Demonstrace proti migraci, v Praze zasahovali těžkooděnci

vydáno:

aktualizace:
29.10.2015 06:31

Praha - V Praze, Brně a několika dalších městech se sešly stovky lidí na demonstraci proti migraci, v Brně je jich podle policejního odhadu asi 1500. Většinu akcí - v Praze, Brně, Ostravě a Ústí nad Labem - svolal Blok proti islámu a Úsvit-Národní koalice.

foto

Na demonstraci odpůrců EU, migrace a islámu na náměstí Míru v Praze zasahovali 28. října těžkooděnci. Rozdělili skupinu odpůrců uprchlíků a skupinu příznivců migrantů. Na akci Bloku proti islámu a Úsvitu - Národní koalice se sešly stovky lidí. ČTK Bartosz Jakub

Většinu akcí - v Praze, Brně, Ostravě a Ústí nad Labem - svolal Blok proti islámu a Úsvit-Národní koalice. V Liberci, kde se také demonstrovalo mimo jiné proti přistěhovalcům, byl hlavním řečníkem předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura.

Nejvíc lidí přišlo v Brně. "Akce má upozornit na velké nebezpečí pro Evropu, kterou představuje valící se vlna islámských migrantů," řekl ČTK mluvčí Bloku proti islámu David Štěpán. Lidé přišli s transparenty, na kterých bylo napsáno: Ne islámské invazi, ne německé diktatuře. Ne okupaci Evropy islámem. Další lidé měli transparenty se slovy: Stop islamizaci Evropy nebo Sebevražda Evropy nesmí být náš vzor, Ano žalobě proti kvótám. Mezi patnácti sty účastníky demonstrace bylo i 70 motorkářů, kteří byli vidět i na demonstracích v některých dalších městech.

Video: Těžkooděnci museli zasahovat v Praze na demonstraci proti islámu
Pro zobrazení videa musíte mít v prohlížeči nainstalován Flash plugin a povolen Javascript.
28.10.2015, 17:24, autor: ČTK/Video, zdroj: ČTK/Video

I jinde řečníci brojili proti migraci, někteří lidé si přinesli vlajky a transparenty. Do Prahy, kde se sešlo podle neoficiálních odhadů policistů minimálně 300 lidí, přijeli akci podpořit zástupci německého hnutí Pegida, včetně jeho předáka Lutze Bachmanna, který na shromáždění promluvil. "Je důležité, aby nyní spolupracovali všichni evropští vlastenci, abychom mohli čelit této hrozbě. Jsme silní a dokážeme," řekl mimo jiné. Pegida, neboli hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu, už téměř rok pořádá v Drážďanech demonstrace proti údajné islamizaci a přistěhovalcům.

V Ostravě se protestního shromáždění proti nelegální imigraci zúčastnilo okolo 500 lidí. Hlavním řečníkem byl představitel Bloku proti islámu Martin Konvička. Nevznikly žádné incidenty, po skončení akce se účastníci v klidu rozešli.

V Ústí nad Labem se shromáždilo asi 400 lidí, vidět byla mezi jinými i vlajka s nápisem "Národní odpor", což je neregistrovaná neonacistická organizace. Kromě zástupců Bloku proti islámu a Úsvitu - Národní koalice se na pódiu objevil i ústecký senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši). Policie nasadila antikonfliktní týmy, kriminalisty v civilu i speciální vůz pro monitoring demonstrací, ale nezasahovala.

V Liberci se na demonstraci proti islamizaci Evropy a za vypsání referenda o vystoupení z EU na náměstí před radnicí sešlo zhruba 350 lidí, z toho asi 70 účastníků přijelo ve skupině na motocyklech. Hlavním řečníkem byl poslanec Tomio Okamura. Souběžně se konala i demonstrace na podporu uprchlíků, na níž dorazilo asi 40 lidí. "Akce je zatím bez konfliktů," řekla před 16:00 krajská mluvčí policie Vlasta Suchánková. Jednomu hrozícímu incidentu ale museli zamezit těžkooděnci, když se část účastníků demonstrace proti údajné islamizaci vydala ke druhé skupině. Policie zareagovala rychle a těžkooděnci se postavili mezi obě skupiny.

Dnes se demonstrovalo také v jihočeském Větřní, kam shromáždění "Za suverenitu ČR, proti imigraci a za vystoupení z EU" svolala Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Podle informací policie se tam sešlo několik desítek lidí a kolem 16:00 se začali rozcházet. Narušení veřejného pořádku policisté podle jejich mluvčího Milana Bajcury nezaznamenali.

V nynější mohutné migrační vlně do Evropy míří převážně běženci ze Sýrie, kde je občanská válka, přicházejí také lidé z Afghánistánu, Iráku a Pákistánu. Úřad Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky v úterý uvedl, že od začátku roku překonalo Středozemní moře na cestě za lepším životem v Evropě více než 700.000 migrantů. Přes 3210 lidí cestu nepřežilo nebo se stále pohřešuje. Většina z nich chce do Německa, kam už zamířily statisíce běženců. Česká policie za prvních devět měsíců roku v Česku odhalila 7201 migrantů.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Únos Čechů
Únos Čechů

Češi v Praze vyslechnuti, USA v šoku z propuštění Fajáda
Fotogalerie

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A