Srijeda, 24. veljače 2016.
Apsurdna obveza

Prevara od milijardu kuna? Ugradnja razdjelnika neisplativa, nekorisna i - potpuno nepotrebna

Prevara od milijardu kuna? Ugradnja razdjelnika neisplativa, nekorisna i - potpuno nepotrebna
Prevara od milijardu kuna? Ugradnja razdjelnika neisplativa, nekorisna i - potpuno nepotrebna
Autor: Bojana Mrvoš Pavić
Objavljeno: 15. veljače 2016. u 7:02

Potrošači su do kraja godine dužni ugraditi razdjelnike topline iako oni nisu mjerila potrošnje toplinske energije, a niti ih ne propisuje EU direktiva. Izvan ogrjevne sezone ne služe ničem, osim plaćanju paušala za njihovo očitanje, a njihovom ugradnjom stanar može utjecati samo na dio svog računa

ZAGREB  Treću godinu zaredom na snazi je Zakon o tržištu toplinske energije kojim je, u srpnju 2013. godine, proglašeno postojanje tržišta na kojem bi potrošači trebali imati priliku birati između različitih tvrtki koje ih opskrbljuju »centralim« grijanjem, proizvedenim u toplanama ili gradskim kotlovnicama.

Tog tržišta još nema, niti će ga biti, budući da se alternativnim opskrbljivačima ne isplati graditi vlastite distributivne mreže, odnosno konkurirati prirodnom monopolu HEP-Toplinarstva, Energa i još drugih 14 tvrtki koje griju ukupno 153,5 tisuća potrošača u Hrvatskoj.

Fiktivno tržište

Od 2013. godine niti jedan potrošač nije promijenio opskrbljivača »centralnim« grijanjem, što u odgovoru našem listu potvrđuje i Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA). Time je i postojanje zakona o »tržištu« potpuno apsurdno. Po svemu sudeći, zadaća ovog zakona bila je sve potrošače obavezati da, najkasnije do kraja ove godine, ugrade razdjelnike topline, koji nisu mjerila potrošnje toplinske energije, već samo registriraju impulse prema količini potrošene energije na svakom radijatoru u prostoru, a onda se ukupna količina grijanja isporučena cijeloj zgradi raspodjeljuje na stanove. Zakonom je zapravo otvoreno fiktivno tržište kako bi se postojećim distributerima topline omogućilo da sami određuju svoje cijene, i da ih nitko u tome ne kontrolira.

Izvan nadzora regulatora

Osim što nemaju mogućnost odabira alternativnih opskbljivača na »tržištu« toplinske energije, potrošači se nemaju kome ni požaliti na energetske subjekte jer su oni zakonom prije tri godine, također, proglašeni »kupcima topline«, i zato ne podliježu nadzoru regulatora, HERA-e. Energo, HEP-Toplinarstvo i drugi su, istovremeno, proizvođači, distributeri i opskrbljivači potrošača – sve što su bili i desetljećima prije, no sad su, unatrag tri godine, i »kupci« koji toplinu kupuju od sebe samih. »Činjenica je da, iako postoji zakonska mogućnost, do sada nije došlo do značajnijeg razvoja konkurencije«, potvrđuju u HERA-i. Krajnji kupci, napominju, imaju pravo sami odabrati i promijeniti opskrbljivača, iako nije jasno kako bi se, primjerice, sadašnji Energov kupac iz Rijeke mogao »prebaciti« HEP-Toplani iz Zagreba, jer bi HEP morao u tom slučaju i opet koristiti Energovu mrežu, i od Energa kupovati toplinu, da bi je dalje isporučio po još višim cijenama od Energovih.

Do srpnja 2013. na snazi je bio Zakon o proizvodnji, distribuciji i opskrbi toplinskom energijom iz 2005. godine, prilagođen čak i današnjim zahtjevima EU-a. Zahvaljujući tom, starom zakonu, HERA je nadgledala cijenu koju su toplinarske firme naplaćivale potrošačima, što već treću godinu zaredom nije slučaj.

Rezultat toga je, primjerice, cijena Energa koji je, kažu podaci za 2014. godinu, Fini prijavio prihod od isporuke topline za grijanje i toplu vodu u iznosu od 42,43 milijuna kuna, a isporučio je oko 50 tisuća megavatsati. To znači da je prosječna cijena isporučenog MWh topline u Rijeci 835 kuna za MWh, dok je sam Energo, kao i svi distributeri plina u Hrvatskoj, plin za svoje kotlovnice nabavljao po cijeni od 259 kuna za MWh, dakle triput nižoj od prodajne cijene topline.

Istovremeno, u 2014. je, prema podacima HERA-e, cijena električne energije za krajnje kupce, čija je proizvodnja daleko skuplja od proizvodnje topline, iznosila 790 kuna po MWh. Cijena toplinske energije, kad se uračuna ulazna cijena plina od, trenutačno, 230 kuna po megavatsatu, gubici u mreži, marža distributera i opskrbljivača plus stalni troškovi poslovanja, ne bi smjela prelaziti 400 kuna po MWh.

Razmjena iskustava?

Kako doznajemo, dva mjeseca prije donošenja Zakona o tržištu toplinske energije, u svibnju 2013., dansku tvrtku Danfoss, koja je proizvođač ventila koji se ugrađuju na radijatore u sklopu ugradnje razdjelnika, i koja surađuje s danskom tvrtkom Brunata čiji su razdjelnici, posjetili su, zajedno, Cvjetko Zorović kao viši savjetnik za toplinarstvo pri Ministarstvu gospodarstva, tadašnji direktor HEP Toplinarstva Robert Krklec, član upravnog vijeća HERA-e Dalibor Pudić te direktor HERA-inog Sektora za toplinsku energiju Tomislav Benčić. Kako doznajemo, nekima od njih danska je tvrtka pokrila i dio troškova boravka u Kopenhagenu. Iz HEP-a je našem listu potvđeno da su Krklec, predstavnici Ministarstva i HERA-e tada boravili u Kopenhagenu te posjetili i Danfoss. Zašto je itko odlazio u privatnu tvrtku za proizvodnju opreme koja se danas ugrađuje u Hrvatskoj, a pogotovo, zajedno, predstavnici HERA-e kao regulatora, HEP-a koji toplinu prodaje i zakonodavca – nisu nam obrazložili ni u Ministarstvu niti u HERA-i ili HEP-u. Iz HEP-a samo odgovaraju kako je bila riječ o službenom posjetu unutar kojeg su hrvatski predstavnici posjetili i Dansku energetsku regulatornu agenciju, tamošnje vodeće distributere toplinske energije te Danfoss.

»Svrha puta je bila razmjena iskustava vezanih za sektor toplinske energije u smislu zakonske regulative, budući da je Danska, a poglavito Kopenhagen, poznata kao jedna od zemalja u kojoj je sustav toplinarstva na najvišem stupnju razvoja«, zaljučuju u HEP-u. U Danskoj, provjerili smo, regulatorna agencija regulira cijene toplinske energije, a isporučena toplina se mjeri ne individualno po kućanstvima, kao što je kod nas sad propisano, već na razini cijele zgrade. Potrošači mogu, samo ako žele, ugraditi razdjelnike, no u najvećem broju slučajeva zgrada troškove stanova dijeli prema kvadraturi stanova.

Bez studije isplativosti

Do kraja ove godine svi potrošači »centralnog« grijanja u Hrvatskoj moraju ugraditi razdjelnike topline, što će ih ukupno koštati, na razini cijele Hrvatske, procjene su, oko milijardu kuna. U spornom Zakonu o tržištu toplinske energije razdjelnici su navedeni kao obaveza propisana EU direktivom, makar direktiva o energetskoj učinkovitosti navodi kako se oni »mogu« ugraditi ukoliko studija isplativosti pokaže njihovu opravdanost. Takve studije kod nas nikad nisu napravljene. Druge države članice EU-a napravile su studije i upozorile EU na neisplativost razdjelnika. Iz tog razloga EU provodi reviziju svoje direktive te od svih država članica prikuplja mišljenje o razdjelnicima. Hrvatska je još prije tri godine, međutim, zakonom propisala njihovu obaveznu ugradnju, pod prijetnom kazni potrošačima od 10.000 do čak 50.000 kuna. Razdjelnici, pritom, uopće nisu mjerni uređaji, i prema Zakonu o mjeriteljstvu niti ne mogu biti propisani kao obavezni za ugradnju.

Ugrađeni razdjelnici služe za podjelu potrošene toplinske energije samo u ogrjevnoj sezoni. Izvan ogrjevne sezone ne služe ničem, osim plaćanju paušala za njihovo očitanje. Ugradnjom razdjelnika stanar može utjecati samo na dio svog računa, dok se preostali dio opet raspodjeljuje na stanare prema površini stana. Štoviše, od ožujka prošle godine novi pravilnik kaže da što je ušteda u kućanstvima veća, više će se računa za grijanje plaćati ovisno o kvadraturi stana, odnosno manje ovisno o onome što pokažu razdjelnici.

Podjela troška

Postavlja se pitanje zbog čega je prije tri godine uvedena obaveza ugradnje razdjelnika, a sad, kad se pokazalo da donose visoke račune, pogotovo u lošim zgradama u kojima se toplina teško zadržava, Ministarstvo gospodarstva mijenja pravilnike i povećava podjelu troška prema kvadraturi. Time indirektno priznaje da je korištenje razdjelnika nepravično. Milijarda kuna, koliko će potrošače ukupno koštati ugradnja razdjelnika, novac je koji je mogao biti potrošen na energetsku obnovu zgrada, i još veće uštede.

Komentari

37
Morate biti prijavljeni ako želite ostaviti komentar. Prijavi se / Registriraj se
  • Damir Bakula
    Damir Bakula   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 20:58

    klap klap ... kosturi iskaču iz ormara :) kolko je ono milanovićeva vlada napravila izmjena zakona i propisa ... 800 i nešto :) tek će bit češanja po glavi :) i još se kurče kako su pošteno radili :) eh "poštenjačine"

  • Ranoranioc
    Ranoranioc   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 17:04

    "Ja znam samo da SDP i Obersnel nemaju veze sa ovim. Ostalo me ne interesira. Platit ću koliko god bude trebalo." - kaže prosječni riječki glasač i umre od smrzavanja. Pronašli ga sa slikom Jasmina Klarića na prsima.

  • az
    az   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 16:05

    Vjerovali ili ne:
    http://mk12ri-grijanje.blogspot.hr/2016/02/razdjelnici-su-vrlo-dobro-rjesenje.html

  • dkrzak
    dkrzak   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 15:18

    MOST je svemu kriv :D

  • despot
    despot   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 15:01

    Karamarko mamicu ti, pa što si donio Zakon o tim razdjelnicima u SDP-u?

  • ne_nuntium_necare
    ne_nuntium_necare   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 14:41

    antiseptik ti si jedini napisao istinu kao i gospodin iz zageba,ali vi cete biti proglaseni uhljebima kao i ja!!!!moj racun za struje 1 mj. 838 kn,a grijem kuhinju na trospiralnu pecicu,!!!!hocemo struju po dana jeftinu,a po noci skupu tarifu!!!!

  • ella
    ella   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 14:41

    Pazna se valda tko je to napravio, za koga i za koju proviziju. Ako su hasmajstori dobivali proviziju, koliko je onda dobio zastupnik te tvrtke, kao i onaj tko je to "ozakonio".Svi mi koji smo to skupo platili, pod prijetnjom zakona, vidimo kako to ničemu ne koristi, osim onme tko je to osmislio i realizirao.

