03.03.2016
כ"ג באדר תשע"ו
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו אזורי הפצה החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
03.03.2016
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
כשלדוד בן?גוריון עוד היה שיער

זו רק אחת מהתמונות שיהיו זמינות מעתה ברשת, כחלק מפרויקט המתעד את ההתיישבות בארץ ישראל • "כעת כל אחד יוכל לחזות איך נראית, לא רק נכתבת, ההיסטוריה"

יעל ברנובסקי, כתבתנו לענייני חינוך

משפחת בן?גוריון. במרכז: דוד בן?גוריון
|
צילום: המרכז למדיה דיגיטלית, ספריית יונס וסוראיה נזריאן, אוניברסיטת חיפה
ג'מוסים בחולה
|
צילום: המרכז למדיה דיגיטלית, ספריית יונס וסוראיה נזריאן, אוניברסיטת חיפה
פלוגות הלילה של וינגייט
|
צילום: המרכז למדיה דיגיטלית, ספריית יונס וסוראיה נזריאן, אוניברסיטת חיפה

איך נראה ראש הממשלה הראשון, דוד בן-גוריון, עם שיער? זו רק אחת השאלות שיהיה אפשר לקבל עליה תשובה בלחיצת כפתור באינטרנט, בזכות מיזם משותף של מעבדת "ביתמונה", החוג ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת חיפה וספריית האוניברסיטה.

מאות תמונות סטילס מתחילת המאה הקודמת, הממחישות את בניין הארץ, את יסוד החקלאות ביישובים ואת הקמת המפעלים השונים, עברו תהליך של דיגיטיזציה, והן נגישות כעת לקהל הרחב באתר האינטרנט של ספריית האוניברסיטה ע"ש יונס וסוראיה נזריאן. הדיגיטיזציה גם תשמר את התמונות ההיסטוריות לדורות הבאים.

החומרים נמסרו למאגר המרכז למדיה דיגיטלית בספרייה ממגוון רחב של תורמים ומקורות, בעיקר אוספים פרטיים. המאגר מציע למשתמש נקודות גישה כרונולוגיות, נושאיות וגיאוגרפיות לאוספי תצלומים של ארץ ישראל. המטרה העיקרית של פעילות השימור הדיגיטלי היא תיעודם ושימורם של התכנים האצורים בחומרים הפיזיים, הצלתם מבליית החומר והנגשתם לציבור ולצורכי הוראה ומחקר בכפוף לחוק זכויות יוצרים.

"מאגר תצלומי ארץ ישראל הוא מאגר עשיר ביותר של חומרים ויזואליים המתעדים את ההיסטוריה של ארץ ישראל, והוא מפותח, מנוהל ומתוחזק על ידי ספריית האוניברסיטה", תיארה אורה זהבי, ראש תחום מדיה, את חלקה של הספרייה ביצירת המאגר.

"קיומו של המאגר והנגישות אליו בכל בית יעשירו את חקר תולדותיה של ארץ ישראל", אמר ד"ר ירון פרי, ראש החוג ללימודי ארץ ישראל, והוסיף: " גם פעילות השימור של מבנים ואתרי מורשת הרווחת במחוזותינו לאחרונה תצא נשכרת. עתה יכול כל חוקר, תלמיד או מי שהנוסטלגיה קרובה לליבו לחזות כיצד נראית ולא רק כיצד נכתבת ההיסטוריה של ארץ ישראל".

"חלק מהמחקר ההיסטורי אינו הטקסט הכתוב אלא גם הטקסט הויזואלי. משום שמדובר באוספים של אנשים פרטיים, יש כאן מקום לאנשים שלא עמדו באור הזרקורים אבל כן בלב העשייה", אמר פרופ' גור אלרואי מהחוג ללימודי ארץ ישראל וראש בית הספר להיסטוריה.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: