Saab 92

Po zakończeniu II wojny światowej zaczęto mysleć o rozpoczęciu produkcji samochodu osobowego. Zadanie stworzenia nowego zespołu otrzymał Gunnar Ljungströn. W pracach tych uczestniczył również stylista Sixten Sason. Drewniany projekt nadwozia modelu w skali 1:1 powstawał bardzo szybko. Podczas pierwszej prezentacji, szefowie Saaba oraz zaproszeni goście zwrócili uwagę na czarne, lśniące nadwozie samochodu. Tym większe było ich zdziwienie, gdy dowiedzieli się, że wypolerowano je... pastą do butów. W ramach oszczędności zastąpiła ona tradycyjny lakier.

ursaab

Ręcznie zbudowany pierwszy prototyp Saab 92001, nazwano go "Ursaab", co po szwedzku znaczy po prostu "Pierwszy Saab", był już gotowy w 1946 roku, ale prezentacja auta odbyła się rok później. Pokazano go dziennikarzom po raz pierwszy dnia 10 czerwca 1947 roku w kantynie ówczesnej siedziby firmy w Linkoping. Co ciekawe był to drugi egzemplarz 90002 a nie 90001. Samochody różniły się zastosowaną w nich szybą czołową ( pierwszy prototyp miał dzieloną szybę czołową, drugi zaś już jednolitą). Aerodynamiczne linie auta były, jak na ówczesne warunki, niemal rewolucyjne. Co ciekawe, samochód ten adresowano do przeciętnego obywatela Szwecji żyjącego w warunkach powojennej dekoniunktury gospodarczej. Teoretycznie zatem, można było spodziewać się pojazdu taniego w produkcji i skrajnie funkcjonalnego. W takich przypadkach wyrafinowanie stylistyczne schodzi zwykle na drugi plan. W przypadku kultowego Saaba było nieco inaczej, bowiem nie przypominał on żadnego innego produkowanego wówczas samochodu. Ursaab miał niewiarygodny jak na rok 1946 współczynnik oporu powietrza, który wynosił 0,32. Był to wynik prawie o połowę lepszy od innych aut na rynku. Jego sylwetka była doskonalona w tunelu aerodynamicznym, a tego typu procedury, rutynowo stosowane przez inżynierów i konstruktorów w branży lotniczej, praktycznie nie istniały jeszcze w przemyśle motoryzacyjnym.

saab 92

Dla konstruktorów ważne były także aspekty bezpieczeństwa. Saab 92 był pierwszym samochodem przewidzianym do seryjnej produkcji, który posiadał klatkę bezpieczeństwa. Słupki A, B i C zostały wzmocnione, podobnie jak struktura dachu, by przeciwdziałać skutkom dachowania auta. Całość karoserii zaprojektowano właśnie pod kątem odporności na zderzenia. Ursaab był nowatorski z wielu powodów. Miał nadwozie samonośne, takie sam jak jest obecnie stosowane w samochodach osobowych, co w latach 50-tych nie było takie oczywiste. Napęd stanowił dwusuwowy, dwucylindrowy silnik konstrukcji DKW. Posiadał pojemność 764 cm3 i moc 25 KM połączony z 3-biegową skrzynia biegów. Silnik był umieszczony również w nowatorski sposób. Zamocowano go razem ze skrzynią poprzecznie. Silnik napędzał koła przednie. Było to zerwanie z tradycją umieszczania silnika wzdłużnie i napędzania kół tylnych. "Pierwszy Saab" przekonał szefów szwedzkiej firmy do zainwestowania w produkcję samochodów. Seryjna produkcja tego auta ruszyła w grudniu 1949 roku. Na tle powojennych samochodów o ostrych liniach karoserii, wyłupiastych kloszach reflektorów i stromo opadających kratach wlotu powietrza wieńczących maskę, Saab wyglądał bardzo niekonwencjonalnie. W pierwszym roku produkcji (1950), wyprodukowano zaledwie 700 sztuk i wszystkie w kolorze ciemnozielonym. Powodem były zapasy niewykorzystanej farby z czasów wojny. Model ten znany jest dzisiaj, jako Saab 92a. Wyprodukowano 14,828 sztuk tej wersji.

saab92

Na rok modelowy 1953, przygotowano zmodyfikowaną wersję, zwaną 92b. Przede wszystkim pojawiła się w końcu klapa bagażnika a jego pojemność wzrosła prawie o jedną trzecią. Na poprawę funkcjonalności wnętrza wpłynęło też zastosowanie wyjmowanej tylnej kanapy. Powiększono też tylną szybę, co poprawiło widoczność do tyłu. Nie zabrakło też zmian pod maską. Dzięki zastosowaniu nowego gaźnika Solex32BI, moc silnika wzrosła do 28 KM. Jeśli chodzi o nadwozie, to oczywiście poszerzono paletę kolorów. Oprócz zielonego, dostępne były: szary, szaroniebieski, czarny i bordowy (od 1954). Po wyprodukowaniu 20,128 sztuk obu wersji produkcję zakończono w 1956r.

W grudniu 1955 roku Saab zaprezentował jego następcę - model 93.

Zdjęcia pochodzą z: www.saabhistory.com, www.saab-gt.pl

Copyright © 2009 www.saaby.pl