סיפור ההפרדה בין יולדות יהודיות לערביות הוא בכלל לא עניין של גזענות, אלא עוד הוכחה כואבת למצבה העגום של מערכת הבריאות הציבורית בישראל. בזמן שחולים מחכים שעות בתור למיון, נאבקים מנהלי בתי החולים לקושש עוד יולדת ועוד אחת, כדי לקבל את כספי המענק של הביטוח הלאומי. וכשאין ברירה, הכל כשר, כולל הפרדות וסלקציות / טור אישי

מה מוכנים לעשות בשביל עוד 11,000 ש"ח לבית החולים? (Shutterstock)

מה מוכנים לעשות בשביל עוד 11,000 ש"ח לבית החולים? (Shutterstock)

כותרות שצועקות "הפרדה בין יולדות יהודיות לערביות בבתי החולים", חברי כנסת הזויים שמלבים את האש, ארגונים מארגונים שמניפים את דגל הגזענות, מנהלי בתי חולים שממהרים להתראיין ולגנות את התופעה ועכשיו גם מנכ"ל משרד בריאות אחד שהודיע שיזמן את מנהלי בית החולים הרלוונטיים והסוררים לפגישת נזיפה דחופה כי :"משרד הבריאות חוזר ומדגיש כי אינו מקבל כל הפרדה משיקולי אפליה", לשון הודעת הדוברות האחרונה.

אז אין דבר יותר סקסי כנראה בישראל מלעסוק בענייני ילודה ודמוגרפיה, המהולים בפוליטיקה זולה ותקשורת מתלהמת, ולמרות שהסיפור הזה מפורסם אחת לכמה שנים, כל פעם בכלי תקשורת אחר, כולם ששים אלי קרב ומצטרפים לחגיגה, כשכל אחד "תורם" את שלו וגורף את הונו.

מעניין שאף אחד, כולל אנשי מערכת בריאות ותיקים , לא העיז לגעת בתפוח האדמה הלוהט האמיתי של כל הסיפור הזה, והוא: עד כמה רחוק ילכו הנהלות בתי החולים כדי לשכנע אתכן, היולדות הפוטנציאליות, לבוא ללדת אצלם במחלקה ,ולמה.

שהרי ניתן לשמוע בהקלטות של כתבת רשת ב' שחשפה את הסיפור (שוב) את נציגת בית החולים כמעט מתרפסת בפניה רק כדי שתבוא ללדת אצלה במחלקה וכמובן שכל בקשותיה יתמלאו, כולל הפרדה בינה לבין יולדת ערבייה אם חלילה וחס עלולה להיווצר כזאת סיטואציה.

הנקודה היא, שגם אם היולדת היהודייה שמעברו של הקו, שביררה על מחלקת היולדות של אותו בית החולים היתה מבקשת שלצורך העניין יאשפזו לצידה במחלקת היולדות ג'ירפה, גם אז, המחלקה בהחלט היתה שוקלת זאת בחיוב. ויש מצב טוב שטלפון לגן החיות התנ"כי כבר נעשה במקביל, כדי לבדוק אם יש שם איזו ג'ירפה שמחכה להמלטה.

קפץ גם הוא לקלחת.בר סימן טוב.(צילום: דוברות משרד הבריאות)

קפץ גם הוא לקלחת.בר סימן טוב.(צילום: דוברות משרד הבריאות)

בתי החולים הציבוריים בישראל מתפקדים על כרעי תרנגולת. מחסור חמור בתקציבים, בכח אדם ובמיטות אשפוז זה כבר עניין של מה בכך. מנהלי בתי החולים נאלצים לאלתר מקורות הכנסה ביצירתיות שיא, ונהיו מומחים ב"שנור" מתורמים מעבר לים,בזמן שמדינת ישראל מוציאה להם את המיץ בכל הקשור להוספת תקציבים.

גם יולדת גזענית שווה 11,000 ש"ח לבית החולים

מחלקת היולדות היא המחלקה היחידה בבתי החולים שפשוט מכניסה כסף. בית חולים מקבל בממוצע כ-11,000 ש"ח לכל יולדת שבוחרת להביא את תינוקה לעולם אצלו, ותעשיית הילודים חוגגת: תאגידי ענק של מוצרי מזון וציוד לתינוקות הבינו כבר מזמן שמחלקת היולדות הוא המקום שבו יקבע איזה תחליף חלב ואילו טיטולים ישמשו את התינוק, והם משקיעים הרבה מאוד מאמצי שיווק וכסף שם, באותן מחלקות.

גם בתי החולים נלחמים על כל יולדת ויולדת, ודואגים לשדרג את מחלקות היולדות, מקייטרינג שלא היה מבייש מסעדהן יוקרתית, ועד בנייה של מלונית  בסטנדרטים שלא הייתה מביישים אף בית מלון יוקרתי. הכל, כדי שאת תבואי ללדת שם ובית החולים יוכל להינות מהכסף שהמדינה תעניק לו בתמורה לכך.

אם כך, אין פלא שכל בקשתה של יולדת, היא פקודתו של בית החולים, אפילו אם היא גזענית או לא מוסרית בעליל. גזענות גזענות, בסוף היום צריך מנהל בית החולים ללכת למכולת, והוא לא יכול לעשות את זה אם ה"אין תקציב" שלו בחסותה של מדינת ישראל.

מדוע המדינה לא מעניקה מענקים דומים כשמדובר באשפוזים במחלקות פנימיות או כירורגיות?

מדוע אף אחד מן המתלהמים לא חשב לעסוק בשורש העניין ורץ מהר לפוליטיקה זולה?

כולי תקווה שב"פגישת הנזיפה", בין מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב לבין מנהלי בתי החולים הסוררים, איכילוב, מאיר, שערי צדק והדסה, יהיו הרופאים מספיק אמיצים לומר לו בין ארבע קירות את מה שאף אחד מהם לא מעיז לומר מעל גלי האתר:

" אדוני היקר, אין לי כסף לטפל בחולים. אנשים מתים לי בתור לניתוח או כי אין לי מספיק תקנים בטיפול נמרץ. אני לא ישן בלילה, ומוכן לחטוא גם בגזענות כדי לקושש עוד כמה שקלים ולהביא עוד יולדת למחלקת היולדות שלי. וזה כי אתה, והממשלה שבשמה אתה עובד, לא מותירים לי ברירה. כי בעולם שבו אני חי, יש רק פרצופים מיואשים של אנשים במצוקה, בלי שחור ולבן, ועם הרבה הרבה אפור".

 

 

 

 

קטגוריות: חדשות, טורים

השאירו תגובה