7
Horn Gabriella írása
2015. október 17.

Nincs védelem a korrupciót bejelentőknek Magyarországon

Nemrég elbocsátottak egy dolgozót a Dél-alföldi Közlekedési Központ -tól azt követően, hogy az alkalmazott bejelentést tett a cégnél – a feltételezése szerint – ott folyó gyanús beszerzésekről – írta meg a Népszabadság. Úgy tűnik, az eset nem egyedülálló, hamar utoléri a cég vagy a politikai hatalom bosszúja azt, aki korrupciós ügyet jelent be.

Kapcsolódó írásaink

A fenti bejelentő szakszervezeti vezető és felügyelőbizottsági tag is volt a kérdéses cégnél. Szerinte az általa tett feljelentés miatt rúgták ki, ezért a munkaügyi bírósághoz fordult, a pere jelenleg is zajlik. A cégnél hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomoz a rendőrség.

A Dél-alföldi Közlekedési Központnál történt eset egyáltalán nem számít kivételnek a korrupciós bejelentések között: ilyen ügyet feltáró, úgynevezett közérdekű bejelentő eddig egyetlen esetben sem tudott a vele szemben kezdeményezett szankciók ellen fellépni Magyarországon – nyilatkozta a 168 Órának Jávor Benedek EP-képviselő(PM), aki pártjával a közelmúltban korrupció elleni ügyészség és a korrupciós bejelentéseket fogadó közérdekvédelmi hivatal felállítását és hatékony bejelentővédelmi szabályozás megalkotását sürgette. Jávor szerint ugyanis bár létre lehet hozni ilyen pozíciókat cégeknél, nagy közintézményeknél, de mivel ez nem kötelező, így a legtöbb helyen nincs ilyen lehetőség, vagy ha van is, az nagyon kevéssé hatékony és sokan nem tudnak róla, így tényleges védelmet nem tud nyújtani a visszaélést feltáróknak.

Mint a Népszabadság cikkében leírt történetből is kiderül, sokszor hiába fordul a megfelelő fórumhoz a korrupciós visszaélést bejelentő, ha érdemben nem vizsgálják ki az ügyét – állítja Vágó Gábor korábbi országgyűlési képviselő és a bejelentők segítésére elindított kezdeményezés, a BeVéd projekt-koordinátora. A nonprofit szervezetek (Átlátszó, Trasparency International, K-Monitor) által létrehozott kezdeményezés és online felület jogi segítséget és nyilvánosságot tud adni bejelentőknek.

Vágó Gábor

Vágó szerint egyébként épp a következmény nélküliség tartja vissza a legtöbb embert attól, hogy ilyen visszásságot felfedezve bejelentse azt. ( A Transparency International adatai szerint Magyarországon 10 ből csak 2 ember jelentené, ha korrupciót lát, ebben utolsók vagyunk Európában, a környező országok a felmérésben nálunk kétszer jobban szerepeltek.)

Probléma az is, hogy az erre vonatkozó hatályos jogszabály is hiányos. Korábban, 2009-től 2013 ig volt egy bejelentővédelmi törvény, ami jobban biztosította például a bejelentő anonimitását. Ráadásul a bejelentéssel sokszor maga a bejelentő is jogszabályt sért (üzleti titok, stb.), s jelenleg erre vonatkozóan nincs jogszabály, míg az előző törvény ezt – közérdekre hivatkozva – kimondottan lehetővé tette – összegezte a helyzetet Vágó. Hozzátette, hogy például Németországban nemcsak a jogi védelmet biztosítja hatékony törvényi szabályozás, hanem ott, ha valaki közérdekű bejelentés miatt veszti el a munkáját, akkor a munkaügyi per idejére átmeneti pénzbeli támogatást is kap az államtól.

Mindez ellenére bőven akad ilyen bejelentés – mondta a 168 órának Bodoky Tamás az Átlátszó főszerkesztője. A portál által működtetett MagyarLeaks oldalra -titkosított módon, névtelenül – hetente 2-3 bejelentés érkezik. Ezen felül emailben, levélben még további, hetente 5-10-bejelentést kapnak , melyek nagy része személyes ügy vagy panasz, de általában tízből egy
bejelentésnek érdemes utánajárni, „rendszeresen jönnek komoly bejelentések is” – állítja Bodoky. (A kiszivárogtatás útján feldolgozott ügyeik itt megtekinthetők)

Bodoky Tamás

Az nagyon fontos lenne, hogy törvény biztosítsa a közérdekű bejelentők védelmét, hogy ne lehessen büntetőjogilag számon kérni őket, ha a bejelentéshez szükséges tevékenységgel szabályt sértenek -mondta a 168 órának Jávor Benedek. Szerinte jelenleg az is gyakran előfordul, hogy nem a bejelentés tárgyával kapcsolatban indul eljárás, hanem a bejelentővel szemben.

Jávor Benedek

„A NAV-os visszaéléseket leleplező Horváth Andrást például már annyi mindennel megvádolták, hogy már számon sem tudja tartani (pl. informatikai szabályok megsértése, titkos adatok nyilvánosságra hozatala, jogosulatlan adatokhoz valóhozzáférés, stb.). Hasonlóan járt a NAV-ügyek egy másik bejelentője Hegedűs Deme Zsolt, akit a Kiemelt Ügyek Igazgatóságának vezetőjéből vidéki adóellenőrré fokoztak le – emlékeztet Jávor. (Hegedűs Deme Zsoltnak is munkaügyi pere van folyamatban.) Jávorék azt szeretnék, ha uniós szinten lenne a közérdekű bejelentők védelmére vonatkozó kötelező szabályozás, de mint mondta, a Bizottság egyelőre ”nem túl nyitott erre."

Hozzászólások
Összesen: 7 db

A hozzászólás csak regisztrált tagjaink számára elérhető, kérjük lépjen be vagy regisztráljon!

Elfelejtette jelszavát? Segítségért kattintson ide!

Kérjük, hozzászólásánál tartsa be az oldal szabályait. Erről és a moderálási elvekről itt olvashat részletesen!

Hozzászólhat a Facebook azonosítójával is.
Kattintson a "Facebook bejelentkezés" gombra!
Hozzászólás Facebook regiszrációval
földönjáró21
2015-10-18 18:38:21   #7

Ügyvédek a munkaadókat, minden áron meg védik a munkavállalóval szembe, mivel az Ügyvédeket nem ellenőrzi a NAV, vagyonosodási vizsgálattal minden kiderülne!

Béla333
2015-10-18 16:43:52   #6

sgyuri
2015-10-18 15:10:49 #5
"Szerintem nem kellene ezt a korrupció ellenes ügyészséget annyira forszírozni."

Szerintem meg egy korrupció ellenes ügyészség felállítása nélkül nem tudunk sehová sem jutni.
Polt sikeresen hárít a kiváltságos politikai "elit" irányába, függetlenül hogy az MSZP-s vagy Fideszes-e!

Révész Sándor 2010-es sorai most is igazak:
"„Polt Péter ciklusának üzenete az volt, hogy megfelelő politikai háttérrel mindent meg lehet úszni.” Ez az üzenet „bizonyosan bátorítólag hatott azokra, akik az elmúlt nyolc évben dézsmálták a közpénzeinket”. „„A Polt-ciklus hatása tovább él abban a látszatban, hogy a korrupció a politikai térnek azt a részét jellemzi csupán, amely nem tudta általánosan megszervezni a büntetlenségét. E látszat kedvezményezettjei mindent elkövetnek annak érdekében, hogy a korrupció elleni háborgás és fellépés ne normatív, hanem szelektív legyen, s a politikai harc szempontjai alá rendelődjön."
http://nol.hu/belfold/partkecske__kozkaposzta

sgyuri
2015-10-18 15:10:49   #5

Szerintem nem kellene ezt a korrupció ellenes ügyészséget annyira forszírozni. Mert ha most alakítják meg akkor a legjobb esetben is annak az élére is Polt Pétert fogják állítani.
Ezt a kérdést halasszuk a felszabadulás utáni időkre, hogy ez a rühes tolvaj banda biztosan megkapja azt amit megérdemel.

anzsuhaz
2015-10-18 15:03:18   #4

majd hogy nem köztudott, hogy dr Orbánt kisfiú korában mucikám helyet mutyikámnak nevezte a mamája mert fel ismerte csemétéje ilyen irányu nagyfoku tehetségét és hajlamát

anzsuhaz
2015-10-18 15:01:12   #3

miért védené a maffia állam az ellenségeit.

nyugdíjas
2015-10-17 21:45:43   #2

Béla333!
Igen, úgy pontos...
Mert ahogy az ecceri közmondás tartja:
Nyelvében él a nemzet,sokat nyalt, ki sokat nemzett...

Béla333
2015-10-17 20:23:00   #1

Nincs védelem a korrupciót bejelentőknek Magyarországon

Úgy pontos: Nincs védelem a normális állampolgárnak Magyarországon!

1

A 168óra extra rovatai
Pénz

Felpörgeti az EU a kazánpiacot (x)

2015. október 1. csütörtök
A 813/2013/EU rendelet értelmében ez az utolsó szezon, amikor még hagyományos kazánt is beépíthetünk. De nemcsak ezért érdemes most lépni, ha kazáncserében gondolkodunk.
Kedvezménykártya a 168 Órától

EDC kártya, akár Önnek is

Kedvezménykártya a 168 Órától

2014. július 10. csütörtök
A Propeller hírei