לאומי Newsletter

 
 
 
זקוק לכסף עכשיו ומיד? קח הלוואת דיגיטל באמצעות האינטרנט, עד 80,000 ש"ח

חוף מבטחים בים המידע

פונקציות החיפוש החדשות של Google

26/11/2009

הפונקציות החדשות של גוגל, וגם כמה פונקציות ותיקות אך לא מוכרות, מאפשרות לנו לחפש מידע באינטרנט בדיוק רב יותר ובמהירות. איך משתמשים בהן ומה יוצא לנו מזה?

 

מאת רועי בר-און, מידען ואלוף הארץ בחיפוש באינטרנט לשנת 2007

 

מדי פעם בפעם, גוגל משתכלל ולמנוע החיפוש מתווספים כלים חדשים, אך רוב המשתמשים כלל לא מודעים להן. בחודשים האחרונים שולבו בגוגל פונקציות רבות שנועדו להקל על אפשרויות החיפוש שלנו ברשת.

הכתבה שלפניכם תדריך אתכם שלב אחר שלב למציאת הפונקציות השימושיות ביותר והשימוש בהן לחיפוש יעיל וטוב.

 

סקרנו עבורכם את הפונקציות החדשות המועילות ביותר לנו, הגולשים, להתמודד עם הדינאמיות הבלתי פוסקת של הרשת. המשותף לכל הפונקציות הוא היכולת לסנן את תוצאות החיפוש או לסדר אותן באופן יותר נוח, בהתאם לכל חיפוש.

 

לפני שנסקור את הפונקציות המתקדמות, נזכיר לכם כמה מהפונקציות הבסיסיות של גוגל, שתמיד אפשר להתחיל איתן:

 

הפונקציה הבסיסית המועילה ביותר היא המרכאות - הקלדת סימן מרכאות על צירוף של שתי מילים או יותר, ייתן לכם תוצאות דפים שמכילים את אותן המילים ובאותו הסדר. כלומר, "חיפוש עבודה" לא יציג דפים שמכילים את המילה "עבודה" ואחריה את המילה "חיפוש", ולא דפים שמכילים רק את המילה "עבודה" או רק את המילה "חיפוש", אלא רק דפים שמכילים את צירוף המילים המבוקש.

 

פונקציה בסיסית נוספת היא סימן המינוס, שמורה לגוגל לא להחזיר דפים שמכילים מילה (או ביטוי שמוקף במרכאות) ספציפית. כך, החיפוש "דירה להשכיר" -"לאה גולדברג" (כאשר כל ביטוי מוקף במרכאות, וכשסימן המינוס מופיע לפני הביטוי המבוטל) יחזיר אתרי השכרת דירות אך לא אתרים שמזכירים את ספר הילדים הידוע.

 

פונקציה מעניינת נוספת היא סימן הכוכבית, שמתחלף עם מילה אחת או יותר בתוך ביטוי מוקף במרכאות. למשל, החיפוש "בעולם יש * מדינות" יחזיר דפים המכילים את הביטוי המדוייק, עם מילה (או מספר) אחת או יותר במקום הכוכבית.

 

ועכשיו - השיעור למתקדמים:

אם אפשרויות החיפוש הבסיסיות לא הספיקו לכם, תוכלו להשתמש בפונקציות המתקדמות של גוגל. כדאי לזכור - בהתאם לעיצוב המינימליסטי של גוגל, הפונקציות המתקדמות לא מופיעות בדף הבית, אלא רק בדפי תוצאות החיפוש. כלומר, רק לאחר ביצוע חיפוש, יופיע הקישור "Show options…" מתחת לתיבת החיפוש. זהו הקישור שעליו יש ללחוץ על מנת לראות את שפע הכלים החדשים שגוגל מספק לנו.

 

Show Options

 

עוד נקודה חשובה היא שהפונקציות הללו, בהיותן חדשות, אינן זמינות עדיין בעברית, אלא רק בממשק באנגלית של גוגל. על מנת להגיע לממשק באנגלית, יש ללחוץ, בדף הראשי של גוגל, על הקישור ""English שבשורה "מוגש ב: "Google.co.il. אם אפשרויות אלה לא מופיעות בדפדפן שלך, חפש את הקישור "עבור ל-Google ישראל" או את הקישור "Google.com in English" שבתחתית הדף.

 

English

 

לאחר מעבר לממשק האנגלית של גוגל, הקלדת מילת חיפוש רצויה ולחיצה על Show options - יפתח לנו תפריט צד עם מספר קישורים לחיפוש מתקדם, אותם נסקור כעת.

 

סינון לפי סוג הדף

 לפעמים אנחנו לא רוצים למצוא תוצאות מכל אתר, אלא רק סרטונים, חדשות, או תוצאות מתוך בלוגים או פורומים. אם עד כה היינו צריכים לעבור ל-Google Video או Google News, כעת נוכל לסנן את התוצאות לפי סוג, באמצעות חמשת הקישורים הראשונים שבחיפוש הרגיל. כך נקבל תוצאות וידאו בלבד, חדשות בלבד, או אפילו רק פוסטים ותגובות בבלוגים או בפורומים. כדי לבטל את הסינון, יש ללחוץ על השורה הראשונה – "All results".

 

סינון לפי זמן יצירת או עדכון הדף

 חידוש נוסף הוא היכולת שלנו לסנן תוצאות לפי זמן ותאריך הדף. ששת הקישורים הבאים מאפשרים לנו להציג דפים שנוצרו או התעדכנו בשעה האחרונה, ב-24 שעות האחרונות, בשבוע האחרון, בשנה האחרונה, או בין תאריך אחד לאחר במסגרת טווח שאנו מגדירים ("Specific date range"). שימו לב שבחיפוש לפי טווח, יש להשתמש בפורמט התאריך האמריקאי, בו מופיע קודם החודש, אח"כ היום ובסוף – השנה (5/23/2004 ולא 23/5/2004).

 

אופציה פחות מוגדרת היא "Recent results", אשר מציגה תוצאות שהאלגוריתמים של גוגל מזהים כעדכניים במיוחד, תוך התחשבות ברלוונטיות התוצאות למילות החיפוש שלנו.

כעת נוכל להשתמש בשני פילטרים בו זמנית. לדוגמה, להגביל את תוצאות החיפוש לפורומים בלבד (סוג), שפוסטים בהם נוצרו בשעה האחרונה (זמן), ולקרוא מה קרה בפרק האחרון של התוכנית האמריקאית האהובה עלינו.  

לביטול ההגבלות יש ללחוץ על הקישור הראשון של הקבוצה – "Any time".

 

סינון דפים שכבר קראנו

 האפשרות הבאה – סינון דפים שכבר ביקרנו בהם, זמינה רק לבעלי חשבון בשירות כלשהו של גוגל, כמו Google Calendar או Gmail, והיא מוצגת רק כאשר מבצעים כניסה לחשבון (במילים אחרות, כאשר מתחברים לג'ימייל ולא מתנתקים). כעת ניתן להציג אך ורק דפים שבהם עוד לא ביקרנו, או רק דפים שכן ביקרנו בהם. כך נוכל לסנן את כל הדפים שכבר קראנו ולקבל רק תוצאות חדשות, או לנסות למצוא דף רלוונטי שאליו גלשנו קודם לכן, אך שכחנו את כתובתו.

 

הצגת חיפושים נוספים כתרשים

 ארבעת הקישורים הבאים קובעים כיצד יוצגו התוצאות, שעד כה הופיעו כרשימה פשוטה עם מספר "חיפושים קשורים" בסופה. כעת נוכל להציג בראש הדף מספר רב יותר של חיפושים הרלוונטיים לחיפוש הנוכחי שלנו, באמצעות הקישור Related searches"". פונקציה אף יותר מועילה היא ה-"Wonder wheel", אשר מציגה את החיפושים הרלוונטיים כתרשים "שמש" מסתעף. בתרשים זה, כל ענף מייצג חיפוש רלוונטי, שממנו מסתעפים ענפים נוספים הרלוונטיים אליו.

 

הצגת התוצאות על ציר זמן

כשאנו מעוניינים לראות התפתחות של נושא מסויים לאורך זמן, נוכל להציג את התוצאות לא כרשימה המסודרת לפי רלוונטיות של כל תוצאה למילות החיפוש, אלא בסידור כרונולוגי על ציר זמן, באמצעות פונקציית ה-"Timeline". בלחיצה על הקישור יוצג לנו הציר, כשמתחתיו התוצאות. הציר עצמו מחולק לפי שנים, ולחיצה על כל "שנה" תציג ציר נוסף אשר מפרט את חודשיה. לאחר בחירת השנה או החודש יוצגו לנו רק הדפים אשר נוצרו או עודכנו בתקופה זו. כדי להתמקד בטווח מסויים, נוכל להגדיר את נקודות ההתחלה והסיום באמצעות לחיצה על הקישור "Search other dates" שבראש הציר.

 

חיפוש ויזואלי

לבסוף, בחמשת הקישורים האחרונים נמצא שתי פונקציות לחיפוש ויזואלי. בלחיצה על "Images from the page" יוצגו לצד כל תוצאה תמונות הנמצאות באותו דף, אולם גוגל עדיין לא בוחר בהכרח את התמונות המועילות לרוב החיפושים. לעומת זאת, הקישור האחרון, "Page previews", יציג תמונה קטנה של תוכן הדף לצד כל תוצאה.

 

שיהיה לכם חיפוש מועיל ונעים.