") је израелска обавештајна агенција, у обичном говору позната под именом Мосад. Одговорна је за обавештајно сакупљање, тајне акције (укључујући паравојне активности и атентате) и антитероризам. Фокус Мосада је на арапске земље и организације широм света.

Увод[уреди]

Мосад је једна од најчувенијих обавештајних агенција у свету, уз америчку Цију и британски МИ6. Позната је по својој ефикасности, и многи сматрају да даје велики допринос стабилности и безбедности Израела.

Мосад је формиран у децембру 1949. као „Централни институт за координацију“, на препоруку Реувена Шилаоха тадашњем премијеру Израела Давиду Бен-Гуриону. Шилоах је желео централно тело које би координисало и унапредило сарадњу између постојећих безбедносних служби - Војног обавештајног одељења (МАМАН), Опште безбедносне службе (ГСС или „ШАбак") и „политичког одељења“ министарства спољних послова. Марта 1951. је реорганизован, и учињен делом канцеларије премијера, одговарајући директно премијеру. Данашњи број радника Мосада се процењује на око 1200.

Мосад је цивилна служба и не користи војне чинове, мада је већина службеника служила у Израелским одбрамбеним снагама (у Израелу је обавезно служење војног рока), и многи од њих су официри.

Оригинални мото Мосада је: Betahbulot Ta'ase Lekha Milkhama (хебрејски: בתחבולות תעשה לך מלחמה, „Јер уз мудар савет ћеш водити рат: а у мноштву саветника је безбедност." - Изреке XXIV, 6) али је недавно промењен због тренда излазка Мосада у јавност другом изреком: Be-ein Tahbulot Yipol Am; Uteshua Berov Yoetz'' (хебрејски: באין תחבולות יפול עם, ותשועה ברוב יועץ, „Где нема савета, људи падају, али у мноштву саветника лежи безбедност." - Изреке XI, 14)

Мада Мосад има дугу репутацију врло ефикасне агенције, он има прилично либералну политику када су у питању киднаповања и атентати, и некада га називају разбојничком агенцијом изван Израела. Такође је био умешан у неколико срамних дебакала.

Одељења[уреди]

Седиште Мосада је у Тел Авиву, и има шест одељења:

  • Одељење прикупљања је највеће, и одговорно је за шпијунске операције.
  • Одељење политичке акције и веза спроводи политичке активности и одржава везе са пријатељским страним обавештајним службама и са државама са којим Израел нема нормалне дипломатске односе.
  • Дивизија за специјалне операције (Метсада) спроводи атентате, саботаже и паравојне пројекте.
  • ЛАП (Лохамах Психологит) одељење је одговорно за психолошко ратовање, пропаганду и операције обмањивања.
  • Одељење за истраживање је одговорно за обавештајну синтезу.
  • Технолошко одељење је одговорно за развој технологија за подршку мосадових операција.

Чувене Мосадове операције[уреди]

Чувени дебакли Мосада[уреди]

1973, је убијен Ахмед Бучхики, недужни арапски конобар у Лилехамеру, Норвешка. Он је био помешан са Али Хасан Саламехом, једним од вођа Црног септембра, палестинске терористичке организације одговорне за Минхенски масакр. Агенти Мосада су користили лажне канадске пасоше, што је разљутило канадску владу. Ово је било слично ситуацији из 1981. када су лажни британски пасоши пронађени у једној торби у Лондону, што је довело до дипломатске свађе са Израелом, око мосадовог покушаја да се инфилтрира у Кину. 1997, два агента Мосада су ухваћена у Јордану (који је потписао мировни споразум са Израелом) на задатку да убију шеика Халида Машала, вођу палестинске милитантне групе Хамас, убризгавши му отров. Поново су користили лажне канадске пасоше. Ово је довело до дипломатске свађе са Канадом и Јорданом, и Израел је био приморан да пусти неколико палестинских затвореника, посебно духовног вођу милитантног Хамаса, шејха Ахмеда Јасина, за кога Израел тврди да је играо истакнуту улогу у нападима на израелске цивиле (и војнике) током Ал-Акса интифаде, у замену за агенте Мосада (које је иначе чекала смртна казна због покушаја убиства).

У јулу 2004, Нови Зеланд је ставио Израел под дипломатске санкције због инцидента у коме су два Израелца, Уриел Келман и Ели Кара, наводно радећи за Мосад покушали да на превару прибаве новозеландске пасоше.

Директори Мосада[уреди]

19511952. Рубен Шилоах
19521963. Исер Харел
19631968. Меир Амит
19681974. Цви Замир
19741982. Јицхак Хофи
19821990. Нахум Адмони
19901996. Шабтаи Шавит
19961998. Дени Јатом
19982003. Ефраим Халеви
2003. - Меир Даган

Спољашње везе[уреди]

Викивести
Викивести имају вести везаних за: