09.05.2015


08.06.201507.06.2015


05.06.2015


04.06.2015


 

03.06.2015


02.06.2015


01.06.2015


30.05.2015


29.05.2015


29.05.2015


28.05.2014


26.05.2015


25.05.2015


24.05.2015


23.05.2015


23.05.2015


21.05.2015


20.05.2015


20.05.2015


19.05.2015


17.05.2015


16.05.2015

Koncert Margaret 

Jak można się spodziewać, koncert Margaret przyciągnął na gnieźnieński Rynek tłumy, głównie młodych ludzi poszukujących rozrywki w mieście niespełnionych marzeń.

Piątkowy wieczór, trzeba przyznać był owocny w dobrą zabawę, a Margaret dała z siebie wszystko. Jej fani z pewnością mogą czuć się spełnieni dobrym koncertem.

Jutro koncert Afromental, który rozpocznie się o godzinie 21.00. Przed nimi koncert zespołu Turbo. Zapraszamy!15.05.2015


14.05.2015
13.05.2015


12.05.201511.05.2015


07.05.2015

foto: echogniezna.pl  

 Stanowisko klubu Ziemia Gnieźnieńska – Gniezno XXI
dot. nominacji Dariusza Pilaka na dyrektora MOK.

Komentując w marcu nominację Jacka Kowalskiego na prezesa TBS sp. z o.o. podkreśliliśmy, że z niepokojem oczekujemy nominacji na inne, wolne stanowiska w strukturach miejskich. Dziś na konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim zaprezentowano m.in. nowego dyrektora MOK. Już od dłuższego czasu nieoficjalnie mówiło się o kandydaturze Dariusza Pilaka, co być może zniechęciło innych potencjalnych kandydatów do startu, gdyż oczywistym jest fakt, że jest to kandydatura polityczna.

Długa lista niepowodzeń poprzedniego Zarządu Powiatu, z Dariuszem Pilakiem na czele, stawia pod znakiem zapytania zasadność dzisiejszej nominacji. Tą decyzją prezydent Tomasz Budasz pokazał, że nie jest niezależny politycznie, a osoby pozbawione funkcji
w wyniku demokratycznych wyborów mogą liczyć na dobrze płatne posady w mieście. Po raz kolejny koneksje, znajomości i sympatie zadecydowały o nominacji na eksponowane stanowisko.

Nowemu dyrektorowi życzymy powodzenia, gdyż zależy nam na funkcjonowaniu tej jednostki, jednak ubolewamy nad tym, jak wiele osób w mieście zostało oszukanych przez obietnice prezydenta nt. odświeżenia wizerunku miasta.

Jakże wiele musiało się zmienić, by wszystko pozostało po staremu.”

Giuseppe Tomasi di Lampedusa

Radni Klubu Radnych

Ziemia Gnieźnieńska – Gniezno XXI

więcej...

06.05.2015

 Dariusz Pilak nowym dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, poznaliśmy sylwetki trzech nowych dyrektorów podlegających bezpośrednio pod Urząd Miasta. Nowi dyrektorzy obejmą strategiczne dla Gniezna spółki PEC i MPK. Nowego dyrektora zyskał również MOK.

Do konkursu na objęcie stanowiska dyrektora MOK, złożonych zostało sześć kandydatur z czego cztery spełniały wymogi formalne. Komisja jednogłośnie wybrała Dariusza Pilaka z spośród czterech propozycji.

Zarówno koncepcja jaką Pan Pilak przedstawił komisji jak i doświadczenie oraz posiadana wiedza w zakresie instytucji kultury, przepisów prawa pracy i finansów publicznych wskazały jednogłośnie na Pana Dariusza Pilaka, jako osobę, która w ocenie komisji, a także w rozmowie ze mną okazała się najlepszą kandydaturą w związku z powyższym ustaliliśmy warunki. Pan Dariusz Pilak od poniedziałku obejmie funkcje dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury – powiedział Tomasz Budasz, Prezydent Miasta.

To co najistotniejsze dla MOK, jesteśmy w trakcie sezonu kulturalnego, mamy podpisane umowy są zobowiązania i to będzie realizowane bez żadnych zakłóceń, jest to rzecz wiążąca . Będziemy też na pewno się pochylać nad budowaniem partnerstwa w obrębie kultury, tu jest bardzo szeroki wachlarz możliwości, MOK w tym doświadczenie ma – skomentował Dariusz Pilak.

Były starosta przedstawił w skrócie nową koncepcje prowadzenia MOK dodając.

Nie ukrywam, że w tym wszystkim pomocne będzie moje doświadczenie i znajomość z szefami różnych instytucji z mojej wcześniejszej pracy w starostwie, ale też z zespołem którym teraz wraz z MOK będziemy tworzyć.

Nowym prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego został Piotr Stasiak, urodził się w 1981 roku. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, a w swoim doświadczeniu zawodowym był prezesem zarządu spółki ZUK Rokbus Sp. z o.o., specjalistą ds. transportu zbiorowego w tej samej firmie, kierownikiem Zakładu Ochrony Środowiska i Wykorzystania Energii Naturalnych w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji oraz dyrektorem ds. Rozwoju i Wdrożeń w spółce Ramatti.

Prezesem Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Dariusz Zamiar. Urodzony w 1966 roku, jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Poznańskiej. W swoim doświadczeniu zawodowym był prezesem zarządu Sklejka Orzechowo, zarządcą Orzechowskiego Zakładu Przemysłu Sklejek, zajmował się także zarządzaniem przedsiębiorstwami i wdrażaniem systemów zarządzania. Był również likwidatorem Spółki Akcyjnej Tonsil we Wrześni oraz likwidatorem Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Remontowego Energetyki „Elbud”.

Czy nowe stanowiska okażą się słusznym wyborem zweryfikuje czas

(M.G)

więcej...

05.05.2015

play

Matura z matematyki wcale nie była trudna!”

Tego dnia obawiało się większość maturzystów. O godzinie 9:00 rozpoczęto egzamin dojrzałości z matematyki na poziomie podstawowym.

Matura ta jest zmorą urodzonych humanistów. Arkusz maturalny z matematyki składa się z 23 pytań zamkniętych oraz 10 pytań otwartych. Łącznie uzyskać można 50 punktów. Wystarczy 30 % punktów, aby pozytywnie zdać egzamin. W 2014 roku tylko 71 % maturzystów zdało maturę z matematyki. Zdawalność była o 10% niższa w porównaniu z rokiem 2013.

Ku zaskoczeniu prawie wszystkich absolwentów w tym roku, matura okazała się łatwa. Wychodzili uśmiechnięci i zadowoleni:

Myślę, że dzisiejsza matura poszła mi bardzo dobrze. Zadania nie były trudne, ale trzeba było się skupić. Osobiście wolę matematykę niż przedmioty humanistyczne” – mówi Paweł – absolwent II Liceum Ogólnokształcącego.

Tegoroczna matura poszła mi świetnie. Była o wiele łatwiejsza niż w zeszłym roku. Naprawdę nie była trudna, nawet dla tych, którzy niespecjalnie lubią matematykę” – przyznaje Kasia z II Liceum Ogólnokształcącego.

Jeśli ktoś naprawdę nie lubi matematyki, czyli na przykład ja, można rzeczywiście było pokombinować zadania, dużym ułatwieniem było korzystanie z nowych tablic matematycznych” – mówi Miłosz, II Liceum Ogólnokształcące.

Jestem bardziej humanistą. Bardzo stresowałem się maturą z matematyki, nigdy nie byłem dobry z tego przedmiotu, ale ta matura nie była taka trudna! Jestem szczerze zadowolony” – mówi Kamil – II LO.

W sumie nie czułam się pewnie na samym początku. Myślałam, że pójdzie mi gorzej. Zadania były przystępne. Jak ktoś pracował całe trzy lata, albo w ostatnim roku dużo sobie powtórzył to zadania z pewnością nie sprawiały problemów. Mniej stresowałam się przed matematyką niż przed maturą z języka polskiego” – przyznaje Pamela – absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego.

Egzamin dojrzałości z matematyki w zakresie podstawowym trwał 170 minut. Ci, którzy wybrali matematykę na poziomie rozszerzonym, zmierzą się z zadaniami w piątek 8 maja. A już jutro, trzeci dzień obowiązkowych matur, język angielski. Życzymy powodzenia!  

(P.N)

więcej...

04.05.2015

play

Matura w Gnieźnie cz. 1 

Pierwszy dzień tegorocznego egzaminu dojrzałości już za nami. Do matury z języka polskiego przystąpiło dziś w Polsce ok. 310 tysięcy maturzystów.

Absolwenci liceów mieli do wyboru jeden z dwóch podanych tematów. Pierwszy z nich przedstawiał się następująco: „Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne- co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu B. Prusa oraz innego tekstu kultury”. Drugi temat brzmiał: „Zinterpretuj utwór E. Bishop Ta jedna sztuka. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij”. Natomiast absolwenci techników jeszcze w tym roku pisali starą maturę z języka polskiego. Do wyboru mieli tematy „Jak można wykorzystać władzę absolutną? Interpretując fragmenty noweli B. Prusa Z legend dawnego Egiptu, porównaj Ramzesa jako władcę z jego następcą – Horusem” lub „Analizując fragmenty Dziadów części III A. Mickiewicza oraz Ziela na kraterze M. Wańkowicza, porównaj ukazane w nich sytuacje i postawy matek”.

Oto jak przedstawiają się opinie na temat egzaminu dojrzałości, wśród tegorocznych maturzystów z Gniezna:

Temat, który wybrałem, nie jestem pewien do końca czy był dobry. Pisałem o Wolnej woli na podstawie Lalki Bolesława Prusa. Odwołałem się również do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, a głównie do postaci Jacka Soplicy oraz filmu Sala Samobójców” - wspomina Eryk - uczeń III Liceum Ogólnokształcącego.

Wybrałem temat pierwszy odnośnie Ramzesa i jego władzy. Uważam, że matura była trudna. Nie lubię przedmiotów , gdzie trzeba dużo czytać, wolę matematykę czy fizykę” – mówi Paweł – absolwent Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1.

Matura nie była wcale trudna. Od zawsze lubiłam język polski. Dużo czytam, także matura nie była dla mnie stresująca. Szczerze spodziewałam się gorszych tematów. Wybrałam pierwszy temat , ponieważ można było się rozpisać, był przyjemny” – przyznaje Martyna – absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego.

Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone w czerwcu. Żeby zdać egzamin trzeba mieć przynajmniej 30 % z zakresu uzyskanych punktów. Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym odbędzie się 7 maja. Natomiast już jutro egzamin pisemny z matematyki. Tegorocznym maturzystom życzymy powodzenia!

(P.N)

więcej...

04.05.2015

play

Obchody Konstytucji 3 Maja w Gnieźnie

Szczególny przebieg miały wczorajsze uroczystości upamiętniające 224. rocznicę podpisania Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęte mszą świętą w intencji Ojczyzny, zakończyły się widowiskiem historycznym, odnoszącym się do wydarzeń z 3 maja 1791 roku.

Dzień podpisania konstytucji w szczególny sposób postanowiło uczcić Starostwo Powiatowe, organizując dla mieszkańców możliwość wspólnego świętowania obchodów 3 Maja. Po mszy świętej w intencji Ojczyzny, nastąpiło rozpoczęcie specjalnej uroczystości przed pomnikiem Bolesława Chrobrego. Wśród uczestników, którzy pojawili się przed katedrą, byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych powiatu i miasta, parlamentarzyści, przedstawiciele szkół, środowiska kombatanckie, a także kampania honorowa 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Spotkanie rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie zgromadzonych uczestników obchodów przywitał Dariusz Igliński, przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.

W dalszej części uroczystości przemówienie dotyczące Konstytucji 3 Maja, wygłosiła starosta Beata Tarczyńska. Treściwe przemówienie odniosło się również do aktualnej sytuacji panującej w kraju.

Kształt naszej, odzyskanej 25 lat temu wolności często odbiega od naszych wyobrażeń. Problemem jest wysokie bezrobocie, emigracja ludzi, niska jakość ochrony zdrowia, ubóstwo wielu rodzin, problemy rolników, a pilnej reformy wymaga wymiar sprawiedliwości i system oświaty. Potrzeba wspólnego działania, żeby tym wyzwaniom sprostaćzaapelowała Beata Tarczyńska, Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego.

W dalszej części uroczystości, Apel Pamięci odczytał mjr Grzegorz Schmitd z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Po jego zakończeniu kampania honorowa z powidzkiej jednostki oddała salwę honorową.

Kolejnym punktem w programie było tradycyjne złożenie biało-czerwonych wieńców przed pomnikiem Bolesława Chrobrego przez delegacje samorządów, instytucji, oraz placówek oświatowych, zakończone wspólnym odśpiewaniem „Roty”.

Ostatnim punktem uroczystości było widowisko historyczne zaprezentowane przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie uzupełniane przez grupę rekonstrukcyjną z Gdańska. Wyjątkową oprawę muzyczną na uroczystościach zapewniła Powiatowa Orkiestra Dęta połączona ze śpiewem Chóru Metrum. W tym wyjątkowym dniu, pogoda dopisała szczególnie przyciągając tłumy mieszkańców i nielicznych turystów na 224. rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 Maja.

(M.G)

więcej...

 II Bieg Flagi

Zapraszamy serdecznie na Bieg Flagi, który rozpocznie się w najbliższą sobotę o 11:00 na Wenecji. Warto pamiętać o obchodzonym właśnie 2 maja Dniu Flagi Rzeczpospolitej i pamięć tą połączyć z propagowaniem aktywnego trybu życia. Bieg będzie miał charakter rekreacyjny także zapraszamy na niego wszystkich niezależnie od poziomu sportowego. Podczas głównej części biegu będziemy trzymać dość wolne tempo, dopiero w drugiej części na Wenecji poszczególne grupy biegaczy pobiegną według własnego uznania. Zachęcam wszystkich do przybycia, do zobaczenia w sobotę na Wenecji!

(GP)


Razem uczcijmy święto Konstytucji!

W niedzielę 3 maja 2015 roku, obchodzić będziemy w całym kraju 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja! Bogaty program tegorocznych obchodów zachęca do radosnego świętowania także w naszym mieście!

O godzinie 10:15 uroczystości zainauguruje Msza św. w Katedrze Gnieźnieńskiej, odprawiona w intencji Ojczyzny. Po zakończeniu Eucharystii, rozpoczną się oficjalne uroczystości patriotyczne zorganizowane pod pomnikiem króla Bolesława Chrobrego. Tego dnia u stóp Bazyliki Prymasowskiej, w asyście pocztu sztandarowego i kompanii honorowej z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, wspólnie zaśpiewamy hymn państwowy oraz odczytany zostanie apel pamięci ku czci twórców i obrońców ideałów Konstytucji 3 Maja. Pamięć bohaterów uczcimy złożeniem symbolicznych wiązanek kwiatów.

To nie koniec świętowania! Tuż po zakończeniu części oficjalnej, będziemy świadkami widowiska historycznego zatytułowanego „Witaj Majowa Jutrzenko”. Inscenizacja została przygotowana przez nauczycieli i młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie. Podniosłym momentem widowiska będzie wjazd powozem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na Plac Katedralny oraz pokaz grupy rekonstrukcji historycznych z Gdańska, która dodatkowo wyposażona w broń czarnoprochową, wystąpi w replikach mundurów z XVIII w. Podczas uroczystości, we współpracy z Polskim Związkiem Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział Gniezno, dla upamiętnienia 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nastąpi wzlot gołębi pocztowych gnieźnieńskich hodowców.

Uczestnicy obchodów otrzymają od harcerzy biało-czerwone rozety i chorągiewki. Oprawę muzyczną uroczystości stworzy Samorządowa Orkiestra Dęta Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Chór Metrum.

Do zobaczenia 3 Maja!

więcej...

01.05.2015

"Bolesław Chrobry powraca do Gniezna"

W 30. rocznicę powrotu Bolesława Chrobrego do pierwszej stolicy Polski, zaprezentowane zostaną fotografie tematycznie związane z przywiezieniem, rozładowaniem, ustawieniem i zamocowaniem odlewu postaci króla na wcześniej przygotowanym cokole przy Katedrze Gnieźnieńskiej.

Na wystawie przedstawiony zostanie zestaw zdjęć reporterskich wykonanych przez Henryka Maćkowiaka, jednego z fotoreporterów akredytowanych przy Honorowym Komitecie Odbudowy.

Przywieziony w całości na Wzgórze Lecha w dniu 3 maja 1985 r. pomnik króla został sfotografowany z każdego dostępnego miejsca, mimo padającego w tym dniu deszczu.

Uroczystość odsłonięcia monumentu w dniu 9 maja, w obchodzoną wówczas 40. rocznicę zakończenia II wojny światowej, zgromadziła przed katedrą tłumy mieszkańców miasta, delegacje z całego kraju oraz przedstawicieli władz kościelnych, państwowych , wojewódzkich i miejskich. Zostało to zarejestrowane na prezentowanych zdjęciach, stanowiących dzisiaj cenny dokument historyczny.


30.04.2015

Krystyna Żok, Radosław Sobkowiak, Dariusz Pilak


Wątpliwości podczas Sesji Rady Powiatu

Podczas IX Sesji Rady Powiatu poddano wątpliwości legalność umowy cywilnoprawnej, podpisanej pomiędzy byłym starostą Dariuszem Pilakiem, Aliną Kujawska-Matanda a radną Krystyną Żok.

W porządku sesji znalazła się uchwała, która wywołała burzę już przed samym rozpoczęciem obrad. W powietrzu było czuć napięty klimat pomiędzy opcjami politycznymi. Sprawa dotyczyła podpisania umowy, między członkami zarządu poprzedniej kadencji a radną Krystyną Żok. Powodem, który wzbudził podejrzenie o nielegalności umowy jest fakt ,że została ona podpisana pomiędzy ówczesnym starostwem w czasie sprawowania funkcji radnej przez Krystynę Żok. Istnieje bowiem konflikt interesu publicznego, który zostanie poddany weryfikacji poprzez odpowiedni organ, gdyż uchwała dotycząca naruszenia została przegłosowana. Jak może się wydawać, sprawa nie ma wielkiego znaczenia finansowego, chodzi tutaj raczej o wymiar czysto etyczny. Kwota o jaką chodzi to około 800zł, którą otrzymała radna wraz z innymi nauczycielami, w ramach tutoring'u. Pieniądze na ten cel przyznawało starostwo.

Byłam po prostu nieświadoma, poza tym było to sprawdzane w starostwie, to nie jest tak, że ja ją podpisałam. Umowa mogła ona zostać cofnięta – mówi Krystyna Żok.

Jeżeli takowe przeoczenie miało miejsce, to jest cała procedura, w jaki sposób tworzy się tego rodzaju umowy – tłumaczy były starosta, Dariusz Pilak.

Jaki będzie finał tej sprawy, przekonamy się niebawem. 

Mateusz Górka

więcej...

 

29.04.2015

Środki na konserwacje rowów melioracyjnych zwiększone

Omówieniu zasad udzielania dofinansowania prac konserwacyjnych rowów melioracyjnych w bieżącym roku przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz przedstawieniu planu tegorocznych działań poświęcone było spotkanie, które odbyło się w miniony poniedziałek, dnia 27 kwietnia br. w Starostwie Powiatowym. W konferencji, która miała charakter informacyjny uczestniczyli między innymi przewodniczący gminnych spółek wodnych z terenu powiatu gnieźnieńskiego oraz przedstawiciele Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, a także Związku Spółek Wodnych w Gnieźnie.

- Dbałość o stan sieci melioracyjnej na terenie powiatu to jeden z priorytetów Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, stąd konieczność spotkania, rozmów i oczywiście dofinansowania prac konserwacyjnych prowadzonych przez spółki wodne - tłumaczyła otwierając spotkanie Beata Tarczyńska, Starosta Gnieźnieński. – W związku z tym Zarząd Powiatu biorąc pod uwagę duże znaczenie melioracji w racjonalnej gospodarce wodnej oraz zwiększenie ilości i długości konserwowanych rowów podwyższył kwotę zaplanowaną w budżecie powiatu z 75.000,00 zł do 150.000,00 zł.

Jak poinformowała Adela Kiszkarewicz, z Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie udziela dofinansowania w wysokości do 50 % na prace konserwacyjne rowów melioracyjnych wykonywane przez spółki wodne działające na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Aby otrzymać dofinansowanie spółka wodna musi złożyć do Starostwa Powiatowego wniosek wraz z kosztorysem wykonania prac melioracyjnych i spełnić określone warunki. Mowa tu między innymi o posiadaniu zatwierdzonego przez Starostę Gnieźnieńskiego aktualnego statutu spółki, wysokości składki od 1 ha nie niższej niż 15 zł, czy też ściągalności składek w roku minionym nie niższej niż 55 %.

Na terenie powiatu gnieźnieńskiego działa 28 spółek wodnych konserwujących rowy melioracyjne o łącznej długości około 1.135,4 km. Część spółek wodnych zrzeszona jest w Związku Spółek Wodnych w Gnieźnie, pozostała działa samodzielnie. - Warto zaznaczyć, że dbałość o urządzenia wodne jest koniecznością wynikającą nie tylko z przepisów prawa lecz również z uwagi na bezpieczeństwo własne oraz sąsiadów – wskazywał Jerzy Berlik, Wicestarosta Gnieźnieński, charakteryzując stan i problemy melioracji w powiecie gnieźnieńskim – Nie trzeba nikogo przekonywać, że tylko w pełni sprawne urządzenia melioracji wodnej eliminują ryzyko podtopień. Cieszę się, że po raz pierwszy w tej kadencji, w gronie profesjonalistów i praktyków spotykamy się, aby nie tylko mówić o problemach, ale na bieżąco je rozwiązywać.

Podczas spotkania przewodniczący spółek wodnych zwracali uwagę na pojawiające się coraz częściej problemy z samowolnym niszczeniem i zabudowywaniem rowów melioracyjnych przez prywatnych właścicieli działek budowlanych. – Zdarza się, że prywatni właściciele skutecznie zabudowują rowy melioracyjne uniemożliwiając tym samym ich konserwację – tłumaczył Ryszard Nowakowski, przewodniczący gminnej spółki wodnej w Witkowie. – Wiele takich spraw kończy się niestety w sądzie. Jak podkreślali uczestnicy spotkania wiele niepokoju budzi także projekt nowej ustawy Prawo Wodne, która ma na celu uporządkowanie kompetencji organów administracji wodnej, rozdzielenie zarządzania infrastrukturą wodną od gospodarowania wodami, czy też uproszczenie finansowania.

Spotkanie, choć pierwsze w tym roku, nie jest zapewne ostatnim i jak podkreślił w podsumowaniu Wicestarosta Jerzy Berlik, Starostwo Powiatowe jest w pełni otwarte na współpracę ze spółkami wodnymi.

(SP)

więcej...

29.04.2015

foto: (PW)

 II Bieg Flagi

Zapraszamy serdecznie na Bieg Flagi, który rozpocznie się w najbliższą sobotę o 11:00 na Wenecji. Warto pamiętać o obchodzonym właśnie 2 maja Dniu Flagi Rzeczpospolitej i pamięć tą połączyć z propagowaniem aktywnego trybu życia. Bieg będzie miał charakter rekreacyjny także zapraszamy na niego wszystkich niezależnie od poziomu sportowego. Podczas głównej części biegu będziemy trzymać dość wolne tempo, dopiero w drugiej części na Wenecji poszczególne grupy biegaczy pobiegną według własnego uznania. Zachęcam wszystkich do przybycia, do zobaczenia w sobotę na Wenecji!


