קידום אתרים? מה זה ולמה זה טוב?!

 קידום אתרים – רקע כללי:

למה עסק צריך אתר אינטרנט ולמה חשוב לקדם את האתר בקידום אורגני?
פעם עסקים היו עושים פרסום כדי להביא לקוחות חדשים. פרסום בעיתון, פליירים והעשירים שבעסקים היו עושים פרסום ברדיו ובטלוויזיה. חלק מהם עושים את זה גם היום.

יש שתי בעיות עקרוניות עם פרסום

1. הבעיה הכי גדולה היא שברגע שאתם מפסיקים את הפרסום או יותר נכון מפסיקים לשלם כסף – הפרסום מפסיק לעבוד באותו הרגע. בעוד חודש או חודשיים סביר להניח שאף אחד כבר לא יזכור אתכם. אתם זוכרים את כל הפרסומות שראיתם לפני חודש?
2.  לפרסום ברדיו, בטלוויזיה ובשלטי חוצות נחשפים המון אנשים לא רלוונטיים בשבילכם ובשביל השרות או המוצר שלכם, כך שזה ממש לא יעיל. תחשבו לכמה פרסומות בטלוויזיה אתם נחשפים? כמה מתוכן באמת מדברות אליכם?

כשאנשים רואים פרסומות המוח שלהם מבצע סינון באופן אוטומטי

מה זה אומר? זה אומר שהמפרסם משלם כסף סתם. זה אומר שזה מאוד לא ממוקד. זה אומר שאחוז מאוד קטן מאלו שראו את הפרסומת שעלתה המון כסף יקנו את השרות או המוצר של המפרסם. אגב שלא תבינו אותי לא נכון – הפרסום כן עובד ועובד נהדר. הוא רק מתאים לחברות ענקיות עם תקציבים ענקיים. פרסום מצוין למיתוג. אם אני רואה רשת ביגוד בפרסומת בטלוויזיה  שומע פרסום של אותה הרשת ברדיו, רואה שלט ענק מעל איילון כשאני נוסע בבוקר לעבודה או חוזר מהעבודה לבית, וגם רואה את השלטים על האוטובוסים שנוסעים לצידי ומלפני – בסופו של דבר אני אזכור את החברה וסיכוי סביר שכשאצטרך לקנות בגדים אני גם אקנה שם.

הבעיה היא שרוב העסקים הם לא חברות ענק

לרוב העסקים אין תקציבי פרסום בגודל של עלות הדירה שלנו ואנשי מקצוע שיושבים ומנהלים את הקמפיינים הללו שעומדים לרשותם במשכורות עתק. רוב העסקים בישראל הם עסקים קטנים עד בינוניים שלא יכולים להרשות לעצמם להתנהל בצורה כזו וצריכים פעולות ממוקדות ויעילות בתקציבים נמוכים.

ועכשיו קצת על אתר אינטרנט ועל קידום אורגני

ראשית, (וזה לא מהיום) אם אין לכם אתר אינטרנט – אתם פשוט לא קיימים! זה כמו שלקוח יבקש מכם כרטיס ביקור ותגידו לו שאין לכם ולעולם לא היה לכם כרטיס ביקור. רק בממדים הרבה יותר גדולים.
שנית, זה כלי שמביא לכם לקוחות ועובד בשבילכם 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.
אם למשל את\ה עו"ד – תחשבו על כל אותם האנשים שיושבים עכשיו באינטרנט וכותבים: עורך דין בנושא נדל"ן. או עורך דין – המלצות. או עורך דין גירושין או עו"ד פלילי – אלו לקוחות פוטנציאליים שלכם! ואלו הלקוחות שאתם מאבדים כל יום בגלל שאין לכם אתר.

טוב אז בניתם אתר יפה

הדפסתם כרטיסי ביקור וכל הלקוחות שלכם ראו את האתר. נחמד, יפה, מכובד!
מה עושים הלאה? צריך להביא לאתר גולשים. ולא סתם גולשים. צריך להביא לאתר גולשים ממוקדים שמחפשים בדיוק את השרות או המוצר שאתם מציעים להם. איך עושים את זה? זה לא יקרה מעצמו. כדי שהגולשים הללו יגיעו צריך לעשות קידום אורגני. (SEO באנגלית)

מה זה קידום אתרים אורגני?