  • ella
    ella   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 14:41

    Pazna se valda tko je to napravio, za koga i za koju proviziju. Ako su hasmajstori dobivali proviziju, koliko je onda dobio zastupnik te tvrtke, kao i onaj tko je to "ozakonio".Svi mi koji smo to skupo platili, pod prijetnjom zakona, vidimo kako to ničemu ne koristi, osim onme tko je to osmislio i realizirao.

  • Luka Rakamaric
    Luka Rakamaric   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 14:02

    Prosle godine, Zagreb, 11,12,01, 380, 420, 480. Ove godine, 209, 227, 302. Ja zadovoljan, iako samo 70% zadovoljan jer 30% jos ide preko kvadrata. Vec sam isplatio preko pola ugradnje razdjelnika. A tek toplina oko srca kad znam da vise ne placam za luftace na kip i penzice koji se griju 24/7... neprocjenjivo.

    • Nome
      Nome   Objavljeno: 16. veljače 2016. u 18:31

      Hrvatski jal na djelu, ne može meni biti dobro dok nekome ne bude loše ;-)

    • Marko Seljak
      Marko Seljak   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 18:09

      Poštovani,

      Zima još uvijek traje, prvi dan proljeća je 21. ožujka. Ukoliko Vam je grijanje pojeftinilo to je super, međutim Vi živite u Zagrebu a mi u Rijeci, te je nemoguće uspoređivati ova dva grada zbog arhitekture (kamena), mora, vjetrova, učke itd. Ukoliko su razdjelnici super stvar drago mi je to čuti, ali i zabrinjava kako neki ljudi govore kako im je račun mnogo veći.

      Ono što meni pada na pamet je da se sa razdjelnicima događa da neki ljudi plaćaju plin više kako neki nebi plaćali plin uopće. A je li to tako ja stvarno neznam, niti se grijem na plin niti poznam nekog tko se grije na plin pa Vas stoga pozdravljam.

    • Luka Rakamaric
      Luka Rakamaric   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 14:59

      Zima 2015 je hladnija od zime 2014 po podacima DHMZa. A kad od ovih mojih racuna odues dio za toplu vodu i snagu, sto ljeti iznosi 140 kn, ispadne da mi je grijanje pojeftinilo 3-4 puta, sa kakvih 250-300 kn na 60-150 kn, kako koji mjesec.

    • Marko Seljak
      Marko Seljak   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 14:38

      super ako Vam je lakše samo cu komentirati da meni koji se grijem na drva i plaćam grijanje oko 30kn mjesecno (za benzin, imam svoju sikaru) za cijeli dan svaki dan ili ako bih kupovao ''bodulska drva'' oko 250kn mjesečno za svaki mjesec, nejasno kako se iz dvije točke (računi prošle godine i ove godine) napraviti dovoljno točni izračun uštede

      ako uzemmo u obzir činjenicu da potrošnja ovisi o vremenu kao i turistička sezona, odnosno kako je ova sezona trajala čak mjesec dana duže jer nije bilo oborina, tako i ova zima bar tu kod mene nije ni došla

      po meni usporedbu mozemo raditi tek nakon prave zime, a ne nakon zime koja je trajala 2 dana

  • Traktor Tom   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 12:49

    I dalje glasajte za Obersnela. E pa naka vam je!

    • Antiseptik
      Antiseptik   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 13:37

      Debilu, to je prevara na nivou države, a ne Obersnelova ideja.

  • Patriot
    Patriot   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 11:45

    Prevara. Koja je kažnjiva, kad bi institucije radile svoj posao, a ne pile kave s gradonačelnikom ...

