TARGYAK
2011-11-29
Trend Guide

Újabb magyar Red Dot

Toronyi Péter lámpája Red Dot-díjas.

A Nissyoku nevű világítótest 2010-ben készült egy BA harmad éves egyetemi tervezési feladat keretében. A Koizumi International Lighting Design Pályázatra tervezett a most MA második évfolyamára járó Toronyi Péter tervező. A tervezési feladat témavezetője Püspök Balázs volt.

fotó © Toronyi Péter

A lámpa 2010-ben megnyerte a Koizumi International Lighting Design Pályázatatot, majd 2011-ben megnyerte a Magyar Formatervezési Díjat is diák kategóriában és most 2011. November 25-én megnyerte a Red Dot Design-díjat a világ legnagyobb presztizsű design elismerését és 2012 végére kész termékké válik a Nissyoku lámpa és a magyar és a nemzetközi piacon is megvásárolhatóvá válik.

„A lámpa két oldalán egy-egy lencseformájú panel egy mágnes segítségével bármely irányba elmozdítható, így használója szabályozhatja a fényerősséget. … A termék a progresszív ipar és gazdaság jegyében újrahasznosított műanyagból készült.” A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem MA formatervező szakán tanuló Toronyi Pétert mindig is érdekelték a lámpák, fantasztikusnak tartja, ahogy a fény élettel tölti meg az élettelen tárgyakat; éppen ezért a környezetében is sok lámpa van. „Este kétfajta világításra van szükségem: egy funkcionális világítás a munkámhoz, és egy hangulatvilágítás a kikapcsolódáshoz” – avat be lámpákhoz fűződő viszonyába Péter.

A napfogyatkozás szépségét, ritkaságát jeleníti meg a két gömb áthatásából létrejött Nissyoku lámpa, amely használható csillárként, falilámpaként és asztali lámpaként egyaránt. A tervezési és prototípus gyártási folyamat fél évig tartott. Péter öt darab lámpát készített kézzel ez idő alatt, de csak négy van a birtokában, mert egyet a japán design megalapozásában jelentős szerepet vállaló Kenji Ekuan rendelt tőle, aki az 1957-ben megalapított formatervező stúdiójával vált híressé.

A Nissyoku akár fröccsöntéssel, akár fémnyomással, akár kerámiaöntéssel könnyen sorozatgyártható. Péter elképzelése a fröccsöntés, mert így lehet nagy sorozatszámban legegyszerűbben és leggyorsabban legyártani a lámpát. A sorozatgyártás érdekében már folynak a tárgyalások egy hazai céggel. A Nissyoku a japán KOIZUMI International Lighting Desing Competiton for Students című hallgatói pályázaton első helyezést ért el, és elnyerte az ehhez a versenyhez kapcsolódó webes szavazás Excellent Design díját is. Péter a lámpán kívül tervezett már többek között arculatot borospincének, Paprikumnak elnevezett paprika mozsarat, illetve mosógépet is."

fotó © Toronyi Péter

fotó © Toronyi Péter

A díj magyar vonatkozása, hogy az idei pályázati periódusban Red Dot-díjat nyert Co&Co; stúdió Cocodice készségfejlesztő játéka (Cosovan Attila, Cosovan  Tamás,  Hoffer Gábor, Hosszú Gergely, Nagy Richárd, Nagy Zsuzsa, Oravecz András, Sümegi Éva). Ezt megelőzően 2009-ben Gyimóthy György fali display fejlesztése (Mobilia Artica Kft.) kapott minősítést, 2005-ben Losonczi Áron és a fényáteresztő LiTraCon beton nyert. Az idei év szenzációja volt a "best of the best" kategóriáben most először díjazott magyar munka, Lepsényi Imre és munkatársai által az Izraeli Kulturális Intézet számára készített grafikai arculat.

fotó © Toronyi Péter

fotó © Toronyi Péter

A Red Dot Díj átadó gálát a Red Dot Design Múzeumban rendezték meg Szingapúrban. A Red Dot Design Award  2011-re 3.536 munkát neveztek a pályázatra 54 országból és a 252 munka kapta meg a Red Dot Design-díjat.

Gratulálunk!

Kommenteléshez be kell lépni.         Regisztráció


 

Grill, Porsche design módra.

 

NKA