Digi-Foto ☀ digitálna fotografia jednoducho

Digitálna fotografia. Fenomén 21 storočia. Valec, ktorý už začal svoju víťaznú cestu do sveta fotografie. Digitálna fotografia bola ešte nedávno smiešny pokus zachytiť aspoň náznak obrazu na digitálne zariadenie. No klasická fotografia už dávno kríva. Fotolaboratóriá už dávno nerobia fotky klasickou foto cestou cez zväčšovák. Skenujú negatívy a na fotke z filmu tak nenájdete viac informácií, ako na fotke z trojmegapixelového fotoaparátu. Je to žalostné, ale je to fakt. Preto je digitálna fotografia tak úspešná. Odstraňuje potrebu mať fotky na papieri.

digitálna fotografiaSpravíte si foto a hneď ho vidíte. Aj kvalita digitálnej fotografie sa prudko zlepšuje. Bežný digitálny fotoaparát už dnes celkom hladko postačí na bežné použitie do tlače – reportáže, dokument, produktová fotografia. Pomaly sa už stáva štandardom aj v štúdiovej fotografii.

Digitálna fotografia je fenomén, ktorý zničí filmovú fotografiu a bude to už čoskoro. Pár rokov a je koniec. Začne byť problém zohnať filmy, vývojky, ustaľovač. Tak ako kamsi zmizli 8 milimetrové filmy. Zmizli kotúčové magnetofóny a aj pásky. Miznú klasické kazety do kazetových magnetofónov, prichádzajú MP3 prehrávače. Končia videokazety, máme DVD rekordéry. Tak aj fotografia začína svoj prerod.

digitálna fotografia

Vyše 100 rokov sme fotografovali na emulziu, ktorá sa spracovávala chemickou cestou. 100 rokov vývoja – to sa podpísalo na kvalite. Klasický fotoaparát ste si kúpili a slúžil mnoho rokov.

Prichádza éra digitálnej fotografie. Jej vývoj je na začiatku. Preto sa dočkáme ešte zmien, ktoré nevieme dnes predpokladať. No jedno je jasné. Fotografia je a bude digitálna.

Tí, čo ste mali radi svoj zväčšovák a starú Prakticu, možno ešte “nedáte dopustiť na staré dobré”. Tak si to užite, kým sa ešte dajú kúpiť materiály a chemikálie. A my ostatní sa môžeme hneď pustiť do odhaľovania sveta digitálnej fotografie.

Testovací obrazec, ktorý som začal pred časom používať momentálne nie je dostupný, ani jeho fotografia.

Rýchlotest kalibrácie monitoru

Rýchlotest – prezeranie

Ak si chcete prezerať fotky na monitore počítača, mali by ste sa v prvom rade uistiť, či ich váš monitor zobrazuje správne.

Správne zobrazenie farieb nezáleží len ne monitore, ale aj na mnohých ďalších faktoroch a tak si farebnosť skontrolujte aj v prípade, že máte celkom nový monitor.

Na stránkach chcem.info v hornej časti je vždy takýto útvar – pomocou neho na prvý pohľad vidíte, či máte monitor nastavený správne.

Čo máte vidieť na tomto obrazci?

  1. jemné rozdiely medzi štvorcami predovšetkým v najtmavšej aj najsvetlejšej oblasti. Ak v najsvetlejšom štvorci vidíte tmavší a naopak – v najtmavšom štvorci vidíte o chlp svetlejší, váš monitor má výborne nastavený rozsah
  2. celý objekt musí mať presne neutrálnu farbu, nesmie byť “trochu domodra”, alebo “trochu do inej farby

Ak váš monitor tieto kritériá spĺňa, môžete si spokojne prezerať fotky, zrejme ich vidíte celkom presne tak, ako ich máte vidieť.

Tieto pásy by ste mali vidieť, ako prakticky celkom úplne plynulé prechody od čiernej do bielej.

Ukážka nesprávneho zobrazenia:

Viditeľná posterizácia – namiesto plynulého prechodu sú v poltónoch “schodíky”, čiže skoky.

Masívna posterizácia, na prezeranie fotografií celkom nevhodné nastavenie.

Ak si nie ste istí, či vidíte správne zobrazený obraz, prečítajte si návod na nastavenie a kalibráciu monitorov, až potom si prezerajte fotky.

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý |  mv@mix.sk  |  facebook  |  google+  |  instagram  | 

Dozvedeli ste sa niečo užitočné? Pomôžte vašim priateľom nájsť tieto stránky. Zdieľajte ich.

banner
Advertisment ad adsense adlogger