28.04.2015

play

Na pomoc Kornelce 

Kornelia urodziła się z zespołem wad wrodzonych. Ma wadę serca (anomalię Ebsteina 1-go stopnia, zwężenie tętnicy płucnej oraz niedomykalność zastawek), a także wadę nerek i układu moczowego. 

W wieku 9 miesięcy przeszła operację lewostronnego przeszczepu i skrócenia moczowodu. Prawa nerka i moczowód pozostają pod kontrolą, czy nie zaistnieje potrzeba drugiej operacji. Ponadto w kwietniu stwierdzono u Kornelii padaczkę. Mimo przyjmowania leków (depakine syrop a później depakine chronosphere) napady pojawiały się prawie codziennie. W październiku Kornelia spędziła ponad dwa tygodnie w szpitalu w celu obserwacji napadów oraz modyfikacji leków przeciwpadaczkowych. Do leczenia włączono SABRIL ataki się wyciszyłe, jednak zapisy EEG w dalszym ciągu są niezadowalające. W marcu mamy wykonać kontrolne badnie eeg.

Naszym największym zmartwieniem są niezdiagnozowane problemy neurologiczne. Lekarze nie znają przyczyny opóźnienia w rozwoju psycho-ruchowym oraz zaburzeń widzenia Kornelii. W wieku 7 miesięcy pozytywnie przeszła badanie rezonansu magnetycznego mózgu i oczodołów. W wieku 10 miesięcy pobrano Kornelii przez bardzo bolesne nakłucie lędźwiowe płyn rdzeniowo-mózgowy w celu sprawdzenia przewodzenia neuro-transmiterów. Również w wieku 10 miesięcy przebadano Kornelkę w kierunku chorób metabolicznych, wyniki są niejednoznaczne i nie wykluczyły chorób metabolicznych w 100% . Zaleca się powtórzenie badań w wieku dwóch lat.

Genetycy podejrzewają u Kornelii bardzo rzadko występujący zespół Mowat Wilson, który obecnie zdiagnozowano u 171 osób na świecie. DNA Kornelii udało się częściowo przebadać i wyeliminować mutację genu powodującego zespół Mowat Wilson w 80%. Czekamy na dokończenie badań w Polsce. A także prowadząca nas Genetyk dr Magdalena Badura stara się nakłonić instytuty w Szwajcarii oraz Australii do przebadania DNA Kornelki.

Kornela ma już 18 miesięcy i duże opóźnienie psycho-ruchowe. Dzięki rehabilitacji ruchowej córka nauczyła się trzymać głowę, obracać na boki i z pleców na brzuch. Wygraliśmy także ze stale zaciśniętymi pięściami i wzmorzonym napięciem mięśniowym w odcinku od łokcia do barków, który powodował ciągłe trzymanie zgiętych rąk przy ciele. Jednak Kornelia nie potrafi siedzieć ani raczkować, nie wspominając o chodzeniu. Ma hipotonię mięśniową pleców. Niepokojący jest także brak kontaktu wzrokowego. Kornelia nie rozpoznaje twarzy bliskich, nie śledzi wzrokiem przedmiotów, a także nie okazuje zainteresowania pokazywaną zabawką. Z drugiej strony jak Kornelia ma wyciągać rączki w kierunku zabawki lub ją chwycić skoro jej nie widzi?

Od kwietnia 2014 Kornelia uczestniczy w zajęciach terapi wzroku w Poradnii Rehabilitacji Niewidomych i Słabowidzących w Poznaniu. Niestety ze względu na ograniczenia budżetowe Kornelii przysługują zajęcia z tyflopedagogiem 2-3 razy w miesiącu. Oznacza to, że znaczną część pracy w ramach rehabilitacji wzoku córki musimy wykonywać sami w domu. Motywujące jest, że widać poprawę. W lutym 2014r. Kornelia nie wodziła wzrokiem nawet za światłem, nie interesowało ją otoczenie, wyciągnięta z wózka miała spuszczoną głowę i wpatrywała się jedynie w ziemię. Po 10 miesiącach rehabilitacji wzroku córka wodzi za światłem i patrzy się na podświetlane przedmioty, pod warunkiem, że w pomieszczeniu panuje półmrok. Jesteśmy na etapie terapii światłem, ale ze względu na padaczkę musimy uważać na natężenie bodźców świetlnych, aby nie wywołać ataków.

Brak diagnozy powoduje brak metody leczenia. Jedyne czego są zgodni lekarze, to że Kornelia wymaga codziennej rehabilitacji ruchowej oraz terapii wzroku.

W najbliższym czasie planujemy zakup pionizatora, którego wstępny koszt oszacowano na ok 8.000zł. Dofinansowanie z nfz wynosi 3200zł. Z powodu opóźnienia funkcji ruchowych nastąpiła u Kornelki deformacja stawów kciuka oraz koślawość stópek. Aby zapobiec dalszym deformacjom, głównie stawów biodrowych, konieczny jest zakup pionizatora. Sami nie jesteśmy w stanie kupić tak drogiego urządzenia. Darowizny prosimy przesyłać na konto :

89 8944 0003 0000 2088 2000 0010

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „ SŁONECZKO”

77-400 Złotów, Stawnica 33

w tytule przelewu proszę napisać: 644/K Kornelia Kuczma – darowizna

foto: nadesłane

więcej...


27.04.2015


26.04.2015

play

Uroczystości upamiętniające świętego Wojciecha 

Tradycyjne już,  jak co roku uroczystości upamiętniające świętego Wojciecha, rozpoczęły się w wieczornymi Nieszporami, odprawionymi w gnieźnieńskiej Katedrze.

W tym roku, dzięki sprzyjającej pogodzie, podczas procesji można było zobaczyć, jak wielkie znaczenie mają dla mieszkańców Gniezna obchody patrona miasta. Tłumy gnieźnian oraz pielgrzymów przybyłych na to wydarzenie, sprawiły że miasto w centrum zaczęło tętnić życiem. 

Uroczystości upamiętniające świętego Wojciecha, zakończy wieczorne nabożeństwo w katedrze.

M.G


25.04.2015

play

Wiosenna aura podczas jarmarku

Jak co roku z okazji Święta Patrona Miasta odbywa się tradycyjny jarmark.

W poprzednich latach stragany rozstawione były na Placu Targowym przy ulicy Warszawskiej. W tym roku jednak, jarmark ma miejsce na ulicach: Mickiewicza, Chrobrego oraz Łubieńskiego. Nie zmienia to faktu, że obchody dnia Patrona Miasta stale przyciągają tłumy mieszkańców Gniezna i okolic. Na najmłodszych czekają liczne atrakcje.

Uroczyste obchody Święta Patrona Miasta wraz z odpustem zakończą się w dniu jutrzejszym.


25.04.2015

play

Wystawa ze zbiorów Tadeusza Panowicza

W Miejskim Ośrodku Kultury od 23 kwietnia, można oglądać wystawę ze zbiorów Tomasza Panowicza.

Wystawa pt."Królewski Jubileusz 1025-2015" w swoich zbiorach przedstawia m.in.  pocztówki,  wycinki gazet,  pamiątki okolicznościowe. 

Serdecznie zapraszamy!


24.04.2015

play

Historyczna Sesja Rady Miasta

Wczoraj,dnia 23 kwietnia  w Urzędzie Stanu Cywilnego, odbyła się sesja Rady Miasta połączona z Uroczystościami Święta Patrona Miasta Gniezna Św. Wojciecha.

Podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta, podpisany został dokument skutkujący powstaniem nowej monografii  "Dzieje Gniezna - Pierwszej Stolicy Polski". Publikacja premierę będzie miała 2016 roku z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane ze środków Miasta Gniezna oraz Powiatu Gnieźnieńskiego. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 200.000,00 zł. Opracowaniem publikacji zajmie się zespół historyków Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod przewodnictwem prof. dr hab. Józefa Dobosza, dyrektora Instytutu. Inicjatorem wydawnictwa jest Poseł na Sejm RP Zbigniew Dolata, który dał sygnał do realizacji projektu. 

Podpisane w dniu wczorajszym porozumienie oficjalnie inauguruje rozpoczęcie prac.

Mateusz Górka

więcej...

24.04.2015

play

Imieniny Wojtków

Wczoraj, odbyły się uroczystości Patrona Miasta - Św. Wojciecha. Zaproszenie na uroczystości dostali wszyscy Wojtkowie mieszkający w Gnieźnie.

Obchody Patrona Miasta odbyły się przy ulicy Łubieńskiego, gdzie Prezydent złożył życzenia dla solenizantów. Uroczystość zakończyła się wspólnym jedzeniem tortu specjalnie przygotowanego na tą okazję. 

Każdy Wojtek otrzymał symboliczną plakietkę oraz możliwość wspólnego zdjęcia z Prezydentem.  

Mateusz Górka


23.04.2015

Razem uczcijmy święto Konstytucji!

W niedzielę 3 maja 2015 roku, obchodzić będziemy w całym kraju 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja! Bogaty program tegorocznych obchodów zachęca do radosnego świętowania także w naszym mieście!

O godzinie 10:15 uroczystości zainauguruje Msza św. w Katedrze Gnieźnieńskiej, odprawiona w intencji Ojczyzny. Po zakończeniu Eucharystii, rozpoczną się oficjalne uroczystości patriotyczne zorganizowane pod pomnikiem króla Bolesława Chrobrego. Tego dnia u stóp Bazyliki Prymasowskiej, w asyście pocztu sztandarowego i kompanii honorowej z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu,wspólnie zaśpiewamy hymn państwowy oraz odczytany zostanie apel pamięci ku czci twórców i obrońców ideałów Konstytucji 3 Maja. Pamięć bohaterów uczcimy złożeniem symbolicznych wiązanek kwiatów.

To nie koniec świętowania! Tuż po zakończeniu części oficjalnej, będziemy świadkami widowiska historycznego zatytułowanego „Witaj Majowa Jutrzenko”. Inscenizacja została przygotowana przez nauczycieli i młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie. Podniosłym momentem widowiska będzie wjazd powozem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na Plac Katedralny oraz pokaz grupy rekonstrukcji historycznych z Gdańska, która dodatkowo wyposażona w broń czarnoprochową, wystąpi w replikach mundurów z XVIII w. Podczas uroczystości, we współpracy z Polskim Związkiem Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział Gniezno, dla upamiętnienia 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nastąpi wzlot gołębi pocztowych gnieźnieńskich hodowców.

Uczestnicy obchodów otrzymają od harcerzy biało-czerwone rozety i chorągiewki. Oprawę muzyczną uroczystości stworzy Samorządowa Orkiestra Dęta Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Chór Metrum.

Do zobaczenia 3 Maja!

więcej...


22.04.2015

play

Nadzwyczajne Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku

 Na wniosek Starosty Gnieźnieńskiego pani Pani Beaty Tarczyńskiej, wczoraj odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.

 W związku z niedawnym wypadkiem śmiertelnym, który miał miejsce na ulicy Poznańskiej w Gnieźnie, tematem posiedzenia było bezpieczeństwo na drogach powiatu gnieźnieńskiego

W spotkaniu, oprócz członków Komisji, udział wzięli: Krzysztof Gruszczyński – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu, Wojciech Dams - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Rejon Dróg Krajowych w Gnieźnie, Jan Socha – Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich Rejon Dróg Wojewódzkich w Gnieźnie, Radosław Krawczyk – Zastępca Prokuratora Rejonowego w Gnieźnie. 

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie przedstawił skalę zdarzeń oraz przyczyny wypadków drogowych w powiecie oraz omówił działania, podejmowane przez Policję w celu poprawy sytuacji bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności na drodze krajowej nr 5 na ulicy Poznańskiej. Przedstawiciel Prokuratury wyraził opinię, że dobrym rozwiązaniem byłoby ograniczenie prędkości oraz sygnalizacja świetlna zintegrowana w tym rejonie.

Do tematu odniósł się przedstawiciel GDDKIA Oddział w Poznaniu, który potwierdził otrzymanie wniosku o wykonanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulicy Topolowej i ulicy Warzywnej. Niestety Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ze względu na brak środków finansowych nie ujęło tego zadania na 2015 rok. Ponadto zaproponował wystawienie radaru przez Straż Miejską na omawianym odcinku drogi.

Przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Rejon Dróg Krajowych w Gnieźnie zauważył, że nie tylko infrastruktura ma wpływ na liczbę wypadków, ale także po części uczestnicy ruchu drogowego, którzy znając warunki nie zawsze dostosowują do nich styl jazdy.

Na zakończenie Komisja podjęła decyzję o wystąpieniu Starosty Gnieźnieńskiego do Ministra Infrastruktury i Rozwoju o zainstalowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach ulic Poznańskiej z ulicą Topolową i Bluszczową oraz sygnalizacji świetlnej wzbudzanej na przejściu dla pieszych przy ulicy Warzywnej.

Ponadto do czasu zrealizowania wniosku o sygnalizację świetlną Komisja zaproponowała wystąpienie Starosty Gnieźnieńskiego do:

  • Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie wprowadzenia oznakowania terenu zabudowanego na ulicy Poznańskiej do skrzyżowania z ulicą Kiszkowską
  • Inspekcji Transportu Drogowego o zainstalowanie fotoradaru stacjonarnego
  • Prezydenta Miasta Gniezna o przeprowadzanie przez Straż Miejską kontroli radarowej na ulicy Poznańskiej

Członkowie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku zwrócili się do przedstawiciela Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o poprawę bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 15 Gniezno–Września. Droga ta wymaga modernizacji, budowy chodników, przebudowy skrzyżowań, ze szczególnym uwzględnieniem Szczytnik Czerniejewskich.

(A.S)

więcej...

22.04.2015

play

Uroczyste wręczenie Krew Kart

Wczoraj, 21 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie, odbyło się uroczyste rozdanie „krew kart”. Projekt Błękitna krew rozpoczął się w marcu 2012 roku. Miał zachęcić młodych ludzi, aby w dorosłość wchodzili mając w portfelu nie tylko dowód osobisty, ale też drugi bardzo ważny dokument: krewkartę, potwierdzającą posiadaną przez nich grupę krwi.

Od tego czasu do projektu włączono wszystkie szkoły ponadgimnazjalne na terenie powiatu gnieźnieńskiego. W dotychczasowych trzech edycjach warsztaty odbyło tysiące uczniów. Zebrano ponad 600 litrów krwi. Wręczono blisko 500 krew kart dla osób, które dwukrotnie oddały krew. Założenie było proste: jeżeli uczniowie zostaną wprowadzeni w tematykę związaną z honorowym dawstwem szpiku oraz zasadami obowiązującymi potencjalnych dawców, będą mogli podejmować świadome decyzje o zapisaniu się do bazy dawców szpiku.

Każdy z nas ma w sobie dar uzdrawiania. To jest właśnie krew, szpik oraz dawstwo narządów. W tej chwili w Polsce jest już zarejestrowanych prawie 800tys. potencjalnych dawców szpiku w tym 40tys. przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Poznaniu. A to jeszcze za mało, bo nadal na szpitalnych oddziałach ludzie czekają na swojego dawce – powiedziała, Maria Homan – koordynator Fundacji Anny Wierskiej DAR SZPIKU z Poznania.

Spotkania uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu poprzedzały trwające w szkołach akcje poboru krwi. Prowadzone były przez przedstawiciela Fundacji Anny Wierskiej DAR SZPIKU z Poznania, Panią Marię Homan, koordynatora poznańskiej Fundacji DAR SZPIKU oraz wolontariuszy Adama Kaczmarka i Mateusza Korzybskiego. Uczestniczyło w nich 764 uczniów.

Mateusz Górka

więcej...


21.04.2015

play

Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości

Już ósma edycja konkursu „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości 2013-2015” za nami. Gala jak zawsze przyciągnęła właścicieli wyróżniających się firm z powiatu gnieźnieńskiego.

Wręczane statuetki z majestatycznym orłem, odbyło się w sześciu kategoriach: (debiut gospodarczy, mikroprzedsiębiorstwo, małe przedsiębiorstwo, średnie przedsiębiorstwo, inwestor i innowator).

Debiutem gospodarczym wyróżniono Językową Szkołę Leader School, nagrodę odebrał jej właściciel – Leszek Łukasik. Identyczne wyróżnienie otrzymał także Michał Siudziński, który jest właścicielem firmy gastronomicznej White Taste.

Nagrodę dla mikroprzedsiębiorstw odebrały firmy Sławomira Kaczora – Roltech, Henryk Nowaczyk - Nowel – Instalacje Elektryczne Roboty Ogólnobudowlane oraz Tomasza Koteckiego z firmy DUKE Technika Kuchenna.

Jedyna firma, którazdobyła statuetkę dla średnich przedsiębiorstw to „Henbud”, której właścicielemjest Henryk Kaczor. Przedsiębiorca jako laureat Złotego Orła (za trzykrotne zdobycie nagrody Orła), odtąd będzie wchodził w skład kapituły konkursowej w kolejnej edycji konkursu.

W kategorii małych przedsiębiorstw, statuetkami wyróżniono spółki Inter-Lers, Chem Glas oraz Alfatex.

Spośród inwestorów, nagrodami Orłów wyróżniono AD Consulting, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Patom” oraz spółkę Complet Chmielewscy.

W kategorii innowacyjności wyróżniono spółkę FGP Polska, firmę Expectum, Językową Szkołę Podstawową Prymus, Biuro Rachunkowe „Profit” oraz firmę Adriano, która także została uhonorowana Złotym Orłem Przedsiębiorczości.

Nominację do tytułu otrzymały firmy Armon Bis Monika Koronka i Centrum Finansowo-Doradcze FINexpert.

Wspaniałą gale, która odbywała się w Auli I LO uświetnił występ zespołu Coolik. Następna edycja konkursu przewidziana jest za dwa lata. 

Mateusz Górka

więcej...

21.04.2015

Uroczystość Święta Patrona Miasta Gniezna

W najbliższy czwartek 23 kwietnia w Gnieźnie odbędzie się Święto Patrona Miasta. Jakie atrakcje przygotowało miasto na imieniny Św. Wojciecha?

Godz. 12:00

Program uroczystości rozpoczyna Msza Święta w intencji Miasta i Jego mieszkańców w Bazylice Prymasowskiej celebrowana przez JE ks. abp. Wojciecha Polaka – Prymasa Polski.

Godz. 13.45

Uroczysta Sesja Rady Miasta Gniezna w „Sali Kryształowej” Starego Ratusza.
Podczas specjalnego spotkania, odbędą się wystąpienia zaproszonych gości, które uwieńczą wręczenie odznaczeń. Wykład pod tytułem „Gniezno Pierwsza Stolica Polski” przedstawi prof. dr hab. Józef Dobosz. Sesję zakończy występ zespołu „Fantazja”.

Godz. 16.30

Spotkanie przy pomniku Św. Wojciecha, czas umili koncert „Gniezno gra dla Wojciecha”. Życzenia dla wszystkich Wojciechów złoży Prezydent Gniezna, Tomasz Budasz.

Godz. 17.00

Na koniec dnia w Miejskim Ośrodku Kultury, odbędzie się wernisaż wystawowy Tomasza Panowicza. 

więcej...

20.04.201519.04.2015

play

KLASYFIKACJA GENERALNA BIEGU EUROPEJSKIEGO

1. GARDZIELEWSKI Arkadiusz Wrocław Wrocław (Marathon Team)  /0:20:54/

2. KIPKOSGEI Gilbert Kobujoi Skks Dorcus (Sport KEN)  /0:20:54/ 

3. GOSIEWSKI Krzysztof Ełk (Lks Ostromecko)  /0:21:21/ 


19.04.2015

Muzykalna wiosna w eSTeDe

Wczoraj w Centrum Kultury eSTeDe, odbył się Wiosenny Koncert, na którym wystąpiła Orkiestra Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Chór „Metrum”.

Orkiestra Powiatu Gnieźnieńskiego powstała w 2007 roku. Są to muzycy w różnym wieku od 9 do 60 lat. 1 maja 2014 roku, zajęli pierwsze miejsce na XIX Wielkopolskim Turnieju Orkiestr Dętych im. Leona Schuberta „O złoty róg”. Podczas koncertu zaprezentowali m.in. utwory „Pod Papugami” oraz „Copacabana”. 

Chór „Metrum” powstał w 1983 roku w Gnieźnie. Od ponad 30 lat prezentuje muzykę sakralną, gospel, klasyczną, popową i jazzową. Chór występował w Rosji, we Francji i na Łotwie. Zdobył wiele nagród m.in. I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi w 2007 roku, III miejsce i Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie kolędy tradycyjnej na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie w 2003 roku oraz "Srebrne Pasmo" na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze w 2006 roku. 

Muzyka Chóru Meritum oraz Orkiestry Powiatu Gnieźnieńskiego spotkała się z sporym zainteresowaniem, wypełnia po brzegi największą sale w eSTeDe.

 (P.N)

więcej...

 

18.04.2015

play

foto: Analiza Stanu Bezpieczeństwa na drogach w Powiecie Gnieźnieńskim 

Recepta na bezpieczeństwo

Jak wynika z raportu gnieźnieńskiej policji dotyczącego bezpieczeństwa na drogach nieznacznie spadła liczba wypadków drogowych. Natomiast coraz częściej powodują kolizje piesi uczestnicy dróg. W jaki sposób poprawić bezpieczeństwo?

W 2014 roku łącznie ujawniono 17.396 wykroczeń drogowych, z czego 1021 wykroczeń zostało popełnionych przez pieszych (stanowi to 5,87% wszystkich wykroczeń). Najwięcej wypadków drogowych zaistniało w maju (8) oraz w czerwcu (10). Najczęściej wypadki miały miejsce w piątek(14) i w sobotę (16). Podczas raportu zwrócono uwagę na niewystarczające oświetlenie przejść dla pieszych. Strategia poprawy bezpieczeństwa przewiduje wzmożoną aktywność policji na wybranych drogach lokalnych.

Szczególnym nadzorem funkcjonariuszy policji jak i straży miejskiej zostaną objęte ulice:

ul. 3 Maja;

ul. Budowlanych;

ul. Dalkoska;

ul. Gdańska;

ul. Kłeckoska (droga wojewódzka nr 190);

ul. Kostrzewskiego (droga krajowa nr 5);

ul. Libelta;

ul. Orzeszkowej;

ul. Powstańców Wlkp;

ul. Poznańska (droga krajowa nr 5);

ul. Półwiejska;

ul. Roosevelta;

ul. Rycerska;

ul. Reymonta;

ul. Słoneczna;

ul. Trasa Zjazdu Gnieźnieńskiego (droga krajowa nr 5 i nr 15);

ul. Witkowska (droga wojewódzka nr 260);

ul. Wschodnia;

ul. Wrzesińska (droga krajowa nr 15);

ul. Zamiejska.

jak uzasadnia Naczelnik WRD KPP Gniezno kom. Sławomir Sikorski. 

Na w/w ulicach zasadne jest między innymi okresowe dokonywanie pomiarów prędkości, w tym także przy użyciu fotoradaru i pomiarów kaskadowych, z uwagi na znajdujące się w pobliżu instytucje użyteczności publicznej, przedszkola, szkoły, przystanki autobusowe, ośrodki kultu religijnego (kościoły i cmentarze), boiska oraz inne obiekty, których funkcjonowanie generuje wzmożony ruch pieszych i innych niechronionych uczestników ruchu drogowego, a także zwiększony ruch pojazdów. Długość poszczególnych ulic oraz częstotliwość występowania powyższych obiektów powinna być brana pod uwagę, pod kątem ewentualnego wytypowania 2 lub 3 miejsc, w których będzie dokonywana kontrola prędkości.

(M.G)

więcej...

18.04.2015

Projekt „My kreatywni”

 W miniony piątek w siedzibie Stowarzyszenia Ziemi Gnieźnieńskiej, odbyło się spotkanie na temat realizacji projektu „My kreatywni”. Dodatkowym aspektem spotkania było omówienie możliwości korzystania z pomocy edukacyjnej i prawnej.

Ziemia Gnieźnieńska po raz trzeci realizuje projekt edukacyjny, w tym roku Stowarzyszenie postawiło na kreatywność uczniów. W projekcie udział biorą szkoły z Mielżyna, Witkowa, Czerniejewa, Żydowa, Trzemeszna, Jarząbkowa i Niechanowa.

Celem tego projektu jest przede wszystkim rozwijanie kreatywności u dzieci i młodzieży, możliwość udostępnienia i poszerzania umiejętności, doskonalenie współpracy w zespole jak i prezentacja własnej osoby, a także wzbogacanie wiedzy– mówi Grażyna Kozanecka, Przewodnicząca Ziemi Gnieźnieńskiej.

Uczestnicy zaprezentują wybrane przez siebie zadanie, objęte projektem m.in. wykonanie robota, pojazdu mechanicznego, koncertu muzycznego, zagadki dla publiczności, chemicznych rewolucji, wykonanie kosmicznego stwora, stworzenie gry dydaktycznej, skonstruowanie wehikułu czasu. Projekt realizowany jest we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Gnieźnie. Finał konkursu odbędzie się 14 maja w Zespole Szkół w Niechanowie.

Podczas drugiej części spotkania, adwokat Karolina Zabłocka-Ciemny zachęciła mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego do korzystania z pomocy prawnej.

Można przyjść tak naprawdę z każdym tematem. Naszymi klientami są osoby w różnym wieku. Często są to osoby młode, które dopiero rozpoczęły ścieżkę zawodową, podpisując umowę o pracę, mają problem ze zrozumieniem jej treści oraz nie wiedzą jakie mają prawa.

Pomoc prawną udzielam w każdą środę od godz. 16:30.

W siedzibie odbywają się również porady edukacyjne dla klas 1-6 z zakresu matematyki oraz czytania i pisania. Numer telefonu do wcześniejszej rejestracji 61 426 44 15.

(P.N)

więcej...

17.04.2015

E-deklaracje, czyli jak wypełnić PIT przez Internet

Dnia 30 kwietnia 2015 roku, upływa termin złożenia PIT-u. Jak informuje Urząd Skarbowy, do tej pory tylko 60 % mieszkańców rozliczyło się z zeznania podatkowego.

W trakcie spotkania w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gnieźnie - Anna Wiernowolska, zachęciła mieszkańców miasta oraz powiatu do wypełnienia deklaracji podatkowej przez Internet. Metoda ta pozwoli zaoszczędzić czas stania w kolejkach: - Można to zrobić o każdej porze dnia i nocy, byle do północy 30 kwietnia. Nie jest wymagany podpis kwalifikowany do wysłania zeznania rocznego, bo jest ono autoryzowane poprzez przychód wynikający z zeznania roku ubiegłego. Jednak dla tych, którzy wolą standardowe wypełnienie formularza w Starostwie funkcjonować będzie specjalne stanowisko Urzędu Skarbowego od 20 do 24 kwietnia, w godzinach od 9:00 do 14:00 w Wydziale Komunikacji i Dróg. 

Kinga Pawluk, Kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej Urzędu Skarbowego w Gnieźnie, apeluje o uważne wypełnianie formularza, gdyż bardzo często zdarzają się błędy m.in. w PESELU lub w adresie.

Mateusz Górka

więcej...

17.04.2015

play

Potencjał czystego malarstwa w eSTeDe

Dnia 15 marca w Centrum Kultury eSTeDe odbył się wernisaż Joanny Łosińskiej-Stefańskiej, malarki urodzonej w Poznaniu.

Na wystawie zostały wystawione abstrakcyjne obrazy przedstawiające pejzaże.   Z przyczyn niezależnych od malarki, niestety nie mogła dotrzeć na rozpoczęcie wystawy.

Łączę realność z subiektywnym przetworzeniem rzeczywistości - powiedziała kiedyś malarka. - W ten sposób uzyskuję nową, ale nienachalną wartość. Wprowadzenie elementów geometrycznych do moich prac podkreśla abstrakcyjne ujęcie pejzażu.

Artystka w bardzo konstruktywny sposób dla swej sztuki odkrywa dziś motyw pejzażu, zarówno jako źródło malarskiej inspiracji, jak również, jako pretekst do tworzenia kompozycji na pograniczu sfery abstrakcji i konwencji przedstawieniowej - Rafał Boettner-Łubowski.

Wystawę można oglądać w eSTeDe do 24 kwietnia. Serdecznie zapraszamy.

Mateusz Górka

więcej...

16.04.2015

play

Pożar na ul. Moniuszki, 1 osoba w szpitalu

Dzisiaj w godzinach popołudniowych, doszło do pożaru przy ul. Moniuszki. Pożarem został objęty pokój na poddaszu kamienicy. Do akcji ratunkowej przystąpiły 3 zastępy Straży Pożarnej. 

Gdy straż przyjechała na miejsce zdarzenia, ogień zajął już cały pokój, a płomienie wychodziły na zewnątrz budynku. Szybka reakcja i wysokie zaangażowanie straży pożarnej, uratowały pozostałą część mieszkania.

Jedna osoba została przewieziona do szpitala. Na miejscu zdarzenia pojawili się zastępca prezydenta Michał Powałowski i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, by porozmawiać z mieszkańcami budynku i udzielić im doraźnej pomocy.

Mateusz Górka


16.04.2015

play

Karta Dużej Rodziny

Już 425 gnieźnieńskich rodzin bierze udział w Programie Karta Dużej Rodziny, uprawniającej do korzystania ze zniżek na towary i usługi, oferowane przez firmy prywatne oraz sektor samorządowy.

Wczoraj 15 marca odbyło się uroczyste spotkanie z firmami oraz rodzinami, które przyłączyły się do Programu Rodzin Wielodzietnych Rodzina 3+. 

Jesteśmy wdzięczni i cieszymy się, że zostaliśmy zauważeni. Nie wiedziałam, że jesteśmy najliczniejszą rodziną w tym programie – powiedziała Teresa Orłowska-Banaszak.  

Podczas uroczystego spotkania Prezydent Miasta Tomasz Budasz, przekazał najliczniejszej rodzinie voucher na lodówkę. Spotkanie dopełnił występ śpiewany podopiecznych MOK-u.

Poniżej znajduję się lista firm oraz instytucji które aktywnie biorą udział w Programie.

Pizzeria „TWOJA”, SALON FRYZJERSKI AFRODYTA, Apteka 3 Maja, Niepubliczne Przedszkole „Bajkowy Świat”, PHU "BUGS", PHU TADEX, FREEDOM SCHOOL, Protetyka Zębowa Beata Piotrowska, Teatr im. Aleksandra Fredry, EFEKT Nieruchomości, Indywidualna Praktyka Stomatologiczna, Sklep odzieżowy ESTILO, Akademia AIKIDO, Księgarnia Edukacyjna, "ABA" s.c. sklep spożywczy, GALILEUSZ GNIEZNO”,  Przedszkole Niepubliczne „Akademia MISIO”, Centrum Wyposażenia Wnętrz GOJA, Przychodnia Dietetyczna Magdalena Brenk, Centrum Medyczne SALOMED, PIXEL STUDIO s.c., Placówka Kształcenia Ustawicznego EDU – START, Akademia Zdrowia i Urody, Firma „KARUŚ”, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”.

Sektor Samorządowy:

Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Kultury, Przedszkola Publiczne, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

 

 

więcej...

15.04.2015

 

15.04.2015

Foto:msw.gov.pl

Zmiany w procedurze wydawania dowodu osobistego

Od 1 marca nastąpiły zmiany prawne umożliwiające złożenie wniosku na dowód osobisty w jakimkolwiek urzędzie w Polsce, a także załatwienie spraw aktów stanu cywilnego w dowolnym USC. Dotychczas konieczne było udanie się do urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania. Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć drogą elektroniczną pod warunkiem posiadania podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. Dowód osobisty zawiera imię i nazwisko, PESEL, datę urodzenia, nazwisko rodowe i imiona rodziców. Brak w nim podpisu, koloru oczu, wzrostu i adresu.   

(P.N)


14.04.2015


13.04.2015


11.04.2015


10.04.2015

 Uprzejmie informujemy o rozpoczęciu od dnia 13 kwietnia 2015r. przez URBIS Sp. z o.o. zbiórki trawy i liści z nieruchomości zamieszkałych na terenie miasta Gniezna.

Odbiór trawy będzie realizowany co tydzień zgodnie z harmonogramem:

PONIEDZIAŁEK

PUSTACHOWA

Wiejska (od Wrzesińskiej) – Półwiejska – Pustachowska – Gębarzewska – Cisowa (odcinek między Gębarzewską a Chłodną) – Chłodna – Pustachowska (do Wrzesińskiej)

GRUNWALDZKIE

Grunwaldzka (od Armii Krajowej) – Leśna – Wiosny Ludów – Wiosenna – Listopadowa – Wolności (do Witkowskiej)

OSINIEC/KAWIARY

Klonowa (od Witkowskiej) – Surowieckiego – Lazurowa – Sokoła (od Witkowskiej)

Starowiejska (od Witkowskiej) – Leśna (do Witkowskiej)

WTOREK

PIEKARY

Młodzieży Polskiej (od Kłeckoskiej) – Piekary – Myśliwiecka – Liliowa – Czarneckiego – Bema – Radosna – Kłeckoska (do Bzowej)

SKIERESZEWO

Poznańska od Topolowej do Warzywnej

Bluszczowa (od Poznańskiej) – Poprzeczna – Głęboka – Dojazd – Kostrzyńska – Swarzędzka – Orzeszkowej – Cienista (do Rzepichy)

DALKI

Gajowa (od Orzechowej) – Jaworowa – Ludwiczaka (do Jabłoniowej)

Ludwiczaka (od Jabłoniowej) – Orzechowa (do Gajowej)

ŚRODA

KONIKOWO

Libelta (od Konikowo) – Matejki – Żeromskiego – Kochanowskiego – Słowackiego (do Matejki)

ARKUSZEWO

Rycerska od numeru 1 do Zabłockiego

Inowrocławska (od Roosevelta) – Wierzbiczany – Asnyka – Wschodnia – Wierzbiczany – Mazowiecka – Krańcowa – Mogileńska (do Roosevelta)

Trawę należy umieścić w workach (we własnym zakresie), które będą odbierane z wyznaczonych tras przedstawionych na mapach w załączniku.

Worki należy wystawiać w godzinach wieczornych w dzień poprzedzródłoający odbiór lub do godz. 6 rano w dniu odbioru.

Uprasza się mieszkańców sąsiednich ulic o składowanie worków w miejscach nie kolidujących z wjazdami na posesje lub utrudniających przejścia pieszym.

Szczegółowe informacje można uzyskać w URBISIE pod numerem tel. 61 424 58 60 lub 61 424 58 61. 

Źródło: UM w Gnieźnie

więcej...