    • Marko Seljak
      Marko Seljak   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 14:46

      koje to sve institucije ?

      jesu li saborski zastupnici izglasali zakon, znači svi oni koji su dignuli ruku Za su krivi

      tko je bio kriv da su izglasali zakon ko kineski car da se poubijaju svi čvorci i onda kada je zbog toga došla najezda skakavaca pomrlo pola nacije od gladi

  • žrdina
    žrdina   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 11:40

    Od nečega se mora plaćati posluga crvenih buržuja.

  • Siroke
    Siroke   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 11:31

    To je Voko vidio u Barceloni , tamo navodno imaju isti sitem grijanja i naplate. Zato da necujem nikoga da protuslovi jer imamo moderni zapadnjacki sistem koji je uspostavio Vojko i njegovi Komunalci bazirano na zadnjim znastvenim otkricima. Vojko je cak 50-tak puta putovao u Barcelonu da izuci i usavrsi takav sistem.

  • Mullo DeCittanova
    Mullo DeCittanova   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 11:25

    Ako bilokome nešto nij jasno, samo neka se zapita:
    Ma gdje živim??!

  • Memi
    Memi   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 11:01

    Hoce li ikada netko odgovarati za stete nanesene losim poslovanjem? Ili sam se mozda probudila u Zoni sumraka?

  • M.Trošelj
    M.Trošelj   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 10:50

    Mi postavljamo pitanja, odgovor se nameće sam po sebi.
    Novinari postavljaju pitanja, odgovor se nameće sam po sebi.
    Organi gonjenja ne postavljaju pitanja.
    Možda upravo zato što se odgovor nameće sam po sebi.

  • idiotidioticus
    idiotidioticus   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 9:49

    Ceterum censeo - polit benzinom i užgat......

    • radnica
      radnica   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 11:39

      Uostalom, mislim da Kartagu valja razoriti.

  • zsapunar
    zsapunar   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 9:28

    Jednom ću napraviti eksperiment, sada me bilo strah jer od svojih primanja ne bih mogao platiti, ali evo, u prosincu mi je dio računa za grijanje iznosio 1625 kn. Stan 59 m2, 4 radijatora, od toga dva trajno zatvorena, radi samo u kuhinji i dnevnoj sobi i to ujutro i predvečer, pa do gašenja. I sada me zanima koliki bi mi iznos bio da se stan grije cijeli dan? I koji bi iznos bio da grijem cijeli stan, sva 4 radijatora? Ako sve to računa stvarni utrošak, onda bi po njihovom račun trebao iznositi minimalno 3.250 kn?!?! Dobro jesu li oni normalni i kada će se ovome stati na kraj?

    • Siroke
      Siroke   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 11:34

      Posalji kopiju gradonacelniku jer covjek NE VJERUJE.., i trazi od njega ocitovanje. Jedno su organizacija maskare a drugo sitem grijanja..,i naravno sluzbeba putovanja u Barcelonu..,

    • Siroke
      Siroke   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 11:34

      Posalji kopiju gradonacelniku jer covjek NE VJERUJE.., i trazi od njega ocitovanje. Jedno su maskare a drugo sitem grijanja..,

    • Baldrick
      Baldrick   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 10:13

      Na svakom računu piše kolika je obračunata potrošnja u kWh za pojedinog potrošača i mora biti i podatak koliko je potrošila cijela zgrada. Zbroj svih pojedinačnih potrošnji u zgradi mora biti jednak onome što je očitano na glavnom kalorimetru. Ako je zbroj različit, znači da je napravljena greška u obračunu. Pretpostavljam da bi predstavnik stanara od Energa morao na zahtjev dobiti podatke za sve stanare i provjeriti. Također bi valjalo kontrolirati je li glavni kalorimetar točno očitan.
      Treba provjeriti ispravnost razdjelnika. Ako je radijator isključen, a „štanca“ impulse, treba reklamirati. Podatke za svaki radijator u zgradi trebala bi na zahtjev dati firma koja je ugradila razdjelnike, a to možeš i sam provjeriti na razdjelniku.

