Wczoraj

 Historia szkoły sięga lat 20-tych. Szkoła imienia Bolesława Prusa została założona w 1919 roku w prywatnym domu przy ulicy Poznańskiej.

W roku 1923 szkołę upaństwowiono i nadano jej numer 171 oraz przeniesiono do budynku czynszowego przy ulicy Hożej 13. Kierowniczką szkoły została pani Szwarcowa, którą po dwóch latach zastąpiła pani Maria Wysznacka.  

W trakcie wojny szkoła nie zaprzestała działalności, ale zajęcia odbywały się w domach przy Alejach Ujazdowskich 37, Kruczej 26, Polnej 28 i Mazowieckiej 10. 

Po wojnie szkoła wróciła do działalności edukacyjnej w odbudowanym lokalu przy Hożej 13. W budynku miały zajęcia równocześnie dwie szkoły 171 i 40. Gdy z obozu w Ravensbrück wróciła Maria Wysznacka, zlecono jej zorganizowanie szkoły w zbudowanym przez Wojsko Polskie 60 metrowym murowanym baraku przy ulicy Chałubińskiego 9. Pierwsze dokładne informacje na temat działania szkoły pochodzą dopiero z roku 1947.

 7 grudnia 1947 r. nadano szkole imię Wojska Polskiego.

 Od 1956r. czyniono starania o przyznanie szkole nowego budynku. Apel poparł marszałek Rola-Żymirski.

 2 X 1959r. wmurowano akt erekcyjny, a 9 X 1960r. przekazano szkole nowy budynek przy ulicy Emilii Plater 31. Była to pierwsza w Śródmieściu "tysiąclatka".

Szkoła prowadziła rozległą działalność wychowawczą kulturalną i oświatową.

Szkoła podejmowała akcje charytatywne np.: "Ludzie dobrzy są wśród nas"; Organizowano przedstawienia w szpitalu "Omega", a także w Domu Spokojnej Starości. Prowadzono akcję "O uśmiech dziecka" zbierając książki, zabawki, słodycze dla dzieci z Domu Dziecka oraz dla dzieci na Litwie i Ukrainie. Loterie fantowe pozwoliły na przekazania cegiełki na Centrum Zdrowia Dziecka. Uczniowie uczestniczyli w " Łańcuchu czystych serc" - protestując przeciwko nałogom.

 Młodzież wyjeżdżała na tzw. "zielone szkoły" do ośrodków w Sromowcach (Pieniny) i Marózie (Mazury), a także na wycieczki (Kraków, Bieszczady, Holandia, Francja, Anglia).

 Szkoła odnosiła sukcesy artystyczne i sportowe. M.in. znany dziś aktor Olaf Lubaszenko zdobył I nagrodę w Konkursie recytatorskim, organizowano wernisaże prac plastycznych. Szkolne teatry prowadzone przez p. E.Musiał i p. L.Woś były wielokrotnie nagradzane na festiwalach i przeglądach Teatrów Szkolnych.

 Przez lata organizowano uroczyste wspólnie z Wojskiem wieczornice z okazji Dnia Wojska Polskiego. Żołnierze zapraszali młodzież na wycieczki do Studzianek, Modlina, na Cytadelę.

 Mówiono i pisano o szkole w "Kurierze Warszawskim", "Sztandarze Młodych", "Życiu Warszawy", w telewizji (Teleexpress i program WOT), w Polskim Radiu.

 Organizowano spotkania z ludźmi zasłużonymi dla polskiej nauki i sztuki: z Aliną i Czesławem Centkiewiczami - uczestnikami wypraw na Spitzbergen, z ks. Janem Twardowskim, Janem Machulskim, Stanisławem Mikulskim, Elżbietą Dzikowską, Edmundem Niziurskim, Gustawem Morcinkiem, Krystyną Siesicką, z ks. Prymasem Józefem Glempem, Markiem Kotańskim.

W roku 1999 w związku z reformą edukacji w budynku szkoły przy ul. Emilii Plater 31 powstaje gimnazjum, któremu nadano numer 43.

 Rok szkolny 2000/2001 był ostatnim rokiem istnienia szkoły podstawowej numer 171. Rok ten rozpoczęły w szkole dwie klasy szóste. Równocześnie w szkole pozostały trzy klasy ósme. Ubiegłoroczne klasy szóste przeszły do pierwszej klasy gimnazjum.

16 czerwca 2005 r. Rada Warszawy nadała Gimnazjum nr 43 tytuł Wojska Polskiego. Uroczyste nadanie szkole imienia odbyło się 19 maja 2006 r.

31 maja 2008 r. odbył się pierwszy w historii Zjazd Absolwentów Szkoły im. Wojska Polskiego, który zainicjował powstanie Klubu Absolwenta.

1 września 2013 r. decyzją Rady Warszawy nastąpiło połączenie Gimnazjum nr 43 i IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Zespół Szkół nr 125 w Warszawie, z nową siedzibą przy ul. Hożej 88.

3 marca 2014 r. gimnazjum rozpoczęło pracę w nowej siedzibie przy ul. Hożej 88 (dawnej "Samochodówce").