09.04.2015

Święto Lasu

Tradycyjnie już podczas dnia "Święta Lasu" na terenie Nadleśnictwa Gniezno, odbyło się wspólne sadzenie drzew w którym uczestniczyli przedstawiciele Starostwa oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Z okazji obchodów Święta Lasu, w ramach przedsięwzięcia: „Podnoszenie świadomości ekologicznej na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego poprzez konkursy i inne imprezy upowszechniające wiedzę ekologiczną i przyrodniczą” odbyło się wspólne sadzenie drzew organizowane przez Nadleśnictwo Gniezno oraz Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

Dzisiejsza akcja miała na celu podnoszenie świadomości ekologicznej, wśród mieszkańców Powiatu Gnieźnieńskiego. Dla mnie osobiście jest to ogromne przeżycie,że będę mogła własnoręcznie zasadzić drzewa, które w przyszłości będę mogła obserwować jak rosną – powiedziała Beata Tarczyńska, Starosta Powiatu.

Dzięki takim akcjom młodzież może poznać pracę leśników, przebywać na łonie natury i być może zachęci ją to do obserwowania w przyszłości, jak ten posadzony las będzie rósł - dodaje nadleśniczy, Michał Michalak.

Akcji towarzyszył dobry humor i wyjątkowo wiosenna pogoda, która zachęcała do pracy na świeżym powietrzu.

Mateusz Górka

więcej...

09.04.2015

"Miasto Królów" - Wykłady otwarte Instytutu Kultury Europejskiej UAM

Jednym z działań w ramach przypadającej w tym roku 990 rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II  w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Gnieźnie odbędzie się cykl wykładów otwartych . 

Wykłady, których pomysłodawcą jest dr Leszek Wetesko, odbywać się będą w cyklu miesięcznym.  Inauguracyjny wykład odbędzie się podczas uroczystej sesji Rady Miasta 23 kwietnia. Wykład o zagadnieniu społeczności Gniezna wygłosi prof. dr hab. Józef Dobosz z Instytutu Historii UAM.  

Przyszłe wykłady będą obejmować postać Bolesława Chrobrego (maj), Zjazd Gnieźnieński (czerwiec).  Źródła  pisane o koronacjach w X i XI stulecia (wrzesień). Natomiast wykłady o roli Gniezna w politycznej i symbolicznej przestrzeni państwa pierwszych Piastów, odbędą się w październiku.  

Mateusz Górka


więcej...

09.04.2015

Medal Jubileuszowy na Rok Koronacji

Z okazji przypadającej w tym roku 990. rocznicy gnieźnieńskich koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Miasto Gniezno przygotowało specjalny medal okolicznościowy, który będzie wręczany osobom zasłużonym dla Pierwszej Stolicy Polski.

Na awersie medalu znajduje się wizerunek  pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego, z kolei rewers przedstawia replikę pieczęci z herbem Gniezna. Pierwszym kawalerem medalu został abp Józef Henryk Muszyński, który w tym roku obchodzi XXX lat otrzymania sakry biskupiej. Pomysłodawcą medalu i jego promotorem jest Tadeusz Panowicz, którego wystawę zbiorów związanych z postacią Bolesława Chrobrego pt. " Królewski Jubileusz" podziwiać będzie  można już od 23 kwietnia 2015 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie.

Zarówno inicjatywa wydania medalu, jak i wystawa są częścią wydarzeń kalendarza "2015 - Roku Koronacji w Mieście Królów". 

Źródło: UM w Gnieźnie

więcej...

08.04.2015


Starostwo Powiatowe - sto dni

Od ponad stu dni koalicja Prawo i Sprawiedliwość – Polskie Stronnictwo Ludowe – Ziemia Gnieźnieńska-Gniezno XXI konsekwentnie udowadniała, że V kadencja w samorządzie powiatowym to czas realnych, a przede wszystkim koniecznych i oczekiwanych zmian.

Połączenie samorządowego doświadczenia Beaty Tarczyńskiej, Roberta Gawła i Rafała Skweresa z nowym spojrzeniem na problemy powiatu Moniki Twardowskiej i Jerzego Berlika stało się receptą na dotychczasową niewydolność. Pierwsze, śmiałe i odważne decyzje Zarządu Powiatu mają przynieść długofalowe skutki. Dokończenie rozbudowy gnieźnieńskiego szpitala jest racjonalne, a przede wszystkim zaspokaja oczekiwania mieszkańców. Tak zwany „budynek D” przy ul. 3 Maja musi być naprawiony!

W konsekwencji Zarząd Powiatu dokonał zmiany na stanowisku dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie. Decyzja ta już w pierwszym okresie skutkowała zmniejszeniem deficytu placówki i daje dobrą prognozę na kolejne lata funkcjonowania.

Pierwsze pozytywne zmiany dotknęły oświatę. Dzięki zaangażowaniu rodziców, stowarzyszenia absolwentów, radnych powiatowych Marka Gotowały i Leszka Figaja oraz posła Zbigniewa Dolaty udało się wypracować pożyteczny dla funkcjonowania szkolnictwa trzemeszeńskiego kompromis. Dzięki niemu Rada Miasta i Gminy Trzemeszno, a następnie Rada Powiatu Gnieźnieńskiego podjęły uchwały intencyjne, dzięki którym mieszkańcy Trzemeszna będą mogli sami decydować o kształcie oświaty w swojej gminie.

Mając na uwadze to jak ważnym elementem funkcjonowania każdego powiatu jest rolnictwo doprowadzono do cyklu spotkań, podczas których omawiano i rozwiązywano bieżące problemy. Wspólnie z ARiMR zorganizowano konferencję szkoleniową dotyczącą pozyskiwania środków na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich w ramach programu PROW na lata 2014-2020.

Decyzje Zarządu Powiatu przekładają się na konkretne kwoty zasilające wiele obszarów samorządowej pomocy:

1.357.049 zł – pełne pokrycie ujemnego wyniku finansowego ZOZ co przeszkodzi komercjalizacji służby zdrowia;

7.372.225 zł – do tej kwoty zwiększono budżet Powiatowego Zarządu Dróg;

39.949.370 zł – zabezpieczenie wkładu własnego do korzystnych projektów Obszaru Strategicznej Interwencji;

70.000 zł - dofinansowanie zakupu specjalistycznego samochodu przez Państwową Straż Pożarną w Gnieźnie;

378.000 zł – środki na program likwidacji azbestu;

245.000 zł – dofinansowanie gnieźnieńskich klubów sportowych;

183.000 zł – środki na prace modernizacyjne obiektów oświatowych pod kątem efektywniejszego wykorzystania energii;

60.000 zł – środki na organizację imprez sportowych;

17.500 zł – środki na program edukacji ekologicznej;

100.000 zł – wsparcie dla szkolnictwa na nauczanie indywidualne;

20.000 zł – dofinansowanie do zakupu samochodu przez Komendę Powiatową Policji w Gnieźnie.

W pierwszych stu dniach podjęto się rozwiązania problemów, z którymi w minionej kadencji mierzono się przez długie cztery lata. Nie było więc czasu na włączanie się w medialne spektakle kreowane przez opozycję, która nie może pogodzić się z faktem utraty władzy i sprawnym działaniem nowego Zarządu. Na początku kadencji obiecaliśmy pracować rzetelnie na rzecz wspólnoty, jaką jest powiat gnieźnieński i zapewniamy Państwa, że słowa dotrzymamy.

Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego

więcej...


Szczepienia profilaktyczne przeciwko wirusowi HPV

Wirus HPV odpowiada za różne przednowotworowe zmiany i nowotworowe zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata to drugi co do wielkości zachorowań wirus, który dotyka kobiety.

W Polsce na ten wirus zapada ponad 3600 kobiet rocznie. Dlatego Miasto Gniezno w 2014 roku dołączyło do grona samorządów które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową. W tym roku uprawnione osoby do szczepienia to dziewczynki urodzone w 2002 roku. Rodzice uprawnionych dziewczynek otrzymają na adres zameldowania list intencyjny wraz z zaproszeniem do wzięcia udziału w programie.

Szczepienia wykonywane będą w Gimnazjum nr 1 przy ul. Św. Jana oraz w Gimnazjum nr 3 przy ulicy Paczkowskiego. Planowy termin rozpoczęcia realizacji programu to 20 marca 2015 roku. 

M.G

więcej...

Wielka Gala Malowania Jaja

Dzisiejsza Gala poprzez niekorzystną pogodę, została przeniesiona do środka MOK-u. Olbrzymia ilość rodziców i ich pociech tłumnie zawitała na dzisiejszą imprezę. 

W środku budynku spotkaliśmy mnóstwo dzieci, które brały aktywny udział w tworzeniu tego niepowtarzalnego klimatu. Dla każdego znalazły się farbki czy jajka do stworzenia swojej własnej niepowtarzalnej kompozycji. Ten niebanalnie spędzony czas, umilały różnorodne występy na scenie.

To bardzo ciekawa i dobrze zorganizowana inicjatywa gnieźnieńskiego MOK-u, która z pewnością będzie kontynuowana w przyszłym roku. 

M.G


środa, 1 kwietnia 2015

UWAGA! Fotoradary wracają na ulice miasta 

Drodzy mieszkańcy 1 kwietnia fotoradary wróciły na ulice naszego miasta. Gdzie ustawione zostaną charakterystyczne skrzynki? 

Pierwsze kontrole prędkości pojawią się na ul.Kostrzewskiego oraz na       ul. Wrzesińskiej. W niedługiej przyszłości pomiary prędkości zostaną przywrócone na ul. Budowlanych i ul. Wolności. 

Zadaniem fotoradarów jest poprawa bezpieczeństwa na drogach miejskich. Ustawione zostaną w strategicznych miejscach przy szkołach,przedszkolach, oraz najbardziej niebezpiecznych odcinkach, gdzie dochodzi do najczęstszych wykroczeń drogowych. 

M.GStypendia przedmiotowe dla najlepszych uczniów

Najzdolniejsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych odebrali stypendia za wybitne osiągnięcia w wybranych przedmiotach szkolnych.

Przyznanie stypendiów naukowych odbyło się w auli I LO w Gnieźnie.     Z pośród dziesięciu szkół podległych Starostwu Powiatowemu w Gnieźnie, nagrody otrzymali najwybitniejsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Wśród 103 stypendystów, znaleźli się uczniowie mogący pochwalić się ponadprzeciętną wiedzą w wybranych przedmiotach.

Stypendia naukowe to przede wszystkim doraźna pomoc finansowa, niezbędna do poszerzania horyzontów uczniów, chcących poszerzać swoją wiedzę

M.Gwtorek, 31 marca 2015

Starostwo Powiatowe przyznało stypendia sportowe

Tradycyjnie jak co roku, młodzi sportowcy zostali docenieni przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Stypendia to pomoc finansowa, którą młodzi zawodnicy mogą wykorzystać na rozwój kariery sportowej.

Stypendia sportowe otrzymali: Bruch Patrycja (MKS Gniezno), Galant Martyna (MKS Gniezno), Gawrońska Marlena (KS Stella Gniezno), Goździewska Aneta (Kiszkowski Klub Karate DO SHOTOKAN), Grzechowiak Aleksandra (TS Basket Gniezno), Jarzembowski Damian (KS Stella Gniezno), Jedliński Mateusz (KS Gniezno), Jędraszak Magdalena (Kiszkowski Klub Karate DO SHOTOKAN), Kaniasty Mateusz (KS Stella Gniezno), Kołodziejski Borys (GKS Orzeł Gniezno), Kosicki Szymon (UKH „Start 1954” Gniezno), Kurowski Jacek (UKH „Start 1954” Gniezno), Matysiak Katarzyna (TS Basket Gniezno), Mierzwiak Julia (TS Basket Gniezno), Nowak Grzegorz (KS Stella Gniezno), Piórek Klaudia (AKT Samuraj Gniezno), Surdyk Patryk (KS Walka), Tomaszewska Katarzyna (MKS Gniezno), Wojtkowiak Marta (MKS Gniezno).

Stypendia wynoszą od 100 do 150 złotych miesięczne, w związku z czym jest to wsparcie dla osób uprawiających sport i które pozwolą pokryć niektóre bieżące potrzeby, np. dodatkowej diety - powiedziała Starosta Beata Tarczyńska

więcej...

Praktykanci w „Dniu Przedsiębiorczości” w Starostwie

Uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie, w ramach ogólnopolskiego projektu „Dzień Przedsiębiorczości”, objętego Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, spędziły dzień w gnieźnieńskim Starostwie Powiatowym.

Akcja zorganizowana 25 marca 2015 roku, pozwoliła praktykantom zapoznać się ze strukturą, zadaniami i organizacją Starostwa Powiatowego. Podsumowaniem dnia było spotkanie z Wicestarostą Gnieźnieńskim Jerzym Berlikiem, który przekazał uczestnikom „Dnia Przedsiębiorczości” okolicznościowe gratulacje oraz życzenia bogatej i satysfakcjonującej kariery zawodowej, wystosowane przez Beatę Tarczyńską Starostę Gnieźnieńskiego.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Gnieźnieponiedziałek, 30 marca 2015niedziela, 29 marca 2015

Wyjątkowy koncert Grażyny Łobaszewskiej & Ajagore

Wczoraj w Gnieźnie zagościła jedna z najciekawszych wokalistek jazzowych Polski. Najczarniejsza z białych kobiet porównywana z Arethą Franklin czy Billie Holiday.

Licznie zgromadzona publika w Restauracji Leo Libra z niecierpliwością oczekiwała na koncert organizowany przez Agencje Artystyczną JazzGra i Jazz Club Amok.
Grażyna wraz z grupą Ajagore, oddała świetny koncert z własnymi interpretacjami standardów jazzowych. Nowoczesne aranżacje znanych utworów, sprawiły, iż wczorajszy koncert był niesamowity.

Warto dodać, że sam Czesław Niemen kiedyś tak powiedział o piosenkarce. „Grażyna posiada odpowiednią wrażliwość do interpretowania mojej twórczości”. Przytaczając te słowa po latach, można odnieść wrażenie, że były one prorocze.

Mateusz Górka

więcej...

sobota, 28 marca 2015

Sobotni Plan Imprez 

Warsztaty dla młodzieży i dorosłych "Dotknij Teatru"

godz.12.00 Teatr im. Aleksandra Fredry

wstęp wolny

Mecz Koszykówki

godz. 15.30 Hala II LO w Gnieźnie

MKK Gniezno- Basket Konin

wstęp wolny

Koncert Renaty Przemyk

godz. 19.00 Centrum Kultury Scena to Dziwna

wstęp 50 zł (w dniu koncertu)

Zjednoczenie dwóch Korei

godz. 19.00 Teatr im. Aleksandra Fredry 

bilet 7zł

Grażyna Łobaszewska & Ajagore

godz. 20.00 Restauracja Leo Libra

bilet 20/30zł

Train to Jamaica

godz. 20.00 Lokomotywa

wejście free

więcej...

Miasto zatrudni bezdomnych

1 kwietnia na terenie Gniezna prace porządkowe rozpocznie dziewięciu podopiecznych schroniska „Pomocna Przystań”. Zatrudnieni zostaną w związku z ustaleniami z Powiatowym Urzędem Pracy w Gnieźnie.

Celem programu jest zaktywizowanie zawodowe jak największej liczby bezdomnych. Praca oferowana przez miasto ma doraźnie pomóc oraz przyczynić się do wyjścia z bezdomności.

Te osoby będą zatrudnione w ramach robót publicznych, środki finansowe które pozyskaliśmy tutaj z Urzędu Pracy, będą finansowały zarobki tych panów przez trzy miesiące. My jako miasto zyskujemy to, że będziemy mieli schludnie i ładnie w centrum miasta, a panowie dzięki pracy, dzięki zarobionym w ten sposób własnoręcznie pieniądzom będą też mieli sygnał, że w ten sposób można sobie w życiu poradzić - powiedział Michał Powałowski, Zastępca Prezydenta Miasta.

Jak przyznaje Marian Wierzbicki – Prezes Stowarzyszenia „Dom”. Ja ze swojej strony jestem bardzo wdzięczny prezydentowi, że w ogóle z taką inicjatywą wystąpił. Przez 11 lat naszej działalności, żaden prezydent nie zdecydował się by działać tak efektywnie. Dać tym ludziom wędkę, żeby oni mogli wyjść na zewnątrz i usamodzielnić się.

Rysuje się realna szansa na to by część tych osób, mogła znaleźć docelowo pracę w Lulkowie. Deklaruje ze swojej strony pomoc w przekazaniu mieszkania rotacyjnego do remontu i to był by pierwszy krok, który pomoże powrócić tym osobom z bezdomności – powiedział prezydent Tomasz Budasz.

Prace porządkowe będą prowadziły 3 grupy po 3 osoby:

I grupa wyznaczona została do sprzątania ulic: Jana, Kilińskiego, Grzybowo, Krzywe Koło, Podgórna. Prace obejmować będą również skwer Grzybowo/Łącznica, 3maja.

II grupa: ul. Sienkiewicza, ul. Mickiewicza, ul. Czysta, ul. Cierpięgi, ul. św. Wawrzyńca, skwer Olszynka, skwer św. Wawrzyńca, ul. Łubieńskiego, ul. Chrobrego, skwer Orląt Lwowskich.

III grupa będzie pracować jako pogotowie porządkowe w spółce Urbis.

Mieszkańcy chcący zgłosić miejsca w których występuje znaczna ilość śmieci, proszeni są o kontakt pod numerem 61 426 04 77.

więcej...

piątek, 27 marca 2015

Oświadczenie Prezydenta Tomasza Budasza

Sprawowany przeze mnie urząd Prezydenta Miasta Gniezna oraz uczciwość i transparentność moich decyzji wobec mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski zobowiązują mnie, abym jako pierwszy poinformował o jednej z moich ostatnich decyzji. Za pośrednictwem tego oświadczenia pragnę przekazać, że w dniu wczorajszym spotkałem się z panem Jackiem Kowalskim, by zaproponować mu ważne – w moim przekonaniu – stanowisko Prezesa Towarzystwa Budownictwa Społecznego Spółka z o. o. Wychodząc naprzeciw spekulacjom i spodziewanym zarzutom, chcę jasno powiedzieć, że doświadczenie zawodowe, wrażliwość społeczna, uczciwość i szczerość działań prezydenta Jacka Kowalskiego – w mojej ocenie – predestynują go do objęcia tej funkcji.

Już w trakcie inauguracji swojej prezydentury, dosłownie w trakcie mojego pierwszego prezydenckiego przemówienia, zadeklarowałem publicznie chęć współpracy z Jackiem Kowalskim. Wyraziłem wówczas przekonanie, przy którym nadal obstaję, że Jacek Kowalski to osoba o ogromnym doświadczeniu publicznym i zawodowym, które powinno być w pełni wykorzystane.

Gniezno stoi obecnie przed licznymi wyzwaniami. Zaliczam do nich również uregulowanie kwestii polityki mieszkaniowej. Ośmioletnie doświadczenie Jacka Kowalskiego związane z zarządzaniem miastem, w tym także polityką mieszkaniową – w moim odczuciu – są tu bezcenne. Proszę nie traktować tej nominacji, jako rewanżu czy politycznego zadośćuczynienia, uważam ją za inwestycję dla dobra mieszkańców i naszego miasta. Wierzę również, że sama aktywność Jacka Kowalskiego da asumpt do oceny tej nominacji i jej konsekwencji. Obecnie liczę jedynie, że mieszkańcy i różnego rodzaju środowiska pozwolą nowo nominowanemu Prezesowi na swobodę działania, która najlepiej zweryfikuje moją decyzję.

Tomasz Budasz

Prezydent Miasta Gniezna

więcej...czwartek, 26 marca 2015

Wspólne posiedzenie Komisji

Dnia 25 marca odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Finansowej oraz Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Aktywizacji Zawodowej w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

Podczas posiedzenia omawiano sprawy będące w kompetencjach komisji oraz opiniowano projekty uchwał Rady Powiatu.

Sprawozdanie roczne z wykonania planu finansowego samorządowej instytucji kultury: Centrum Kultury „Scena to dziwna” za rok 2014, przedstawił Grzegorz Reszko – dyrektor ośrodka.

W czasie ostatniego roku zaprosiliśmy wielu znanych, cenionych artystów jak Sławek Wierzcholski, Darek Malejo Malejonek, Kaliber 44, Charkowski Teatr im. Tarasa Szewczenki noszący tytuł Teatru Narodowego, Wolna Grupa Bukowina, rozpoczęliśmy współprace z Narodowym Teatrem Edukacji, Filharmonią Pomysłów i jeszcze gościliśmy wielu innych artystów ponadto funkcjonowały w ramach tych środków: pracownie, warsztaty i sceny – mówi dyrektor Grzegorz Reszko.

Komisja nie posiadała zastrzeżeń czy pytań do wygłoszonego sprawozdania i słusznie, gdyż popularne „eSTeDe” można stawiać jako wzór dla placówek kultury.

Sprawozdanie roczne z wykonania planu finansowego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Gnieźnie za 2014 rok, przedstawił - Zenon Jóźwiak, dyrektor placówki.

W planie finansowym uwzględniono podwyżki dla pracowników w wysokości ok. 5% wynagrodzenia zasadniczego. Kondycja finansowa zakładu jest w dobrym stanie.

Podczas sprawozdania przedstawionego przez Zakład Opieki Zdrowotnej, członkowie komisji dopytywali o sprawy związane z płatnościami osób nieubezpieczonych w NFZ. Niestety szpital musi pokryć koszty leczenia z własnych zasobów finansowych. Wina w tym przypadku leży pomiędzy niedoskonałym systemem wymiany informacji na linii NFZ a ZUS.

W sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki przekazane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Komisja również jednogłośnie opiniowała pozytywnie.

Zmiana uchwały budżetowej Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Gnieźnieńskiego oraz zmiany uchwały budżetowej Powiatu Gnieźnieńskiego na 2015 rok, zostały zaakceptowane przez członków komisji. 

Mateusz Górka

więcej...

Trening z Prezydentem

18 kwietnia już po raz 13. odbędzie się Bieg Europejski Gnieźnie. 

Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz zachęca wszystkich bardzo gorąco do udziału w tym wydarzeniu. Każdy biegacz wie, że ważny jest jednak nie tylko sam bieg, ale i odpowiednie przygotowanie. Dlatego prezydent, a także dyrektor biegu Andrzej Krzyścin, zapraszają na wspólne treningi. Odbędą się one: 29 marca o godz. 9:00, 2 kwietnia o godz. 17:00 i 12 kwietnia o godz. 9:00.

Miejsce zbiórki: przed halą Sportową przy ul. Paczkowskiego w Gnieźnie.

Źródło: UM w Gnieźnie


środa, 25 marca 2015

2wtorek, 24 marca 2015


poniedziałek, 23 marca 2015niedziela, 22 marca 2015


sobota, 21 marca 2015

"Jezioro Winiary"

Jezioro Winiary, zwane również potocznie „Łazienki” codziennie, przyciąga niezliczone rzesze spacerowiczów oraz amatorów sportu. To urokliwe miejsce położone pomiędzy os. Orła Białego a os. Ustronie, posiada wielki potencjał rekreacyjno-wypoczynkowy dla mieszkańców północno-wschodniej części miasta.

