Traðagøta 43    Postboks 2053    FO-165 Argir    Færøerne    Tlf: (298) 35 51 00    Fax: (298) 35 51 01   
Landsrevisionen
Forsiden
Landsrevisionen
Lagtingsrevisorerne
 Forhenværende lagtingsrevisorer
Lovgrundlag
Revisionsordningen
Beretninger
Nyhedstjeneste
Links
Sitemap
Føroyskt
English
Nyheder
10.08.2010 Beretning om afvigelser mellem bevilling og regnskab m.v. i 2009
19.02.2010 Beslutningsforslag om godkendelse af landsregnskabet for 2008
29.10.2009 Landsrevisionens årsberetning for finansåret 2008 m.m.
01.10.2009 Beretning om afvigelser mellem bevilling og regnskab m.v. i 2008
13.02.2009 Beslutningsforslag om godkendelse af landsregnskabet for 2007
25.11.2008 Landsrevisionens årsberetning for finansåret 2007
02.10.2008 Beretning om afvigelser mellem bevilling og regnskab m.v. i 2007
08.04.2008 Revision af landsregnskabet for finansåret 2006

Forhenværende lagtingsrevisorer




1957 - 1959
Andreas Djurhuus, formand
Peter Mohr Dam
Knud Nygaard
Hanus við Høgadalsá


1959 - 1962
Andreas Djurhuus, formand
Jacob Lindenskov
Knút Wang
Hanus við Høgadalsá


1968 - 1971
Martin Joensen, formand
Knút Wang
Karsten Hoydal
Andreas Djurhuus


1972 - 1976
Andreas Djurhuus, formand
Hanus við Høgadalsá
Martin Joensen
Sigfried Skaale


1977 - 1979
Sverre Midjord, formand
Óli Breckmann
Jákup Mortensen
Ellendur Patursson


1980
Sverre Midjord, formand
Ellendur Patursson
Óli Breckmann
Flemming Mikkelsen


1981 - 1984
Óli Breckmann, formand
Ellendur Patursson
Flemming Mikkelsen
Vilhelm Johannesen


1985 - 1988
Thomas Arabo, formand
Óli Breckmann
Karin Kjøbro
Flemming Mikkelsen


1989 - 1990
Óli Breckmann, formand
Karin Kjøbro
Flemming Mikkelsen
Jacob Lindenskov


1991 - Juli 1994
Sverre Midjord, formand
Óli Breckmann
Hergeir Nielsen
Flemming Mikkelsen


Mai 1995 - April 1998
Atli Hansen, formand
Óli Breckmann
Finnbogi Ísakson
Óli Jacobsen (Karl Robert Johansen maj 1995 - desember 1995 og marts 1998 - maj 1998)


Maj 1998 - April 2002
Hergeir Nielsen, formand
Óli Breckmann
Kristian Magnussen
Flemming Mikkelsen


Juni 2002 - Januar 2004
Bárður Nielsen, formand
Hergeir Nielsen, næstformand
Kristian Magnussen
Poul Michelsen


Februar 2004 - Februar 2008
Hergeir Nielsen, formand
Sverre Midjord, næstformand
Óli Breckmann
Olav Enomoto (Jaspur Vang febr. 2004)


Februar 2008 - November 2011
Heini O. Heinesen, formand (Annita á Fríðriksmørk febr. 2008 - sept. 2008)
Magni Laksáfoss, næstformand (Kaj Leo Johannesen febr. 2008 - sept. 2008)
Annika Olsen (Anfinn Kallsberg febr. 2008 - jan. 2011, Rodmundur Nielsen jan. 2011 - apr. 2011)
Hans Pauli Strøm (Mikkjal Sørensen febr. 2008 - aug. 2009)


November 2011 -
Reimund Langgaard
Joen Magnus Rasmussen
Høgni Hoydal
Eyðgunn Samuelsen (Kristin Michelsen okt. 2011 – marts 2014)