layout-wrota-lipiec2014-tlo-pustakostka

promocja.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka 

Bulgarian Czech English French German Italian Polish Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian

 

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

 
Z wizytą u księcia pana…

Z wizytą u księcia pana…

Łańcut - najsłynniejsza i jedna z najwspanialszych w Polsce rezydencji magnackich, która posiada zachowane wspaniałe wnętrza mieszkalne, unikatową w skali Europy powozownię z bezcenną kolekcją luksusowych pojazdów, pachnącą storczykarnię, kolekcję sakralnej sztuki Wschodu.

Na falach jeziora…

Na falach jeziora…

Jezioro Solińskie to miejsce wymarzone dla wodniaków, miejsce rekreacyjnych kąpieli, przybrzeżnych spacerów kajakiem, czy rowerem wodnym, jak również nauki trudnej, lecz pięknej sztuki żeglowania.

Szlakiem smaków i zapachów

Szlakiem smaków i zapachów

Aby poznać region nie wystarczy zwiedzić zabytki, przejść Połoniny, zobaczyć szyby naftowe. To nie wszystko. Trzeba odwiedzić przyjazne karczmy i restauracje, aby dzięki serwowanym przez nie regionalnym potrawom poczuć smak Podkarpackiego.

Spacer zaporą i pod dnem jeziora

Spacer zaporą i pod dnem jeziora

Zapora na Jeziorze Solińskim to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów regionu. Spacer jej deptakiem jest obowiązkową atrakcją turystyczną. Jednak nie każdy wie, że tę monumentalną zaporę można obejrzeć także od wewnątrz. Zwiedzający znajdują się nawet 5 metrów poniżej poziomu dna Jeziora Solińskiego.

Szlakami Połonin

Szlakami Połonin

Przyroda Bieszczad i Beskidu Niskiego to magiczny świat łączący w sobie dzikość i harmonię, to świat ekscytujących wrażeń, a zarazem miejsce ciszy i spokoju

Mieszanka artystycznych wizji

Mieszanka artystycznych wizji

Rękodzieło jest szczególnym miejscem spotkania sztuki ludowej ze sztuką współczesną, przeszłości z teraźniejszością. Efektem tego jest barwna, pełna zaskoczeń, ciekawych połączeń, niezwykle plastyczna mieszanka artystycznych wizji, ludzkiego talentu, wyjątkowości miejsc i ludzi. Tutaj rękodzieło posiada także szczególną cechę – wpływ różnych kultur.

Forty, schrony, militaria

Forty, schrony, militaria

Wspaniałe dzieło myśli technicznej i jedna z trzech największych po Antwerpii i Verdun twierdz w Europie znajduje się tuż przy granicy z Ukrainą. Twierdza Przemyśl do dziś fascynuje i zachęca do poznawania kolejnych jej tajemnic.

Podkarpacki dialog kultur

Podkarpacki dialog kultur

Kultura regionu jest fenomenem, kategorią kulturową oznaczającą pewien stan świadomości, typ wrażliwości i wyobraźni. Ukształtował się tutaj oryginalny, nie spotykany gdzie indziej, splot wielu kultur. Podkarpackie stało się przestrzenią geograficzną, w której przenikały się – i w jakiś sposób nadal przenikają – kultury, gdzie elementy jednej wzbogacają drugą.

W kręgu dźwięków pogranicza

W kręgu dźwięków pogranicza

Muzyka pogranicza posiada w sobie całą gamę dźwięków, które charakterystyczne są dla wszystkich występujących tutaj kultur. Tak więc brzmią tutaj melodie klezmerskie, muzyka łemkowska, śpiewy cerkwi prawosławnych i chóry gregoriańskie. Ten melanż muzyczny pozwala na odnalezienie dla każdego odwiedzającego region coś fascynującego dla siebie. Niezapomnianą podróż muzyczną…

Szlachecka przeszłość

Szlachecka przeszłość

Zamki, pałace, dwory i dworki od wieków wpisywały się w historię regionu, w krajobraz architektoniczny, kulturowy i dzieje społeczne. Warto zajrzeć do pałaców, dworów i dworków, których na terenie województwa jest wiele. Trzeba pospacerować ścieżkami starych parków, które były świadkami losów mieszkańców szlacheckich siedzib.

Śnieżny świat

Śnieżny świat

Jest tak piękna, że zapiera dech. Nie pozwala oderwać oczu, każe wracać i zachwycać się dalej. Zima w Bieszczadach dla każdego, kto choć raz ją zobaczył, staje się wielką odwzajemnioną miłością...

Drewniane arcydzieła

Drewniane arcydzieła

W zapachu drewna, kadzideł, w skrzypieniu starych podłóg, w tajemniczym półmroku drewnianych kościołów i cerkwi znajduje się niezwykły urok. Ich wdzięk i piękno, ukryte pośród drzew, zawierają w sobie historię tego regionu. W drewnianej architekturze jest coś fascynującego, jest w niej jakaś cisza i zaduma.

Łukasiewicz, nafta i lampy

Łukasiewicz, nafta i lampy

Poczuć zapach nafty i zobaczyć, jak wydobywało się ją w poł. XIX w., można tylko tutaj. Kiwony, kieraty, stare szyby wiertnicze, z których na dodatek wiele jest nadal czynnych, wpisują się w pejzaż regionu od ponad 150 lat. Początki światowego przemysłu naftowego to właśnie Podkarpacki oraz jego twórca i wynalazca lampy naftowej - Ignacy Łukasiewicz. W Muzeum Podkarpackim w Krośnie można obejrzeć największą w Europie kolekcję lamp naftowych. 

Podkarpackie tradycje lotnicze…

Podkarpackie tradycje lotnicze…

Świat widziany z lotu ptaka wyzwala w człowieku emocje dotąd nieznane. Poczucie niczym nieograniczonej przestrzeni i podniebnej swobody „uskrzydla” człowieka. Podkarpackie tradycje szybowania w przestworzach sięgają XVIII w., potem Adama Ostaszewskiego ze Wzdowa – twórcy polskiej awioniki i Centralnego Okręgu Przemysłowego - najambitniejszego gospodarczego planu Polski międzywojennej, który przyniósł dzisiejszemu Podkarpackiemu nie tylko olbrzymi skok cywilizacyjny, ale także wyznaczył późniejsze kierunki rozwoju gospodarczego.

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2014 JoomlaWorks Ltd.