  • LEX
    LEX   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 9:20

    Radi se o tipicnoj Rvatskoj prici i prijevari korisnika pod blagoslovm drzave. Potrazite malo tko su imena i prezima iza uvoznika svih tih kvazi mjernih razdjelnika i kalorimetara pa ce Vam sve biti jasno vrlo brzo. Kada imate prozivod sa 100% marze a drzava natjera 1 mil. ovaca da ga moraju kupiti...Poduzetnisvto...na HR nacin.

  • LEX
    LEX   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 9:19

    Radi se o tipicnoj Rvatskoj prici i prijevari korisnika pod blagoslovm drzave. Potrazite malo tko su imena i prezima iza uvoznika svih tih kvazi mjernih razdjelnika i kalorimetara pa ce Vam sve biti jasno vrlo brzo. Kada imate prozivod sa 100% marze a drzava natjera 1 mil. ovaca da ga moraju kupiti...Poduzetnisvto...na HR nacin.

    • Antiseptik
      Antiseptik   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 13:39

      Tako je. Sve sami veliki poduzetnici.
      Kad im nema države nemaju ni za biber i propadaju.

  • Baldrick
    Baldrick   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 8:37

    Razdjelnici NISU obavezni! Poanta zakona i EU direktive je u individualnom mjerenju potrošnje, a potrošači mogu birati između razdjelnika i kalorimetara. Problematične su stare socijalističke zgrade u kojima vertikale idu kroz stanove. Da bi se ugradio kalorimetar koji je precizniji, potrebno je rekonstruirati cijelu mrežu u zgradi, a to može biti i 15000 kuna po stanu skuplje od ugradnje razdjelnika. Sigurno postoji veliki broj zgrada koji si to ne može priuštiti i zato se odlučuju na razdjelnike. Kakva bi se tek galama digla da je zakon obvezao samo na ugradnju kalorimetara!
    Niti razdjelnici niti kalorimetri ne utječu na račun. Utječe energetska učinkovitost stana i navike potrošača (i naravno, cijena koju određuje toplana). U energetski neučinkovitim stanovima (loša stolarija, rubni stanovi) računi su i dalje veliki, ali ne zato što im se zbog razdjelnika povećala potrošnja već zbog toga što su do sada plaćali prosječnu potrošnju koja je bila manja od njihove tj. "šlepali" su se na račun susjeda. U takvim stanovima oni s kalorimetrima mogli bi imati još i veće račune jer plaćaju čistu potrošnju bez onih "solidarnih" 20% kao kod razdjelnika.

    • Luka Rakamaric
      Luka Rakamaric   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 14:08

      Razdjelnici poticu mijenjanje 'navika'. Istodobno nagradjuju mene koji sam uvijek imao te navike. Termoventile imam vec od prije i bili su u upotrebi. Nije bilo luftanja na kip, odlazenja na skijanje ili vikend bez gasenja radijatora i slicno.

  • tataradi
    tataradi   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 8:03

    "Volim grad koji tece"...

  • Adriana Lovorić
    Adriana Lovorić   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 7:39

    Imam zatvorene radijatore pa ispada da zapravo sebi štetim, a ne štedim. Ako otvorim radijatore uštedjet ću susjedu, a sebi opet naštetiti???? Ovdje nema normalnog samo ludog i zbunjenog!!!

  • Adriana Lovorić
    Adriana Lovorić   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 7:39

    Imam zatvorene radijatore pa ispada da zapravo sebi štetim, a ne štedim. Ako otvorim radijatore uštedjet ću susjedu, a sebi opet naštetiti???? Ovdje nema normalnog samo ludog i zbunjenog!!!

  • Adriana Lovorić
    Adriana Lovorić   Objavljeno: 15. veljače 2016. u 7:37

    Imam zatvorene radijatore pa ispada da zapravo sebi štetim, a ne štedim. Ako otvorim radijatore uštedjet ću susjedu, a sebi opet naštetiti???? Ovdje nema normalnog samo ludog i zbunjenog!!!