03.03.2016
כ"ג באדר תשע"ו
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו אזורי הפצה החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
03.03.2016
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר

שמוליק זכאי

אקטיביזם מדיני?ביטחוני?כלכלי

מנהיגותו של ראש הממשלה אשר הוביל לעיסקת שליט נותנת תקווה למדיניות מתבקשת של יוזמה ויכולת ביצוע.

חמישה אירועים בעלי משמעות אסטרטגית עברו על מדינת ישראל בשלהי הקיץ והסתיו:

התערערות המשטרים הערביים במזרח התיכון, הניסיון המדיני פלשתיני באו"ם, השינויים בכלכלה הגלובלית, המחאה החברתית ועיסקת גלעד שליט.

הסדר הקיים היום בעולם השתנה. מרכיבי המשוואה שהרכיבו את העולם הישן כבר לא רלוונטיים, לכן נדרשת חשיבה שונה ודרך אחרת.

המסקנה המתבקשת היא שרק אקטיביזם מדיני, ביטחוני, כלכלי וחברתי יכול לנווט את מדינת ישראל בסערה המדינית-ביטחונית-כלכלית-חברתית המתרחשת לנגד עינינו במזרח התיכון ובעולם כולו.

בבסיס החשיבה האסטרטגית החדשה חייבת המדיניות הישראלית להיות מבוססת על אקטיביזם, יוזמה, עשייה ויכולת ביצוע. בחזית הביטחונית ישראל חייבת לבסס את מדיניותה על "הרתעה אקטיבית". הרתעה מושגת לא רק כשהצד שמנגד חושב שיש לך יכולת תקיפה אלא, אלא כשהוא גם מאמין שבמידת הצורך לא תירתע מלהפעיל אותה יכולת. אז ורק אז יש סיכוי שהיריב יירתע מלפעול נגדך וינקוטבגישה פרגמטית.

מדיניות הפעלת הכוח הנכונה במבצע עופרת יצוקה ולאחריה, ומדיניות ההרתעה מול חיזבאללה בלבנון אחרי מלחמת לבנון השנייה, הם העדות לכך שהרתעה לא מייצרת רק ביטחון אלא גם יוצרת פרגמטיזם אצל היריב - תעיד על כך התגמשות חמאס בעיסקת שליט.

מדיניות של הרתעה אקטיבית חייבת להתקיים מעתה והלאה לא רק מול חמאס וחיזבאללה אלא בעיקר מול האיום הקיומי המתהווה, איראן. על ישראל לנקוט גישה אקטיבית מול האיום האיראני, לפעול להגברת הלחץ הבינלאומי על איראן ובעיקר לא להסיר שום אופציה מעל השולחן. רק אם יהיה ברור לעולם, ובמיוחד לאיראן, שמבחינת ישראל כל האופציות פתוחות - יש סיכוי להשיג הרתעה אפקטיבית.

בחזית המדינית ישראל חייבת לאמץ יוזמה מדינית אשר תבטיח את האינטרסים החיוניים ביותר שלה. אימוץ יוזמה בינלאומית, או לחלופין גיבוש יוזמה ישראלית, יבטיחו לא רק אורך נשימה ותמיכה בינלאומית אלא בעיקר יגבירו את הלחץ על הפלשתינים להתגמש ולנקוט גישה פרגמטית, וממילא ישפרו את היכולת לשמר את האינטרסים החיוניים לישראל.

אל מול השינויים הדרמטיים בעולם הערבי ישראל צריכה להיערך אחרת. עלינו להיות רגישים לכל פעולה שלנו ולהשפעתה על הרחוב הערבי, שהוא כיום הגורם הדומיננטי המשפיע על צורת הפעילות של המשטרים שמסביבנו. עלינו להעמיק את שיתוף פעולה הביטחוני עם המצרים (בעיסקת שליט ראינו כי זה אפשרי), להשלים את בניית הגדר, לשפר את המודיעין ולהיערך בכוחות ובשיטות אחרות מול התגברות איום הטרור מסיני.

גם בחזית הכלכלית-חברתית אסור לישראל להישאר פסיבית מול השינויים החברתיים המתרחשים, שהם תוצאה ישירה של תהליכים מסוכנים אשר התפתחו בשנים האחרונות בכלכלה ובחברה הישראלית. המחאה החברתית היא ביטוי מוצדק לדרישה לשינוי שמבטאים אזרחי ישראל. התשובות התיאורטיות (הגם שאינן מושלמות) בדמות מסקנות ועדת טרכטנברג והוועדה לצמצום הריכוזיות חייבות להפוך למעשים, ומהר. אחרי שראש הממשלה אימץ את המסקנות עלינו להבין כי כושר הביצוע הירוד והביורוקרטיה המכבידה, שכה מאפיינת את הפקידות הממשלתית, חייבים להשתנות. טובי המומחים סימנו את הדרך לפתרון. הביצוע תלוי ביכולת היישום של הממשלה.

על הממשלה לפתוח מייד בהידברות עם ההסתדרות ועם המעסיקים על שינויים מבניים במשק. רק הידברות כזו תמנע בריחת הון מישראל, תבטיח את הצמיחה, ותאפשר את האיזונים והשינויים בצורות ההעסקה ואת השכר המאפשר קיום הוגן מבלי להכניס את המשק לסחרור של שביתות ואנרכיה.

ישראל נמצאת כיום בצומת דרכים ייחודי בתולדותיה. בעיסקה לשחרור שליט ובהתמודדות עם המחאה החברתית הראה ראש הממשלה כי קיימת בו היכולת המנהיגותית להוביל את השינוי הנדרש, שינוי אשר יוביל את מדינת ישראל למקום אחר בדרך אחרת.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: