Home » bogatoresztkowa » Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorskaTo właściwie nie tyle dieta odchudzająca, ile sposób odżywiania, który możemy z powodzeniem stosować przez całe nasze życie. Jak twierdzą specjaliści, nasz organizm tylko na tym skorzysta, gdyż jest to dieta uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie.

Najważniejszą cechą tego sposobu odżywiania jest ograniczenie w naszym menu białek zwierzęcych i odżywianie się produktami pochodzenia roślinnego, nasionami zbóż, a także owocami morza. Ten rodzaj diety przybył do północnej Europy z krajów śródziemnomorskich, w których ze względu na klimat wykształcił się właśnie taki sposób żywienia. Warto podkreślić, że w śródziemnomorskim menu nie brakuje przypraw, czosnku, cebuli i oliwy z oliwek – które są znane ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych i obniżających ciśnienie krwi. To kuracja szczególnie polecana osobom z nadciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu, cukrzycą i nadwagą, uważa się ją także za dietę za zapobiegającą chorobom nowotworowym.

Po raz pierwszy dietę śródziemnomorską uznała oficjalnie – jako standard zdrowego odżywiania – Światowa Organizacja Zdrowia, a było to w 1993 roku. Po badaniach przeprowadzonych na ponad 22 tysiącach osób żyjących w Grecji, stwierdzono, że przestrzeganie żywieniowych wskazówek diety śródziemnomorskiej, znacząco zmniejsza wskaźniki śmiertelności w wyniku chorób serca i nowotworów. Jak pokazały statystyki, ten sposób żywienia spowodował, że umieralność wśród badanych była o 25% mniejsza niż w grupie kontrolnej, stosującej tradycyjne odżywianie. Naukowcy są pewni – ta dieta przedłuża życie!

Zasady diety śródziemnomorskiej

Podstawą diety są warzywa a także wszelkie pokarmy pochodzenia roślinnego, czyli ziarna, owoce, nasiona, orzechy. Staramy się jeść produkty świeże, sezonowe, eliminujemy z diety przetworzoną żywność. Podstawowym tłuszczem stosowanym w diecie jest oliwa z oliwek. Dodawana jest jako sos do sałatek, surówek, używana jest także do smażenia, gotowania czy pieczenia. W menu wykorzystujemy niewielkie ilości jogurtu i serów. Trzy razy w tygodniu jemy ryby i owoce morza w postaci krewetek, małży i innych skorupiaków. Jest to ważne, gdyż dostarczamy organizmowi odpowiednich ilości kwasów omega-3. Jeżeli decydujemy się zjeść mięso – niech to będzie drób, nie jemy wieprzowiny, a jeżeli już- niech będą to jej chude części. Czerwone mięso jemy w niewielkich ilościach, do 400 g w miesiącu. Do posiłków pijemy nieduże ilości czerwonego wina. Wszystkie potrawy bogato przyprawiamy, stosujemy świeże i suszone zioła. Bardzo ważne jest to, aby spożywać jak najmniej przetworzone ziarna. Rzadko w tej diecie spożywa się wędliny, częściej pojawiają się jajka. Pijemy też duże ilości wody.

Jedną z najważniejszych zasad diety jest umiarkowanie – starajmy się, aby porcje pokarmów nie były zbyt duże. Bardzo ważny jest ruch, najlepiej na świeżym powietrzu.

Najwartościowsze składniki diety śródziemnomorskiej

  • owoce i warzywa – chronią organizm przed chorobami serca i nowotworami, a to dzięki występującym w nich antyoksydantom, są również bogatym źródłem niezbędnych minerałów – magnezu i potasu, a pomidory zawierają bardzo wskazany, szczególnie dla mężczyzn (gdyż chroni prostatę) – likopen. Warto wiedzieć, że aby zwiększyć jego przyswajanie, zalecane jest duszenie lub gotowanie pomidorów.
  • tłuste ryby – są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, co wspomaga funkcjonowanie układu krążenia, zapewnia też prawidłowy przepływ krwi dzięki właściwościom przeciwzapalnym i rozszerzającym naczynia krwionośne.
  • oliwa z oliwek – stosuje się ją zamiast masła, margaryny i innych tłuszczów. Jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, które chronią organizm przed chorobami serca, a także antyoksydantów, takich jak np. witamina E.
  • czerwone wino – w ilościach umiarkowanych (mężczyźni dwie lampki, kobiety – jedna) zawiera fitoskładniki o właściwościach prozdrowotnych.

Śródziemnomorska piramida żywieniowa

Ten rodzaj piramidy jest uznany za jeden z najlepszych sposobów żywienia. Jej podstawę stanowią pieczywo, makarony, kasze oraz ziemniaki. W drugiej kolejności w piramidzie znajdziemy owoce strączkowe i orzechy warzywa. Trzecią grupę stanowi oliwa z oliwek, a czwartą sery i jogurty. Kolejnym pokarmem w piramidzie żywieniowej diety śródziemnomorskiej stanowią ryby, a następnie drób i jaja. Najmniej powinniśmy jeść czerwonego mięsa – ta grupa pokarmowa znalazła się na samym szczycie śródziemnomorskiej piramidy.

Zalety diety śródziemnomorskiej

Dieta śródziemnomorska jest jednym z najbardziej zróżnicowanych sposobów żywienia – i to zarówno w kwestii smaku, jak i pod względem dostarczanych wartości odżywczych. Możemy dzięki niej schudnąć około 5 kilogramów w ciągu miesiąca. Jeśli dodatkowo zwiększymy aktywność fizyczną, ubytek wagi może być większy. Dieta ma wspaniałe działanie zdrowotne, szczególnie dotyczy to układu krążenia. Polecana jest przy miażdżycy, gdyż zapobiega osadzaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Dieta śródziemnomorska wspomaga także nasz układ odpornościowy. W produktach roślinnych zawarty jest również błonnik, który wpływa na mikroflorę jelita grubego i jego poziom pH, a to, jak udowodniono, działa hamująco na rozwój komórek nowotworowych w tym narządzie.

Wady diety śródziemnomorskiej

Przede wszystkim jest to dieta dość droga, ze względu na ceny dobrej oliwy z oliwek, ryb, skorupiaków, sera feta i mozzarella. Dodatkowo nie jest łatwo zdobyć świeże składniki tej diety, często musimy wspierać się żywnością zamrożoną lub konserwowaną, a to zaprzecza zasadom tej diety. Jeśli poddamy się takiej kuracji, a zaraz po niej powrócimy do tradycyjnego żywienia – możemy zostać dotknięci efektem jo-jo. Zarzuca się tej diecie także zbyt mało spektakularne efekty odchudzające. Niekiedy mogą też wystąpić niedobory kwasu foliowego i cynku.

Komentarze Google+

Przestań szukać! Dowiedz się jaka dieta bedzie dla Ciebie najlepsza i zacznij wreszcie chudnąć.

Pobierz bezpłatny ebook