Obec Dolní Hbity



Současnost obce



Obec Dolní Hbity se nachází na Příbramsku - téměř uprostřed hezké, lesnaté, kopcovité a turisticky zajímavé krajiny Středního Povltaví, vzdáleného 52 km jižně od Prahy.

Dolní Hbity se rozkládají v příjemném údolí na silnici III. tř./118, jihovýchodně od Příbrami.
K obci jsou připojeny okolní vesnice Jelence, Luhy, Káciň, Nepřejov, Horní Líšnice, Třtí a osada Kaliště.
Poloha a nadmořská výška obce je cca 400 m, nejnížeji je položen Líšnický potok – 306 m, nejvyšším místem v okolí je kopec Bukovec – 562 m.

Okolní území je členité s výrazným podílem lesů a trvalých travních porostů s množstvím značených cest, vhodné pro pěší turistiku i cykloturistiku. Údolím Líšnického potoka pak vede mezinárodní cyklostezka. Společně s údolím Vápenice patří mezi turisty hojně navštěvované lokality. Množství polních a lesních cest je místy lemováno drobnými sakrálními stavbami. V samotné obci stojí novorománský kostel sv. Jana Křtitele, který je dílem známého architekta Josefa Mockera. Slavnostně byl vysvěcen 24. dubna 1875. Před kostelem vyrůstá památný jírovec statného vzrůstu. V katastru obce se nacházejí další památné stromy " smrk za koupalištěm v Luhách a obrovský dub na soukromézahradě v Nepřejově. V Luhách a Jelencích se zachovalo několik dřevěných roubených staveb. Nenarušená venkovská architektura je v Kácini. Kdo se vydá směrem k Vltavě, může využít tři hlavní trasy. První a asi nejhezčí vede přes samotu Brodce, Horní a Dolní Líšnici, dále Líšnickým údolím až do Solenic. Druhá, stejně hezká, vede přes obce Nepřejov a Větrov, zde je možno zajít podívat se na takzvanou „Podkovu“, a potom kolem Pacova do Solenic k Orlické přehradě. Třetí cesta k Vltavě vede přes Luhy, Horní a Dolní Třtí do obce Velká a odtud do Kamýka nad Vltavou.

Obec se rozléhá na území o velikosti 2.569 ha a v současnosti má 842 obyvatel (k 1.1.2011).

Dne 10. června 2009 schválilo Zastupitelstvo naší obce po předchozích dřívějších projednáních znak a vlajku.



     


ZNAK OBCE
V zeleném štítě zlatá liliová koruna o třech viditelných listech s červeným vyložením nad osmi (4, 3, 1) zlatými květy třezalky s červenými pylovými tečkami. Zelená má barvu lesů, přírody, venkova, zemědělství. Koruna ukazuje k českým králům, se kterými jsou spojeny téměř celé dějiny Obce. Květy třezalky se vztahují ke sv. Janu Křtiteli, kterému je zasvěcen dolnihbitský kostel. Počet květů se shoduje s počtem částí Obce.

VLAJKA OBCE
Zelený list, uprostřed žlutá liliová koruna o třech viditelných listech s červeným vyložením nad osmi (4, 3, 1) zlatými květy třezalky s červenými pylovými tečkami.

SYMBOLIKA
Zelená barva:
Nejstarší dějiny obce jsou spojeny s „foršterstvím“ a „lovčovstvím“ panství – obojí má vztah k lesům – s ním je spojena zelená barva štítu a listu. Zelená je také barva charakterizující v obecné rovině přírodu, venkov, zemědělství.

Zlatá liliová koruna:
Návrh se odvíjí od nejstarších dějin obce spojených s českými králi. I historie v době předbělohorské je spojena s královským panstvím příslušným ke hradu Karlštejn, založeným králem a císařem Karlem IV. Proto je volen symbol obecné královské koruny, která je inspirována českou tzv. svatováclavskou korunou zhotovenou králem Karlem IV.

Květy třezalky:
Květy třezalky symbolizují dolnohbitský kostel zasvěcený sv. Janu Křtiteli. Sv. Jan Křtitel patří k nejvýznamnějším křesťanským světcům. Je považován za posledního v řadě starozákonných proroků a prvního ze světců Nového zákona. Po staletí je Janův den důležitým svátkem v kalendáři a souvisí to také s tím, že 24. červen byl označován za den slunovratu. Také se zvláštní účinek přisuzuje třezalce, která v tuto dobu kvete zářivě žlutými květy – přičítá se jí ochrana proti zlým duchům a ďáblu. Byla léčivou bylinou již v dávné minulosti a působila proti krvácení, nemocem žaludku a jater a proti otevřeným ranám. K nejrozšířenějšímu druhu patří třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum). V lidových pověrách hrála třezalka tečkovaná velkou roli, protože její květy po rozemnutí zbarvují červeně (symbol krve).

Osm květů třezalky na znaku má dále symboliku osmi částí naší Obce (Dolní Hbity, Horní Líšnice, Jelence, Káciň, Kaliště, Luhy, Nepřejov, Třtí).

V našem okolí naleznete také 3 památné stromy:

  • Dolnohbitský maďal

  • Smrk na Vrtance

  • Dub v Nepřejově




  •  Obec Dolní Hbity

    Copyright © 2011, Obec Dolní Hbity