Podczas spaceru „Łazienkami” mieszkańcy miasta, mogą odpocząć od codziennego zgiełku miasta. Ten dość liczny obszar pozwala na swobody wypoczynek wśród przyrody. Biegi, jazda rowerem, nordic walking, czy wędkarstwo to dziedziny sportu, które na codziennie są najbardziej dostrzegalne wśród akwenu Winiary. Ta część miasta, niewątpliwie należy do jednych z najpopularniejszych miejsc, wybieranych przez mieszkańców na wypoczynek w mieście.

Podczas kilku ostatnich dni, pogoda pozwalała na swobodny ruch na świeżym powietrzu, przełożyło się to na wysoką frekwencje osób odwiedzających popularne „łazienki”. Wkrótce napiszemy więcej o planowanej rewitalizacji tego terenu. W pierwszy dzień wiosny zachęcamy do wyjścia z domu i odwiedzenia  "łazienek".

Mateusz Górka

więcej...


piątek, 20 marca 2015

Przemysław Buryan koordynatorem Szlaku Piastowskiego

Nominacja koordynatora jest efektem podpisanego w dniu 22 października 2014 roku w Bramie Poznania porozumienia samorządowego.

Nowo wybrany Koordynator Szlaku Piastowskiego Przemysław Buryan, podczas czwartkowej konferencji zaprezentował swoją wizje, spójnego rozwoju Szlaku Piastowskiego. Jednym z głównych założeń przyświecających idei przebudowy Szlaku Piastowskiego było opracowanie metody zarządzania nim. Ze względu na bardzo złożony charakter tego przedsięwzięcia, a także możliwości pozyskiwania środków pochodzących z UE, zapadła decyzja, aby ta część zmian przebiegała niezależnie po stronie obydwóch województw. Jest to skomplikowany projekt do realizacji, obejmujący 21 jednostek samorządu terytorialnego do wspólnej idei koordynacji.

Szlak Piastowski funkcjonuje już kilkadziesiąt lat, lecz do tej pory nie posiadał on uporządkowanego planu strategii organizacji i promocji. W najbliższym czasie uruchomiona zostanie nowoczesna strona zawierająca wszystkie niezbędne informacje potrzebne turyście. Dostępna będzie pod adresem www.szlakpiastowski.pl Powstał również nowy logotyp identyfikujący Szlak. To dopiero początek zmian jakie czekają Szlak Piastowski. Jak zaznacza Przemysław Buryan – priorytetem jest przyjęcie ujednoliconej strategii promocji Szlaku. Obejmuje ona unormowanie znaków wizualnych oraz tablic informacyjnych. Ważne jest, aby wszystkie atrakcje znajdujące się na szlaku były otwarte na turystę. W wyniku audytów zmieniona została struktura obiektów na szlaku (tj. zmniejszeniu uległa ilość obiektów sakralnych na rzecz innych obiektów niesakralnych) to w dalszym ciągu największą grupą obiektów na szlaku stanowią kościoły. Są to obiekty o najwyższej randze dziedzictwa kulturowego państwa polskiego. Szlak z racji swojego przesłania winien mieć charakter edukacyjny. Tymczasem przez wiele lat do szlaku przylgnęło bardzo wiele różnorodnych obiektów, nie mających żadnego związku z epoką Piastów.

Ważnym aspektem dla Gniezna jest to, że leży ono na środku komunikacyjnym szlaku. Przyjmując rozsądną strategię promocji można zatrzymać turystę na dłużej. To nowa szansa rozwoju turystyki dla Gniezna i Powiatu. 

Mateusz Górka

więcej...


czwartek, 19 marca 2015

Wolne miejsca w gnieźnieńskich przedszkolach

Do 31 marca 2015 trwa nabór do publicznych przedszkoli na terenie miasta. Na dzieci w wieku od 3 do 5 lat, zamieszkałe na terenie Gniezna, czeka 988 wolnych miejsc. Kandydaci zamieszkali poza obszarem Pierwszej Stolicy mogą być przyjęci do publicznego przedszkola, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego dane przedszkole nadal dysponować będzie wolnymi miejscami.

W przedszkolach miejskich na dzieci czeka wykwalifikowana kadra pedagogiczna, która dba o bezpieczeństwo i zapewnia wszechstronny rozwój. Pracują tam nauczyciele dyplomowani, mianowani i kontraktowi, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje i realizują kolejne stopnie awansu zawodowego.

Przedszkola posiadają bardzo dobre warunki lokalowe: przestronne i funkcjonalnie urządzone sale, gabinety logopedyczne, szatnie, własne kuchnie, toalety oraz atrakcyjnie i bezpiecznie urządzone place zabaw. Posiłki przygotowane przez przedszkolne kuchnie dostosowane są do zapotrzebowania kalorycznego małego dziecka. Odpłatność za trzy posiłki tylko 5 złotych dziennie.

Każde z przedszkoli ma szeroką gamę zajęć dodatkowych. Realizują je wykwalifikowani specjaliści z wybranych dziedzin. Zajęcia te, prowadzone nieodpłatnie przez nauczycielki, to w zależności od przedszkola: gimnastyka ogólnorozwojowa, zajęcia logopedyczne, mini tenis, język angielski czy taniec. Przedszkola współpracują także czynnie z instytucjami kultury, jak teatr, MOK, EsTeDe, GOSiR, biblioteka czy Zespół Państwowych Szkół Muzycznych.

Ponadto, Przedszkole Nr 10 z oddziałami integracyjnymi to jedyne publiczne przedszkole na terenie naszego miasta, do którego mogą uczęszczać dzieci niepełnosprawne i ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Pracują tam nauczyciele z następującymi kwalifikacjami: oligofrenopedagog, logopeda, tyflopedagog, surdopedagog czy psycholog. Przedszkole to posiada trzy gabinety do terapii i salę rehabilitacyjną.

Pobyt do 5 godzin dziennie w miejskich przedszkolach jest bezpłatny! Natomiast powyżej 5 godzin odpłatność to 1 zł za każdą rozpoczętą godzinę (dla dzieci z rodzin wielodzietnych, uczestniczących w Gnieźnieńskim Programie „Rodzina 3+", tylko 50 groszy).

Trzeba podkreślić, że dzieci urodzone w roku 2010 (pięciolatki) są w roku szkolnym 2015/2016 objęte obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym, a urodzone w roku 2011 (czterolatki) do korzystania z takiego wychowania mają prawo. Warto wspomnieć, że maluchy z obu wyżej wymienionych roczników, zgłoszone w procesie rekrutacji, miejsce w przedszkolu miejskim będą miały zapewnione. 

Źródło: Urząd Miasta Gniezna

więcej...środa, 18 marca 2015Promocja turystyczna Gniezna 

Tradycją stało się już, że początek roku, to dla branży turystycznej bardzo pracowity czas, owocujący w liczne imprezy targowe. Z nadejściem pierwszych dni wiosny turyści ponownie masowo ruszą z domów, trzeba się więc na ten czas odpowiednio przygotować.

Dzięki trwającej już od kilku lat współpracy z Wielkopolską Organizacją Turystyczną, Powiat Gniezno może pokazywać się na właściwie wszystkich najważniejszych targach turystycznych w Polsce i zagranicą. Informacje o naszym regionie znajdują się w materiałach przygotowywanych bezpośrednio przez WOT. Warto zaznaczyć, że seria materiałów promocyjnych powiatu została wydana w kilku językach i w znacznych ilościach pozwalających na ich obecność na wielu targach i imprezach promocyjnych. Od początku tego roku odwiedziły już one kilka miast w Holandii, Niemczech, no i oczywiście w Polsce.

Z informacji przekazywanych przez obecnych na targach pracowników WOT wynika, że zagranicznych turystów do naszego regionu najbardziej przyciąga jego spuścizna historyczna i kulturowa. Polacy z kolei coraz częściej zaczynają się interesować ofertą turystyki aktywnej – szlakami rowerowymi, wodnymi itd.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Gnieźnie

więcej...

MKK Gniezno - MKS MOS KONIN

MKK Gniezno zaprasza wszystkich kibiców na mecz koszykówki, który odbędzie się 14 marca o godzinie 15.40. 

Do zobaczenia w sobotę 14 marca o g.15.40 w hali II LO w Gnieźnie, przy ulicy Łubieńskiego.Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie przedstawiono nowych dyrektorów oraz pracowników instytucji.

Nowym dyrektorem Wydziału Rozwoju Miasta Gospodarki i Obsługi Inwestora została Anna Żabińska-Pioterek. Wybrana z dwóch ofert spełniających wymogi formalne do objęcia stanowiska. Zmiany nastąpiły również w Wydziale Ochrony Środowiska. Dyrektorem magistratu został Jerzy Puch, jego kandydatura została wybrana z czterech ofert na stanowisko. Dyrektorem Wydziału Spraw Społecznych została Agnieszka Horoszczak. Nowo powołanym dyrektorem Wydziału Promocji i Kultury jest Dariusz Pajkert. Kierownikiem Referatu Obsługi Środków Zewnętrznych został Juliusz Trojanowski. Wśród nowo powołanych osób, zmiany nastąpiły również na stanowisku Inspektora ds. przygotowania i rozliczania projektów finansowych ze środków zewnętrznych w Referacie Obsługi Środków Zewnętrznych. Stanowisko Inspektora otrzymała Monika Szlachecka. Nowym Inspektorem w Referacie Organizacyjno-Prawnym została Anna Ciesielska.

To nie koniec zmian jakie nastąpiły w Urzędzie Miasta. Joanna Śmigielska zostaje przeniesiona na stanowisko Sekretarza Urzędu Miejskiego, a dotychczasowy Sekretarz Marian Kocoń przenosi się za porozumieniem stron na stanowisko dyrektora Wydziału Administracyjno-Gospodarczego. Konferencję poprowadziła nowo wybrana Rzecznik Urzędu Miejskiego w Gnieźnie - Anna Dzionek.

Mateusz Górka

więcej...Poznaliśmy nazwisko nowej Rzecznik           Urzędu Miejskiego. Anna Dzionek została wybrana spośród czterech ofert spełniających wymogi formalne. Posiada wykształcenie wyższe oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe. Dotychczas nowa Rzecznik Urzędu pracowała jako redaktor w Radiu Gniezno. Przez ostatni rok sprawowała tam funkcję kierowniczą. 

Mateusz Górka


W piątek 6 marca w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie odbyło się rozdanie nagród HIT Wielkopolski. Laureaci konkursu spotkali się ze Starostą Gnieźnieńskim Beatą Tarczyńską.

Laureatami konkursu zostali:

PPHU Lismar Sp. z o.o. (HIT 2014 II-stopnia, za: rozwój eksportu i rozbudowę sieci dystrybucji armatury wodociągowej).

Zakład Wykonawstwa Sieci Energetycznych „Energo-Tech” (tytuł Rubinowy HIT 2014 z dwiema gwiazdami, za : wykonawstwo sieci energetycznych i automatyki przemysłowej o wysokich parametrach jakościowych).

Biuro Rachunkowe „Profit” Magdalena Bosacka (HIT 2014 II-stopnia, za: wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących nowoczesne technologie informatyczne do obsługi on-line podmiotów gospodarczych.

Centrum Finansowo-Doradcze „FINexpert” Michał Kałuża (Rubinowy HIT 2014 za: wysoką jakość obsługi podmiotów gospodarczych w zakresie dokumentacji księgowej, finansowej i pracowniczej, doradztwo księgowe i gospodarcze oraz szkolenia dla rolników z zakresu księgowości i finansów).

Organizatorem projektu „Gospodarczo-Samorządowy HIT” jest Instytut Certyfikacji i Jakości Gospodarczo-Samorządowy HIT. Kapituła ocenia przede wszystkim poziom jakościowy, nowatorstwo i zakres osiągniętych efektów. Powiat Gnieźnieński, jako jedyny wielkopolski samorząd w historii tego konkursu, po raz szósty z rzędu otrzymał HIT-a Promocji Regionu.

więcej...