Zemřel Jaroslav Hrbek

Hlavní stránka » Zemřel Jaroslav Hrbek »

Jaroslav HrbekDne 17. dubna 2009 náhle zemřel v Praze významný vojenský historik PhDr. Jaroslav Hrbek. Narodil se 26. října 1951 v rodině, která předurčila jeho celoživotní zájem o dějiny druhé světové války a odboje: dědeček byl ruský legionář a generál československé armády Jaroslav Hrbek, otec Ivan Hrbek patřil k předním evropským orientalistům a překladatelům klasických děl arabské literatury. Jaroslav Hrbek pokračoval v rodinné tradici a v roce 1971 zahájil studia historie na Filozofické fakultě UK. O pět let později byl však na zákrok Státní bezpečnosti ze studia vyloučen a nucen pracovat jako dělník u Vodních staveb. Později sice mohl dokončit studium dálkově, avšak teprve po roce 1989 se mohl plně věnovat vědecké práci. Nejdříve působil v Historickém ústavu Armády ČR, poté od roku 1998 v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. K nejvýznamnějším pracím Jaroslava Hrbka patří pětisvazková syntéza věnovaná dějinám druhé světové války na moři, kterou napsal se svým otcem (1993-1999). Čtenáře zaujaly i jeho další monografie, zejména Arnhem 1944 (1992), Monte Cassino (1995) či Tobrúk (1997). Druhou rozsáhlou Hrbkovou prací se stala pětidílná syntéza Velká válka na moři 1914-1918 (2001, 2002). V květnu tohoto roku vyjde v nakladatelství Paseka jeho dvoudílná monografie Draze zaplacená svoboda o osvobození Československa v letech 1944-1945. Předčasným odchodem Jaroslava Hrbka ztrácí české dějepisectví předního historika soudobých dějin.

17. 4. 2009


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Československo 38-89 Němečtí odpůrci nacismu v Československu jewishhistory.cz výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science

Obrazové aktuality

Bruce Lockhart Lecture: Profesor Richard Overy (University of Exeter) přednáší dne 5. června o britské politické propagandě vůči okupované Evropě. 
Foto: Britské velvyslanectví
1. panel konference nazvaný The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 1). Proti směru hodinových ručiček: Albert E. Kersten (University of Leyden), Chantal Kesteloot (Centre for Historical Research, Brussels), Anita J. Prazmowska (London School of Economics and Political Science, London), Detlef Brandes (Heinrich-Heine-Universität, Düsseldorf), Mark Cornwall (předsedající; University of Exeter) a Jan Bečka (FSV UK, Praha)
2. panel konference nazvaný The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 2). Zleva: Vít Smetana (koordinátor konference; ÚSD AV ČR, Praha), Jiří Ellinger (předsedající; MZV, Praha), Edita Ivaničková (HÚ SAV, Bratislava), Radoslaw Zurawski vel Grajewski (Univerzita Lodž), Viktoria Vasilenko (Belgorodská státní univerzita)

Mezinárodní historická konference CZECHOSLOVAKIA AND THE OTHER OCCUPIED NATIONS IN LONDON: The Story of the Exile Revisited after Seventy Years 6.-7. června 2013.

více...