rezervaceA

ico2 ico1 ico3 ico4 ico5 ico6

ico8 ico9 ico10 pet

Aktuality

S jízdním kolem cyklobusem, lodí i vlakem...

I letos je pro cykloturisty na Vranovsku připraveno několik způsobů dopravy s jízdními koly.

Číst dál...

WIFI Internet

Kvalitní WIFI signál v celém penzionu.

Číst dál...

Návraty k divočině. Národní park Podyjí...

Nádherný dokument České televize.

Číst dál...

Vybavení penzionu

Při svém ubytování v penzionu Anita Vranov nad Dyjí je Vám k dispozici:

Číst dál...

Pohádkový státní zámek Vranov nad Dyjí je od penzionu vzdálen asi 20 minut chůze. Ubytovaní hosté na něj mají krásný výhled přímo z venkovní terasy penzionu Anita.

zamek

Zámek Vranov nad Dyjí ležící na jižní hranici českého státu cca 110 km od Vídně patří k nejpozoruhodnějším stavbám středoevropského baroka. Vznikl přestavbou románsko-gotického hradu, o kterém jsou první zmínky v roce 1100. Současnou podobu mu dali po ničivém požáru v roce 1665 hrabata Althannové. Ti na sklonku 17. století podle projektu architekta Jana Bernarda Fischera z Erlachu nejdříve postavili a vyzdobili impozantní Sál předků, dominující zdejší členité krajině a výtvarně umocňující její osobitý půvab. Později vznikla zámecká kaple Nejsvětější Trojice, která má být ideovou protiváhou Sálu předků. V 18. století pak přestavbu dovršili obytnými budovami čestného dvora. Zámek později získali polští Mniszkové, kteří přivedli k nebývalému rozkvětu proslulý vranovský závod na výrobu kameniny a porcelánu. S nimi spříznění hrabata Stadničtí ho drželi až do počátku druhé světové války. Dnes je jako národní kulturní památka situovaná v západní části Národního parku Podyjí v péči českého státu.

Z nádvoří zámku je nejen pěkný pohled na městečko Vranov nad Dyjí s historickým jádrem, ale i na vzdálený Claryho kříž nad tělesem přehrady, Mniszkův kříž v serpentinách nad Vranovem, Hamerské vrásy na levém břehu Dyje a zalesněné hřbety kopců západního okraje NP Podyjí.

pohled na Vranov