Pokrajinski zavod za zaštitu prirode

Aktuelnosti

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Prev Next

Poziv - otvaranje druge samostalne izložbe s…

Poziv - otvaranje druge samostalne izložbe  slika Jovanke Kuzmanović

REPUBLIKA SRBIJA AUTONOMNA POKRAJINA VOJVODINA POKRAJINSKI ZAVOD ZA ZAŠTITU ...

Opširnije...

Održan naučnostručni skup „V Otvoreni dani bi…

Održan naučnostručni skup „V Otvoreni dani biodiverziteta“

Naučnostručni skup „V Otvoreni dani biodiverziteta“ održan je 30.juna 2015.godin...

Opširnije...

ODRŽANA XVI PARKOVIJADA – BANјA JUNAKOVIĆ, 25…

ODRŽANA XVI PARKOVIJADA – BANјA JUNAKOVIĆ, 25 – 28. Jun 2015.

U Banji Junaković su, od 25. do 28. juna 2015., održani 16. susreti nacionalni...

Opširnije...

Međunarodni Dan Dunava, 29. jun 2015.

Međunarodni Dan Dunava, 29. jun 2015.

29.jun se obeležava kao međunarodni Dan Dunava i proslavlja se u svih četrnaes...

Opširnije...

Poziv - Javna rasprava o nacrtima zakona u ob…

Poziv - Javna rasprava o nacrtima zakona u oblasti zaštite životne sredine,  6. juli 2015. Novi Sad

    Pozivamo Vas na javne rasprave o nacrtima zakona u oblasti zaš...

Opširnije...

PORTAL I FOTO IZLOŽBA: PLAVO ZELENA MAPA SRBI…

PORTAL I FOTO IZLOŽBA: PLAVO ZELENA MAPA SRBIJE

U petak 12.6.2015. godine u 11 časova u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode...

Opširnije...

Svetski Dan zaštite životne sredine

Svetski Dan zaštite životne sredine

  Povodom Svetskog dana zaštite životne sredine, 5. juna 2015, organizov...

Opširnije...

Izazovi prekograničnih rezervata biosfere

Izazovi prekograničnih rezervata biosfere

Kako upravlјati prekograničnim rezervatima biosfere u Evropi? Kako da pojedine...

Opširnije...

Međunarodna konferencija „Zelena nedelјa 2015…

Međunarodna konferencija „Zelena nedelјa 2015“ u Briselu

Brisel, 2-5. jun 2015 Delegacija Srbije, koju su sačinjavali stručnjaci koji se...

Opširnije...

Održana javna rasprava o Spomeniku prirode „P…

Održana javna rasprava o Spomeniku prirode „Park instituta u Sremskoj Kamenici“

Pokrajinski zavod za zaštitu prirode učestvovao je u javnoj raspravi koja je odr...

Opširnije...

Ekološka mreža

mapa

Događaji

Juli 2015
pon uto sre čet pet sub ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Nema slike
Od 1990. godine, vlade širom sveta, u saradnji sa Populacionim fondom UN (UNFPA), obeležavaju Svetski dan stanovništva nizom aktivnosti, u skladu sa aktuelnom temom i trenutnim potrebama, kako bi unapredili razvojne strategije.
Datum :  subota, 11 jul 2015
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

PZZP je član IUCN-a

IUCN

Pretplata na listu

Želite da budete obavešteni o manifestacijama koje organizuje Pokrajinski zavod za zaštitu prirode?

Spomenici prirode (SP)

Spomenici prirode (SP)

U Vojvodini se pod zaštitom nalaze sledeći Spomenici prirode (skraćeno: SP):

SP „Futoški park“, SP „Kamenički park“, SP „Park čelarevskog dvorca“, SP „Park Blandaš“, SP „Stari park u Vlajkovcu“, SP „Arboretum Stari park kod Sonte“, SP „Stari park Sokolac u Novom Bečeju“, SP „Vršački park“, SP „Park čelarevskog dvorca“, SP „Park Instituta za grudne bolesti i tuberkulozu“ u Novom Sadu, SP „Park dvorca Jagodić“, SP „Park Aleksa Šantić“, SP „Park dvorca u Konaku“, SP „Dunavski park“ u Novom Sadu, SP „Stari park u Temerinu“, SP „Straža“, SP „Ivanovačka ada“, SP „Čarnok“, SP „Šuma Junaković“, SP „Ritske šume na Mačkovom sprudu“, SP „Humka na potezu Livade“, SP „Sastojina starih slavonskih hrastova Smogva“, SP „Dvorska bašta u Sremskim Karlovcima“, SP „Stari park u Velikom Gaju“, SP „Stari park u Čoki“, SP „Županijski park u Zrenjaninu“, SP „Park čelarevskog dvorca“, SP „Park u Horgošu“, SP „Stari park u Novom Kneževcu“, SP „Park u Bačkoj Topoli“, SP „Park na PD Krivaja“, 60 drvoreda, grupa stabala, pojedinačnih stabala, geomorfoloških objekata i memorijalnih kompleksa i Zaštićena okolina Manastira Kovilj.