במילים פשוטות – קידום אתרים אורגני יגרום בסופו של דבר לאותם האנשים שמחפשים את המוצר או השרות שלכם להגיע אליכם לאתר.
היתרון האדיר של קידום אורגני שהוא לא נעלם ביום אחד אחרי שאתם מפסיקים לשלם כסף. בניגוד לפרסום הממומן (עוד אפשרות של קידום במנועי חיפוש, רק בתשלום) אגב שנותן תוצאות מידיות ומפסיק מיד כשאתם מפסיקים לשלם כסף. נכון שרצוי לקדם את האתר כל הזמן ולא להזניח את העבודה אבל עדיין גם אם תחליטו אחרי תקופת מה שאתם לא רוצים יותר לקדם את האתר – העבודה שנעשתה תמשיך לעבוד ולשרת אותם עוד זמן מה.

אני רוצה לחדד את הנקודה. לא מומלץ להפסיק את עבודת הקידום אבל נניח ויש לכם תקופה לחוצה ואין לכם זמן במשך חודשיים – שלושה להתעסק עם האתר ולהכניס תוכן חדש ומעודכן. זה לא הכי טוב אבל אתם לא תיעלמו לגמרי מתוצאות החיפוש כמו במקרה של פרסום.

עכשיו זה ברור – חייבים לקדם את אתר האינטרנט!

איך עושים את זה בפועל?
יש המון פעולות שצריך לעשות אבל בגדול העבודה מתחלקת לשניים.
העבודה בתוך האתר ועבודה מחוץ לאתר.

עבודת קידום האתר בתוך האתר (insite)

1. יש לתקן את כל שגיאות הקוד. זה משהו שהגולש הרגיל שהוא לא מתכנת ולא מקדם אתרים לא רואה הרבה פעמים בעין. הגולש רואה הרבה פעמים אתר יפה ומרשים אך כשנכנסים לתוך הקוד יש שם את כל הטעויות האפשריות המעכבות את תהליך קידום האתר במנועי החיפוש.
2. יש לסדר בצורה ברורה את המבנה והתוכן של האתר. תחשבו כגולשים. האם האתר הזה ברור לכם? האם הוא נוח לעין? האם הוא מעניין ואתם רוצים להמשיך ולגלוש באתר הזה? האם תחזרו לאתר הזה שוב?
3. האתר חייב להתעדכן כל הזמן! חייבים להכניס תכנים חדשים ומקוריים. תארו לעצמכם שאתם נכנסים לאתר של בגדי ים ורואים שם מבצע חם של קיץ 2008. האם תרצו להמשיך ולגלוש באתר כזה?

עבודת קידום האתר מחוץ לאתר:

בגדול יש ללכת למקומות שהגולשים שלכם נמצאים בהם ולהביא אותם לתוך האתר שלכם. נשמע פשוט? האומנם.
תתחילו ממקומות גדולים ומוכרים. לכו לפורומים המקצועיים שעוסקים בתחום שלכם, תפרסמו ידיעות, תגיבו לשאלות של הגולשים האחרים ששואלים שאלות, לכו לאתרי כתבות ופרסמו כתבה בנושא שלכם, כתבה שתיתן לגולש תובנה כלשהי, מידע חדש שהוא לא הכיר קודם, תשובה לשאלות נפוצות. כמובן שבסוף הכתבה תשאירו לינק לאתר שלכם כך שגולשים שיתעניינו בכם, בתוכן שלכם ובמוצרים והשרותים שלכם יוכלו להיכנס לאתר ולקבל יותר אינפורמציה וכמובן לפנות אליכם ולקנות מכם את המוצר או השרות שאתם מציעים.פתחו עמודים עסקיים ברשתות חברתיות. אזהרה: רק אם יש לכם זמן לנהל אותם ולהכניס לשם כל הזמן תכנים חדשים. זוכרים את מבצע 2008 לבגדי ים? צלמו סרטונים בהם אתם מסבירים איך זה עובד, למה זה טוב ולמה צריך לעשות את זה. תעלו אותם ליוטיוב וזה יתחיל לעבוד!

תזכרו: אתר שטוב לגולש – טוב לגוגל!

גוגל כל הזמן מנסים ללמוד ולהבין איך עובד הראש האנושי ומה האנשים באמת מחפשים, המנוע נהיה כל הזמן יותר ויותר חכם. אל תנסו לעבוד עליו ולעשות מניפולציות גם כי אתם עלולים להיענש ולהיחסם לתמיד בגוגל אבל בעיקר כי מה שווה אתר שנמצא בתוצאה גבוהה אבל הוא לא נוח לגולשים והגולשים יוצאים ממנו מבלי לקנות את המוצר או השרות שלכם בגלל שהאתר גרוע?