A játék lényege

A játék során a két elgurított dobókocka eredményére fogadhatunk. Az online verzióban a dobó személye irreleváns, így az azzal foglalkozó szabályokat itt mellőzük. A játékot körökre osztva játsszák!

Amennyiben a dobás eredménye:

  • 2, 3, vagy 12;  úgy az eredményt craps-nek nevezzük és az adott kör véget ér,
  • 7 vagy 11, az eredményt natural-nak hívhatjuk és az adott kör véget ér,
  • 4-5-6-8-9-10 számok valamelyike: az eredmény point és a kör folytatódik mindaddig, amíg a a dobó meg nem ismétli a pointot, vagy 7-et nem dob, vagy craps nem esik. Például, ha a dobó 8-at dobott, a kör mindaddig folytatódik, amíg 8-at (point megismétlése és az adott kör véget ér), 7-et (natural és az adott kör véget ér), vagy 2-3-12 valamelyikét (craps és az adott kör véget ér) nem dobja.

Fogadni a craps asztalon elhelyezett tétekkel lehet, mind a kör elején, mind pedig a kör közben. A kör tehát háromféleképpen érhet véget: point-tal, natural-lal, vagy craps-szel.  A craps asztalon a mezők kiosztása az alábbi képen látható.

1000px-Craps_table_layout.svg

 

A mezők értelme az alábbiak szerint alakul:

  • pass line: erre tét csak a come out dobás előtt tehető meg. Ezzel arra fogadsz, hogy nem fog craps (2, 3 vagy 12) esni a következő körben. Ez kijöhet úgy is, hogy a gurítás eredménye natural (7, 11), illetve úgy is, hogy a point megdobása után előbb sikerül befejezni  a kört, mintsem craps esne.
  • don’t pass bar: a pass line ellentéte, come out dobás előtt fogadható. Akkor nyer, ha a kör craps– el zárul (akár első dobásként, akár point dobás után).
  • come: a come mező egy adott játékos számára egyedi pass line, melyre bármikor fogadhat. Amint tesz rá valaki tétet, úgy működik, mintha a pass line-ra tenne az adott kör elején, csak a fogadás pillanatától “külön kört” számolnak rá.
  • don’t come bar: ahogy a come mező a pass line-ra hasonlít, ugyanolyan analógiában működik a don’t come bar és a don’t pass bar. Bármikor fogadható, értelme: mintha új kör kezdődne és a don’t pass bar-ra fogadnál.
  • c és e mezők: egyszeri fogadás felezett téttel (fele az e mezőkre, fele a c mezőkre) arra, hogy a következő dobás értéke 11 (e) vagy craps lesz (c). Ha a következő dobás értéke bármi más, a tét elveszik (tehát nem körön belül, hanem dobáson belül érvényes a fogadás).
  • any craps: arra fogadsz, hogy a következő dobás értéke craps. Ha bármi más, a tét elveszik.
  • any seven: a fogadás tétje, hogy a következő dobás értéke 7-es. Ha bármi más, a tét elveszik.
  • field: egyszeri fogadás arra, hogy a következő dobás a mezőben lévő számok valamelyike. Ha a következő dobás értéke bármi más, a tét elveszik (tehát itt sem körön belül, csak a következő dobásra érvényes a fogadás).
  • place&buy bets: ezek a come mező feletti számok alsó sávján fogadhatóak. A fogadás tárgya, hogy a megtett szám előbb  következik, mint a 7-es.
  • lay bets:  a come mező feletti számok felső sávján fogadhatóak, a fogadás tárgya, hogy a 7-es előbb fog következni, mint a fogadott szám. A place fogadások inverzeként is felfogható.
  • big 6 és big 8: itt arra fogadsz, hogy előbb fog 6-os vagy 8-as következni, mint 7-es (akár körökön átívelve).
  • any seven és any craps közötti “pöttyös” mezők: ezek részben “single roll”, részben “multi roll” mezők. A single roll a következő dobásra érvényes, a multi roll pedig a körön belül. Single roll esetén arra fogadsz, hogy a következő dobás az adott, kockákkal jelzett kombináció; multi roll esetén arra, hogy a kör végéig esik olyan kombináció.

Elsőre bonyolultnak tűnhet, de hidd el, hamar bele lehet jönni. Guríts párat ingyenesen ezen az oldalunkon és meglátod, gyorsan át lehet látni az asztalt. Az asztal kiosztása különböző változatokban jelenhet meg az egyes kaszinókban, de nagyjából három másodperc alatt fel lehet fogni a különbségeket, úgyhogy itt nem is részletezzük. Mint ahogy az asztal kiosztása, úgy a kifizetések is váltakoznak; de fő szabályként jegyezd meg, hogy a mindenkori matematikai esélyhez kötik a kaszinók a kifizetést.