SP „Čarnok“ – mali botanički lokalitet

Nalazi se u centralnom delu Bačke, u ataru sela Bačkog Dobrog Polja. Prostor se nalazi na području opštine Vrbas. Zaštita je uspostavljena 1986. godine, na površini od 3.2183 ha.

Spomenik prirode je značajan kao botanički lokalitet, a predstavlja izolovan poluprirodni prostor sa iskonskom stepskom vegetacijom. Čarnok je keltsko utvrđenje koje zbog nepristupačnosti nije naseljavan. Lokalitet poseduje sve odlike reliktnosti i izvornosti, sa prisutnim retkim i ugroženim vrstama vaskularne flore Srbije. Od kserotermne reliktne stepske vegetacije (retke biljne vrste koje mogu da žive u suvim staništima) na lokalitetu je prisutna: pamuk trava, divlji karanfil, srpica i divlja špargla. Iz grupe endema prisutna je vrsta

Sadlerov različak. Pored pomenutih vrsta na prirodnom dobru evidentiran je veliki broj ugroženih vrsta stepskog karaktera.

Na lokalitetu je evidentirano oko 100 vrsta ptica. Od toga broja 20 vrsta su gnezdarice, dok se 10 vrsta gnezdi u neposrednoj blizini. Od gnezdarica su značajne vrste: poljska i ćubasta ševa, vivak i dr. Unutar bedema živi veoma retka vrsta guštera, stepski gušter.

Svojevrstan doprinos predstavljaju i stvorene kulturne vrednosti, arheološko nalazište-elipsasto utvrđenje tipa „opidum„ koje je zaštićeno kao spomenik kulture. Ovaj spomenik kulture je keltsko utvrđenje iz II veka p. n. e.

SP „Park manastira Beočin“

Spomenik prirode „Park manastira Beočin“ nalazi se na severnoj padini Fruške gore unutar kompleksa pravoslavnog manastira Vaznesenje Gospodnje. Zbog svoje starosti, stilskog oblikovanja i kapitalnih primeraka dendroflore, park (površine 60 a) se nalazi pod zaštitom. Prostor se nalazi u opštini Beočin.

Park je podignut u klasičnom, francuskom stilu vrtne umetnosti. Potpuno je simetričan i odlikuje se orginalnošću projektantskog rešenja, a uređen je u drugoj polovini XIX veka.

Izuzetnom dekorativnošću odlikuju se stabla stare smrče, tise, bodljive smrče, Vajmutovog bora, magnolije i divljeg kestena.

SP „Hrast lužnjak u dvorištu crpne stanice kod Kumana“

Spomenik prirode „Hrast lužnjak u dvorištu crpne stanice kod Kumana“ nalazi se uz levu obalu reke Tise u branjenom pojasu, 20 m od nasipa, a u blizini crpne stanice i naselja Kumane. Lokalitet se nalazi u opštini Novi Bečej. Zaštita je uspostavljena 1985. godine, na površini od 14 a.

Staro stablo hrasta lužljaka predstavlja kapitalan, do danas najlepši registrovani primerak svoje vrste u Vojvodini. Hrast je visine preko 33 m, visina debla do prvih grana iznosi 3 m dok obim debla na visini od 1,30 m iznosi 6,80 m. Starost stabla se procenjuje na preko 300 godina. Svojim dimenzijama stablo dominira okolnim prostorom. Staro stablo hrasta lužnjaka, veoma je vitalno i predstavlja pravi primerak ove vrste.

U neposrednoj blizini starog stabla nalazi se stara crpna pumpa koja predstavlja pravu graditeljsku vrednost, izgrađena je s kraja XIX veka. Zbog svojih prirodnih i graditeljskih vrednosti, ovaj lokalitet predstavlja i turistički potencijal opštine Novi Bečej.

SP „Koprivić u centru Novog Sada“

Stablo „Koprivića u centru Novog Sad je jedno od preostalih stabala nekadašnjeg drvoreda u ulici Modene, a nalazi se preko puta hotela Putnik. Prostorno stablo koprivića se nalazi u gradu Novom Sadu. Zaštita je uspostavljena 1978. godine, na površini od 04 a.

Stablo koprivića je visoko oko 15 m, obim debla na 1,30 m iznosi 3,6 m, dok je prečnik krune oko 22 m. Starost stabla se procenjuje na preko 100 godina. Spomenik prirode stablo koprivića predstavlja izuzetan primerak ove vrste. Stablo se posebno odlikuje svojim dendrometrijskim i estetskim karakteristikama. Krunu stabla formira više bočnih grana koje čine da kruna ima kuglasti oblik. Zbog opasnosti da se pojedine grane ne odlome, na stablu su postavljene čelične sajle koje su utvrdile bočne grane. Pre nekoliko godina zemljani sloj ispod krošnje je zamenjen novim humusom. Ovim merama stablu koprivića obezbeđeni su uslovi za opstanak.

Top of Page