یکشنبه 8 آذر 1394 - 16:56
پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به جوانان غربی
پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به جوانان غربی

رهبر معظم انقلاب اسلامی از جوانان کشورهای غربی خواسته‌اند بر مبنای یک شناخت درست و با ژرف‌بینی بنیان‌های یک تعامل صحیح و شرافتمندانه را با جهان اسلام پی‌ریزی کنند.

این پیام روز یکشنبه هشتم آذر ماه در پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری منتشر شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی خطاب به جوانان کشورهای غربی با اشاره به حوادث تلخی که گروه تروریستی داعش در پاریس، پایتخت فرانسه رقم زد، تاکید کردند مشاهدۀ رنج هر انسانی در هر نقطه از جهان اندوهبار است.

انزجار از تروریست‌ها

رهبر انقلاب فرمودند: «هر کس که از محبت و انسانیت بهره‌ای برده باشد از دیدن این صحنه‌ها متأثر و متألم می‌شود، چه در فرانسه رخ دهد، چه در فلسطین و عراق و لبنان و سوریه. قطعاً یک میلیارد و نیم مسلمان همین احساس را دارند و از عاملان و مسببان این فجایع منزجر و بیزارند.»

ایشان همچنین با تاکید بر اینکه تروریسم «درد مشترک» امروز جهانیان است، افزودند بین ناامنی‌های اخیر در فرانسه و رنج مردم عراق، یمن، سوریه و افغانستان تفاوتی عمده وجود دارد.

مقام معظم رهبری تصریح کردند: «نخست اینکه دنیای اسلام در ابعادی به مراتب وسیع‌تر، در حجمی انبوه‌تر و به مدت بسیار طولانی‌تر قربانی وحشت‌افکنی و خشونت بوده است،  دوم اینکه متاسفانه این خشونت همواره از طرف برخی قدرت‌های بزرگ به شیوه‌های گوناگون و به شکل مؤثر حمایت شده است.»

تضاد سیاستهای غرب

آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با انتقاد از نقش امریکا در ایجاد، تقویت یا تسلیح القاعده و طالبان افزودند: «حامیان آشکار و شناخته شدۀ تروریسم تکفیری علی‌رغم داشتن عقب مانده‌ترین نظام‌‌های سیاسی، همواره در ردیف متحدان غرب جای گرفته‌اند و این در حالی است که پیشروترین و روشن‌ترین اندیشه‌های برخاسته از مردم سالاری‌های پویا در منطقه، بی‌رحمانه مورد سرکوب قرار گرفته است. برخورد دوگانه‌ی غرب با جنبش بیداری در جهان اسلام نمونۀ گویایی از تضاد در سیاست‌های غربی است.»

داعش، تلاقی استعمار و افراطی‌گری

ایشان همچنین با اشاره به اینکه گروه‌های فرومایه‌ای مثل داعش زاییده‌ی پیوندهای ناهمگون فرهنگی هستند، فرمودند: «اگر مشکل واقعاً عقیدتی بود، می‌بایست پیش از عصر استعمار نیز نظیر این پدیده‌ها در جهان اسلام مشاهده می‌شد، در حالی که تاریخ خلاف آن را گواهی می‌دهد.»

رهبر معظم انقلاب تصریح کردند: «مستندات مسلم تاریخی به روشنی نشان می‌دهد که چگونه تلاقی استعمار با یک تفکر افراطی و مطرود آن هم در دل یک قبیلۀ بدوی، بذر تندروی را در این منطقه کاشت. وگرنه چگونه ممکن است از یکی از اخلاقی‌ترین و انسانی‌ترین مکاتب دینی جهان که در متن بنیادین خود گرفتن جان یک انسان را به مثابۀ کشتن بشریت می‌داند، زباله‌ای مثل داعش بیرون بیاید.»

محکومیت بربریت اسرائیل

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین ضمن انتقاد از سکوت بین‌المللی در برابر جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین، فرمودند: «آیا در دنیای امروز قساوت دیگری را در این حجم و ابعاد و با این تداوم زمانی می‌شناسید؟ به گلوله بستن بانویی در وسط خیابان فقط به جرم اعتراض به سربازِ تا دندان مسلح، اگر تروریسم نیست، پس چیست؟ این بربریت چون توسط نیروی نظامی یک دولت اشغالگر انجام می‌شود، نباید افراطی‌گری خوانده شود؟ یا شاید این تصاویر فقط به این علت که 60 سال مکرراً از صفحه تلویزیون‌ها دیده شده، دیگر نباید وجدان ما را تحریک کند.»

«منطق متناقض»

مقام معظم رهبری در ادامه همچنین لشگرکشی‌های سال‌های اخیر علیه کشورهای اسلامی را نمونه‌ای دیگر از منطق متناقض غرب خواندند و افزودند: «کشورهای مورد تهاجم، علاوه بر خسارت‌های انسانی، زیرساخت‌های اقتصادی و صنعتی خود را از دست داده‌اند، حرکت آنها به سوی رشد و توسعه به توقف یا کندی گراییده و در مواردی دهها سال به عقب برگشته‌اند. با وجود این، گستاخانه از آنان خواسته می‌شود که خود را ستمدیده ندانند. چگونه می‌توان کشوری را به ویرانه تبدیل کرد و شهر و روستایش را به خاکستر نشاند، سپس به آنها گفت که لطفاً خود را ستمدیده ندانید! به جای دعوت به نفهمیدن و یا از یاد بردن فاجعه‌ها، آیا عذرخواهی صادقانه بهتر نیست؟»

پرهیز از حرکت شتابزده

ایشان همچنین واکنش‌های عجولانه در مبارزه با تروریسم را اشتباهی بزرگ خواندند و تاکید کردند: «هر حرکت هیجانی و شتابزده که جامعۀ مسلمانان ساکن اروپا و امریکا را که متشکل از میلیون‌ها انسان فعال و مسئولیت‌پذیر است، در انزوا، یا هراس و اضطراب قرار دهد و بیش از گذشته آنان را از حقوق اصلی‌شان محروم سازد و از صحنه اجتماع کنار گذارد، نه تنها مشکل را حل نخواهد کرد بلکه فاصله‌ها را عمق و کدورت‌ها را وسعت خواهد داد.»

رهبر معظم انقلاب اسلامی، سال گذشته نیز در پی حوادث تروریستی دیگری در فرانسه در نامه‌ای خطاب به جوانان اروپا و امریکای شمالی از آنان خواست درباره‌ انگیزه‌های سیاه‌نمایی گسترده علیه اسلام کاوش کنند و شناختی مستقیم و بی‌واسطه از دین اسلام پیدا کنند. [بیشتر بخوانید]

متن کامل نامه مقام معظم رهبری به عموم جوانان در کشورهای غربی 

 

برای اطلاع از تازه ترین اخبار ایران و جهان به کانال پرس‌ تی‌وی فارسی در تلگرام بپیوندید.