Cepiel.pl blog o domenach internetowych, blog o pozycjonowaniu stron

Polska domena PL w I kwartale 2014

Domena Pl w I kwartale 2014 roku

Domena Pl w I kwartale 2014 roku

Znany jest już najnowszy raport NASK dotyczący domeny .pl za I kwartał 2014 roku. Dane pokazują, że w tym okresie przybyło nowych rejestracji w polskiej końcówce. Poniżej bardziej szczegółowe dane na temat domeny .pl.

Liczba domen .pl w I kwartale 2014 roku

Do marca 2014 roku mieliśmy zarejestrowanych 2 495 705 nazw zakończonych rozszerzeniem .pl. Oznacza to wzrost do poprzedniego okresu o 34  206 nowe nazwy. Przy czym 70,99% nazw to nazwy bezpośrednio zarejestrowane w domenie .pl, domeny funkcjonalne stanowiły 22,17% oraz domeny regionalne 6,84%

Liczba nowych rejestracji

Dziennie nowe  domeny w końcówce .pl rejestrowano 3 161. Jest to jeden z lepszych wyników od wielu kwartałów. To dobry prognostyk dla naszej domeny, pod warunkiem, że za tym pójdzie lepszy poziom odnowień.

Poziom odnowień domeny .pl

Tak jak wspomniałem wyżej liczba nowych rejestracji wzrosła, ale należy pamiętać, że wiele domen rejestrowanych nie jest później przedłużana na następny rok.  Zgodnie z danymi z raportu NASK za I kwartał 2014 roku poziom odnowień wynosił 60,59%. Jeżeli mamy zatem 10 zarejestrowanych domen to prawie 4 z nich nie zostanie przedłużona na następny okres. Powodów dlaczego abonenci nie przedłużają domen jest wiele. Dużą rolę pewnie odgrywa tutaj cena. Gdy płacimy za rejestrację domeny około 10 zł a po roku przychodzi za tą samą domenę zapłacić 60-100 zł to wiele osób rezygnuje z jej odnowienia. Inny powód to choćby nietrafiona nazwa.

Podsumowanie

Dane przedstawione w raporcie są pozytywne dla domeny .pl. Na początku roku widać wzrost rejestracji przy stabilnym poziomie odnowień. Rynek domen w Polsce jest ciągle rozwojowy, a liczba domen zarówno globalnych jak i krajowych powinna mieć tendencję wzrostową. Zatem można się spodziewać, że kolejne okresy mogą być jeszcze lepsze, a  liczba 2 495 705 zarejestrowanych nazw szybko wzrośnie i przekroczy kolejną barierę 2.5 miliona zarejestrowanych domen.

 

Pełny raport za pierwszy kwartał 2014 roku można przeczytać na stronie dns.pl.

Dodaj komentarz