Дослідники з Університету Глазго знайшли новий недорогий спосіб виробляти графен

версія для друку
25.11.2015 Дослідники з Університету Глазго знайшли новий недорогий спосіб виробляти графен

Графен називають диво-матеріалом відтоді, відколи його вперше виокремили із графіту в 2004 році. Графен – це речовина товщиною в один атом, але при цьому вона гнучка, міцніша за сталь і може ефективно проводити тепло та електричний струм.

Однак широке промислове використання графену має свої обмеження через високу вартість його виробництва. Доступне вироблення графену могло би відкрити шлях на ринок великій кількості нових технологій, включно зі штучною шкірою, що проводитиме сенсорні відчуття людині із протезами кінцівок.

І це може здійснитися, оскільки зараз дослідники із Університету Глазго знайшли спосіб виробляти великі аркуші графену за допомогою такого ж дешевого типу міді, який використовується для виробництва літій-іонних батарейок, що їх можна зустріти у багатьох повсякденних приладах.

У новій статті, опублікованій 18 листопада в журналі ScientificReports, команда вчених під керівництвом др. Равіндера Дагії пояснює, як вони змогли виробити аркуші графену великої площі майже у 100 разів дешевше, аніж будь-коли до того.

Доволі часто графен виробляють у процесі, відомому як «хімічне осадження парової фази», або ХОПФ (англійською – CVD), у якому газоподібні реагенти перетворюються на графенову плівку на спеціальній поверхні-субстраті.

Команда дослідників скористалася подібним процесом для створення високоякісного гарфену на поверхні комерційно доступної мідної фольги того типу, що нерідко використовується як катод у літій-іонних батарейках. Надзвичайно гладка поверхня міді стала відмінною основою, на якій зміг утворитися графен.

Вчені помітили, що у транзисторів із утвореного ними графену поліпшилися електричні та оптичні характеристики, у порівнянні з матеріалами, утвореними у давніший спосіб.

Др. Дагія із Інженерної школи Університету Глазго сказав: «Комерційно доступна мідь, яку ми використали у нашому процесі, коштує приблизно один долар за квадратний метр. Для порівняння, подібний шматок міді, яку зараз використовують для утворення графена, коштує $115. Така набагато дорожча мідь часто вимагає попередньої підготовки, перш ніж її можна буде використати, що збільшує вартість процесу».

«Наш процес дозволяє виробити високоякісний графен за помірну ціну, що робить нас на один крок ближче до створення недорогих електронних приладів із широким використанням, від розумних міст майбутнього до мобільної медицини».

«Багато моїх досліджень проходять в області штучної шкіри. Графен зможе дати надзвичайно гнучку, провідну поверхню, яка дозволить людям із протезами отримувати відчуття набагато краще, аніж це дають навіть найбільш провідні протези на сьогодні».

«Це надзвичайне відкриття і ми прагнемо якомога швидше приступити до подальших досліджень».

Дослідження проводилося Університетом Глазго, разом із колегами із Університету Білкент, Турція.

Стаття вчених під назвою «Synthesis of Large Area Graphene for High Performance in Flexible Optoelectronic Devices” була опублікована у Scientific Reports і доступна за посиланням www.nature.com/articles/srep16744. Дослідження фінансувалося Європейською комісією та Радою інженерних і фізичних наук (EPSRC).

Адреса джерела:  http://www.gla.ac.uk/news/headline_433699_en.html
Показів: 507

N_Knoka_10u.jpg
N_Knoka_13_support_U.jpg
найпопулярніші статті
17.06.2013 Трохи про «незвіданий елемент життя»
автор: Бет Скварецьки
переглядів: 27391
відвідуваність
Розташування відвідувачів сайту