Szkoła Wajdy - więcej niż szkoła filmowa

W 2001 roku Andrzej Wajda z Wojciechem Marczewskim założyli szkołę filmową. Wzorem Zespołów Filmowych, postawili na skuteczność metody pracy w grupie i współpracy pokoleń. Zaoferowali unikalne na skalę europejską programy łączące edukację z produkcją adresowane do profesjonalistów filmowych.

W ramach programów Szkoły swoje projekty rozwijali i często produkowali najciekawsi reżyserzy młodego pokolenia, nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. Powstało ponad 70 filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 250 etiud pokazywanych i nagradzanych na największych festiwalach, w tym m.in.: na Berlinale, w San Sebastian, Karlowych Warach, na Hot-Docs, IDFA i DOK Leipzig. Szkoła ma także na koncie nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Honorowy patronat nad Szkołą sprawuje Europejska Akademia Filmowa oraz Business Centre Club.

Szkoła Wajdy działa dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2011 roku Szkoła ma filię w Żyrardowie i jest objęta Mecenatem Miasta Żyrardów.

W 2011 roku, kontynuując misję Szkoły, Andrzej Wajda i Wojciech Marczewski powołali  studio produkcyjne - Wajda Studio. Studio stawia na film autorski. Poszukuje projektów interesujących fabuł, dokumentów i krótkich metraży poruszających współczesne tematy. Wyróżnia się opieką artystyczną najlepszych polskich  i europejskich twórców oraz naciskiem na development.

Fundacja Szkoła Wajdy w 2015 roku dostała dofinansowanie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup sprzętu filmowego i modernizacyjnego na potrzeby działalności Fundacji Szkoła Wajdy.