Polska  

LATARNIA MORSKA W ŚWINOUJŚCIU

 

Wysokość wieży - 64,8 m

Wysokość światła - 68,0 m n.p.m.

 

Historia latarnictwa morskiego w Świnoujściu sięga XII wieku, kiedy to rolę latarni pełniło olbrzymie ognisko palone na wzniesieniu. Usytuowane w Chorzelinie, osadzie położonej na północ od Warszowa, wskazywało drogę żeglarzom i kupcom wolińskim. Ówczesna droga
morska wiodąca od Bałtyku przez rzekę Świnę (środkowe ujście Odry) oddzielała leżące obok siebie wyspy Uznam i Wolin. Przesmykami Świny wiodła do portu macierzystego w Wolinie. Obecna latarnia morska w Świnoujściu po raz pierwszy swoim światłem rozbłysła 1 grudnia 1857 roku. Budowa jej trwała niespełna trzy lata począwszy od 1854 roku. Dziś jest niewątpliwie wizytówką Świnoujścia oraz jedną z największych atrakcji turystycznych tego typu na polskim wybrzeżu. Wysoka na 68 metrów, licząca ponad 300 krętych schodów jest najwyższą latarnią nie tylko naszego wybrzeża, ale również najwyższą na Bałtyku oraz jedną z najwyższych na świecie.

Po zakończeniu w 2000 roku generalnego remontu trwającego od listopada 1998 roku, latarnia po wielu latach została ponownie udostępniona do zwiedzania. Obecnie przeżywa swój wielki renesans. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Pana Józefa Cięciela przewodniczącego Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Miłośników Latarni Morskich oraz pomagającej mu Pani Ani Olejniczak funkcjonuje dziś utworzone w przyległym do latarni budynku muzeum. Ze względu na trudne warunki nawigacyjne na Odrze, na południe od Świnoujścia, latarnia oprócz światła białego emituje także światło czerwone. Od 1958 roku pełni rolę radiolatarni. Wysyła sygnał rozpoznawczy "SW" wg alfabetu Morse'a.

 

Atrakcje latarni:

Muzeum:

Czynne jest codziennie przez cały rok w godzinach od 10.00 do 18.00. Obejrzeć można mnóstwo ciekawostek. Między innymi strój nurka ważący 70 kg z butlami po 12 kg każda czy też żarówkę z latarni o mocy 4.200 W. Przed wejściem do budynku stoją stare łodzie rybackie.

 

tel. 091 321 61 03

 

Charakterysyka światła latarni w Świnoujściu. Źródłem światła jest układ optyczny składający się z bębnowej soczewki Fresnela o średnicy 1,8m i wysokości 2,9m, żarówki o mocy 4200W ze zmieniaczem w przypadku przepalenia oraz obracających się przesłon odpowiedzialnych za charakterystykę światła. Od strony szlaku wodnego na Świnie (południowy zachód) znajduje się filtr optyczny, dzięki któremu z tego kierunku światło latarni widoczne jest jako czerwone.

 

ZOBACZ BAZĘ NOCLEGOWĄ:
Świnoujście, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo, Jarosławiec, Ustka, Rozewie, Jastarnia, Hel, Sopot, Gdańsk, Krynica Morska

 

Latarnie Morskie 
Portal Turystyczny Max Media