• DSC_0069
  • DSC_0088
  • DSC_0131
  • DSC_0140
  • DSC_0094

Відреставрований пам’ятник Міцкевичу відкрили у Збаражі

Пам’ятник польському поету, діячу національно-визвольного руху, політичному публіцисту, засновнику польського романтизму Адаму Міцкевичу урочисто відкрили минулої суботи, 29 серпня, на території парку біля Замкового палацу у Збаражі. Взяли участь у визначній події польські гості на чолі з Послом Польщі в Україні Генріхом Літвіном, голова Тернопільської ОДА Степан Барна, голова Збаразької РДА Анатолій Качка, міський голова Збаража Роман Полікровський, наукові співробітники Національного заповідника «Замки Тернопілля» та інші небайдужі мешканці міста.
Пам’ятник, який був поставлений ще у 1898-ому році на честь сторіччя генія, є уособленням складної історії та непростих взаємостосунків українського та польського народів, і теперішнє його оновлення демонструє значне потепління цих стосунків, налагодження тіснішого партнерства та солідарність у боротьбі зі спільними загрозами, які виникли у сучасному європейському просторі зі сторони російських агресорів.
Спочатку пам’ятник Адаму Міцкевичу було встановлено коштом польської громади Збаража на площі міського ринку. В період 1919-1920 років він знищувався , вперше – під час польсько-українського конфлікту (1918-1919 р.), вдруге – в ході війни з більшовиками у 1920 р., коли його знову вкинули в річку. Після витіснення більшовиків на схід Військо Польське відновило постамент, який було урочисто відкрито 29 червня 1921 року. Після Другої світової війни пам’ятник був перенесений до міського парку поблизу Збаразького замку . Він знову почав частково руйнуватися. Косметичний ремонт пам’ятника був проведений лише у 1970-ому році.
У 2015 р. , з нагоди 160-их роковин смерті Адама Міцкевича була здійснена реставрація пам’ятника та впорядкування довколишньої території. Роботи провела Фундація МОСТИ у співпраці з Національним заповідником «Замки Тернопілля», за підтримки Міністерства культури і національної спадщини Республіки Польща, Посольства Республіки Польща в Україні, Генерального Консульства Польщі в Луцьку, фірми Пластікс Україна і Міжнародного товариства польських підприємців в Україні. Над відновленням пам’ятника працювали польські реставратори під керівництвом професора Януша Смази з Варшавської Академії мистецтв. Проект облаштування території навколо пам’ятника підготували представники української сторони.
– Я радий, – відзначив Посол Польщі Генріх Літвін, – бути тут , на урочистості, яка об’єднує наші народи, нагадує про спільну працю і спільну історичну та культурну спадщину. Хоча відреставрований пам’ятник має складну історію, яку він переживав разом з нашими народами, сьогоднішня приязна тепла атмосфера, в якій його відкриваємо, вселяє надію на наше спільне мирне , партнерське майбутнє.
Голова ОДА Степан Барна висловив польським друзям вдячність за підтримку Польщею України у військовому конфлікті , що триває на сході нашої держави, та закликав до поглиблення партнерських стосунків. – У мене, як і всього українського народу, є великі сподівання, що спільність наших культур ,– сказав Степан Барна, – сприятиме розбудові наших взаємозв’язків, побудові українсько-польського майбутнього у європейській спільноті, розквіту України.
Голова РДА Анатолій Качка та міський голова Роман Полікровський привітали гостей на Збаразькій землі , побажали польським друзям миру , злагоди та достатку , висловили від імені земляків пошанування найвидатнішому польському поету Адаму Міцкевичу, роль якого для польської літератури можна порівняти з роллю Пушкіна для російської літератури, Шевченка – для української .
Не випадково під час відкриття поряд з віршами Адама Міцкевича звучала поезія Тараса Шевченка у виконанні студентки Ярини Пришляк та школярки Анастасії Колесник.
Виходець із Збаража Мєчислав Шустаковскі, який у 12-річному віці виїхав до Польщі, розповів присутнім біографію поета, який народився на хуторі Заосьє біля Новогрудки, що знаходилась тоді на території Литви (зараз Білорусія) 24 грудня 1798-го року. За своє недовге життя (помер у 57 років) встиг стати символом боротьби за волю рідного народу. За діяльність проти Російської імперії був переслідуваний , його арештовували , виселяли на окраїни. Проте це не завадило йому творити, знаходити друзів-поетів, серед яких був і Пушкін. Щоб уникнути покарань царської влади, Міцкевич був змушений покинути батьківщину і оселитися у Парижі. Усе життя прагнучи до ідеалу, до свободи, він і помер у боротьбі за неї. У 1855-ому році пішов воювати на стороні Османської імперії проти Російської. Там, за деякими версіями, захворів на холеру, від якої його не змогли врятувати.
Поезія Адама Міцкевича мала величезне значення для польського національно-визвольного руху, для розвитку демократичної думки, відновлення польської літератури, збагатила літературну мову. Творчість Міцкевича шанували Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка. Поема Міцкевича «Пан Тадеуш» належить до кращих здобутків світової літератури. А переклад цього твору та «Кримських сонетів» Максимом Рильським вважається видатним досягненням перекладацького мистецтва. Писав поет польською мовою, тому поляки вважають його своїм, проте точне походження його достеменно не досліджене, тому його мають за свого багато інших народів. І це не дивно , адже видатний поет оспівував загальнолюдські ідеали і прагнення, і став близьким кожному, для кого свобода – найбільша цінність.
Про велич поета, про літературні зв’язки між Україною і Польщею, співпрацю між місцевою та польською громадою йшлося під час відвертої розмови інтелектуалів «за круглим столом» в Органному залі Національного заповідника «Замки Тернопілля». Модератором зустрічі виступив письменник Юрій Рудницький. Вступне слово мали Посол Республіки Польща в Україні Генріх Літвін, голова ОДА Степан Барна. У дебатах взяли участь кандидат філологічних наук, представник інституту літератури академії наук ім. Тараса Шевченка Наталія Єжиківська, професор Андрій Павлишин, працівник меморіалу «Биківня» Тетяна Шептицька, представники польської делегації Пьотр Дмітровіч, Іреніуш Скжипчак, професор Варшавської академії мистецтв Януш Смаза.

Ірина СИСКО

Поширити статтю:

Погода, Новости, загрузка...

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>