Ludvig Úvalský von Úvaly u Prahy

Nejslavnějším Úvalákem s modrou krví je zřejmě baron Ludvig Úvalský ze zámečku v Úvalech u Prahy, kde bydlel s celou svoji početnou rodinou. ... číst příspěvek »

Elektronspol Úvaly

Představujeme dosud neznámý příběh zapomenuté úvalské továrny. Progresivní myšlení majitele firmy Elektronspol hnalo technický pokrok a růst výroby, která se ... číst příspěvek »

Heuréka! Nová základní škola v Úvalech

V lednu proběhla první schůzka a byl představen záměr otevření soukromé základní školy v Úvalech. Nová soukromá základní škola bude v Úvalech otevřena ... číst příspěvek »

 

Prokůpkův mlýn

mlýnský rybník

Sýkorův mlýn, který je dnes v Úvalech známý více jako Prokůpkův, najdete v samém centru města pár kroků od železničního nádraží…

První zmínka o mlýnu je již v Josefínském katastru z r. 1783. „Mlýn dolejší panský“ měl tehdy nájemce, po Janu Formánkovi jsou ještě zaznamenány Kateřina Těšitelová, Václav Kedlík a František Těšitel. V roce 1882 je jako majitel uváděn Karel Sýkora. V roce 1884 postihla Úvaly největší doložená povodeň. Voda tehdy přetékala po celé délce hráz v mocnosti 70 cm. Velká voda patrně poničila mlýn i mostek přes Výmolu se stavidlem jak dokazuje nápis s letopočtem 1. 10. 1889 na klenáku mostku. V roce 1910 mlýn koupil František Prokůpek, mlynář z Tlustovous a rodina známá také z Hodovského mlýna. V majetku rodiny Prokůpků zůstal mlýn dodnes. Po Františku Prokůpkovi převzal mlýn jeho syn Bohuslav Prokůpek, který nechal budovy přestavět do dnešní podoby. Autorem přestavby byl úvalský architekt Josef Jedon. Datum přestavby mlýna je uvedeno na omítce – r. 1917.

Sýkorův mlejn, Ouvaly 1902 podle předlohy, na domě p. Vorlíčka
Sýkorův mlejn (Prokůpkův)

V roce 1930 byl majitelem mlýna Bohuslav Prokůpek. Technické zařízení mlýna s vodním kolem bylo nahrazeno francisovou turbínou a na rybníku zvýšena hladina pro zajištění dostatku vody (dvě francisovy turbíny, spád 2×6 m, výkon 19,8/6,9 HP). Po 2. světové válce převzal mlýn vnuk Františka Prokůpka Bohuslav, který mlýn provozoval do jeho znárodnění v roce 1960. V letech 1963-1969 bylo mlýnské zařízení zakonzervováno a sloužilo jako rezerva pro mimořádné události. Při odbahnění rybníka v šedesátých letech byl vybagrován břeh dělící vedlejší nádrž od rybníka a rybník se zvětšil do dnešní velikosti. V roce 1969 byl mlýn převeden hospodářskou smlouvou na podnik Drobné zboží, Středočeský kraj. Bylo rozhodnuto o demolici technologických zařízení včetně obou turbín. Mlýn byl používán jako sklad. V roce 1991 byl mlýn vrácen v restituci synu posledního mlynáře Bohuslavu Prokůpkovi ml. Povodeň v roce 2013, která způsobila vylomení stavidla, pomohla odbahnit rybník „Prokůpčák“, který byl již zanesen a v kritickém stavu.

Fotografie:

Mlýnský rybník

lavičky, mlýnský rybník

Více o povodni v roce 2013 v samostatném příspěvku.
Povodeň Úvaly 2013