http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/milovicky-vojensky-prostor-spasaji-nove-i-praturi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Milovický vojenský prostor spásají nově i pratuři

13.10.2015 15:09 | MILOVICE (ČTK)
Kamion s pratury dorazil do Milovic zhruba v 5:00, poté dostala zvířata čas na zklidnění, do aklimatizační ohrady byla vyložena po 7:00. "Pořízení praturů stálo zhruba 350.000 korun," uvedl Dostál. Dotaci na nákup poskytl Středočeský kraj.
Kamion s pratury dorazil do Milovic zhruba v 5:00, poté dostala zvířata čas na zklidnění, do aklimatizační ohrady byla vyložena po 7:00. "Pořízení praturů stálo zhruba 350.000 korun," uvedl Dostál. Dotaci na nákup poskytl Středočeský kraj.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ronald Goderie / Česká krajina
Milovický bývalý vojenský prostor spásají nejen divocí koně, ale nově i pratuři. Dnes ráno byli přivezeni do aklimatizační ohrady, v ní zůstanou měsíc a poté budou vypuštěni na čtyřicetihektarovou plochu, kde už se několik měsíců pohybuje stádo patnácti divokých koní. Společně tak zvířata pomohou s údržbou pastviny, kde se vyskytují vzácné rostliny i motýli. Informoval o tom ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.
 

Kamion s pratury dorazil do Milovic zhruba v 5:00, poté dostala zvířata čas na zklidnění, do aklimatizační ohrady byla vyložena po 7:00. "Pořízení praturů stálo zhruba 350.000 korun," uvedl Dostál. Dotaci na nákup poskytl Středočeský kraj.

Kombinace koní a turů by měla zajistit, aby se tyto druhy doplňovaly při spásání ploch. Koně více pojídají traviny, tuři náletové dřeviny a byliny, které koně nežerou. To by mělo zajistit, že pastva je spásána rovnoměrně a vytvářejí se tak dobré podmínky pro různorodý výskyt rostlin včetně vzácného hořce křížatého a nepřímo i pro vzácného motýla modráska Reberolova.

Jedná se o takzvaně zpětně šlechtěná zvířata, protože pratuři vyhynuli v 17. století, na českém území zřejmě ve 12. až 13. století. V pravěku to byl u nás hojně rozšířený druh. Nálezy pratura v ČR pocházejí i ze středověku, například z Budče na Kladensku nebo pražského Vyšehradu. Nizozemská organizace Taurus Foundation od roku 2008 pracuje na znovuvyšlechtění pratura z jemu podobných druhů domácího skotu.

Zpětně šlechtění pratuři v Milovicích budou prvním stádem ve střední a východní Evropě, další. Býk a pět mladých jalovic přijeli kamionem z Holandska. Nejstaršímu zvířeti jsou dva roky a měsíc, nejmladší kus je třináctiměsíční. Další zvířata ze stejného transportu budou ještě dnes vypuštěna v Rumunsku.

Časem by se stádo koní a turů mělo rozrůst na desítky kusů. První hříbata by se měla narodit už příští rok, pratuři jsou nyní rok až dva staří, pohlavně dospívají okolo třetího roku. "Mláďata by měla být zhruba za dva roky," doplnil Dostál.

Zvířata na pastvině nejsou přikrmována, podle Dostála k tomu dojde pouze v případě, že by byla plocha dlouhodobě pokrytá vrstvou sněhu. Také zásobování vodou je zajištěno přímo z vrtu na pastvině, voda je z něj čerpána pomocí čerpadla poháněného větrem.

První pokus o znovuvyšlechtění pratura uskutečnili ve 20. a 30. letech 20. století bratři Heckové v Německu. Vytvořili takzvaný Heckův skot, který je dodnes chován v některých zoologických zahradách. Zvířata však neodpovídají původním praturům svojí celkovou konstitucí, zbarvením a velikostí, ani tvarem a velikostí rohů. Proto nizozemská Taurus Foundation začala se zpětným šlechtěním praturů znovu s využitím nejmodernějších genetických analýz. V Evropě existují ještě další dva projekty zpětného šlechtění pratura.

Dosud se zpětně šlechtění pratuři objevili kromě Holandska pouze v lokalitách v jižní Evropě: ve Faia Brava v Portugalsku, v Campanarios ve Španělsku a v chorvatském pohoří Velebit.


tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je na
sociálních sítích!

Ekolist.cz na Facebooku

Ekolist.cz na Twitteru

Google+

Redaktoři Ekolistu Hugo Charvát, Martin Mach a Zdeňka Vítková spolupracují s lektory Janem Rybářem - Amaze.cz a Romanem Muchou - Quickly.cz na projektu Dobrá média.

Vytvářejte Ekolist.cz
s námi!

Chcete se podílet na vzniku Ekolistu? Napište nám! Můžete nám poslat svůj názor, nebo nám taky můžete poslat ke zveřejnění svou tiskovou zprávu. Anebo u nás můžete publikovat pozvánku na akci, kterou pořádáte.

Zeptejte se!
Rádi odpovíme

Máte nějaký dotaz nebo připomínku k Ekolistu? Napište nám! Tady jsou naše Kontakty. A pokud byste se chtěli zeptat na nějakou radu týkající se života šetrného k životnímu prostředí, můžete využít tento formulář.

Podporujeme
NetMonitor

Ekolist.cz nechává svou čtenost sledovat systémem NetMonitor. Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde. Další informace na webu NetMonitoru.

Podpořte kameníky
v Keni

Koupí dětské hry Kiumbové můžete podpořit ekonomickou samostatnost kameníků v keňské Tabace. Součástí hry jsou v Keni ručně vyřezáváné figurky. Sympatické je, že veškeré příjmy ze hry jsou použity zpátky v Keni.

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist